Kwiaty dla Algernona
- Kategoria:
- fantasy, science fiction
- Seria:
- Wehikuł czasu [Rebis]
- Tytuł oryginału:
- Flowers for Algernon
- Wydawnictwo:
- Rebis
- Data wydania:
- 2019-04-23
- Data 1. wyd. pol.:
- 1996-01-01
- Data 1. wydania:
- 1966-01-01
- Liczba stron:
- 298
- Czas czytania
- 4 godz. 58 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380622227
- Tłumacz:
- Krzysztof Sokołowski
- Ekranizacje:
- Charly (1968) Kwiaty dla Algernona (2000)
- Tagi:
- fantastyka amerykańska fantastyka akceleracja umysłu eksperyment medyczny
Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest niepełnosprawny intelektualnie, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem.
Tekst wyróżniono najważniejszymi nagrodami w świecie science fiction: Hugo (opowiadanie) i Nebula (powieść). Ta ponadczasowa opowieść doczekała się kilkunastu adaptacji filmowych i teatralnych na całym świecie.
_____________________________
Wydanie II, poprawione. Dodruki: 2021, 2022
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Życie jest labiryntem
Czy pamiętacie Forresta Gumpa? Jego poruszająca historia zmusza odbiorcę do refleksji nad tym, dlaczego tak olbrzymie znaczenie nadajemy inteligencji mierzonej w punktach IQ. Naszymi bohaterami są geniusze, zmieniający oblicze nauki i świata, giganci intelektu. Natomiast ekranizacja powieści Winstona Grooma pokazuje, jak mały chłopiec, postrzegany przez innych jako odmieniec i dziwoląg, staje się bohaterem narodu, obnażając przy tym absurdy naszego świata i pokazując, co się naprawdę w ludzkim życiu liczy. Dzięki prostocie jego spojrzenia uczymy się na nowo dostrzegać piękno otaczających nas zjawisk, rzeczywistość będącą niczym pudełko czekoladek.
Historia Charliego Gordona, podobnie jak opowieść o Forreście Gumpie, porusza do głębi. Trudno nie przejąć się losami małego, odrzuconego przez rodziców z powodu niskiej inteligencji chłopca, który w pewnym momencie, za sprawą przeprowadzanego na nim eksperymentu, przeistacza się w geniusza. Patrzą na niego naukowcy całego świata, lecz ów zlękniony młody człowiek pozostaje bardzo zagubiony, nie mogąc poradzić sobie z ogromem zdobytej wiedzy oraz traumami i upokorzeniami, jakich doznał w dzieciństwie.
Daniel Keyes nadał swej powieści formę pamiętnika, co pozwala nam wejść w głowę głównego bohatera, poznać jego najskrytsze myśli. Dzięki temu zabiegowi „Kwiaty dla Algernona” przeistaczają się w opowieść niezwykle wciągającą, a jednocześnie niezmiernie trudną. Przyznam, iż nie byłam w stanie przeczytać książki jednym tchem. Jej słowa odciskały się głęboko i boleśnie w mojej głowie. Potrzebowałam chwili oddechu, żeby podumać nad losem Charliego oraz nad tym, jakimi draniami są ludzie krzywdzący małe, pełne ufności dziecko. Powieść Keyesa zmusza również do refleksji nad społeczeństwem, które tak łatwo przypina mniej rozgarniętym osobom łatkę idioty oraz z nich szydzi.
Od samego początku losy głównego bohatera i szczura Algernona w przedziwny, tajemniczy sposób łączą się ze sobą i zadajemy sobie pytanie: czym jest ów inteligentny gryzoń? Daniel Keyes splata historie tej dwójki, tworząc metaforę życia jako labiryntu, w którym błądzimy, poszukując właściwego wyjścia i ciągle trafiając na przeszkody nie do przebycia. Jak pisze Charlie w pamiętniku:
Wiemy wprawdzie, że na końcu naszego labiryntu czeka nas śmierć (choć ja nie zawsze zdawałem sobie z tego sprawę; jeszcze niedawno dziecko we mnie było we mnie pewne, że śmierć zdarza się tylko innym ludziom),a jednak teraz wiem, że droga, którą przebywam, ten labirynt właśnie, czyni mnie tym, kim jestem. Nie tylko cielesną powłoką, lecz także sposobem życia – jednym z wielu sposobów. Poznanie ścieżek, którymi idę, oraz tych, którymi mogę jeszcze iść, może mi pomóc w zrozumieniu tego, czym się staję.
