Kwiaty dla Algernona

Okładka książki Kwiaty dla Algernona Daniel Keyes
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kwiaty dla Algernona
Daniel Keyes Wydawnictwo: Rebis Ekranizacje: Charly (1968) Kwiaty dla Algernona (2000) Seria: Wehikuł czasu [Rebis] fantasy, science fiction
Wehikuł czasu [Rebis]
Flowers for Algernon
Rebis
2019-04-23
1958-01-01
2005-05-01
Krzysztof Sokołowski
Ekranizacje:
Charly (1968) Kwiaty dla Algernona (2000)
człowiek eksperyment lekarz manipulacja przyjaźń science fiction tajemnica uczucie Ofiara

Okładka książki Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Gregory Benford, Michael Bishop, Jorge Luis Borges, Edward Bryant, Algis Budrys, Avram Davidson, Gardner Raymond Dozois, George Alec Effinger, Frank Herbert, Daniel Keyes, Stanisław Lem, Barry N. Malzberg, George R.R. Martin, Richard Matheson, Vonda Neel McIntyre, Walter Miller, Bob Shaw, James Tiptree, Jack Vance, John Varley, Joan D. Vinge, Ian Watson, Kate Wilhelm, Gene Wolfe
Droga do scien... Gregory Benford, Mi...
Okładka książki Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 6 J.G. Ballard, James Blish, John Brunner, Konrad Fiałkowski, Daniel Keyes, Krzysztof Wiesław Malinowski, Bob Shaw
Kroki w niezna... J.G. Ballard, James...
Okładka książki Science Fiction Hall of Fame: Volume One Isaac Asimov, Alfred Bester, Jerome Bixby, James Blish, Anthony Boucher, Ray Bradbury, Frederic Brown, John W. Campbell, Arthur C. Clarke, Tom Godwin, Robert A. Heinlein, Daniel Keyes, Damon Knight, Cyril M. Kornbluth, Henry Kuttner, Fritz Leiber, Murray Leinster, Richard Matheson, Judith Merril, C. L. Moore, Lester del Rey, Robert Silverberg, Clifford D. Simak, Cordwainer Smith, Theodore Sturgeon, Stanley G. Weinbaum, Roger Zelazny, Alfred Elton van Vogt
Science Fictio... Isaac Asimov, Alfre...

Życie jest labiryntem

Zdecydowanie klasyk warty przeczytania - sama forma pamiętnika sprawia że czyta się to szybko, bardzo fajnie widać w dzięki tej formie drogę głównego bohatera i jego przemianę która uwydatnia się nie tylko w języku i zachowaniu ale i w całej emocjonalności oraz w tym jak podchodzi do swojej przeszłości czy innych ludzi.

Żeby wyżej ocenić tą książkę zabrakło mi tutaj jakiegoś mocniejszego emocjonalnego uderzenia, było kilka mocnych momentów ale autor pod koniec dość szybko i pobieżnie zamykał wątki - miałem wrażenie, że to wszystko można by opisywać dogłębniej, ale książka wtedy stałaby się może i dla mnie osobiście ciekawsza, to jednak mniej przystępna.

Żeby wyżej ocenić tą książkę zabrakło mi tutaj...

Książka, która na długo pozostaje w pamięci. Było mi bardzo żal głównego bohatera. Tego jak zawsze nie pasował - niezależnie od swojego IQ. W głowie miałam też powiedzenie "mniej wiesz, lepiej śpisz". Nie chcę napisać więcej, aby nie spoilerować, ale bardzo bardzo polecam tę książkę.

