Pianie kogutów, płacz psów

Okładka książki Pianie kogutów, płacz psów Wojciech Tochman
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Okładka książki Pianie kogutów, płacz psów
Wojciech Tochman
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
reportaż
Wydawnictwo Literackie
2019-02-26
2019-02-26
bieda Kambodża konflikty etniczne literatura faktu ludobójstwo nienawiść obsesja pamięć zbiorowa reportaż strach śmierć trauma wojna domowa życie codzienne
Inne

Coś strasznego, zatrważającego… nie do pomyślenia…

Coś strasznego, zatrważającego… nie do pomyślenia…

Wojciech Tochman to mistrz reportażu, a tą książką to absolutnie potwierdza.

Wojciech Tochman to mistrz reportażu, a tą książką to absolutnie potwierdza.

Sięgnęłam po tę książkę dosyć późno. Po wizycie w Kambodży prawie 4 lata temu chciałam poszerzyć swoją wiedzę o tym kraju, zwłaszcza pod kątem ludobójstwa, ktore mialo miejsce w latach 70. Miałam nadzieję, że dzięki dobrym lekturom lepiej zrozumiem ten kraj i ludzi w nim mieszkających, bo po moim wyjeździe miałam bardzo mieszane uczucia. Nie zawiodłam się na reportażu Tochmana. Nie jest to lektura lekka, jednak jednocześnie ciężko mi było się od niej oderwać. Książka nie wyjaśnia wszystkiego, raczej skupią się na tym, co dzieje się obecnie i tym jakie piętno ludobojstwo odcisnęło na Khmerach. Ten reportaż to dobry wstęp do zgłębienia tematu.

Tochman o współczesnej Kambodży przez pryzmat jej przeszłości. To co krajan może zrobić krajanowi kiedyś i teraz. Nie ma pytania "po co?", bardziej "dlaczego?" i "jak?".
Opowieści o ludziach na łańcuch, które książkę biorą w nawias, brzmią dla człowieka zachodu totalnie nierealnie.

co tu dużo pisać - Tochman, i wszystko jasne.

co tu dużo pisać - Tochman, i wszystko jasne.

Niesamowicie wzruszająca książka. Pokazuje życie z zupełnie innej perspektywy-takiej, której my nie znamy. Reportaż o Kambodży, o życiu tam, o zupełnym bezprawiu, biedzie, głodzie i chorobach. Bardzo dużo uświadomiłam sobie czytając ją. Polecam każdemu.

Gdy czytam tę książkę zdaję sobie sprawę w jakim doskonałym świecie żyję, pełnym miłości, zdrowia, jedzenia. W świecie Tochmana nie ma nic - śmierć, choroby, bezdomność, głód, skrajna bieda - taka nie do wyobrażenia. Ciężki kaliber.

Mocna rzecz. Czytanie tego reportażu bardzo boli. Autor pisze o takich sprawach, jakich nasze pokolenie wychowane w Europie w czasach pokoju nie jest w stanie pojąć. Bardzo przygnębiająca lektura. Jakiś czas temu o bratobójczej wojnie w Kambodży czytałam w Bambusowej Klepsydrze Wiesława Górnickiego, natomiast te reportaże pokazują społeczeństwo khmerów kilkadziesiąt lat później. Jest tragicznie. Inny świat. Ciężko sobie to przyswoić, historie pojedynczych ludzi ugniatają w mózg, ugniatają w serce, po prostu wywołują ból. Mimo to polecam.

Świetne. Szok i niedowierzanie.

Świetne. Szok i niedowierzanie.

Przygnębiająca, ale niesamowicie odzwierciedlająca stan społeczeństwa po zbiorowej traumie. Tochaman opisuje też zbiorową niewrażliwość na drugiego człowieka. Opisuje wykorzystywanie najsłabszych i państwie które rodzi się w bólu. Tak jak każda inna ksiązka Tochmana porusza on tematy wstrząsające ale jest do tego świetnie przygotowanym autorem.

• Reportaż
  • Literatura faktu