Autor zastanawia się również nad naturą człowieczeństwa, nad tym, co tak naprawdę odróżnia człowieka od innych stworzeń. Charlie walczy o to, by inni dostrzegli w nim istotę ludzką, jednak czuje, iż dla naukowców pozostaje jedynie ciekawym przypadkiem, obiektem badawczym. Odpowiedzi na postawione pytania Keyes jednak nie daje, zaś towarzyszące mu dylematy nie straciły nic ze swojej aktualności. Czy nauka czyni nas lepszymi ludźmi? A może „inteligencja i wykształcenie niewzbogacone ludzkimi uczuciami nie mają żadnego znaczenia”?
Wielkie dzieła malarskie każą nam uwierzyć, że są czymś więcej niż zbieraniną martwych plam. Kiedy patrzymy na płótna, takie jak portrety Rembrandta, głęboko ufamy, iż spoglądają na nas oczy rozumnego, uwięzionego w dwóch wymiarach człowieka. Gdy zaś czytamy pamiętniki Charliego, razem z nim odczuwamy wszystkie lęki, nadzieje i pragnienia. Doświadczamy wrażenia, iż oto obcujemy z żywą istotą, w której tętni prawdziwe serce. Cóż za mistrzowska iluzja!
Tym czytelnikom, którzy skłonni są odrzucić „Kwiaty dla Algernona” z powodu przynależności do gatunku science fiction, pragnę powiedzieć, że opowieść Keyesa to przede wszystkim głęboko poruszająca historia samotnej, zagubionej jednostki, skazanej na miotanie się pomiędzy wizerunkami idioty i geniusza. Jestem przekonana, że podobnie jak w przypadku filmu o Forreście Gumpie, powieść amerykańskiego pisarza mocno odciśnie się w mojej pamięci, zaś ostatnie słowa książki na zawsze już utkwią w mej głowie.
Ewa Szymczak
Oceny
Książka na półkach
- 7 161
- 5 799
- 1 116
- 356
- 211
- 151
- 124
- 109
- 104
- 97
OPINIE i DYSKUSJE
Mówi się, że ludzie głupi żyją szczęśliwiej. Jednak Charlie nie jest szczęśliwy. Marzy, by być mądry i inteligentny, bo wtedy inni będą go lubić i akceptować. Marzenie Charliego się spełnia, ale czy przynosi mu to szczęście i przyjaciół, których tak pragnął?
Piękna i smutna opowieść. O poznawaniu siebie i świata, odkrywaniu tego, co jest w życiu ważne, o podróży do najgłębszych zakamarków swojej własnej duszy. Dzięki formie pamiętnika i my możemy wyruszyć w tę podróż razem z Charliem. Możemy towarzyszyć mu w najlepszych i najgorszych momentach jego życia.
Ta książka pozostawiła mnie w głębokiej zadumie nad moim własnym życiem. Jestem zachwycona i poruszona do głębi.
Mówi się, że ludzie głupi żyją szczęśliwiej. Jednak Charlie nie jest szczęśliwy. Marzy, by być mądry i inteligentny, bo wtedy inni będą go lubić i akceptować. Marzenie Charliego się spełnia, ale czy przynosi mu to szczęście i przyjaciół, których tak pragnął?
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPiękna i smutna opowieść. O poznawaniu siebie i świata, odkrywaniu tego, co jest w życiu ważne, o podróży do...
W poszukiwaniu istoty człowieczeństwa. Czy eksperyment naukowy może podnieść inteligencję osoby ludzkiej? I jak ją to zmieni?
„Kwiaty dla Algernona” to piękna i prosta, a jednocześnie bardzo ludzka powieść, która pokazuje relacje rozumu z emocjami, która zadaje pytania o to kim właściwie jesteśmy i co się może z nami stać w efekcie nieprzewidywalnych zmian. Niby SF, a w rzeczywistości przypowieść o ludzkim wnętrzu. Czytając nie mogłem się nadziwić jakie to prawdziwe.
W poszukiwaniu istoty człowieczeństwa. Czy eksperyment naukowy może podnieść inteligencję osoby ludzkiej? I jak ją to zmieni?
