Nemezis

Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Nemezis
Maciej Siembieda
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2023
Wydawnictwo: Agora Cykl: Katharsis / Siembieda (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Katharsis / Siembieda (tom 2)
Agora
2023-04-26
2023-04-26
literatura polska bracia Janoschek zemsta zbrodnia historia tajemnica Śląsk
Inne

Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Ga...

Wyróżniona opinia i

Nemezis

przeczytanych książek 2534 napisanych opinii 745

'Nemezis' to tak jak grecka bogini, opowieść o zemście, sprawiedliwości i przeznaczeniu. Bruno Janoschek żyje, by pomścić swojego brata. Ale czy takie jest jego przeznaczenie? Fabuła ciekawie łączy się z historią rodziny Tosidowskich z pierwszego tomu, co podsyca mój apetyt na kolejny tom. W tej serii warto również zwrócić uwagę na tło historyczne, które mimo obecności wielu fikcyjnych postaci, zawsze jest wiernie oddane.

Jeden nie do końca przemyślany czyn popełniony w 1936 r. sprawia, że losy braci Janoschek , które do tej pory toczyły się razem, zostają rozdzielone. Bruno nie może już strzec Herberta, a że lata są niepewne, obaj bracia zostają wciągnięci w tryby historii, które jak wiadomo mielą nieubłaganie.
To była piękna podróż w czasie, ale także w przestrzeni, bo Maciej Siembieda rzuca swoich bohaterów po Polsce, Niemczech, Włoszech a nawet Egipcie. Śledzimy kluczowe momenty tej historii i co chwila zaskakiwani jesteśmy nie tylko perypetiami głównych postaci, ale także mało znanymi ciekawostkami historycznymi – dla mnie taką niespodzianką były powojenne losy więźniów obozów koncentracyjnych skazanych z par. 175. Nie mogę się doczekać trzeciego tomu i tego, czym autor zaskoczy.

To była piękna podróż w czasie, ale także w przestrzeni, bo Maciej Siembieda...

Jeśli lubicie historię, burze emocji, pogmatwane losy, częste zwroty akcji i zmiany miejsca, książka Macieja Siembiedy pt. „Nemezis” jest dla was.
Tutaj podążycie tropem uwspółcześnionych bohaterów mitologicznych, których los obarczony jest ironią tragiczną, im bardziej chcą uciec przeznaczeniu, tym bardziej wpadają w jego pułapkę. A Nemezis- bogini zemsty, sprawiedliwości, przeznaczenia pociąga za sznurki tych losów. To skok na głęboką wodę znaczeń, problemów, styl opowieści wciąga jak rwący nurt, a intryga zatacza coraz większe kręgi - przenosi nas z Opola, do Berlina,Stuttgartu, Rzymu, na Rodos, Egiptu, Kletna, czy Zgorzelca. Poznajemy żulię opolskiego Zaodrza, wojny gangów, cyrkowe techniki rzutów nożem, wojenne kariery oprawców z SS, ich powojenne biznesy, więzienne zwyczaje-wszystko z pietyzmem uwiarygodnione.👏
👉Niesamowita historia braci Janoszek to opowieść braterskiej więzi wystawionej na próbę- kartą przetargową jest kobieta i pewna tajemnica, asa czytelnik odkrywa na końcu. Powracają też wątki i postaci z „Katharsis”- z pierwszej części trylogii greckiej.
👉Historia tak bogata, jak zawartość piramidy Cheopsa, tak pobudzająca wyobraźnię, jak tajemnica magazynów uranu w Sudetach. Wiedza autora godna podziwu.
👉To też opowieść o zdradzie, brudnych interesach, powojennym podziale wpływów, pokręconych losach ludzi pogranicza- autochtonów, o tragizmie „niepewnych narodowo”, o przeznaczeniu.
👉okazuje się, że technika rzucania nożem może być świetną strategią przetrwania w tym gangsterskim świecie. „Cyrk to najlepsze miejsce dla tych, którzy nie lubią pytań o przeszłość”.
Polecam w 100%

Bardzo ładna historia rozgrywająca się na przestrzeni lat. Według mnie ta książka to świetna podstawa do scenariusza filmowego.

Co to bylo za spotkanie! Az szkoda ze sie juz skonczylo. Wysluchalam audiobooka w interpretacji Przemyslawa Bluszcza i koniecznie musze pochwalic za swiezosc lektora.
Dawno tak mocno nie wciagnela mnie historia bohaterow i do tego prawdziwa historia sledzona przez lata. Niektore watki byly naprawde super atrakcyjne i zgadzam sie z niektorymi opiniami ze nie pociagniete, ale przewiduje tu jakis ciag dalszy w niedalekiej przyszlosci. A nawet jesli nie to wszytko i tak trzymalo sie kupy. Nie ma sie do czego przyczepic! A... I nie trzeba zaczynac od Katharsis! Rewelacjyjne pozycja jesli lubimy dlugie i historyczne opowiesci.

Mile odkrycie polskiego pisarza.
Na tyle mile, że już zamówiłam kolejne książki Autora.
Byłam nieźle zdziwiona czytając historyczne noty - okazuje się, że nie tylko Otto Skorzeny, Ludwik Kalkstein - hiena, która wydała dowódcę podziemnej Armii Krajowej gen. Stefana Grota Roweckiego, Gestapo, ale i Paul Otto Geibel, kat Warszawy, zbrodniarz nazistowski - wszyscy żyli, istnieli, mącili... 😡

Operacja Eiche została okrzyknięta wielkim sukcesem przez niemiecką propagandę. Oficjalnie twierdzono, że była to bardzo niebezpieczna akcja na tyłach wroga, która uratowała wodza faszystów przed wydaniem w ręce aliantów lub nawet rozstrzelaniem.
Mussolini został odbity bez jednego wystrzału. Niewiele jednak zabrakło, a cała akcja zakończyłaby się katastrofą.

