Kult

Łukasz Orbitowski Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Świat Książki
2019-05-15
2019-01-01
ironia literatura polska manipulacja objawienie obsesja PRL proza relacje międzyludzkie relacje rodzinne szantaż
Inne

Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 1 (49) / 2024 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 6 (48) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 5 (47) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 4 (46) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski, Mateusz Żyła

Cuda PRL-u

1956 14 299

Autor zaskoczył mnie zabierając się za temat, który mógłby się wydawać niezbyt porywający, przedstawił w sposób tak nieoczywisty i angażujący, że jak zaczniesz to koniecznie będziesz chciał wiedzieć jak to się skończyło. "Kult" nie jest historią opisującą jeden do jednego prawdziwych wydarzeń, ale luźno inspirowaną tym, co wydarzyło się w Oławie. Jest rok 1983, w podwrocławskiej Oławie, Heńkowi renciście na terenie ogródków działkowych objawia się Matka Boska. Objawienia zaczynają być regularne, a mężczyzna zaczyna uzdrawiać ludzi. Władza krytycznie patrzy na zamieszanie, które wywołuje nieporadny życiowo, zagubiony w otaczającym go świecie Heniek. Wspomniane objawienia i pielgrzymki podróżujące do Oławy mające za cel spotkanie wizjonera, to dopiero początek tego, co wydarzy się później wokół skromnego bohatera tej powieści. Właściwie, to jednego z bohaterów, bo cała historia przedstawiona jest z perspektywy starszego brata - Zbyszka, który opowiada niejakiemu Łukaszowi o losach ich rodziny, sięgając aż do dzieciństwa. W moim odczuciu to kapitalne rozwiązanie i dzięki anegdotom wtrącanym co chwilę przez Zbyszka do pozornie prostej opowieści, całość staje o wiele bardziej ciekawa. Nie minę się z prawdą pisząc, że to właściwie momentami historia bardziej Zbyszka, jego rodziny, a nawet Oławy,
która jest jednym z głównych bohaterów fabuły. Uważam, że to świetny tytuł, wciągający, ale też w pewnym stopniu refleksyjny. Gorąco polecam, bo to książka warta uwagi, a dzięki dość luźnej formie jeszcze lepsza w odbiorze. Przesłuchałem ją w formie audiobooka i sądzę, że Janusz Chabior daje tu niesamowity popis, jeśli chodzi o interpretację. Sprawdź, żeby się przekonać:)

Ależ ta książka mi się spodobała. Historia opowiedziana przez Zbyszka płynęła płynnie, wszystkie jego dygresje dodawały smaku. Czasy objawień w Oławie, to czasy mojego dzieciństwa, więc z sentymentem czytałam o zabawkach, smakołykach, dziecięcych hobby tamtych czasów. Z humorem, refleksją i przemyśleniami autor opisał kawał polskiej historii, zachowań ludzkich, propagady oraz mechanizmów psycho- i socjologicznych. Czytanie tej książki to była ogromna przyjemność.

Słuchałam jako audiobook czytany przez Janusza Chabiora i był to strzał w dziesiątkę! Świetna historia, bardzo podobała mi się forma opowieści/wywiadu.

Tematyka objawień religijnych nie jest dla mnie atrakcyjna, ale liczba pozytywnych opinii o książce wskazywała, że coś w niej musi być. Nie zawiodłam się, książka jest świetna.
Rzecz dzieje się w Oławie pod Wrocławiem, gdzie dochodzi do objawień, ukazywania się Matki Boskiej na terenie ogródków działkowych. Główny bohater to fryzjer męski Zbyszek Hausner, budzący sympatię swoją opiekuńczością wobec brata, żony i synów i zdroworozsądkowym, optymistycznym podejściem do życia. Ma jednak pewną wadę, jest babiarzem i zdradza swoja ukochaną żonę Danusię. Mówi: „Kobieta jest jak pocisk. Nie pyta, tylko trafia w serce”.
Całość ma postać mocno autentycznego wywiadu Autora ze Zbyszkiem, który głosem Janusza Chabiora, żartobliwie (nie bez czarnego humoru) i przekonująco opowiada perypetie swoje i całej rodziny. Drugim ważnym bohaterem jest brat Henio, nawiedzony dziwak, który wierzy w odwiedziny Maryi i gromadzi coraz większą publiczność na działkach. Wyznawcy tłumnie pielgrzymujący do miejsca objawień są tu nazywani „jeremiaszami”. Prawdopodobną istotą sprawy były zdolności bioenergoterapeutyczne Henia. Sam Henio to nie tylko opętany szaleniec, ale równocześnie skromny, uczciwy, sympatyczny, mający swój rozum człowiek.
Autor pomysł zaczerpnął z autentycznej historii Kazimierza Domańskiego z Oławy, o czym mówi w podziękowaniach. Takie rzeczy w Polsce się zdarzały, sama pamiętam, że miałam problem z dojazdami pociągiem do Nowego Dworu w 1985 r., kiedy na pniu drzewa ludziom ukazywał się obraz Matki Boskiej. Sprawdziłam, są na ten temat informacje i zdjęcia w Internecie. W ten sposób upodlony, ogłupiony przez komunę naród znajdował pocieszenie i rozrywkę, dezorganizując jednocześnie życie lokalnej społeczności.
Zadziwiła mnie swoboda z jaką Łukasz Orbitowski porusza się po realiach PRL-u lat 60-80 i późniejszych latach 90, wielkiej przemiany Polski. Stosunkowo młody Autor z ogromnym wyczuciem odmalował ówczesną atmosferę w kraju, życie rodzinne, mechanizmy rządzenia w małym mieście, niedobory towarów, kolejki. Regularne gwałcenie praw człowieka było stałym zachowaniem władzy, a lokalnymi ważnymi figurami są po prostu koledzy z podwórka braci. Bezpieka wykorzystując słaby punkt Zbyszka szantażem zmusza go do donoszenia na brata, co przynosi druzgoczące skutki, utraty rodziny i pracy. Orbitowski świetnie odmalował lata transformacji, zmianę ustrojową Polski i zachłyśniecie się rodaków towarami z zagranicy oraz zachodnią popkulturą.
Na koniec widzimy w jakich okolicznościach Zbyszek opowiada swoją historię, pogodzony z losem, patrzący z nadzieją w przyszłość. Mimo, że jest lipiec 1997 roku, nadchodzi powódź stulecia i trudno przewidzieć co będzie się dalej działo.
Świetnie się słucha audiobooka. Nabrałam ochoty na książki Łukasza Orbitowskiego.
Polecam

