Ucieczka

Okładka książki Ucieczka Stanisław Krzemiński Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Ucieczka
Stanisław Krzemiński Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Od wschodu do zachodu (tom 1) literatura piękna
Od wschodu do zachodu (tom 1)
Marginesy
2023-03-29
2023-03-29

Wyróżniona opinia i

Ucieczka

przeczytanych książek 420 napisanych opinii 167

Jest połowa XIX, okres, w którym Polska była pod zaborami.
Powoli wkraczająca w dorosłość Emilia Rossnowska bierze udział w tak zwanym balu debiutantek, gdzie ściąga na siebie uwagę carskiego oficera, hrabiego Gołubojewa. Jako, że pułkownik nie cieszy się dobrą reputacją, ojciec Emilii, Augustyn Rossnowski, próbuje ją uchronić przed uwiedzeniem przez hrabiego. Wysyła więc córkę do Paryża, gdzie ma pobierać dalsze nauki w Instytucie Panien Polskich.

Emilia, dobrze ułożona, nieśmiała i niedoświadczona dziewczyna podróżuje pod opieką przyjaciółki domu, artystki Luizy Boretti, która jest jej absolutnym przeciwieństwem. Luiza jest kobietą wyzwoloną, uwodzicielką i umiejętnie manipuluje mężczyznami.
Droga do Paryża wiodąca przez Bydgoszcz, Berlin, Hamburg, Londyn i Hawr okaże się dla nastolatki prawdziwą szkołą życia.

Czy Emilii uda się uciec przed hrabią Gołubojewem? Czego nauczy się dziewczyna w tej podróży? Czy, wbrew przyjętym w tych czasach obyczajom, Emilia stanie się niezależną i wyzwoloną od woli mężczyzn kobietą?

Jest to bardzo zręcznie napisana historia. Pióro autora jest bardzo barwne, poprawne, a zarazem lekkie. Opowieść jest osnuta prawdziwymi faktami historycznymi co bardzo mi się podobało. Autor umiejętnie odzwierciedla uczucia wszystkich bohaterów. Książka na początku wydaje się być trochę chaotyczna, aczkolwiek w miarę czytania wszystko pięknie się układa i książka pochłania bez reszty!

Dobry kawałek literatury, serdecznie Wam polecam i sama czekam na kolejne części.

Jest połowa XIX, okres, w którym Polska była pod zaborami.

{ "Życzę ci, Emilko, żebyś jak najrychlej zaczęła widzieć w sobie człowieka, a nie tylko kobietę." }

Los kobiet w połowie XIX wieku był ukierunkowany na jedno - by wyjść dobrze za mąż. Szesnastoletnia Emilia Rossnowska ma to nieszczęście, że wpadła w oko rosyjskiemu oficerowi, hrabiemu Gołubiejowi, który nie jest najlepszym kandydatem na męża. By uchronić córkę, Rossnowski postanawia wysłać ją na dalsze nauki do Instytutu Panien Polskich, prowadzonego przez księżną Annę Czartoryską. W podróży przez Bydgoszcz, Hamburg i Londyn, której celem jest Paryż Emilce towarzyszy Luiza Boretti. Artystka.

Ach, jaką cudowną kobietą jest Luiza! Obie bohaterki zostały przedstawione w postaci przeciwieństw. Emilia to poprawnie ułożona młoda dziewczyna, która truchleje, gdy jej wzrok spotka się ze wzrokiem przedstawiciela płci przeciwnej, a Luiza? Luiza jest wyzwoloną artystką. Uwodzi mężczyzn, gdy upatruje w tym nie samej przyjemności, ale przywilejów i korzyści, chodzi w spodniach (zgroza!!),nie boi się wyrażać własnego zdania, a pod przykrywką śpiewaczki operowej kryje polityczną i szpiegowską działalność. Podróż, którą odbędą nauczy Emilię posiadania własnego zdania i będzie wielką, życiową lekcją dla tej lekko naiwnej dziewczyny.

