Nemezis

Okładka książki Nemezis Maciej Siembieda Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Nemezis
Maciej Siembieda Wydawnictwo: Agora Cykl: Katharsis / Siembieda (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Katharsis / Siembieda (tom 2)
Agora
2023-04-26
2023-04-26
literatura polska bracia Janoschek zemsta zbrodnia historia tajemnica Śląsk

Wyróżniona opinia i

Nemezis

przeczytanych książek 2520 napisanych opinii 731

Dawno nie czytałam tak wciągającej polskiej powieści :)

Dawno nie czytałam tak wciągającej polskiej powieści :)

Bruno i Greta - smutne „pionki” w ohydnej grze wojny… tych skomplikowanych relacji społecznych na szerokim Śląsku nie sposób zamknąć w jednej powieści… tak samo jak ludzkiego oportunizmu… a wszystkie te emocje w przyjemnie czytającej się książce☺️ polecam

Nad drugim tomem powieści Macieja Siembiedy patronat objęła bogini zemsty Nemezis, w mitologii greckiej bogini zemsty, sprawiedliwości i przeznaczenia. Autor łączy wątki historyczne, nadając im ludzki wymiar. Opowiada o braciach Janoschek urodzonych w Opolu, o miłości i obsesji zemsty, o manipulacji i tragicznych wyborach. Silne pragnienie zemsty i porywczy charakter rujnują życie Bruna, jego decyzje bywają niezrozumiała. Książka jest nierówna, niektóre wątki są zaniechane, inne przegadane. Dopiero pod koniec powieści akcja nabiera tempa i wiele się wyjaśnia. Wartością dodaną stają się wyjaśnienia autora oddzielającego fikcję od prawdy, poznanie topografii miejsc i atmosfery Śląska.

Duże rozczarowanie. Zwłaszcza po "Kołysance".

Duże rozczarowanie. Zwłaszcza po "Kołysance".

Świetna kolejna powieść pana Macieja Siembiedy. Doskonałe połączenie fikcji z faktami historycznymi. "Nemezis" wciąga czytelnika jak bagno i wypuszcza po przeczytaniu ostatniej strony. Jak dla mnie książka roku.

Z niektórymi książkami mam jak z tym przysłowiowym ciastkiem co to chce się je zjeść, ale nadal je mieć. Do tych właśnie wliczam książki Marcina Siembiedy. Muszę je mieć już w dniu premiery, a później odwlekam moment czytania. Wiem, że to będzie dobry czas z książką i nie chcę mieć jej zbyt szybko za sobą. Nie wiem czy dla kogokolwiek jest to zrozumiałe, ale tak właśnie mam. Potem najczęściej odwlekam moment napisania opinii, bo zwyczajnie brak słów które oddadzą siłę moich wrażeń.

"Nemezis" to opowieść o sile miłości i obsesyjnej wręcz żądzy zemsty. Tak właśnie, bo jak inaczej niż obsesją nazwać uczucie, które trawi człowieka przez całe życie.
W Opolu przed wojną żyli dwaj bracia Janoschek, który choć każdy zupełnie inny, to Bruno i Herbert stanowili jedność.
Po niespodziewanej śmierci jednego z nich drugi poświęci życie aby się zemścić.
Tak jak Janoschek przez kilkadziesiąt lat żył napędzany żądzą zemsty, tak ja przez kilkaset stron żyłam ciekawością motywu nagłej decyzji Grety. No i czy zemsta się dokona?
Jeśli chcecie dowiedzieć się kto, jak i dlaczego, musicie sięgnąć po książkę i przeczytać.
Dodatkową zachętą niech będzie dla was to, że w pewnym momencie na scenę wkraczają pewne postaci z "Katharsis".

Dla mnie książki autora są gwarancją interesującej lektury (czy już o tym wspominałam?),są rewelacyjne, nigdy nie zawiodłam się na żadnej z jego książek.
Swoje opowieści tworzy z epickim rozmachem, fantastycznie wplata historię do fabuły pisanych książek. Mam do autora kompletne zaufanie jeśli chodzi o historyczne fakty, miejsca czy postaci, jeśli pisze że tak było, nie muszę tego sprawdzać, wiem że dobrze przygotował się zanim zasiadł do pisania. Do tego świetnie żongluje słowem, czego więcej trzeba.

"Kroił swojego schabowego na kawałeczki niczym imperator, który dzieli mapę podbitego kraju i rozdaje co lepsze kąski według uznania."

Bardzo mi się podobała ta książka, mam nadzieję obejrzeć kiedyś ekranizację.
Tymczasem serdecznie polecam, czytajcie, bo warto.

Nemezis to dobra, awanturnicza, czasem mało wiarygodna, historia. Dla mnie to bardziej książka przygodowa niż kryminał. Nawet przyjemne doświadczenie, dawno nie miałam takie okazji.
Grecie i Brunowi zdarza się wszystko, czego nie pragnęli na swojej drodze, wszystko ich od sobie oddala. Lata są burzliwe - między jedną wojną a drugą, podczas niej i później w komunizmie i po transformacji, a dodatkowo na pograniczu państw niemalże i z konfliktem narodowościowym. Oddalają się przez wszystkie te fakty, ale oddalają się także przez ludzi, i to tych najbliższych sobie. Tak bywa, gdy ktoś nie chce przez chwilę wyjść ze "swojego bólu" i posłuchać drugiego człowieka.

Jak zwykle wartka, ciekawie poprowadzona fabuła z ciekawymi, mało znanymi wątkami historycznymi. Niemal po każdej książce Siembiedy robię wnikliwy research tematu.

„Nemezis” Macieja Siembiedy to kontynuacja rewelacyjnego „Katharsis”. Książka zapoznaje nas z nowymi bohaterami: braćmi Janoschek, którzy różni jak dzień i noc, są nierozłączni i gotowi pójść za sobą w ogień. Jednak pewne zdarzenia powodują, że ich losy się rozdzielają, a tragedia jaka się wydarza sprawia, że w historii pojawia się wątek tytułowej Nemezis - czyli bogini zemsty, która jednego z braci zaślepia na długie lata.
Historia braci, przeplata się z wydarzeniami z pierwszej części i bohaterami, których już znamy z „Katharsis”. Muszę przyznać, że to „Katharsis” bardziej przypadła mi do gustu. Porwały mnie te wielowątkowe historie pisane z różnych perspektyw, ale nie mniej chętnie czytałam „Nemezis”. Jest to kawał dobrej książki, a sposób pisania autora bardzo mi się podoba, widać dojrzałość pióra a jednocześnie lekkość w przekazywaniu opowieści. Ani jedna strona nie była tu niepotrzebna.

Tak jak Katon Starszy miał swoje zdanie na temat Kartaginy, które artykułował przy każdej możliwej okazji, tak ja, ceniąc całą twórczość autora proszę: „Skupmy się jadnak na Jakubie Kani”
Od przeczytania „Katharsis” minęło juz trochę czasu i nie ukrywam, że z trudem przychodziło mi odszukiwanie w pamięci wątków potrzebnych do zrozumienia „Nemezis” ale jakoś się udało. Chociaż muszę przyznać, że historia życia Brunona może być pasjonująca również dla tych, którzy pierwszego tomu nie przeczytali. Geograficzne i historyczne skoki, z Włoch do Berlina, z czasów przedwojennych, przez wojnę do PRLu i nieodległej współczesności. Do tego Kair, Opole czy Gdańsk. Dzieje się i momentami trudno uwierzyć, że to wszystko dotyczy jednego bohatera.
A, jeszcze jedno - wielkie brawa dla autora za research - to była niesamowita praca!

• Audiobooki
  • Kryminał