Bona. Zmierzch Jagiellonów

Cykl: Zmierzch Jagiellonów (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7,35 (43 ocen i 18 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
2
8
16
7
12
6
8
5
1
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788381233156
liczba stron
672
język
polski
dodała
Ag2S

Pierwsza z cyklu biograficznych powieści Magdaleny Niedźwiedzkiej „Zmierzch Jagiellonów”. Polityka i spisek, wojny, krew i bezwzględność zmieniają ludzi w bestie, które w renesansowych stolicach Europy przeistaczają się w wielkich humanistów, mecenasów sztuki i obrońców wiary. Oto ludzie targani namiętnościami, nieufni, pogrążający się w obsesjach i samotni: król Polski Zygmunt I Stary,...

Pierwsza z cyklu biograficznych powieści Magdaleny Niedźwiedzkiej „Zmierzch Jagiellonów”.

Polityka i spisek, wojny, krew i bezwzględność zmieniają ludzi w bestie, które w renesansowych stolicach Europy przeistaczają się w wielkich humanistów, mecenasów sztuki i obrońców wiary. Oto ludzie targani namiętnościami, nieufni, pogrążający się w obsesjach i samotni: król Polski Zygmunt I Stary, wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern, Anna – księżna mazowiecka – oraz inne wybitne osobistości pierwszej połowy XVI wieku, a wśród nich przede wszystkim Bona Sforza – królowa Polski i wielka księżna litewska. Życie nauczyło ją skrywania uczuć. Już jako dziecko była świadkiem zdrady, śmierci, okrucieństwa i bezwzględności. Zrozumiała, że ludzie to wyłącznie zabawki w rękach nielicznych i że nikt, nawet własna rodzina, nie jest gwarancją bezpieczeństwa, zapewnia je wyłącznie status społeczny i bogactwo. Bała się kochać, ponieważ miłość oznaczała tylko ból.

Dokąd zmierzają i czego pragną?

 

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Bona__Zmierzch_Jagiellonow-p-35418-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Bona__Zmierzch_Jagiellonow-p-35418-1-30-.html

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (153)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 455
Łukaszo | 2018-12-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Po skończonej lekturze mogę stwierdzić, że polska powieść historyczna ma się dobrze, aczkolwiek nie jest też tak do końca idealnie. Tym co najbardziej rzuciło mi się w oczy w książce Magdaleny Niedźwiedzkiej, to spora ilość charakterystycznych bohaterów. Każdy z nich ma swoje cele, dąży do czegoś zupełnie innego i rozwija się na przestrzeni lat. Rzecz jasna główne skrzypce gra tu królowa Bona, ale i znaczną część powieści zajmują wątki króla Zygmunta Jagiellończyka (Starego) i wielkiego mistrza krzyżackiego Albrechta Hohenzollerna. Nie jest to opowieść, która obfitowała by w jakieś szybkie zwroty akcji, ale i nie jest to książka całkiem powolna. Fabuła dzieje się nie tylko na polskim dworze, lecz też w pruskim i włoskim, co nadaję historii większego rozmachu.

Nie wszystko jednak odpowiednio styka się ze sobą. Bywały rozdziały, które według...

książek: 2057
AnnaSikorska | 2019-03-05
Na półkach: Przeczytane

Majestatyczna i legendarna królowa, którą dość często na lekcjach historii albo traktuje się po macoszemu albo przekazuje się wiedzę, że „panoszyła się” stała się bohaterką powieści Magdaleny Niedźwiedzkiej, dzięki której możemy lepiej poznać losy tej ważnej dla polskiej historii kobiety. Wnosząca wiele zmian w kulturze, sposobie rządzenia, stosunku do toczenia twarda królowa nakreślona jest tu bardzo realistycznie. Autorka wprowadza nas w świat wielkoświatowej polityki z XV i XVI wieku. Wchodzimy na włoskie dwory, obserwujemy przemiany zachodzące w kulturze, walki o wpływy, samotne rodzicielstwo księżny Izabeli, niezwykłą w ówczesnych czasach edukację małej Bony, przygotowanie jej do życia w brutalnym, męskim świecie, w którym nawet niepiśmienny mężczyzna jest więcej warty od wykształconej kobiety niepotrafiącej urodzić syna. Brutalne, ale bardzo prawdziwe i myślę, że nawet zagorzałe konserwatystki nie chciałyby zaznać tego szczęścia bycia elementem inwentarza. Owszem pojawiały...

