Niedobry pasterz

Cykl: Zygmunt Rozłucki (tom 2)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ruda

W podolsztyńskim lesie zostaje brutalnie zamordowana piętnastolatka. Ślady na ciele oraz ubraniach wskazują, że morderca był bezwzględny. Kiedy w kilka dni po odnalezieniu zwłok okoliczny pijak przyznaje się do winy, sprawa wydaje się zamknięta. Do momentu, gdy na komisariat przychodzi ksiądz miejscowej parafii i oznajmia, że to on zabił dziewczynę. Presja mediów i społeczeństwa, by znaleźć...

Presja mediów i społeczeństwa, by znaleźć mordercę, jest na tyle duża, że policja zwraca się do psychologa Zygmunta Rozłuckiego, który podejmuje śledztwo dopiero wtedy, kiedy do Olsztyna przybywa jego dawna miłość – żądna władzy dziennikarka Janczewska.

Działając w duecie, przysporzą sobie wielu wrogów, a ich własne życia znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/niedobry-pasterz/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/niedobry-pasterz/

Eli1605 | 2018-09-14
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2018

Niestety ale książki pana Borkowskiego nie przypadły mi do gustu. Dla mnie to nie kryminał ale studium alkoholizmu, jego powodów, rozwoju i skutków. A wszystko to na przykładzie psychologa współpracującego z policją. Nawet fakt, że mimo zamroczonego umysłu rozwiązuje on zagadki nie czyni tej książki lepszej. Na uwagę zasługuje jednakże nieszablonowe zakończenie. Ale każdy z nas ma swój własny gust i nie musicie podzielać mojej opinii.

basik | 2018-05-22

Dla mnie w porównaniu z pierwszym tomem tylko dobra a można powiedzieć dużo słabsza.
Jak na powieść kryminalną jest tu za mało kryminału a za dużo rozterek i rozważań psychologicznych głównego bohatera.
Owszem jest morderstwo młodziutkiej dziewczyny znalezionej w lesie i początek zapowiadał się całkiem nieźle. Na prośbę komisarza Sądeckiego do śledztwa dołącza psycholog Rozłucki i dziennikarka z Warszawy Janczewska, znani nam już bohaterowie z "Zakładnika."I od razu mamy podejrzanego miejscowego pijaczka a zaraz potem winnego. Bo do zabójstwa przyznał się miejscowy stosunkowo młody proboszcz.Skoro jest winny a góra naciska na szybkie zakończenie śledztwa, to komisarz Sądecki je zamyka,chociaż Rozłucki a także policjantka Weronika nie wierzą w wine księdza.
Rozłucki zaczyna więc prywatne śledztwo. Rozmawia z różnymi ludźmi, poznaje zadawnione urazy i sąsiedzkie konflikty. I może to jego śledztwo byłoby ciekawe, gdyby nie fakt, że robi je pod wpływem alkoholu. Pije w burdelu, pod...

Hana | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Alkohol dobra rzecz. Kieliszek wina do obiadu, likieru do kawy. Gdy jednak częstotliwość spożycia rośnie i rośnie ilość wypitego alkoholu robi się niebezpiecznie. W swoje łapy zaczyna brać człowieka nałóg. Zygmunt Rozłucki jest takim człowiekiem. Albo się ogarnie albo nie. Zobaczymy. Jedno jest pewne. Nie jest z nim dobrze. Pije codziennie, dużo mocnego alkoholu, który wyzwala w nim niskie instynkty. Z psychologa Rozłuckiego wychodzi dzikie zwierzę. Jak nie pije, to mówi o alkoholu, szuka okazji by się napić i nie ma siły odmówić kielicha gdy ktoś proponuje. Natomiast sprawa , w której bierze udział jako konsultant ( (profiler o mało co) idzie dobrze. Zgodnie współpracuje z dziennikarką Karoliną Janczewską i komisarzem Sądeckim. Dobra książka. Równie dobra jak pierwsza albo lepsza. Więcej emocji. Dużo więcej.

