Wyzwanie czytelnicze LC

Jesienny poniedziałek

Cykl: Drogi do wolności. (tom 02)
Wydawnictwo: Znak
historyczna
Gosia

Trzy siostry. Jeden cel. Wspólna nadzieja. Ciąg dalszy losów bohaterek "Iskry". Pierwsze miesiące 1918 roku. Siostry Biernackie w cieniu wielkiej polityki i polskich starań o odzyskanie niepodległości toczą własne bitwy o niezależność. Z każdym kolejnym listem z Wiednia sekretny romans Lali nabiera rumieńców. Marynia, czekając na weselne dzwony, sprawdza się w prowadzeniu czasopisma,...

Trzy siostry. Jeden cel. Wspólna nadzieja.

Ciąg dalszy losów bohaterek "Iskry".

Pierwsze miesiące 1918 roku. Siostry Biernackie w cieniu wielkiej polityki i polskich starań o odzyskanie niepodległości toczą własne bitwy o niezależność. Z każdym kolejnym listem z Wiednia sekretny romans Lali nabiera rumieńców. Marynia, czekając na weselne dzwony, sprawdza się w prowadzeniu czasopisma, natomiast Alina pod okiem doświadczonego reportera Katznera odkryje w sobie nie tylko doskonałą dziennikarkę, ale też kobietę godną pożądania. Dziewczęta, nieświadome przeciwności i zbierających się nad ich głowami czarnych chmur, planują przyszłość, którą może zmienić kilka listopadowych dni.

W cyklu "Drogi do wolności" historia odzyskiwania niepodległości przez Polskę przenika się z opowieścią o wzlotach i upadkach, sukcesach i rozczarowaniach, radościach i dramatach kilku pokoleń kobiet. Losy bohaterów śledzić można także w serialu TVP "Drogi wolności".

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

Gosia | 2018-12-05
Na półkach: ROK 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Siostry Biernackie próbują swoich sił w nowo powstającej gazetce "Iskra". Każda z nich jest odpowiedzialna za inną część tego przedsięwzięcia.
Wszystko to dzieje się w przededniu odzyskania niepodległości.
Ciekawa kontynuacja "Iskry", polecam.

Historia powieści opowiada o trzech siostrach Biernackich, zaczynają pracować w redakcyjnej gazecie "Iskra"piękna,wciągająca lektura, przyjemnie się czyta.

mirabelka01 | 2018-10-23
Przeczytana: 23 października 2018

Drugie tomy mają to do siebie, że nie zawsze dosięgają poprzeczki, jaką wyznaczył im pierwszy tom. I tak właśnie wydarzyło się w tym przypadku, chociaż nadal na serię Drogi wolności nie mogę narzekać, bo w naprawdę ciekawy sposób ukazuje społeczeństwo odradzającej się Polski. Pierwsza część narobiła mi jednak ogromnej ochoty na więcej emocji, a Jesienny poniedziałek, był raczej statyczny i, jak sugeruje tytuł – mglisty i melancholijny.

W drugim tomie, Stanisław Krzemiński, znowu stawia swoje bohaterki przed niejednym wyzwaniem. Mamy jesień roku 1918, wojna powoli ma się ku końcowi i wszędzie czuć już zapowiedź odradzającej się Polski. Siostry Biernackie realizują swoje marzenie i zakładają pismo, które staje się dla nich symbolem ich wolności. Sekretne romanse, miłosne uniesienia i odnajdywanie siebie przeplatają się tutaj z wielką polityką i wydarzeniami, które odcisnęły piętno w historii światowej.
Trochę mam żal do autora, że nieco zdusił świetnie zapowiadającą się historię....

comique | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018

"Wybiła północ. Kończył się poniedziałek jedenastego listopada tysiąc dziewięćset osiemnastego roku. Pierwszy dzień wolności."

Kolejne losy sióstr Biernackich toczące się wśród niezwykle ważnych momentów dla Polski. Kobiety spełniają swoje marzenie i zakładają pismo o nazwie "Iskra".

Wciągająca historia, która skrywa w sobie wiele ciekawostek na temat Polski z dawnych lat.
Każda z sióstr ma inny charakter, Lala nieco roztrzepana, Marynia chętnie udzielająca pomoc, i Alina, która stara się trzymać wszystko w ryzach.
Tak jak i w pierwszym tomie, mamy tutaj wielu bohaterów, co trochę utrudniało mi czytanie, ale widocznie taki jest styl autora, więc w sumie przyzwyczaiłam się do tego :D. "Jesienny Poniedziałek" skrywa w sobie chęć walki i siłę kobiet, bez których życie byłoby ciężkie, zwłaszcza wtedy gdy nie dzieje się najlepiej.
Jestem niezwykle ciekawa jak potoczą się losy rodziny Biernackich i z niecierpliwością czekam na ostatni tom "Zawierucha". A! I koniecznie...

chabrowaczytelniczka | 2019-01-16
Przeczytana: 14 stycznia 2019

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Jesienny poniedziałek to drugi tom cyklu Drogi do wolności Stanisława Krzemińskiego. Pierwsze spotkanie z rodziną Biernackich ogromnie mi się spodobało, a więc z miłą chęcią zagłębiłam się w ich dalsze losy.