książek: 279
DorotaKa | 2018-09-06
Na półkach: Przeczytane

Początek XVI wieku to okres, który w całej Europie można określić jako pełen zmian, przełomów i po prostu emocji, dość wspomnieć o działalności Lutra elektryzującej kościół katolicki, czy rozkwit renesansu i działalności artystów z da Vinci na czele. W takiej Europie rządzili Jagiellonowie i to rządzili sporą jej częścią, choć bez wątpienia była to część różniąca się od zachodu i to nie tylko kulturowo. Wychowywana w całkiem innym niż polskie wysoko urodzone kobiety środowisku Bona Sforza była młoda, piękna, wykształcona i ambitna. O ile dwie pierwsze cechy były mile widziane, trzecią dałoby się przełknąć, tak ostatniej polska szlachta nie mogła nowej królowej darować. Ale Bona nie była z tych, które łatwo odpuszczają. Polityka nie była według niej domeną mężczyzn, a ta naszego kraju ewidentnie przeżywała kryzys. Tylko czy smoczyca z Wawelu jak ją nazywano miała jakiekolwiek szanse coś w niej zmienić?
Cała opinia na www.coprzeczytalam.pl

książek: 1125
Maja | 2018-09-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 08 września 2018

Królowej Bony chyba nie muszę nikomu przedstawiać. To była żona Zygmunta Starego, matka szóstki jego dzieci (tak, mieli ich aż tyle). Była ambitna, bezwzględna i oskarżano ją o trucicielstwo. Łatwo ulegała emocjom i nie potrafiła trzymać się z daleka od polityki. A przy okazji sprowadziła do Polski włoszczyznę i makarony. Była także przedsiębiorcza i nie lubiła, gdy ziemie leżały odłogiem.

Nie wiem jak Wy, ale ja nigdy nie pałałam miłością do królowej Bony. Była chyba najbardziej znienawidzoną przeze mnie żoną króla Polski. Dlaczego więc zdecydowałam się na lekturę? Przede wszystkim dlatego, że uwielbiam prozę Magdaleny Niedźwiedzkiej i biorę jej książki w ciemno.

Autorce udało się nieco odczarować w moich oczach postać królowej Bony. Pokazała ją nie tylko z jej złej strony, za co należy się autorce duży plus. Jedyne, czego mi w tym obrazie nieco zabrakło, to Bony jako matki. Trochę dla mnie tego było za mało.

Sięgając po tę książkę, nie spodziewałam się tego, że Magdalena...

książek: 1437
asia_33 | 2018-12-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Każdy z nas zna z historii Polski królową Bonę.Temperamentna Włoszka była drugą żoną Zygmunta Starego,owiana złą sławą włoskiej żmii i trucicielki.Magdalena Niedźwiedzka w swojej powieści przenosi nas do czasów w których żyła Bona i przybliża nam życie królowej.Poznajemy jej tragiczne dzieciństwo,które było walką o przeżycie,widzimy jak aranżowane jest jej małżeństwo z dużo starszym polskim władcą,w końcu poznajemy z bliska jej charakter,jej wpływ na wiele decyzji.
Książka mimo objętości wciąga,nie jest nudną historyczną rozprawą,ale ciekawą powieścią o bardzo ciekawej postaci,być może niesłusznie oczernianej przez współczesnych jej ludzi.Czekam na kolejną część.Polecam!!

książek: 290
niepoczytalna com | 2018-11-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 listopada 2018

Nie taka znowu bona…

Kiedy w zapowiedziach wydawniczych pojawiła się nowa polska powieść z gatunku beletrystyki historycznej, zaklaskałam radośnie. Ponieważ ostatnia trylogia ("Opowieści z angielskiego dworu") autorstwa Magdaleny Niedźwiedzkiej okazała się lekką i dość zgrabnie napisaną lekturą – a niczego więcej nie oczekuję od takiej literatury – po najnowszą książkę sięgnęłam ochoczo. Choć pojawiały się wcześniej pozycje dotyczące ostatnich Jagiellonów (np. powieści Renaty Czarnieckiej), to nie były one zbyt zadowalające, więc po "Zmierzchu Jagiellonów" obiecywałam sobie naprawdę wiele.