▫️

Muszę przyznać, że początkowo forma, w której została napisana ta książka nie przypadła mi do gustu. Autor skacze z tematu na temat, przedstawia treść z perspektywy a to Emilii, a to jej ojca, a to rosyjskiego hrabiego. Szybko jednak przywykłam do niej, bo opowieść o Emilii wciągnęła mnie i pochłonęła. Wraz z nią odbywałam tę podróż po Europie w czasach, gdy Polski nie było na mapie, ucząc się układów politycznych i historii, zahaczając o sztukę - malarstwo, poezję.

Niestety powieść "Stanisława Krzemińskiego" nie do końca sprostała moim oczekiwaniom. Była to dość przyjemna, bardzo lekka lektura, jednak zaliczyłabym ją do grona "weekendowych czytadeł", podczas gdy liczyłam na nieco bardziej poważną powieść. Zaznaczę, że absolutnie nie jestem osobą pruderyjną i opisy scen erotycznych w literaturze mi nie przeszkadzają, jednak w przypadku "Ucieczki" miałam wrażenie, że były one banalną próbą uatrakcyjnienia powieści i zrobienia z niej "XIX-sto wiecznego Fifty Shades of Grey". Z drugiej strony, na plus oceniam wykreowaną postać Luizy Boretti, opiekunka Emilii wydaje się być intrygującą postacią i z przyjemnością śledziłam jej losy.
Póki co autor dopiero wrzuca nas w wir wydarzeń i być może kolejne tomy cyklu podniosą "Od Wschodu do Zachodu" do rangi naprawdę dobrej literatury. Nie czuję się jednak w stu procentach przekonana, czy zamierzam po kolejne tomy sięgnąć.

Bardzo dobry pomysł. Szesnatoletnia Emilia Rossnowska trafia na swój pierwszy bal w Płocku, który należy do ówczesnego Kraju Nadwiślańskiego. Tam wpda w oko rosyjskiego oficera, za którym ciągnie się opinia uwodziciela i bałamuta. Rodzice Emilii próbują ratować córkę przed utratą czci i wysyłają ją na naukę do Paryża, do szkoły prowadzonej przez księżnę Annę Czartoryską. Zanim tam trafia, przezyżywa mnóstwo przygód. Za plus dla autora należy uznać wybór tematu i niezłe przygotowanie, jeśli chodzi o nakreślenie szerokiego tła historycznego. Niestety, autor cierpi na chorobę typową dla współczenych literatów, mianowicie uznał, że bez pornografii książka się nie sprzeda. I to niestaty psuje cały efekt. Szkoda, bodobrze się zapowiada, ale czytelnik , który sięga po powieść historyczną, nie musi być narażony na obrzydliwe sceny. Kto tego spragniony, kupi jakiegoś szmatławca bez historii w tle

Od Wschodu Do Zachodu
Ucieczka ....
Akcja rozgrywa się w połowie XIX wieku, a więc w  czasach gdy Polska była pod zaborami.
Szesnastoletnia wówczas Emilia Rossnowska wkracza w dorosłość, bierze udział w balu debiutantek i tym samym przyciąga uwagę carskiego oficera, hrabiego Gołubojewowa.
Doktor Rossnowski aby nie dopuścić do uwiedzenia córki, wysyła ją na nauki do Instytutu Panien Polskich w Paryżu.
Podróż jest dość długa ale ciekawa i intrygująca, wiedzie przez Bydgoszcz, Berlin, Hamburg, Londyn i Hawr a w podróży towarzyszy Emilce przyjaciółka domu, piękna niezależna i wyzwolona panna Boretti
W trakcie podróży i w towarzystwie śpiewaczki, Emilia przechodzi prawdziwą szkołę życia, poznaje świat jakiego dotąd nie znała, przeżywa szok cywilizacyjny, zderza się z polityką i przekonuje że kobieta może mieć swoje zdanie, może walczyć o swoją niezależność i nie musi stać w cieniu mężczyzn.....
Emilia dociera w końcu do Paryża ... w niedługim czasie przybywa tam również hrabia Golubojew ....
Książka pięknie napisana.
Bardzo wciągający klimat... niedoświadczona, wręcz rozczulająca Emilka, interesująca, odważna artystka... panna Boretti i samolubny generał Gołubojew...
Z niecierpliwością czekam na kolejne części
Uważam że ta powieść to dobry materiał na film kostiumowy.....
Polecam.