Karolina Hajdysz | 2018-05-05

Przede wszystkim chciałabym bardzo serdecznie podziękować Wydawnictwu Czwarta Strona za przedpremierowy egzemplarz książki!
Premiera już za chwilkę - 9 maja 2018

"Niedobry pasterz" to drugi tom z serii o psychologu, Zygmuncie Rozłuckim. Mężczyźnie z trudną (wręcz traumatyczną) przeszłością i jak się wkrótce okaże równie zagmatwaną i niełatwą przyszłością. Od początku poczułam pewną więź z tą postacią - zawód jaki wykonuje jest szalenie wymagający i obciążający jego własną psychikę, ale pozwala mu jednocześnie pomagać ludziom, by znaleźli oni swoje miejsce w życiu i powrócili na właściwe tory.

Duet Rozłucki & Janczewska powraca ... Tym razem początkiem historii jest znalezione w podolsztyńskim lesie ciało brutalnie zamordowanej piętnastolatki. W mediach i okolicy wrze od plotek i domysłów. Pewien okoliczny pijak dość szybko zgłasza się i przyznaje do winy, a gdy wydaje się, że już wszystko zostało wyjaśnione na komisariat zgłasza się miejscowy proboszcz, który uparcie twierdzi, że...

Aga_love_books | 2018-05-10
Przeczytana: 05 maja 2018

To jest na prawdę bardzo dobra książka. Historia skupia się na złapaniu mordercy piętnastoletniej dziewczyny, znalezionej w podolsztyńskim lesie. Policja aby jak najszybciej rozwiązać sprawę postanawia poprosić o pomoc psychologa Rozłuckiego. Od tej pory zaczyna się dziać i to ile. Akcja trwa przez całą książkę, czyta się bardzo szybko. Znajdziemy w niej wątek miłosny, problemy osobiste Rozłuckiego (które są na prawdę bardzo ciekawym dodatkiem do całej historii). Co chwila zmienia się zdanie co do typu mordercy. Książka napisana świetnie przez co baaardzo wciągająca. A zakończenie - MIAZGA!! Zaczęłam czytać od drugiej części co było jednak błędem, gdyż sporo było nawiązań do części pierwszej. Więc oczywiście sięgnę po 1 czyli "Zakładnika" i na pewno nadrobię :) Jeśli więc czytaliście poprzednią zabierajcie się śmiało za "Niedobrego pasterza" jeśli nie sięgajcie po cześć pierwsza i czytajcie a na pewno się nie zawiedziecie. Ja już czekam na dalsze części :)

zaczytanapatka | 2018-05-31
Przeczytana: 31 maja 2018

Psycholog Zygmunt Rozłucki rzuca pracę w Warszawie, zostawia tam mieszkanie i przeprowadza się w okolice Olsztyna. W Przychodni Szpitala Psychiatrycznego będzie prowadził terapię pacjentów zakwalifikowanych na pobyt stały. Mieszka w domu, w którym nie tak dawno doszło do tragedii. Dwa dni przed jego przyjazdem w podolsztyńskim lesie znaleziono zwłoki piętnastoletniej ewy Krupińskiej. Podejrzanym jest kolega z klasy ofiary. Kiedy do popełnienia morderstwa przyznaje się jeden z mieszkańców sprawa wydaje się być zamknięta. Wszystko komplikuje się kiedy miejscowy proboszcz przyznaje się do popełnienia zbrodni. Ksiądz jest uwikłany w skandal z niedozwolonymi kontaktami z nieletnią parafianką. Chociaż policja teoretycznie ma podejrzanego wątpliwości wciąż przybywa. Prywatne śledztwo rozpoczyna Zygmunt Rozłucki w towarzystwie Karoliny Janczewskiej, dziennikarki telewizyjnej i prasowej. Psychologowi nie pomoże w tym coraz częstsze sięganie po alkohol. Czy pogubiony Rozłucki nie pomyli...

