Zbrodnia w operze

Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Okładka książki Zbrodnia w operze
Katarzyna GacekGaja Grzegorzewska Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo kryminał, sensacja, thriller
HARDE Wydawnictwo
2023-08-23
2023-08-23
literatura polska opowiadania

Okładka książki Zabójczy spadek uczuć Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Zabójczy spade... Katarzyna Gacek, Ag...
Okładka książki Zielony trabant Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Zielony trabant Katarzyna Gacek, Ag...
Okładka książki Dogrywka Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Dogrywka Katarzyna Gacek, Ag...

"Zbrodnia w operze" to kilkanaście kryminalnych opowiadań, których akcja związaną jest z Operą Narodową.Teksty poczytnych polskich autorów. Poziom bardzo zróżnicowany.
Warto po nie sięgnąć by przeczytać "Klucz" Macieja Siembiedy. Mistrzostwo pióra.
Kolejnym ciekawym pod względem fabuły i konstrukcji jest opowiadanie Joanny Jodełki " Zabłąkana". Na uwagę zasługuje również "Carmen" Katarzyny Gacek. Opowiadanie "Wysokie C" Janusza Onufrowicza intrygujące i zaskakujące.
Resztę można sobie darować.
Przede wszystkim GORĄCO POLECAM "Klucz" Macieja Siembiedy.

Dziesięć opowiadań łączy motyw opery. Czasem bohaterowie w niej pracują, innym razem są tylko wielbicielami połączenia muzyki poważnej i wybitnych głosów śpiewaków. Każde z opowiadań jest inne. Mi najbardziej przypadło do gustu ostatnie, "Wysokie C (C trzykreślne)" Janusza Onufrowicza. W gmachu opery ginie tenor. Oczywisty podejrzany zdaje się być niewinny, chociaż jest dowód jego działań. Dwójka policjantów szuka możliwego rozwiązania. Jeden z nich do końca jest przekonany, że "to nie działa" choć finał pokazuje coś zupełnie innego. To zdecydowanie najlepszy tekst w zbiorze, choć na uwagę zasługuje też kilka innych.

W "Zabłąkanej" Joanny Jodełki poznajemy całkiem współczesną celebrytkę, Wiolettę V, która nawiązuje romans z młodszym mężczyzną, szczerze w niej zakochanym. Oczywiście każde jej pojawienie się jest żywo komentowane przez publikę. Zarówno fani jak i hejterzy snują teorie na temat życia kobiety, o której nic nie wiedzą. Bardzo podobało mi się zawarte przez autorkę w finale objaśnienie i porównanie Wioletty do bohaterki Traviaty.

Ciekawa była też opowieść Katarzyny Gacek o "Carmen", czarnej wdowie, pozbywającej się kolejnych mężów. Zakończenie dało zwrot fabuły o sto osiemdziesiąt stopni.

Intrygujące było też "Niebo pod naszymi stopami" Gai Grzegorzewskiej. Najpierw jesteśmy świadkami rozmowy dwóch mężczyzn w latach 50-tych o jakimś tajemniczym projekcie. Dużo później ze snu budzi się kobieta, rozmyślająca o wyścigu z czasem. Widzimy, że jej praca może mieć negatywny wpływ na jej zdrowie, lecz jest bardzo ważna. Kobieta testuje się przy pomocy rozmowy ze sztuczną inteligencją o imieniu Ziutek. Komputer recytuje wierszyk o dawnych pisarzach, którzy niegdyś zgubili się w potężnym gmachu. Następnie wracamy do roku '62 i otrzymujemy wskazówkę czym w istocie jest ta budowla. To totalnie zakręcona historia, budząca wiele pytań. Żałuję , że jest tak krótka. Chętnie przeczytałabym jej rozwinięcie.

Myślę, że każdemu przypadnie do gustu inne opowiadanie. Jeśli lubicie sprawy kryminalne to warto zajrzeć za kulisy Opery Narodowej i odkryć jej tajemnice.

Bardzo lubię zbiory opowiadań, nawet sięgam po zbiory gatunków, których na co dzień nie czytam. W tym wypadku jednak srogo się zawiodłam. Opowiadania były po prostu nudne. No może jedno opowiadanie mnie wciągnęło w tej książce, p. Gacek, które się wyróżniało na tle innych. Natomiast co do reszty - pominę milczeniem. Wolę inne pozycje.