Niesamowita historia człowieka, któremu przyszło mierzyć się z samym sobą i światem, który nigdy w pełni go nie zaakceptował.
Książka ma formę dziennika prowadzonego przez Charliego Gordona - człowieka, któremu sztucznie podniesiono IQ, by z upośledzonego umysłowo stał się geniuszem. Okazuje się jednak, że jakiekolwiek odstępstwo od normy staje się problemem w życiu. Niepełnosprawny Charlie jest obiektem drwin, jest niezdolny do świadomego życia. Gdy staje się geniuszem, nadmierny intelekt wpędza go w cynizm i pogardę dla tych, których kiedyś podziwiał, a myślenie zaczyna działać przeciw niemu.
Książka w fenomenalny sposób obnaża prawdę o ludziach, ich naturze i słabościach. Poczucie wyższości, pogarda, kompleksy, egoizm, nieświadomość, niezrozumienie, potrzeba bliskości, samotność, strach, miłość - to tylko część poruszanych tu kwestii. Umysł Charliego Gordona przechodzi przez całe spektrum emocji, a jednocześnie mężczyzna cały czas próbuje się odnaleźć w świecie, który nigdy nie był jego i za wszelką cenę pragnie nadrobić i naprawić minione lata. Czasu jednak nie da się cofnąć.
Kwiaty dla Algernona to genialna opowieść o ludziach i ludzkim umyśle. O tym, jak bardzo potrzebujemy czyjejś akceptacji, towarzystwa, zrozumienia i poczucia wartości, niezależnie od tego kim jesteśmy. Ostatecznie bowiem morał książki zawiera się w biblijnym Hymnie o miłości.
Tytułowe kwiaty dla Algernona to nie tylko czuły gest w fabule książki. To złożenie hołdu wszystkim desperackim próbom walki o lepszy świat dla samych siebie, a także ponure epitafium dla utraconych możliwości i szans, których nic nie jest w stanie nam zwrócić.

To nie była pierwsza lektura i okazało się, że powtórka robi równie wielkie wrażenie, choć na inne części historii zwróciłam teraz uwagę (bo główny wątek mocno siedział mi w głowie po pierwszym czytaniu).
Nieustająco podziwiam autora (i tłumacza!!!) za to, że samym sposobem pisania potrafił oddać i ogromne przemiany bohatera, i jego emocje.

Poruszająca i niezwykle prawdziwa opowieść o człowieku. Aktualna pomimo tego, iż napisana ponad 60 lat temu. Dawno nie czytałam tak dobrej książki.

Uwielbiam tą książkę. Porusza ważny temat w naprawdę piękny sposób.

Uwielbiam tą książkę. Porusza ważny temat w naprawdę piękny sposób.

Dawno nie czytałem tak dobrej książki. Zmienia podejście do inteligencji i jej braku

Czy byłbyś szczęśliwszy, gdybyś był mądrzejszy, a może mógłbyś osiągnąć więcej?
Pytanie, które zapewne zadaje sobie wielu z nas. Aby dowiedzieć się więcej o książce zapraszam na krótką wideo recenzje:

Czy byłbyś szczęśliwszy, gdybyś był mądrzejszy, a może mógłbyś osiągnąć więcej?

Pokaż mimo tovideo - opinia

To była jedna z najbardziej poruszających i przejmujących książek jakie w życiu czytałam. Historia człowieka o ograniczonej wiedzy i niskim IQ, który otrzymuje szansę na poddanie się eksperymentalnej metodzie, mającej mu pomóc w staniu się mądrym. Tylko czy wiedza i umiejętność rozumienia ludzkich intencji dają szczęście? Bohater ma nadzieję na to, że gdy w końcu zmądrzeje, będzie miał wielu przyjaciół i stanie się częścią społeczeństwa, do którego zawsze chciał przynależeć. Polecam przeczytać bo jest to lektura pozostająca na długo w pamięci i pokazująca świat z zupełnie innej perspektywy, niż ta, z której większość z nas na codzień go obserwuje.

Książka która zostanie w mojej pamięci, zrobiła niesamowite wrażenie na mnie, skłania do refleksji.

Opowiada ona historię Charliego Gordona, mężczyzny o niskim ilorazie inteligencji, który zgadza się na eksperymentalną operację, mającą na celu zwiększenie jego inteligencji. Książka jest zapisem jego dziennika, w którym opisuje swoją ewolucję intelektualną i emocjonalną.

Cytat z książki: "Zrozumiałem teraz, że wykształcenie zdobywa się głównie po to, by uświadomić sobie, iż rzeczy w które wierzyło się całe życie, nie są prawdą i nic nie jest takie, jakie się wydaje"

Polecam, nie można oderwać się od lektury.