Zabójczy pocisk. Polska krew

Okładka książki Zabójczy pocisk. Polska krew Krzysztof Bochus, Max Czornyj, Marta Guzowska, Grzegorz Kalinowski, Tomasz Konatkowski, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Marta Matyszczak, Katarzyna Berenika Miszczuk, Jacek Ostrowski, Alek Rogoziński, Maciej Siembieda, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Jakub Żulczyk Patronat LC
Okładka książki Zabójczy pocisk. Polska krew
Krzysztof BochusMax Czornyj Wydawnictwo: Skarpa Warszawska kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Skarpa Warszawska
2018-10-31
2018-10-31

Okładka książki Zabójczy pocisk Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Marta Guzowska, Jakub Małecki, Robert Małecki, Marta Matyszczak, Remigiusz Mróz, Joanna Opiat-Bojarska, Łukasz Orbitowski, Katarzyna Puzyńska, Małgorzata Rogala, Olga Rudnicka, Tomasz Sekielski, Bartosz Szczygielski
Ocena 6,3
Zabójczy pocisk Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Opowiem ci o zbrodni: Łaska Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Michał Fajbusiewicz, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Marta Guzowska, Michał Kuźmiński, Katarzyna Puzyńska
Ocena 6,7
Opowiem ci o z... Katarzyna Bonda, Ig...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

To książka spod szyldu wielu autorów. To książka o wielu obliczach. To książka, która mnie zachwycała i rozczarowywała. To... typowa antologia.

Z tego typu literaturą jest trochę tak, jak z piciem alkoholu. Bywa przyjemnie i rozrywkowo, człowiek może się mocno zrelaksować, ale... bywa też kac. I mimo tychże efektów ubocznych, mimo naszego cierpienia, po raz kolejny sięgamy po napoje wysokoprocentowe. Podobnie miewam ze zbiorami opowiadań kryminalnych. Mimo licznych obietnic składanych przed samym sobą, nie potrafię się oprzeć.
Czy przypadkiem jest, że troje autorów (M. Stachula, K. Bochus i M. Siembieda), których spotkałem na październikowej Aferze Kryminalnej, napisało najlepsze opowiadania w tej antologii? Nie sądzę. Zresztą, to właśnie nazwisko mojego ulubionego autora, spowodowało, że postanowiłem zainteresować się tą książką.

Największy niewypał tej pozycji? Ni w ząb nie przemawia do mnie twórczość Jakuba Żulczyka. Bez urazy, ale uważam ją za „dupa-sztukę”, czyli im więcej wulgaryzmów i odklejeń od rzeczywistości, tym jest bardziej artystycznie. Ostrzegam, aby nie zraziło Was już pierwsze opowiadanie ;)

Dla chętnych, pojawiły się tu także dwie „opowieści o miłości ze zbrodnią w tle” autorstwa A. Lingas-Łoniewkiej i M. Matyszczak.

Z zalet, które dostrzegłem w tym zbiorze, muszę zaznaczyć ciekawą historię, opisaną w typowy, brutalny sposób przez M. Czornyja. Z sentymentem czytałem o historycznych bohaterach autorstwa G. Kalinowskiego. Podobne uczucia żywiłem do pocztówki z lat dziewięćdziesiątych, którymi uraczyła nas M. Guzowska.

A jako że książkę tę poznałem w wersji audiobooka, muszę wywołać do tablicy Julię Kamińską , która w genialny sposób wcieliła się w rolę lektora historii autorstwa K. B. Miszczuk <brawo>

Uf, ależ ciężko pisze się recenzje tego typu zbiorów. A Ty, lubisz antologie? ;>

Antologie mają to do siebie, że zawierają utwory solidne jak i gnioty. Tak jest i w tym przypadku.

Kilku autorów i kilku lektorów, to najbardziej podobało mi się w tej książce

Kilku autorów i kilku lektorów, to najbardziej podobało mi się w tej książce

Różne historie opisane w różnym stylu. Jeżeli miałaby to być próbka "pióra" każdego z pisarzy, to już wiem, po które książki sięgnąć, a które mi nie przypadną do gustu.