Lubicie zbiory opowiadań? Ja tak i bardzo żałuję, że wydawcy tak rzadko sięgają po tę formę. Dlatego właśnie po “Zbrodnię w operze” sięgnąłem z nieukrywaną ciekawością. Czy było warto?

W książce znajdziemy dziesięć opowiadań, każde z nich napisane jest przez innego autora. Mamy tutaj nazwiska bardzo znane i znane co powoduje, że oczekiwania wobec tej pozycji możemy mieć spore? Czy spełnione? I tak i nie. Jak to zwykle bywa opowiadania nie trzymają równej formy i są tu perełki oraz te trochę mniej udane. Czy jednak warto nabyć książkę? Zdecydowanie tak. Jeżeli jesteście fanami takich krótkich form to i tak już pewnie ją przeczytaliście bo posucha na rynku jest duża.

#287#57#2023

Myślałam, że te opowiadania kryminalne bardziej mnie wciągną. Niestety czuję się nieco zawiedziona. Ale i tak nie żałuję, że przeczytałam.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 3/10
Lektor 4/10 ( Tomasz Błasiak)
Nie wysłuchałem do końca. Poległem po opowiadaniu Joanny Jodełki
Po prostu nudne
Tylko opowiadanie Alka Rogozińskiego trzymało klasę
A lektor - strasznie drwniany głos

Wysłuchane jako audiobook
Książka 3/10
Lektor 4/10 ( Tomasz Błasiak)
Nie wysłuchałem do końca. Poległem po opowiadaniu Joanny Jodełki
Po prostu nudne
Tylko opowiadanie Alka Rogozińskiego trzymało klasę
A lektor - strasznie drwniany głos

Książka „Zbrodnia w operze” to zbiór Az dziesięciu różnych historii, w której motywem przewodnim jest jak sam tytuł wskazuje zbrodnia w operze.
Chodzicie do opery? Ja tam naprawdę byłam chyba tylko z klasą na jakichś szkolnych wyjściach.
Nie do końca przepadam za książkami, które są zbiorem różnych opowiadań ze względu na to, że tak naprawdę poziom każdego opowiadanie jest zupełnie inny. Tutaj jednak nie było opowiadania, które jakoś bardzo by odbiegało od pozostałych. Dla mnie wszystkie czytało się dobrze i z każdym spędziłam miło czas. Aczkolwiek nie powiem, ale chyba bardziej przypadły mi do gustu to historie w stylu PRL.
Dziecięciu autorów, wiec musi być tak naprawdę dziesięć zupełnie różnych opowiadań. Każde jest inne, ale każde łączy motyw opery więc myślę, że tak naprawę każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Miałam spore obawy, że nie wszystkie opowiadania przypadną mi do gustu, bo przecież to 10 różnych pisarzy i pisarek 😀

❤️ Zbrodnia w operze
📖 Anna Rozenberg
📖 Maciej Siembieda
📖 Grzegorz Skorupski
📖 Bartosz Szczygielski

Każde opowiadanie jest inne, ma inny klimat i innego autora, to co ich łączy to fakt, że wszystkie są świetne i wszystkie mają punkt wspólny, czyli operę.
Nie jestem fanką opowiadań, a raczej nie byłam, ale ten zbiór był idealny. Wysoki poziom każdego opowiadania i skrajnie różne ogranie tematu spowodowało, że to była najlepsza lektura ostatnich dni. Chyba każde opowiadanie zachęciło mnie do dalszej eksploracji twórczych osiągnięć autorów i autorek. 👏👏👏

❤️ Zbrodnia w operze
📖 Anna Rozenberg
📖 Maciej Siembieda
📖 Grzegorz Skorupski
📖 Bartosz Szczygielski

Każde opowiadanie jest inne, ma inny...

W tym zbiorze opowiadań poziom jest różny, ale każdy znajdzie na pewno coś dla siebie. Mi najbardziej podobały się opowiadania: "Carmen" Katarzyny Gacek, "Wysokie C" Janusza Onufrowicza oraz "Klucz" Macieja Siembiedy. Polecam sprawdzić osobiście :)

Temat przewodni książki dość ciekawy, jednak jak dla mnie wykonanie dość słabe. Umęczyłam się czytając ten zbiór opowiadań.

• Kryminał
  • Moja biblioteczka:)