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to„Kwiaty dla Algernona” to piękna i prosta, a jednocześnie bardzo ludzka powieść, która pokazuje relacje rozumu z emocjami, która zadaje pytania o to kim właściwie jesteśmy i co się może z nami stać w efekcie nieprzewidywalnych zmian. Niby SF, a w...
Jeśli miałbym określić gatunek tej powieści to klasyfikowałbym ją jaki psychologiczną z elementami SF. Głównym bohaterem jest Charlie Gordon - chłopak po trzydziestce z upośledzeniem umysłowym. Za pomocą zabiegu chirurgicznego zostaje zwiększone jego IQ i możemy śledzić jego rozwój z dnia na dzień. Książka jest pisana w formie dziennika co jest nietuzinkowym rozwiązaniem, ale świetnie się sprawdzającym. Powieść porusza tematy naszego stosunku do osób niepełnosprawnych umysłowo, pojawia się też kwestia do jakiej granicy może/ powinna sięgać medycyna. Końcówka mocno poruszająca.
A kim jest tytułowy Algernon? tego można dowiedzieć się z lektury do czego zachęcam :)
Jeśli miałbym określić gatunek tej powieści to klasyfikowałbym ją jaki psychologiczną z elementami SF. Głównym bohaterem jest Charlie Gordon - chłopak po trzydziestce z upośledzeniem umysłowym. Za pomocą zabiegu chirurgicznego zostaje zwiększone jego IQ i możemy śledzić jego rozwój z dnia na dzień. Książka jest pisana w formie dziennika co jest nietuzinkowym rozwiązaniem,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNie umiem ocenić tej książki i jest mi z tego powodu bardzo przykro, bo "Człowiek o 24 twarzach" wyrył się we mnie na zawsze. Po prostu nic mnie nie zaskoczyło. Obiektywnie ją doceniam za obraz relacji szczęście-inteligencja. To wszystko.
Nie umiem ocenić tej książki i jest mi z tego powodu bardzo przykro, bo "Człowiek o 24 twarzach" wyrył się we mnie na zawsze. Po prostu nic mnie nie zaskoczyło. Obiektywnie ją doceniam za obraz relacji szczęście-inteligencja. To wszystko.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBy być inteligentnym...
Ponad trzydziestoletni, niepełnosprawny umysłowo Charlie Gordon z IQ rzędu niecałych 70 pkt zostaje poddany zabiegowi operacyjnemu, mającego na celu podwyższyć jego iloraz inteligencji. Prekursorowe badania na myszach dały obiecujące wyniki, a tytułowy Algernon stał się pierwszym gryzoniem o rewelacyjnych wynikach pomiaru inteligencji. W jaki sposób życie Charliego odmieni operacja?
„Kwiaty dla Algernona” to powieść dotykająca najczulszych strun ludzkiej duszy. Przedstawiona w postaci wpisów do dziennika głównego bohatera Charliego ukazuje niesamowity postęp w podnoszeniu inteligencji mężczyzny. Początkowe wpisy czyta się ciężko. Są pełne błędów gramatycznych, językowych, ortograficznych i interpunkcyjnych. Jednak w miarę postępu rekonwalescencji bohatera widać ogromny postęp. Postęp objawiający się w minimalizacji błędów, bogactwie słownictwa i poruszanej w dzienniku tematyce naukowej. Aż do pewnego krytycznego momentu... Zabieg ten jest rewelacyjny! Dzięki niemu czytelnik może ‘wejść’ niejako w umysł Charliego, poczuć to co on czuje, doświadczyć obaw, nadziei, beztroski, ale również rozczarowań życiem...
Historia Charliego to historia, w której emocjach się przepada… Autor przedstawia niejako dwa oblicza tej historii. Z perspektywy niepełnosprawnego Charliego to opowieść przepełniona nadzieją na lepsze jutro, pełna determinacji do podniesienia swojego poziomu inteligencji oraz ufności do ludzi… Z punktu widzenia Charliego po operacji to historia o ludzkim okrucieństwie względem słabszych i nierozumiejących, o krzywdzie tych najbardziej bezbronnych , strachu i… ciągłych obawach.
