Gra w oczko

Okładka książki Gra w oczko Grzegorz Kalinowski
Okładka książki Gra w oczko
Grzegorz Kalinowski Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Konieczny i Becker (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Konieczny i Becker (tom 2)
Skarpa Warszawska
2022-11-23
2019-01-30

Okładka książki Zabójczy pocisk. Polska krew Krzysztof Bochus, Max Czornyj, Marta Guzowska, Grzegorz Kalinowski, Tomasz Konatkowski, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Marta Matyszczak, Katarzyna Berenika Miszczuk, Jacek Ostrowski, Alek Rogoziński, Maciej Siembieda, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Jakub Żulczyk
Zabójczy pocis... Krzysztof Bochus, M...
Okładka książki Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu Adam Bigaj, Jakub Ćwiek
Bezpański. Bal... Adam Bigaj, Jakub Ć...
Okładka książki Fajbus. 997 przypadków z życia Michał Fajbusiewicz, Magda Omilianowicz
Fajbus. 997 pr... Michał Fajbusiewicz...

Najpierw plusy.
> Nareszcie praca mediów opisana mniej więcej tak, jak wygląda w rzeczywistości, bez wkurzających stereotypów "dziennikarskie hieny przeszkadzają w śledztwie" i bez realiów rodem z osiedlowych kablówek bohaterskich lat 90. minionego wieku.
EDIT: niestety, nie udało się uniknąć hiperstereotypowego opisu informatyka...
> Dobry, ciekawy, soczysty i zróżnicowany język postaci.
> Autor zdaje sobie sprawę, że bieżące konteksty starzeją się i wietrzeją, dlatego nie pozostawia bez wyjaśnienia "dla potomnych" żadnej "Inki od Dębskiego", żadnego "meleksa" czy "fryzjera".
> Warszawa jest właśnie taka, jaka jest, włącznie z czteropiętrowymi blokami o kręconych schodach i bez wind na dalekich Bielanach (mieszkałam wiele lat w jednym z nich, wniesienie większych zakupów było wyzwaniem, o szafę nawet nie pytajcie).

Ale te i inne plusy nie przysłoniły mi minusów. Nie bez przyczyny nawiązuję do pewnego filmu o statusie kultowego, bo książka upstrzona jest takimi pseudoerudycyjnymi wtrętami w stopniu graniczącym z nieznośnością, a kto nie łapie tych kodów, od razu klasyfikowany jest jako osobnik drugiej kategorii. Przy czym erudycja bohaterów z reguły nie sięga dużo dalej niż właśnie "Miś", serial "Allo Allo" czy piosenki Kazika (nic nie ujmując żadnemu z przywoływanych w książce - i przeważnie lubianych przeze mnie - utworów czy twórców).

I na koniec najpoważniejszy minus: całość z każdym rozdziałem, mimo swego bogactwa, pomysłowości, niewątpliwej kompetencji i wyrafinowania, jest coraz bardziej nużąca i coraz nudniejsza. Przez większość lektury czułam się jak ten Gałkiewicz, który nie może zrozumieć "jak to mnie zachwyca, kiedy mnie nie zachwyca?".

Najpierw plusy.
EDIT: niestety, nie udało się uniknąć hiperstereotypowego opisu informatyka...
> Dobry, ciekawy, soczysty i...

Tegoroczny Mundial może i już się rozstrzygnął, ale to nie znaczy, że to koniec sportowych emocji. Jeśli wciąż mało Wam piłki nożnej, zawsze możecie sięgnąć po Grę w oczko Kalinowskiego – tym razem w odświeżonym, mundialowym wydaniu.

