Złe towarzystwo

Okładka książki Złe towarzystwo Robyn Harding
Okładka książki Złe towarzystwo
Robyn Harding Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Kobiety to czytają! kryminał, sensacja, thriller
Kobiety to czytają!
The Party
Prószyński i S-ka
2018-08-21
2018-08-21
Magdalena Rychlik
napięcie młodzież dorosłość rodzina mroczne sekrety literatura kanadyjska

Na moje nieszczęście czytałam tą książkę w okresie świątecznym. Strasznie mnie zdołowała.... Końcówka jest dosyć makabryczna. Szczególnie, jak się samemu ma dzieci. Do dzisiaj mam z nią nieprzyjemne wspomnienia.

Złe towarzystwo", to książka która trzyma w napięciu, ale w zupełnie inny sposób. To nie jest thriller, ani kryminał, to bardziej powieść obyczajowa o rodzinnych sekretach, o intrygach, o problemach zamkniętych w czterech ścianach.
To historia zamożnej rodziny, której świat pewnej nocy przewraca się do góry nogami, gdy podczas pozornie niewinnego, dziewczyńskiego spotkania z okazji szesnastych urodzin dochodzi do tragicznego w skutkach wypadku.
I czytając tę książkę nasuwają się pytania- jak dobrze znamy swoje dzieci? jak dobrze znamy ich przyjaciół? i jak dobrze znamy swoich przyjaciół? i najważniejsze- jak dobrze znamy samych siebie gdy staniemy w obliczu tragedii, oko w oko z koszmarem.
Może nie jest to książka, która wciska w fotel, miota emocjami czytelnika i która przychodziłaby mi na myśl do polecenia jako pierwsza, ale dobrze się czyta i ta historia ma w sobie "coś", tyle i aż tyle 😉

Nieoczekiwanie dobra książka. Choć po przeczytaniu "Umowy" mogłam się spodziewać, że ta książka będzie równie dobra, ale jednak nie nastawiałam się aż na tak dobrą historię.
📖
Bohaterami "Złego towarzystwa" jest rodzina Sandersów: mama Kim (lat 46),tata Jeff (48 lat),córka Hannah (16 lat) oraz syn Aidan (lat 14). Rodzina jest spokojna, bogata, ma piękny duży dom, na który zasłużyli sobie ciężką pracą Jeffa. Kim nie pracuje, dorabia jako copywriterka. Dzieci Sandersów są grzeczne, spokojne, dobrze się uczą, nie sprawiają problemów wychowawczych. W nagrodę za "dobre sprawowanie" Kim wyprawia córce przyjęcie urodzinowe. Oczywiście narzuca pewne zasady - ma być grzecznie, bez alkoholu, narkotyków i chłopców. Jednak pomimo żelaznych zasad pani domu nastoletni goście nieco się buntują, czego konsekwencją jest groźny wypadek jednej z uczestniczek imprezy. Jest on jakby dźwignią, która uruchamia zapadnie spod której na jaw wychodzą mroczne tajemnice nie tylko z pozoru spokojnych Sandersów ale również ich "przyjaciół"...
📖📖
Książka autorstwa Robyn Harding, podobnie ja przeczytana przeze mnie wcześniej "Umowa", wciąga od samego początku. Nie wiem czy jest to thriller psychologiczny, zakrawa na ten gatunek, ale powiedziałaby, że jest to raczej mega wciągający i porywający dramat rodzinny. Nie ma tu jakichś spektakularnych zwrotów akcji, które zapierają dech w piersiach, ale historia opowiedziana przez autorkę to prawdziwy rollercoaster emocji. Jest tak napisana i skonstruowana, że nie sposób się od niej oderwać. To co dzieje się po wypadku mającym miejsce w domu Sandersów daje czytelnikowi do myślenia nawet po zakończeniu książki. Autorka ukazuje trzymającą w napięciu i brutalnie opisaną ciemną stronę ludzkiej natury, i uwaga, nie tylko nastoletniej! Bowiem okazuje się, że rodzice też nie do końca są tu dorośli i nie do końca dojrzali. Autorka ukazuje również obraz tzw. przyjaciół, zarówno tych w nastoletnich relacjach jaki i tych dorosłych. Pokazuje jak okrutne mogą być nastolatki oraz do czego zdolni są mściwi dorośli, którzy będą szli po swoje nie bacząc na konsekwencje swoich czynów. Ci dorośli niewiele różnią się od swoich nastoletnich "odpowiedników". Wstrząsająco dobra, wciągająca lektura.
📖📖📖
Narracja w trzeciej osobie z kilku perspektyw, m.in. Kim, Jeffa, Hannah czy Lisy, matki pokrzywdzonej nastolatki.

Podsumowując: "Trzymająca w napięciu, porywająca historia o tym, jak jedna noc może zburzyć cale życie niszcząc rodzinę i relacje między przyjaciółmi." Doskonała lektura, od której nie sposób się oderwać. Tu nikt nie jest bez wad, każdy ma coś na sumieniu i nikt nie jest bez winy, zarówno nieodpowiedzialni dorośli jaki i lekkomyślni, a właściwie bezmyślni nastolatkowie. Wstrząsająca i wciągająca lektura, którą przeczytałam od deski do deski z zapartym tchem. "Złe towarzystwo" z pewnością zasili mój dość pokaźny stosik ulubionych lektur. Serdecznie polecam.

