Fracht

Okładka książki Fracht Grzegorz Brudnik
Okładka książki Fracht
Grzegorz Brudnik Wydawnictwo: Filia Cykl: Aleksander Gall (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Aleksander Gall (tom 2)
Filia
2018-09-19
2018-09-19
literatura polska

Oj wymęczyłem się przy tej książce porządnie. I nie podobała mi się.
Jeszcze mniej więcej do połowy, gdzie autor nie odkrył tego jaką tajemnicę skrywał zatopiony statek, starałem się w miarę nadążać za fabułą i uważnie ją śledzić. Niestety później za nic mi się to nie udawało.
Miałem wrażenie, że autor na siłę starał się poupychać do książki jak najwięcej sensacyjnych historii żeby czytelnik nie mógł się od niej oderwać. U mnie przyniosło to wręcz odwrotny skutek. Zacząłem się w tym wszystkim gubić. Miałem wrażenie, że gdzie by się nie poruszył główny bohater to zawsze jest największa burza, ogromna śnieżyca, gigantyczny mróz itd. Do tego na swojej drodze wplątywał się w wręcz nieprawdopodobne historie, wręcz niemożliwe do rozwiązania żeby oczywiście finalnie jakimś cudem się z nich wyplątać. Dodatkowo im bliżej do zakończenia książki tym więcej postaci tam występujące zaczęło opowiadać jakieś skomplikowane, nieprawdopodobne rozwiązania występujących w tej opowieści historii.
To wszystko spowodowało, że im dalej do końca książki tym bardziej zacząłem zadawać sobie pytanie o co w tym wszystkim chodzi i do czego tak naprawdę dąży autor.
Do tego dochodzi spory błąd merytoryczny. Autor pomylił nazwę Polskiej Żeglugi Morskiej. Zmiksował ją z innym przedsiębiorstwem.
A z plusów muszę zaliczyć dobrą znajomość przez autora tematyki marynistycznej oraz katastrof morskich. Było to widać czytając książkę.
Niestety całość jak dla mnie słaba. W stylu "zabili go i uciekł". Wynudziłem się przy tej książce szczególnie w drugiej części i nie będę jej polecał.

Oj wymęczyłem się przy tej książce porządnie. I nie podobała mi się.

Za dużo i zbyt szybko się dzieje. Momentami się gubiłam.Pomimo tego, polecam.

Za dużo i zbyt szybko się dzieje. Momentami się gubiłam.Pomimo tego, polecam.

Akcja wartka, ciekawa. Język, słownictwo, którym posługują się bohaterowie, adekwatny do ich ról powieściowych. Nie pasowało mi nazywanie kobiet wulgarną polszczyzną od wiadomej części ciała (d...py).

Jedno trzeba przyznać, pomysłów autorowi nie brakuje, ale żeby wszystkie tak od razu wrzucić do jednej książki ? Uważam, że wszystkiego jest w tej książce za dużo. Można zmęczyć się tempem w jakim przebiegają przygody bohatera. Czytając kolejne strony nabiera się przeświadczenia, że nic nie może już czytelnika zaskoczyć, nawet gdyby finałowe sceny miały miejsce na księżycowym Morzu Spokoju.

Momentami trudnosc sprawialo mi slownictwo zeglarskie, zupelnie nie orientuje sie w tej materii. Ale w ogolnej ocenie nie mialo to glebszego znaczenia. Akcja rozwinela sie w zupelnie nieoczekiwanym dla mnie kierunku i ostatecznie ksiazka pozostawila na mnie pozytywne wrazenie.

Podobnie jak pierwsza część historii Alexandra Galla, bardzo dobra pozycja. Mnóstwo się dzieje i po raz kolejny, autor opisuje rzeczy, które się dzieją z niesamowitą szczegółowością. Jak sam wspomina na końcu, spędził mnóstwo czasu z różnymi ekspertami, żeby zrozumieć poszczególne tematy i być w stanie w taki sposób je opisać. Pierwszy raz spotykam się z tego typu książką, w której tak dokładnie opisane są tak skomplikowane rzeczy.

Na plus w stosunku do pierwszej części, że dzieje się dużo mniej niemożliwego (poza końcowymi fragmentami) i brzmi to dużo bardziej realistycznie.

Polecam wszystkim obie książki Pana Brudnika i jak będzie kolejna to zdecydowanie warto się za nią zabrać!

polska wersja Lee Childa ? jakos do mnie nie trafia :(
do pieca...

polska wersja Lee Childa ? jakos do mnie nie trafia :(
do pieca...

Indiana Jones po polsku :)

Indiana Jones po polsku :)

super - czysta akcja :) - polecam

super - czysta akcja :) - polecam

Research na najwyższym poziomie. Książka zmienna w akcji i zaskakująca, chodź niektóre "wyjścia z opałów" mało realne ;)

Dodaj cytat z książki Fracht