Zakupiona kawał czasu temu wraz z pierwszym tomem opowiadań.W pewnym bardzo narodowym choć zagranicznym dyskoncie. Na półce kurzem solidnie naleciała,bo poprzedniczka nie urzekła raczej. Ale dziś zrobiła w sumie wielką rzecz...Uświadomiła mi,że nie ma sensu na siłę się z czymś mierzyć i czasem trzeba zwyczajnie odpuścić.Parę opowiadań pękło,kilka zmęczyło,sporo sobie po kilkunastu zdaniach po prostu odpuściłem.Nie będę się męczyć. Miłym zaskoczeniem był o dziwo pan Żulczyk co do którego ostatnio miewam strasznie ambiwalentne odczucia(absolutnie nie tyczy się to w żadnym wypadku jego niedawnych ekscesów z wymiarem sprawiedliwości tylko całokształtu literacko/podcastowo/internetowego). Z racji ostatniej zajawki kryminalnymi historiami (tu ukłon dla pana Wojtka CH. za zarażenie tematem) trzeba było przedsmakować twórczości pana Czornyja( i to główny powód wytargania tego zbioru z półki wstydu) nad którą się bardzo srogo zastanawiam...To znaczy już się nie zastanawiam tylko sprawdziłem i zażarło... Będziemy więc czytać Deryła i spółkę.I to by było na tyle.

Dziwię się wysokim notom - opowiadania o różnej skali -od słabej, przez przeciętną do całkiem znośnych. Ogólnie dla mnie - książka bardzo przeciętna.

Po pierwszej książce z tej serii miałem mieszane odczucia. Zastanawiałem się czy jest sens brnąć dalej ale ostatecznie zdecydowałem się na zakup drugiej części. I to był mój błąd. Szkoda czasu i pieniędzy. Większość opowiadań jest tandetna i najzwyczajniej w świecie po prostu ... nuuudna. Paradoks jest taki, że lepiej mi się czytało krótkie podsumowania na końcu niektórych rozdziałów opisujące prawdziwe wydarzenia, które były kanwą historii opisanych w poszczególnych rozdziałach. I tak to tutaj zostawię. Po trzecią część na pewno nie sięgnę. Nie polecam. Bardzo nie polecam.

Ciężko ocenia się tego typu książkę. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jedne opowiadania podobają się bardziej, inne mniej. Wydawnictwo takie jak to może pomóc w wyborze czy chce się przeczytać coś więcej od autora, którego pióro znało się wcześniej np. ze słyszenia (a poznało się go pierwszy raz czytając tę książkę) lub miało się z nim styczność pierwszy raz.

Zbiory opowiadań mają swoich zwolenników oraz licznych przeciwników.
Mnie ta pozycja przypadła do gustu. Opowiadania podobały mi się wprost proporcjonalnie do powieści konkretnych autorów. Lektura jednego rozdziału mnie męczyła, ze względu na styl narracji.
Pochwalam notki biograficzne o autorach i dopisku wyjaśniające, ile prawdy/fikcji zawiera dany tekst.
I ta rzeczywistość, z której wydarzenia zostały literacko zobrazowane, jest przerażająca. W naszym świecie tkwi zło.

Zbiory opowiadań mają swoich zwolenników oraz licznych przeciwników.
I ta...

Liczyłam na większe emocje a po skończonej lekturze czuję niedosyt i znużenie. Niektóre historie ciekawe, inne mniej. Największe zastrzeżenia mam wobec większości autorów, których styl mnie wymęczył, przerost formy nad treścią. Z pewnością nie kupię już książki z tej serii, nie wiem czy kiedykolwiek po nie sięgnę. Ode mnie 5/10.

Dodaj cytat z książki Zabójczy pocisk. Polska krew