I choć zakończenie można z łatwością przewidzieć to pomimo tego strzaskuje ono serce…
Czy ludzie inteligentni są ludźmi szczęśliwymi? Czy lepiej być mniej inteligentnym i cieszącym się ze wszystkiego czy mieć wysokie IQ i być nieszczęśliwym? Czy autorytety faktycznie posiadają taki ogrom wiedzy jak ludzie mniej obeznani w danych dziedzinach sądzą? „Kwiaty dla Algernona” skłaniają do szeregu refleksji na temat życia, inteligencji, szczęścia i traktowania jednostek niepełnosprawnych przez innych...
To opowieść nie do zapomnienia. Jedna z tych, co trafiają do serca na całe życie...
https://www.instagram.com/w_otchlani_wyobrazni
By być inteligentnym...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPonad trzydziestoletni, niepełnosprawny umysłowo Charlie Gordon z IQ rzędu niecałych 70 pkt zostaje poddany zabiegowi operacyjnemu, mającego na celu podwyższyć jego iloraz inteligencji. Prekursorowe badania na myszach dały obiecujące wyniki, a tytułowy Algernon stał się pierwszym gryzoniem o rewelacyjnych wynikach pomiaru inteligencji. W jaki sposób...
Po skończeniu tej książki płakałem dwa dni, tak wczułem się w jej świat i to co się działo z bohaterami. Fenomenalna lektura.
Po skończeniu tej książki płakałem dwa dni, tak wczułem się w jej świat i to co się działo z bohaterami. Fenomenalna lektura.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNiesamowita w tej historii jest nie tylko jej treść/fabuła ale sposób w jaki autor przedstawił proces przemiany intelektualnej i emocjonalnej głównego bohatera. Warto przeczytać i zastanowić się nad traktowaniem przez nas innych z pozoru gorszych/głupszych ludzi. To tylko tak przy okazji, bo nie o tym jest ta powieść. Gorąca polecam każdemu!
Niesamowita w tej historii jest nie tylko jej treść/fabuła ale sposób w jaki autor przedstawił proces przemiany intelektualnej i emocjonalnej głównego bohatera. Warto przeczytać i zastanowić się nad traktowaniem przez nas innych z pozoru gorszych/głupszych ludzi. To tylko tak przy okazji, bo nie o tym jest ta powieść. Gorąca polecam każdemu!
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toProsta historia o poważnych implikacjach. Szczegółów opisywać nie będę, nie lubię zabierać innym własnych odkryć.
Ważniejsze wydają mi się pytania zawarte w książce. Czym jest inteligencja? Godność osobista? Co daje nam szczęście? Po co właściwie żyjemy?
I jeszcze forma. Pamiętnik daje nam bezpośredni wgląd w czyjś umysł. I albo autora pamiętnika polubimy, albo nie.
Mój dystans do Charlie'go Gordona wynosi zero. Jego ból jest moim bólem. Jego radości moimi. Jego dramat rozwala mi mózg.
Prosta historia o poważnych implikacjach. Szczegółów opisywać nie będę, nie lubię zabierać innym własnych odkryć.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWażniejsze wydają mi się pytania zawarte w książce. Czym jest inteligencja? Godność osobista? Co daje nam szczęście? Po co właściwie żyjemy?
I jeszcze forma. Pamiętnik daje nam bezpośredni wgląd w czyjś umysł. I albo autora pamiętnika polubimy, albo nie.
Mój...
Całkowicie czego innego się spodziewałem, jak na polecaną książkę z serii klasyki S-F. Niesamowite studium psychologiczne, dające do myślenia o życiu każdego z nas, priorytetach, szacunku do bliźnich i siebie samego. Każdy myślący powinien nauczyć się z niej coś o sobie i wyciągnąć dla siebie na przyszłość. Forma pamiętnika to po prostu majstersztyk. Zdecydowanie warto.
Całkowicie czego innego się spodziewałem, jak na polecaną książkę z serii klasyki S-F. Niesamowite studium psychologiczne, dające do myślenia o życiu każdego z nas, priorytetach, szacunku do bliźnich i siebie samego. Każdy myślący powinien nauczyć się z niej coś o sobie i wyciągnąć dla siebie na przyszłość. Forma pamiętnika to po prostu majstersztyk. Zdecydowanie warto.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNic dodać nic ująć, ponadczasowa i wzruszająca opowieść, ryczałam przy niej jak bóbr. Polecam lekturę.
Nic dodać nic ująć, ponadczasowa i wzruszająca opowieść, ryczałam przy niej jak bóbr. Polecam lekturę.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to