📖

Bardzo wciągająca książka. Nie wiem czemu ma tak niskie noty. Mi bardzo się spodobała. Dużo tajemnic, obyczajowości, emocji o skrajnych biegunach. Ogólnie dobra. Polecam.

Zakończenia nie ma wcale, jakby 2 część miała być a nie ma przecież. Idiotyczne

Zakończenia nie ma wcale, jakby 2 część miała być a nie ma przecież. Idiotyczne

Intrygujący thriller Opowiada o zbuntowanej młodzieży Dziewczynie na pozór pochodzącej z porządnego domu której rodzina skrywa tajemnice i problemy .,związane z życiem osobistym ,gdzie jeden nie przemyślany pomysł doprowadzi do nieszczęśliwego wypadku po ich dachem wskutek którego ucierpiała jedna z dziewczyn podczas 16 urodzinowej imprezy zakrapianej alkoholem ,pomimo wyrażnego zakazu rodziców Jubilatki . Po której stronie stoi wina ,kto poniesie za to odpowiedzialność i czy intrygi i spisek młodych dziewczyn doprowadzą do rozpadu rodziny i kłopotów finansowych .to tylko początek niekończących się dziwnych sytuacji w jakie zostanie wplątany ojciec 16 latki .Polecam wciągająca Historia o tym jak szybko można wkroczyć w świat złego towarzystwa i do czego zdolne są nastolatki ich manipulacje prześladowanie ,próba samobójcza ta opowieść napisało życie .

Książka mi się podobała, była na swój sposób spokojna, a akcja toczyła się wokół jednego wątku, a mianowicie wypadku, który zdarzył się podczas imprezy urodzinowej. Niezbyt wymagająca fabuła, a jednak przyjemnie się czytało. Myślę, że książka najbardziej spodoba się młodzieży - nie ma w niej jakiś drastycznych wydarzeń, a jednocześnie zapewnia dreszczyk emocji.
Nie wiem czy książka spełni wymagania jeśli chodzi o osoby dorosłe - tutaj może być lekki niedosyt, zwłaszcza jeśli ktoś jest obyty w thrillerach. Mnie w każdym razie się podobało :)
Moim zdaniem książka jest idealna dla kogoś, kto potrzebuje lektury z odrobiną emocji, ale gdzie nie trzeba specjalnie analizować faktów.

Nie wiem czy...

Niestety nie jest to jakaś przerażająca, czy intrygująca pozycja. Z thrillerem ma niewiele wspólnego, z kryminałem tym bardziej. Ot, opowieść o kiepskich w konsekwencjach wybrykach niepokornej młodzieży i tym samym tworzącym się konflikcie między rodzinami. Trochę się zawiodłam.

minusy:
•największym jest akcja - bardzo wolno się rozwijała i autorka na ostatnie 20 stron musiała wrzucić mega szybkie tempo co raczej nie wyszło dobrze.
•rozwód Kim i Jeffa
•szkoda, że Hannah na końcu nie nawiązała przyjaźni z Ronni na jaką liczyłam
•spodziewałam się bardziej mrocznych sekretów
plusy:
•szanuję, za takie dosyć realistyczne pokazanie okrucieństwa i fałszywości wielu ludzi
•ostatnia strona odpłaciła wszystko
•dobry styl pisania

minusy:
•rozwód Kim i Jeffa
•szkoda, że Hannah na końcu nie nawiązała przyjaźni z Ronni na jaką liczyłam
•spodziewałam się bardziej mrocznych sekretów
plusy:
•szanuję, za takie dosyć realistyczne pokazanie okrucieństwa i...

Wystarczy tylko kilka chwil, kilka źle podjętych decyzji, by życie stało się koszmarem.

W dniu 16-tych urodzin Hannah, dochodzi do tragedii - Ronnie, jedna z najpopularniejszych dziewczyn w szkole, pod wpływem alkoholu upada na szklany stół i bardzo niefortunnie rani się w oko. Wyjątkowy, wspaniały dzień nastolatki wkraczającej w dorosłość staje się tym, o którym nikt nie chce mówić.

Książka pochłonęła mnie na kilka wieczorów, z zainteresowaniem śledziłam historię, nie do końca wiedząc komu kibicować. Właściwie trudno polubić jakiegokolwiek bohatera, lecz jednocześnie można wczuć się w życiorys każdej z postaci.

Lektura sama w sobie nie jest przerażająca, nie trzyma w napięciu i nie zaskakuje nagłymi zwrotami akcji, natomiast historia w niej przedstawiona już nieco przerażająca jest. Nie potrafię sobie wyobrazić rzeczywistego ogromu tragedii, która może spotkać każdego z nas, konsekwencji i wyrzutów sumienia, z którymi trzeba będzie się mierzyć każdego dnia.

Robyn Harding Złe towarzystwo Zobacz więcej
Robyn Harding Złe towarzystwo Zobacz więcej