Jest rok 1918. Do społeczeństwa dociera coraz więcej nieśmiałych wiadomości o końcu Wielkiej Wojny. Siostry Biernackie konsekwentnie realizują swój wielki cel jakim jest prowadzenie pierwszej wydanej przez kobiety gazety w Krakowie o znamiennej nazwie Iskra. Dziewczyny będą miały mnóstwo problemów, ponieważ dopiero przecierają szlaki i płeć piękna nie jest w dziennikarstwie mile widziana. Oprócz tego w ich życiu namieszają też porywy serca i niewyjaśnione rodzinne tajemnice.

Stanisław Krzemiński bez dwóch zdań ma smykałkę do tworzenia bardzo zgrabnej, lekkostrawnej i ciekawej fabuły. Przekonałam się o tym już po raz drugi, gdy z prawdziwą przyjemnością zapoznawałam się z zawiłymi losami sióstr Biernackich. Dzieje się u nich sporo –...

Agaaa006 | 2018-08-02

PRZEDPREMIEROWO

Byłam niezmiernie ciekawa, ale i również bardzo bałam się „Jesiennego poniedziałku”. Zawsze towarzyszy mi takie uczucie, gdy pierwszy tom zachwyci, złapie za jakąś strunę, która mną zawładnie. I przeżywam całą sobą wydarzenia. To też, kiedy otrzymałam możliwość przeczytania kontynuacji „Dróg do wolności”, jeszcze na długo przed premierą, poczułam i radość, i lęk. Czy i tym razem opowieść mnie pochłonie, pociągnie w przeszłość?
Książkę przeczytałam, a o towarzyszących emocjach, o tym, co zaserwował autor, jak odebrałam dalsze losy rodziny Biernackich, już za chwilę.

Jest rok 1918. Wojna od kilku lat zmienia oblicze świata. Te zmiany będą nieodwracalne. Niemal każdy mieszkaniec naszego podzielonego kraju zastanawia się, czy i w jakim kształcie Polska znów powróci na mapę Europy. Jedno jest pewne, sytuacja z dnia na dzień, jest coraz bardziej napięta. Coraz silniej dają o sobie znać rozłamy i podziały polityczne. Akcja tego tomu dzieje się w czasie kiedy ponad...

Iliana | 2018-10-04
Przeczytana: 04 października 2018

Siła kobiet nieprzerwanie udowadnia swoją dobitność i potęgę. Kobiety w wojennej zawierusze musiały walczyć o siebie, swoje pozycje, łamać stereotypy. Siostry Biernackie pokazują też, że warto stawiać na swoim, być strażniczką swojej godności i światopoglądów. Ta niezwykle klimatyczna opowieść osadzona w realiach przednówka końca wojny będzie dla wielu czytelników wspaniałą inspiracją. Siła kobiet i drzemiąca w nich wola walki stanowią trzon powieści, gdzie na tle rozgrywającej się wojny to wręcz zjawisko spychane na margines. W jaki sposób pismo redagowane i prowadzone przez kobiety mogło w ogóle zaistnieć? Jakie były szanse na jego rozkwit? Trzy różne postacie, trzy różne osobowości, indywidua, portrety charakterologiczne.

Lala buja w obłokach karmiona złudną wizją miłości. Marynia stara się pomagać, ale jej myśli przejmuje Szymon. Najbardziej trzymająca pion, myśląca realistycznie i zachłannie walcząca o „Iskrę” jest Alina. Kobieta poznaje jednego z najbardziej znanych w...

Książkanonstop | 2018-10-08
Przeczytana: 04 października 2018

Z drugimi i kolejnymi tomami sag różnie bywa. Często podchodzi się do nich ze sporą dozą ostrożności a może nawet niechęcią. Pierwszy tom zdobył nasze uznanie, więc istnieje obawa, czy pisarz nie zatracił gdzieś tego czegoś, co nas ujęło. Ale czasami podczas rozpoczęcia lektury drugiej części towarzyszy nam spokój i pewność, że czar, jaki rzucił na nas autor w pierwszym tomie, będzie trwał. Dokładnie tak (z pewnością, iż będzie to wyborna uczta) podeszłam do książki „Jesienny poniedziałek” Stanisława Krzemińskiego, który to swoją premierę miał we wrześniu. Wydawnictwo Znak zatroszczyło się o piękną oprawę powieści, która przyciąga wzrok, intryguje i nie sposób przejść obok niej obojętnie.

Choć treść nie odstawała w żadnym miejscu od tego pierwszego, to drugi tom czytało się inaczej ze względu na serialową adaptację powieści, w którą tak jakoś samoistnie dałam się wciągnąć. Podczas lektury „Iskry” jej bohaterowie moja wyobraźnia zupełnie inaczej widziała bohaterów a inaczej kiedy...

Justyna | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

Kocham, kocham, kocham... Druga część nie zawiodła moich oczekiwań. Z niecierpliwością czekam do listopada na kontynuację sagi.

Eveni | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Mam bardzo mieszane uczucia, więc nie daję żadnej oceny. Obiektywnie książka jest ciekawa, czyta się szybko i z zainteresowaniem. Subiektywnie nie polubiłam żadnego z bohaterów, a niektórzy mnie wręcz denerwowali. Również wątek miłosny Lali zadziałał na niekorzyść - od początku było wiadomo jak to się skończy. Pomimo powyższych negatywów na pewno przeczytam trzecią część.