Bursikowa | 2018-05-09
Przeczytana: 08 maja 2018

Troszkę żałuję, że zanim wzięłam się za Niedobrego pasterza nie przeczytałam pierwszego tomu serii, bo nawiązań było sporo i bardzo mnie intrygowało a zarazem denerwowało, że nie wiem o co chodzi... Ale książka sama w sobie bardzo dobra. Trzyma od początku i zaskakuje końcówką. Z czystym sumieniem mogę polecić. Naprawdę kawał dobre literatury :P Po raz kolejny polski autor mnie nie zawiódł :)

Elle | 2018-09-25
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 24 września 2018

Po 3 miesiącach od wydarzeń zawartych w "Zakładniku" czytelnik powraca do mazurskich miejscowości, gdzie psycholog Zygmunt Rozłucki wynajmuje dom po samobójcy; dom w którym doszło do dramatycznych wydarzeń będących puentą pierwszej części historii psychologa i dziennikarki.
Wkrótce okazuje się też, że to nie koniec przykrych doświadczeń jakie przypadły w udziale mieszkańcom tych pod-olsztyńskich miejscowości. Zamordowana zostaje 15-letnia dziewczyna, a Zygmunt postanawia rozwiązać zagadkę jej śmierci, ponieważ ma nadzieję że to ponownie zbliży go z Karoliną. Niestety wybiera bardzo ryzykowny sposób - alkohol. Alkohol który może i owszem potrafi rozwiązać języki miejscowej społeczności i sprawić że znikną podziały między "tutejszym", a "obcym", ale również mogą złapać w sidła drogi bez powrotu. Która szczególnie dla alkoholika jest drogą z której potem ciężko się wycofać. Dodatkowo czy zamroczona alkoholem głowa będzie w stanie odróżnić prawdę od wymysłów powstałych w czasie...

Agata76 | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Zacznę od tego, że zamówiłam już poprzednią książkę tego autora. Bardzo dobra pozycja, akcja nie ma szaleńczego tempa, jest wyważona ale środek ciężkości odpowiednio ułożony :) Bohaterowie ..... budzący skrajne emocje, zwłaszcza postać psychologa, niesamowicie realny wręcz surowy opis nałogu alkoholowego, tego do czego może on doprowadzić, jak przebiega i jakie mechanizmy uruchamia, tak więc książka ma też rolę edukacyjną poniekąd bo zniechęca skutecznie nawet do lampki wina roztaczając wizję co mogłoby się stać z nami i naszym życiem, gdybyśmy nie umieli nad tą lampką zapanować ...... bardzo dobra książka, uważny czytelnik znajdzie tam i pasterza i mordercę i matkę i psychopatę .... kto jest kim i kto się kim okaże zależy w sumie od Państwa osobistego odbioru ;)

WielkiBuk | 2018-05-15
Przeczytana: maj 2018

„Niedobry pasterz” to kryminał, który w odróżnieniu od wielu tytułów gatunku nie pędzi na łeb na szyję, ale stawia na budowanie atmosfery, na zapętlanie relacji między bohaterami, na budowanie skomplikowanych zagadek natury psychologicznej. Mroczna część ludzkiej duszy ujawnia się tutaj w najmniej spodziewanych momentach, a konsekwencje spuszczania tej ciemności ze smyczy bywają brutalne, krwawe, a nawet mordercze. Przemysław Borkowski ma talent, z wyczuciem buduje napięcie, nie pozwalając, by czytelnik oderwał się od opowieści chociaż na chwilę. Nie oszczędza swoich bohaterów, nie oszczędza czytelników, wciąga w szpony ludzkiego okrucieństwa i bezwzględnej ironii losu. A na koniec pozostanie tylko ciemna, spokojna toń jeziora.