Gdybym miała opisać fabułę tej książki jednym słowem, wybrałabym „zawiła”. Wątków jest mnóstwo, na samym początku kompletnie nie wiedziałam, co jest pięć. Króciutki kawałek o jednej postaci, zaraz potem o drugiej, później przeskok do trzeciej, czwartej… i, przynajmniej w pierwszych rozdziałach, nie ma między nimi zasadniczo żadnego powiązania. Totalny chaos. Na szczęście później się to nieco klaruje, a fragmenty poświęcone poszczególnym wątkom robią się dłuższe, ale wrzucanie czytelnika od razu na tak głęboką wodę to w mojej opinii nie do końca dobra decyzja. Ale tak prócz kołującej struktury czytało się całkiem przyjemnie. Śledztwo ma sporo odnóg i warstw, jako że zanim będziemy szukać mordercy, trzeba się wpierw dokopać do jakichkolwiek sensownych poszlak oraz sprawdzić ich trafność. One z kolei prowadzą też do paru innych przekrętów w wykonaniu bohaterów pozornie niezwiązanych ze śledztwem. I tak się to wszystko toczy.

Omawiając tę powieść, trzeba wspomnieć jeszcze o dwóch rzeczach, których mamy w niej na pęczki – kontrowersjach i żartach. Te pierwsze występują tu w różnorakich formach: ustawianie meczy, hazard, kradzieże aut, prostytucja, narkotyki, szantaże, jednym słowem – patologia. I niestety, przewija się tego tak dużo, że temat zupełnie traci ciężar. Kontrowersje mają to do siebie, iż ich funkcją jest szokować. Ale jak bardzo zaskoczyć czytelnika może trzeci z rzędu szantaż, czwarta runda w kasynie? Z czasem to wszystko powszednieje i przestaje wywierać wrażenie. Na szczęście jednak drugie z wymienionych, humor, sprawdza się trochę lepiej. Miejscami bywa… średnio ambitny, ale nie drażni, a nieraz faktycznie bawi.

Pełną recenzję znajdziecie pod tym linkiem:

Z przyjemnością przeczytałem "Grę w oczko" i mogę polecić wszystkim jej przeczytanie

Można przeczytać
Bez ekscytacji

Można przeczytać
Bez ekscytacji

Z początku trudno było mi się wgryźć ze względu na sporą liczbę postaci i środowisko piłkarskie (ponieważ zamordowany zostaje piłkarz, tak że odniesień do piłki nożnej jest tu sporo),jednak z czasem przyznaję, że mocno się wciągnęłam. Postaci da się szybko ogarnąć, bo są dobrze, przede wszystkim wyraziście wykreowane. Trzeba też przyznać, że nie są typowe, jak to w kryminałach
często bywa. Cała sprawa kryminalna jest poprowadzona ciekawie. Razem z bohaterami wnikamy w świat sportu, a raczej jego kulisy ze wszystkimi machlojkami, przekrętami finansowymi, oszustwami i wszechobecnym hazardem. Obok świata sportu jest też drugie ciekawe środowisko, czyli świat mediów, głównie telewizji. Widać, że autor wie, o czym pisze, bo doskonale zna media od środka, a i świat sportu poznał zapewne dogłębnie, ponieważ jest dziennikarzem sportowym. To, co zasługuje na szczególną uwagę w tej książce, to język. Bardzo żywy, co jest zwłaszcza widoczne w dialogach, a więc ogromny plus. Naprawdę dobra lektura, w sumie jestem pozytywnie zaskoczona, bo o tym autorze raczej nie jest szczególnie głośno, a „Gra w oczko” była naprawdę niezła. Polecam!

Po więcej moich recenzji zapraszam na Instagram: https://www.instagram.com/niefikcyjna/

Słabe.

Słabe.

Świat dziennikarzy, sportu i polityki. Trochę kryminału, trochę hazardu, trochę przekrętów i wzrost napięcia 20 stron przed końcem. Niby nic specjalnego, ale bardzo dobrze się czytało

Lekki kryminał w świecie piłki nożnej (środowisko w którym autor czuje się jak ryba w wodzie),hazardu i polityki.

Część bohaterów ta sama co w "Załodze" :)

Część bohaterów ta sama co w "Załodze" :)

Nie jest to literatura wielkiego lotu. Sluchajac audiobooka swietnie sie ubawilam. Poczucie humoru, celne riposty. Okazalo sie rzeczywistosc nie jest taka oczywista. Zeby sie tego dowiedziec trzeba przeczytac, polecam.

• Kryminały
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Gra w oczko