Oswobodzonego Mussoliniego wsadzono do niewielkiego samolotu Fieseler Fi 156 Storch, który również wylądował na płaskowyżu. Jednak wbrew wcześniejszym ustaleniom na jego pokład wsiadł także potężnie zbudowany Skorzeny, co sprawiło, że maszyna była przeciążona i podczas startu omal się nie rozbiła. Straciła nawet jedno z kół.

Co tu się rozpisywać - najlepsze historie pisze życie. A Pan Siembida właśnie zwrócił na siebie moją uwagę 💙

Mile odkrycie polskiego pisarza.
Na tyle mile, że już zamówiłam kolejne książki Autora.

Przepiękna podróż z bardzo ciekawie wpasowaną pętęlką z pierwszej części: Katharsis. Opowieść rozciąga się na ponad pół wieku z bogatymi i fascynującymi wątkami historycznymi i osobistymi. To, co człowiek niesie w sobie i ze sobą czyni go wyjątkowym. Każdy ma swoją opowieść. Dziękuję autorowi za tę podróż.

Lubicie książki Macieja Siembiedy? To połączenie fikcji literackiej z faktami historycznymi, okraszone pięknym językiem i błyskotliwym humorem? Ja ten klimat uwielbiam, a serię o Jakubie Kani przeczytałam niemal jednym tchem. Dlatego z przyjemnością i ogromnym zainteresowaniem sięgnęłam po książkę „Nemezis”.

I oczywiście, jak zwykle, zaczęłam czytanie nie od tomu pierwszego. To już jakieś fatum! 🤣

Bohaterami tej powieści są Bracia Janoszek, Bruno i Herbert, żyjący w przedwojennym opolskim Zaodrzu. Ich losy przeplatają się z trudną historią Śląska, drugą wojną światową i czasami powojennymi. Gdy po zadarciu z opolskim światkiem przestępczym 16-letni Bruno musi uciekać z domu, trafia do berlińskiego cyrku i wyrasta na artystę cyrkowego, rzucającego nożami. Niestety wydaje się, że w życiu braci dojdzie do rozłamu, a to za sprawą Grety...

Wcielony wraz z bratem do Wehrmachtu, trafia do hitlerowskiego legendarnego oddziału Otta Skorzenego. Informacja o śmierci brata zmienia jego życie na zawsze. Gdy Herbert ginie, Bruno poprzysięga bowiem zemstę, która na dziesięciolecia staje się jego obsesją.
Jak potoczą się losy Bruna w powojennej rzeczywistości? Jak potężna okaże się siła nienawiści i chęć zemsty? Jaką tajemnicę nosiła w sercu przez lata Greta? O tym wszystkim dowiecie się z książki.

„Od czasu rozmowy z Gretą nie potrafił pogodzić się ze światem. Był jak ślepiec, który po pięćdziesięciu latach odzyskuje wzrok, ale zamiast się cieszyć, czyje przygnębienie.”

Podczas lektury targały mną najróżniejsze emocje. Od zaciekawienia (nie znałam aż tak dobrze historii Śląska i Ślązaków, wcielanych, często siłą do niemieckiej armii),poprzez współczucie i niedowierzanie (serio, Greta, serio??),aż po niechęć (były momenty, kiedy nie udawało mi się lubić głównego bohatera i cały czas się zastanawiałam, co on takiego wyprawiał w oddziale SS)...

To powieść o miłości (do brata, do kobiety, do matki, wreszcie chyba też do ojczyzny),ale przede wszystkim historia tak silnej żądzy zemsty, która rzutuje na całe życie. Bardzo polecam.

I oczywiście, jak zwykle, zaczęłam czytanie nie od tomu...

Pan Maciej jest jednym z moich ulubionych pisarzy . Jego książki pochłaniam niczym pyszny deser . Nikt tak nie łączy historii z fikcją literacką jak właśnie On . Fenomenalna historia . Polecam serdecznie :)

Nemezis według mitologii greckiej to bogini zemsty, sprawiedliwości i przeznaczenia. Taki właśnie tytuł nosi drugi tom powieści Macieja Siembiedy.

Bruno i Herbert tak zwani bracia Janoschek byli jednością. Gdy pewnego wieczoru Bruno staje w obronie brata i wdaje się w bójkę z lokalnym huliganem wszystko w ich życiu zmienia się diametralnie. Musi on natychmiast wyjechać z rodzinnego miasta zostawić rodzinę i ukochaną dziewczynę Gretę. Trafia do cyrku gdzie spotyka mistrza rzucania nożami, który postanawia wsiąść go pod swoje skrzydła i nauczyć go tej sztuki. To jednak nie jedyne zmiany w jego życiu
ponieważ Greta zostawia go i wiąże się z Herbertem który w niedługim czasie ponosi śmierć na wojnie. Mimo żalu z powodu utraconej miłości, gdy Herbert ginie to dla Bruna celem życia staje się zemsta którą przesłania wszystkie jego działania.
Czy Bruno pomści brata ?
Dlaczego Greta zostawiła Bruna i związała się z Herbertem ?
Jakich bohaterów z Katharsis spotkamy w tej części?
Nemezis to wielowątkowa powieść z masą powiązań pomiędzy bohaterami. Akcja tak jak w przypadku Katharsis dzieje się w wielu miejscach w Polsce i na świecie w dość dużym przedziale czasowym. Muszę powiedzieć, że książka wciągnęła mnie bez reszty ! Bardziej niż pierwszy tom :)! Polecam wszystkim 9/10

• Audiobooki
  • Przeczytane 2024