"Kult" to poruszająca i zabawna opowieść przedstawiona w formie wywiadu ze Zbigniewem Hausnerem, bratem Henryka Hausnera, który wierzył w to, że przemawiają przez niego święci.

Autor charakteryzuje się świetnym stylem pisania, który sprawia, że czytelnik czuje się jakby rozmawiał wieczorem przy wódce z jednym z braci Hausnerów. Opowieść rozwija się powoli. Jest bogata w opisy Oławy, nazwy ulic, dużo można się dowiedzieć o tamtejszych realiach życia Polaków. Książka rzuca także światło na to, jak łatwo ludzie ulegają wierze w cuda oraz jak religijne przekonania mogą wpływać na umysły tłumu. Tematem są także relacje rodzinne, miłość braterska, troska, ale też zdrada i cierpienie. Całość tworzy klimatyczną historię. Bardzo mi się podobało.

Fabuła zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami- objawieniami i budową sanktuarium w Oławie.
Jest to opowieść w formie wywiadu-rzeki z bratem Henryka Hausnera, który miał być kolejnym prorokiem Maryi i rycerzem w celu zbawienia dusz przed grzechem. Brzmi to dość nieciekawie, ale tak naprawdę książka to opowieść o życiu mężczyzny w czasach ciągłych transformacji. Historia dzieje się obok, socjalizm zmienia się w kapitalizm, przyjaźnie zawodzą, romanse- kończą, rodzina nie wybacza najcięższych przewinień. Męska perspektywa i męska narracja w dawnym stylu- mocna binarna struktura, bohaterki kobiece- dość jednowymiarowe, zwykle dużo mniej interesujące od postaci męskich.
Książka bardzo wciągająca.

Bardzo podobała mi się ta książka. Postacie z krwi i kości. Mają swoje wady i zalety, są prawdziwi we wszystkim co robią, jak mówią, co ich spotyka. Każdego z nich mogłabym spotkać pod blokiem. Nawet Henio, ze swoim cudem, nie wydaje się nierealny.
Ciekawy zabieg narracyjny - nieoczywisty, a jednocześnie wywiad rzeka idealnie pasuje do opowiadania historii opartej na prawdzie. Zwykle jednak w tej formule wypowiada się główny bohater, nie jego bliscy. Ale Henio by o sobie nigdy tyle nie powiedział. Za skromny był.
Zwykle mam trudność w odbiorze książki czy filmu, kiedy nie lubię głównego bohatera. Zbyszka nie lubię już od pierwszego rozdziału. Jest jak wujek, którego nie mam ochoty spotykać nawet raz w roku na święta. Snuje te swoje mądrości w stylu "kobiety to", "mężczyźni tamto", te wszystkie jego "sprawy" i przechwałki. Wybiela się, chyba sam przed samym sobą. Dodatkowo, jako, że książkę przyjęłam w postaci audiobooka, całość postaci pięknie "ilustruje" głos Janusza Chabiora. Lepszego lektora chyba nie można było dobrać. Ku mojemu zaskoczeniu, po pierwszym zniechęceniu śliskim wujkiem, wysłuchałam się w książkę na 100% i niechetnie się odrywałam, a nawet sporo się śmiałam z czarnego, typowego polskiego humoru.
Historia oławskich objawień jest mi zupełnie obca, więc dodatkowym plusem jest to, że dowiedziałam się czegoś ciekawego.

Słuchałem audiobooka czytał Janiusz Chabior. Świetna książka, bardzo zabawna, świetna forma, wspaniały język.

Arcydzieło ! Wyjątkowa książka - lekko napisana, miejscami zabawna i przede wszystkim bardzo mądra - POLECAM !

Gotowy scenariusz na film/mini serial.

Fantastycznie rozpisane postacie, klimat i przede wszystkim sposób opowieści głównego bohatera.
+ to co zawsze doceniam w takich książkach, nienachalny humor i cudownie użyte wulgaryzmy.

Gotowy scenariusz na film/mini serial.