Od Wschodu Do Zachodu
Ucieczka ....

Koniec XIX wieku, piękny bal, debiutancki występ młodej dziewczyny, wielka pompa, jeszcze większe wrażenia. Młoda, 16-letnia Emilia Rossnowska wywiera wielkie wrażenie na dorosłym, dużo od niej starszym mężczyżnie z mocno zwichrowaną reputacją. Ojciec postanawia uchronić córkę i wysyła ją z dala od domu, i jak sądzi od zalotnika oraz kłopotów. Miejscem "zesłania" jest Paryż.
Emilia trafia do założonego przez księżną Annę Czartoryską Instytutu Panien Polskich. Tak zaczyna się ta bardzo ciekawa i nie ukrywam, dobrze i zręcznie napisana historia. Nie wiemy w jakim kierunku potoczy się historia młodziutkiej Emilii. Ucieczka to dopiero początek jej przygód.
Jest to 1. tom serii, w którym autor powoli snuje swoją opowieść, wiele nam prezentuje, ale wątki odsłania tylko w niewielkim stopniu. Pozwala to przypuszczać, że kolejna część historii będzie jeszcze ciekawsza, a wątki bardziej się rozwiną. W Ucieczce Krzemiński tylko dał nam odrobinę do skosztowania, degustowaliśmy smaki zręcznie napisanej historii po to żeby zaostrzyć nasz apetyt na kolejne książki. Nie ukrywam, w moim przypadku udało mu się to doskonale. Wszystko zręcznie poprowadzone i nakreślone z dbałością o piękną polszczyznę. Dbałość o język, jego formę niestety nie jest domeną każdego pisarza. Dużo przyjemniej czyta się książkę, w której autor przywiązuje wagę do języka. To także wyraz szacunku wobec czytelnika.
Ucieczka jest bardzo dobrze i bardzo ciekawie napisana. Oprócz ciekawej historii zachwyca doskonały resarch historyczny. Autorowi udało się osadzić akcję w ciekawym okresie, fascynujących miejscach i całość opleść wieloma ubarwiającymi historię szczegółami historycznymi, tymi prawdziwymi, ale i odrobinę zmyślonymi, stworzonymi na rzecz tej historii. Wyszła naprawdę dobra, ciekawa książka do lektury której gorąco was zachęcam. Szkoda, że kolejne tomy nie są jeszcze gotowe. Czekam niecierpliwie.

Jeśli ktoś liczy na romans osadzony w XIX wiecznej scenerii to zdecydowanie go tu nie znajdzie. Scena otwierająca tę książkę może w pewien sposób sygnalizować, że będzie to romans, ale jest to bardzo mylne wrażenie. To opowieść o dwóch kobietach, z zupełnie różnych światów, z zupełnie innymi poglądami na świat, które wspólnie wyruszają w drogę. Autor od pierwszych stron wspaniale oddaje realia ówczesnych czasów, co czuć już w pierwszych zdaniach dzięki kreacji języka. Podczas dalszej lektury poznaje się świat, jego drobiazgowość, mapę ówczesnej Europy z granicami politycznymi, nowe odkrycia, które można poznać wraz z bohaterami. W tle czuć dążenia do wyzwolenia, zarówno na ziemiach polskich jak i za jej granicami.

Głównymi bohaterami stają się dwie kobiety - szesnastoletnia Emilia i około trzydziestoletnia Luiza. Młoda dziewczyna zostaje wyrwana z bezpiecznego domu, w którym do tej pory nie musiała zajmować się niczym poza szkoleniem się w przyszłą dobrą żoną i matkę. Teraz poznaje świat, otwiera się przed nią świat doznań. Po drodze tęskni za rodzicami, wspomina te ulotne chwile podczas tańca w ramionach rosyjskiego hrabiego, ale również poznaje nowych ludzi, mężczyzn, którzy w różny sposób podziwia. Mimo, że to XIX wieczna dziewczyna, to wszystkie zachowania, przemyślenia Emilii można porównać do współczesnych nastolatek. Burza emocji, zauroczenia nowo poznanymi osobami, przeżywanie pierwszych wzlotów i upadków, to wszystko jest tak bardzo współczesne, a jednak zupełnie nie przeszkadza w odbiorze bohaterki w świecie, w którym przyszło jej żyć. Pokazuje to jedynie, że ludzie w różnych epokach mieli podobne odczucia.

Po drugiej stronie jest Luiza, sławna śpiewaczka operowa, która przemierzyła Europę wielokrotnie, jest obeznana ze światem, nie boi się przeciwności, jest bardzo otwartą kobietą, w wielu poglądach wyprzedzającą swoją epokę. Ma różne tajne sprawy, którymi się zajmuje. Nie uważa się też za gorszą od mężczyzn, a wręcz przeciwnie, często uważa, że jako kobieta może więcej. To wspaniała postać kobieca, która wychodzi poza swoją epokę, a może jedynie pokazuje prawdziwe oblicze niektórych kobiet tamtych czasów. Bardzo silna osobowość, która się wyróżnia.

Podczas podróży przez Europę obie bohaterki mają wiele doświadczeń, pojawiają się wątki społeczne, a także polityczne. Autor powoli tworzy pewną intrygę, która w tej części jeszcze nie do końca jest odkryta, ale już czuć, że rozwinie się w coś większego. Podróż przez Niemcy, Anglię i Francję daje możliwość poznania ówczesnych państw i ludzi, którzy w nich żyli, każde z nich charakteryzuje się trochę innym stylem życia, innym spojrzeniem na Polaków.

"Ucieczka" to świetnie skomponowana historia. Połączenie wątków obyczajowych, politycznych i historycznych, silne i wyróżniające się postacie kobiece, które dzięki różnorakim przygodom pozwalają się lepiej poznać. Oraz doskonale pokazane tło, do którego autor wykonał ogromny resarch. Wszystko splata stylizowany język, który dodatkowo oddaje ducha epoki, w którym przyszło żyć bohaterom. Z wielką przyjemnością czytałam ten tom i jestem przekonana, że dalsze losy bohaterów (a szczególnie bohaterek) również będę chciała poznać. Już nie mogę doczekać się kolejnego tomu.

„Ciężko jest patrzeć na swoją przyszłość, kiedy nie wiadomo jak i gdzie się ona toczyć będzie”.

Przenosimy się w czasie do XIX wieku, do czasów kiedy Polska była pod zaborami. Szesnastoletnia Emilia Rossnowska właśnie ukończyła najlepszą pensję w Płocku. Podczas balu debiutantek zawraca uwagę carskiego oficera, a ich wspólny taniec wywołuje liczne plotki. Porucznik nie ma najlepszej opinii w towarzystwie, ojciec Emilii, aby nie dopuścić do uwiedzenia córki, postanawia wysłać ja za granicę, do Paryża. Dziewczyna ma wyjechać na cztery długie lata i pobierać nauki w Instytucie Panien Polskich. Emilia nie chce jechać, jednak ojciec postawia na swoim. W podróży ma jej towarzyszyć przyjaciółka domu, niezależna, wyzwolona aktorka i śpiewaczka Luiza Boretti. Ta podróż dla Emilii staje się prawdziwą szkołą życia. Dziewczyna zaczyna dostrzegać to, co do tej pory skrzętnie przed nią ukrywano. Wyraźnie widzi, że kobieta wcale nie musi być posłuszną marionetką w rękach mężczyzny. Zaczyna odkrywać prawdziwą siebie.

Z ciekawością wzięłam do ręki tę książkę i całkowicie przepadłam. Akcja powieści toczy się swoim rytmem, intryguje i niesie spore emocje. Fabuła ciekawie poprowadzona, dopracowana w każdym szczególe, ukazuje rzeczywistość Polski pod zaborami, a obok wystawne bale, konwenanse, salonowe intrygi. Naturalnie, różnorodnie ukazani bohaterowie, na plan pierwszy wyraźnie wysuwają się kobiety. Silne, odważne, inteligentne, pragnące równouprawnienia i niezależności. Obok postaci fikcyjnych, pisarz wskrzesił dobrze nam znane postacie historyczne.

