AMisz

Mistrzowska opowieść o nas samych. 1983, okres największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka. Prostoduszny rencista...

Mistrzowska opowieść o nas samych.

Prostoduszny rencista Heniek z nadludzką konsekwencją dąży do wybudowania wielkiego sanktuarium, które ma konsekrować papież Polak. Jego brat Zbyszek uporczywie lawiruje między poczuciem rodzinnej lojalności a oczekiwaniami przyjaciół, tworzących lokalną partyjno-kościelną elitę. Jego słabość do kobiet, równie silna jak miłość do żony i dzieci, to wymarzony materiał na esbecki szantaż.

Kult to najdojrzalsza powieść Łukasza Orbitowskiego, snuta z humorem i czułością. Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień jest tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych. O potrzebie odkupienia win. O cudach i ich tajemnicy.

źródło opisu: Świat Książki

źródło okładki: materiały wydawnictwa

nnaderowy | 2019-05-21

Miejscami smutna, miejscami zabawna, a na pewno poruszająca jest to historia. Łukasz Orbitowski po raz kolejny udowadnia mi, że chyba najlepiej w Polsce potrafi lawirować między prostymi ludźmi i językiem, a skomplikowanymi problemami. Wyciska z najzwyklejszego bohatera filozoficzne zapędy, ze smakiem i w taki sposób, że można temu 'uwierzyć'.
Na tą chwilę na pewno jeden z moich ulubionych polskich autorów, choć chyba trochę niedoceniany.

Aga Wierzyńska | 2019-05-21
LubimyCzytać | 2019-05-13
Przeczytana: 13 maja 2019
qsol | 2019-05-09

Sam jestem trochę wykolejeńcem – wywiad z Łukaszem Orbitowskim

Czytając ten wywiad, można poczuć się tak, jakby siedziało się u Łukasza Orbitowskiego w domu, na kanapie. W rozmowie z Bartkiem Czartoryskim (prywatnie swoim znajomym) pisarz opowiada między innymi o życiu, na jakie byłby skazany, gdyby nie literatura. „Byłbym po prostu wariatem żyjącym w sferze fantazji” – mówi. Podobnie jak bohater jego najnowszej książki „Kult”.

Patronaty tygodnia

Zaczyna się majowe szaleństwo! Wydawcy uwielbiają zarzucać czytelników premierami w okolicach targów książki, a te warszawskie będą się odbywać już w przyszły weekend. Jak nie zgubić się w zatrważającej ilości nowych tytułów? Niech jako poradnik posłuży nasz coponiedziałkowy cykl. Dziś prezentujemy w nim pierwszą część premier z tego tygodnia.