Bardzo chciałabym powiedzieć, że najnowsza powieść Magdaleny Niedźwiedzkiej jest jedną z tych, które odczarują ludziom historię (jako dziedzinę nauki), zaciekawią, zachęcą do zgłębienia tematu, ale niestety, obawiam się, że czytelnicy, którzy nie są pasjonatami historii, mogą nie odnaleźć się w tej lekturze.
Autorka postanowiła stworzyć powieść konstrukcją przypominają książki Elżbiety...

książek: 1205
anetapzn | 2018-10-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 października 2018

Bona otwiera cykl, który nie ukrywam, zapowiada się doskonale...Zmierzch Jagiellonów.
Chyba każdy, nawet osoba nieinteresująca się historią, słyszał, czytał o królowej Bonie, ma o niej większe lub mniejsze pojęcie. Była jedną z najsłynniejszych kobiet na polskim tronie, najbardziej władczą, ale i taką, która najwięcej zrobiła dla naszego kraju.
Żyła w fascynujący sposób,umarła osamotniona i zdradzona. Byłam bardzo ciekawa, jak przedstawi ją Magdalena Niedźwiedzka, jaka to powieść. Bo od razu zaznaczę, należy pamiętać, iż Bona,,, Niedźwiedzkiej to powieść historyczna, nie rozprawa naukowa.
Jednak należy od razu zaznaczyć, iż powieść jest niesłychanie dopracowana pod względem merytorycznym. Dotyczy to zarówno wszystkich szczegółów życia dworskiego, jak i postaci uwiecznionych na kartach książki.
Kraków XV i XVI wieku nakreślony przez pisarkę ożywa na kartach książki na tyle, iż czytelnik w trakcie lektury zdaje się przenosić w czasie. Wierne oddanie realiów Polski w tym okresie to...

książek: 464
Tina Pohorylle | 2018-09-25
Na półkach: ★ UZBIERANE, Przeczytane

Niezwykle wciągająca powieść, która może zainspirować do bardziej wnikliwego przyjrzenia się historii naszego kraju. Przyznam, że wcześniej niezbyt mnie ciekawiły dzieje Polski, czego żałuję. Ta lektura przekonała mnie do poszerzenia wiedzy, całość napisano w naprawdę przystępny sposób.

Magdalena Niedźwiedzka powoli staje się naszą Philippą Gregory, niechaj to będzie najlepsza rekomendacja, bowiem Gregory tworzy świetne fabuły.

książek: 212
Erna Eltzner | 2018-08-14
Na półkach: Przeczytane

× www.majuskula.blogspot.com ×

Historia Polski zawsze jawiła się w interesujących barwach. Zdrady, spiski, walka o władzę — mężczyźni nie działali wyłącznie przeciwko sobie. Często otaczały ich niezwykle silne kobiety, których musieli się bać. A nie wolno było ufać nikomu, nawet najbliższej rodzinie…

Bona Sforza od pierwszych chwil swojego istnienia nie ma łatwego życia. Pochodząca z zamożnej, lecz nieszczęśliwej rodziny od zawsze musi sama zadbać o szczęście. Jej ojciec został odsunięty od władzy w Księstwie Mediolanu przez stryja, Ludovica. Po śmierci ojca Bona wraz z matką i siostrą ucieka przed własnym unicestwieniem. Izabela jednak nie zamierza spocząć na laurach. Ambitna kobieta postanawia odzyskać wpływy, w czym ma jej pomóc odpowiednie wydanie Bony za mąż. Nie dochodzi do ślubu z żadnym z kandydatów, co tylko opóźnia upragniony cel Izabeli. Tymczasem w Polsce trwa walka o tron. Po mnóstwie zawirowań siada na nim pochodzący z dynastii Jagiellonów Zygmunt. To z nim łączy...

książek: 1129
Maleństwo | 2018-09-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 września 2018

Magdalena Niedźwiedzka zachwyca mnie swoją twórczością. "Królewska heretyczka", opisująca życie królowej Anglii Elżbiety I Wielkiej urzekła mnie niesamowicie. "Maria Skłodowska-Curie. Geniusz i siła miłości" również przeczytałam z zapartym tchem. Powieści te są sfabularyzowanym spojrzeniem na losy postaci sławnych i niebanalnych. Autorka świetnie oddaje nastrój epoki i ówczesne problemy pisząc o tym w taki sposób, że czytelnik czyta te książki jak najlepsze kryminały.
Postać Królowej Bony spotkałam, jako mała dziewczynka, w serialu emitowanym dawno, dawno temu przez Telewizję Polską. Każdy chyba pamięta Aleksandrę Śląską, która wcieliła się w postać Bony. Robiła wrażenie; naprawdę grała z klasą. Kiedy więc zobaczyłam na stronie mojego ulubionego wydawnictwa, że kolejna książka Pani Niedźwiedzkiej będzie własnie opisywać losy wielkiej Bony... aż ręce zacierałam z radości.
Powieść absolutnie spełniła moje oczekiwania. Poznałam losy Bony że tak to określę - od podszewki. Autorka...

zobacz kolejne z 143 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd