rozwiń zwiń

Autorka „Girl in Pieces” odwiedzi Polskę! Kathleen Glasgow na Targach Książki i Mediów VIVELO 2024

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.05.2024

Depresja, uzależnienia, autoagresja, skomplikowane relacje rodzinne - „How to Make Friends with the Dark”, „You’d Be Home Now” oraz „Girl in Pieces” to poruszające książki dla młodzieży, które w empatyczny sposób przybliżają i oswajają trudne tematy. Ich autorka, Amerykanka KATHLEEN GLASGOW, w dniach 18-19 maja (sobota - niedziela) będzie gościnią specjalną Wydawnictwa Jaguar podczas tegorocznej edycji Targów Książki i Mediów VIVELO, które w najbliższy weekend odbędą się w Warszawie na Stadionie Narodowym.

Autorka „Girl in Pieces” odwiedzi Polskę! Kathleen Glasgow na Targach Książki i Mediów VIVELO 2024

Kathleen Glasgow na Targach VIVELO 2024 – spotkanie autorskie na scenie głównej i sesja autografów

Fani poruszających powieści obyczajowych Kathleen Glasgow będą mieli niepowtarzalną okazję, by porozmawiać z autorką i zdobyć jej autograf już w sobotę, 18 maja. W godzinach 16.00 - 18.00 Kathleen pojawi się na stoisku Wydawnictwa Jaguar nr 109/D8.

Z kolei w niedzielę, 19 maja o 11.00 na Scenie Głównej odbędzie się spotkanie autorskie, które poprowadzi Justyna Suchecka, a przetłumaczy Anna Rosiak. Po spotkaniu Kathleen spotka się z czytelnikami, by na płycie głównej do godziny 15.00 podpisywać egzemplarze swoich powieści.

Empatycznie o trudnych sprawach. O czym opowiadają książki Kathleen Glasgow?

W życiu nie brakuje ciężkich momentów, ale często to właśnie one nas budują i pokazują, jak wielka siła drzemie w kimś, kto postanawia o siebie zawalczyć. Tiger, Emory i Charlie – bohaterki książek Kathleen Glasgow – to zwyczajne dziewczyny, które zostały brutalnie doświadczone przez los. Mimo młodego wieku musiały stawić czoło „dorosłym” problemom i zbyt szybko wziąć na swoje barki brzemię odpowiedzialności. Nie pozostało to bez wpływu na ich psychikę oraz życiowe wybory. Jednak tym, co wyróżnia powieści Kathleen Glasgow jest jej niezłomna wiara w to, że w życiu nie ma sytuacji bez wyjścia. I że warto prosić o pomoc i nie bać się jej przyjmować. Bo to ludzie, którymi się otaczamy sprawiają, że dojrzewamy do zmian. To najważniejsza życiowa lekcja.

Jak daleko można się posunąć, zanim nastąpi katastrofa? Czy rozpoznasz ten moment, zanim wszystko zacznie iść bardzo, bardzo źle?

„Girl in Pieces”, Kathleen Glasgow

„Girl in Pieces” – o pełnym wzlotów i upadków żuciu, poskładanym z kawałków

Autoagresja jest dla Charlie sposobem na odreagowywanie stresujących sytuacji. To ból, który niesie ulgę. Jest ucieczką od codzienności, od dojmującego poczucia straty, od myślenia o tym, co przed nią. Od mroku i braku nadziei.

Życie Charlotte raz po raz rozsypuje się jak domek z kart: bezdomność, używki, walka o przetrwanie, wreszcie reżim, ale i kojące bezpieczeństwo, zamkniętego ośrodka. Czy dziewczyna będzie potrafiła odciąć się od dawnego życia i nie popełniać błędów, które zepchnęły ją na samo dno? Wzloty i upadki, życie pełne bólu, ale i nieśmiałej, cichej nadziei na to, że uda się stanąć na nogi. I zacząć od nowa.

Moje ciało jest jak naelektryzowane tęsknotą, przerażeniem i ostatecznością. Tylko w ten sposób mogę to opisać. Mam w sobie mrok i czuję, że coś mnie ciągnie, a ja nie mam już ochoty się opierać.

„How to Make Friends with the Dark”, Kathleen Glasgow

„How to Make Friends with the Dark” – odnaleźć swiatło w mroku

Jak to jest, gdy tracisz najbliższą osobę chwilę po tym, jak rozstałyście się w gniewie? Gdy między wami padło tyle gorzkich słów, których nie da się już cofnąć. Śmierć, z całą swą przerażającą nieodwracalnością, wkracza w życie Tiger i skazuje ją na mękę niewyobrażalnej tęsknoty i palących wyrzutów sumienia. Jednego dnia to zwyczajna nastolatka, która marzy o randce i pierwszym pocałunku, drugiego całe swoje życie musi zapakować do walizek i rozpocząć tułaczkę. Szok, odrętwienie, pogrzeb, formalności, rodzina zastępcza, obcy ludzie, obce twarze, żałoba, niewypłakane łzy, niewypowiedziany żal. Tylko jedno pozostaje niezmienne: mroczne miejsce w umyśle Tiger, które każdego dnia, jak echo przypomina o tym, co się stało. O niefortunnej kłótni, o życiu, które się skończyło. Bo czy rodziną mogą okazać się ludzie, których zupełnie by się o to nie podejrzewało?

Bardzo dużo myślałam o tym przez ostatnie pół roku. O tym, że mówimy "świetnie", choć wcale świetnie nie jest. Że używamy go, aby zaakceptować sytuację, z którą nie potrafimy się zmierzyć.

„You'd be home now”, Kathleen Glasgow

„You'd be home now” – bądź odpowiedzialna, nie sprawiaj problemów... zrezygnuj z siebie?

Jeśli ktoś może uratować sytuację, jest to właśnie EMORY. Dziewczyna, która dźwiga brzemię odpowiedzialności i… żyje w nieustannym lęku oraz niewyobrażalnym napięciu. Bo zawsze musi stawać na wysokości zadania. By nie zawieść wymagającej matki. By uratować brata przed nim samym. By na wizerunku pozornie nieskazitelnej rodziny nie pojawiły się rysy. Czy Emmy naprawdę powinna być za to wszystko odpowiedzialna? A co, jeśli któregoś dnia stanie się najgorsze i na rodzinnej fotografii pojawi się wielka szrama, której nie da się zamaskować przed wścibskim wzrokiem sąsiadów i rówieśników? „You’d Be Home Now” doskonale uwypukla mechanizmy funkcjonowania w dysfunkcyjnej rodzinie i życia na co dzień z osobą uzależnioną. Czy Emmy zrozumie, że nie musi być perfekcyjna, by otoczenie ją zaakceptowało? A może dzięki tragicznemu zdarzeniu jej rodzina zrozumiem, że warto… porozmawiać?

Tiger, Emory, Charlie – bohaterki takie jak my

O bohaterkach książek Kathleen Glasgow można powiedzieć: zwyczajne dziewczyny, które miały w życiu wielkiego pecha. Na ich ścieżce pojawiły się wyzwania, które sprawiły, że te wrażliwe, młodziutkie dziewczyny nie tylko musiały szybciej dorosnąć, ale i znaleźć w sobie wielkie pokłady siły, by uwierzyć, że w ich życiu cokolwiek może zmienić się na lepsze.

I choć droga do rozpoznania naszych mocnych stron i zasobów często bywa długa i bolesna, finalnie pozwala na oczyszczenie, otwarcie całkowicie nowych rozdziałów w życiu i stworzenie własnych historii, zbudowanych na solidnych fundamentach - przepracowanych traum przeszłości.

Książki Kathleen Glasgow poruszają i… dają nadzieję! Pokazują nastoletnim osobom, że nie ma problemów, z którymi nie można sobie poradzić, a komunikacja to podstawa. Bo ludzie w naszym najbliższym otoczeniu potrafią być bezcennym źródłem wsparcia, dzięki któremu znów stajemy na nogi i zaczynamy od nowa. Z potłuczonych kawałków tworząc piękne i barwne mozaiki.

Kathleen Glasgow – amerykańska autorka bestsellerowych powieści dla młodzieży. Mieszka i pisze w Tucson w Arizonie. Debiutowała jako poetka, ale szybko zaczęły inspirować ją historie z życia wzięte. Jedną z nich jest jej najgłośniejsza książka: Girl in Pieces, którą uhonorowano licznymi nagrodami i uznano za jedną z najbardziej wartościowych i poruszających książek dla młodych czytelników.

W dniach 18-19 maja spotka się z polskimi fanami podczas warszawskich targów VIVELO 2024. Dołącz do wydarzenia na Facebooku. Więcej informacji o autorce na stronie wydawcy

---

Artykuł sponsorowany


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 14.05.2024 14:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post