Wyraźnie czujemy klimat i ducha tamtych, dawno minionych czasów. Pan Stanisław wiernie, z dbałością o detale oddaje realia, jakie ówcześnie panowały. Naiwność Emilii, zderza się z doświadczeniem, odwagą i pewnością siebie, znającej swoją wartość kobiety wyzwolonej. Ich wspólna podróż staje się dla tradycyjnie wychowanej Emilii niesamowitą podróżą i dobrą lekcją życia. Panujące konwenanse, salonowe intrygi, piękne suknie, potrawy, zwyczaje, a w tle wyraźnie zaznaczona sytuacja społeczno – polityczna kraju. Sytuacja kobiet, kiedy to całkowicie zależne były od mężczyzn i musiały być im posłuszne.

Fascynująca, słodko – gorzka, sentymentalna podróż w czasie, w której prawda historyczna idealnie współgra z fikcją literacką. Niesamowite emocje, doznania, prawdziwa uczta literacka, przez którą się płynie. Już z niecierpliwością czekam na kolejne części. Serdecznie polecam.

Pierwszy tom rozkręca się powoli, ale postaci budzą ciekawość skłaniającą do sięgnięcia po drugi tom… tym bardziej, że fabula pozostaje otwarta…

Książkę czytało się lekko, aczkolwiek miewałam kilka przystanków, kiedy zostały używane niecodzienne słowa, wręcz gustowne, niczym bal opisany w książce. Rozpoczynamy czytanie z roku 1857, kiedy to młodziutka dziewczyna tańczy po raz pierwszy z bogatym hrabią. Jest to jej debiutancki występ, tym bardziej jest na językach ludzi. Matka jest z niej dumna, że przykuła wzrok osoby wysoko postawionej. Nie można jednak tego powiedzieć o jej ojcu, który wyraża swoją dezaprobatę. Sama Emilia dość zwyczajnie traktuje ten taniec, choć autor zaznacza, że hrabia pozwala sobie na nieco więcej. Nawet nie spodziewa się, że została obrana na celownik. Ojciec znając zamiary carskiego oficera stara się zapobiec dalszym spotkaniom. Wie, co hrabia wyprawia z innymi i jak krótkofalowo je traktuje, więc nie zamierza patrzyć jak jego córka marnuje sobie życie. Tym bardziej, że kiedyś reputacja była dla ludzi najważniejsza. Wysyłając ją do Paryża zapewnia jej damskie towarzystwo, tak na wszelki wypadek. I tutaj następuje niejaka przemiana Emilii w kobietę pewną siebie i walczącą o swoje prawa. Będąc spostrzegawczą ujrzy, że mężczyzna może być równy kobiecie. I na taką odmienioną natrafi ponownie szanowny hrabia:-) Jak sądzicie, co z tego wyniknie?
Książka chwilami przypominała mi serię Bridgertonowie, gdyż i tutaj występował szanowny dziennikarz, który opisywał każdą scenę tak jak ją widział. Niekiedy dokładał od siebie swoje trzy grosze. Rozdziały są tu dosyć długie, każdy zawiera tytuł, który poniekąd odzwierciedla zdjęcie na wcześniejszej stronie. Postacie zwracają się do siebie z szacunkiem i wdziękiem na jaki przystało w tamtych czasach z wysokimi pozycjami społecznymi. Często wstawiane są wiersze oddające klimat danej sytuacji, oraz listy, które postacie do siebie piszą. Mamy tutaj wątki historyczne, polityczne, które na szczęście nie są używane w nadmiarze. Bywa, że czyta się ją w napięciu, gdyż niektóre osoby domyślamy się, że nie mają dobrych zamiarów i ukazane są w bardziej tajemniczej wersji. Według mnie warta uwagi:-)

• Literatura piękna
  • Przeczytane 2023