Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
The Date
miłość, rozwód
Ag2S

Zaskakujący thriller psychologiczny, od którego nie można się oderwać. Uzależnia! Coś złego przytrafiło się Alison? Jedna noc może zmienić wszystko… Przekonana przez przyjaciół, że powinna pogodzić się z rozpadem małżeństwa i niedawną separacją, Ali umawia się przez portal randkowy na spotkanie z nowym mężczyzną. Sobotni wieczór zaczyna się niewinnie, jednak gdy Alison budzi się w niedzielę...

Coś złego przytrafiło się Alison?
Jedna noc może zmienić wszystko…

Sobotni wieczór zaczyna się niewinnie, jednak gdy Alison budzi się w niedzielę rano, odkrywa, że cały jej świat wywrócił się do góry nogami. Jest sama w swoim mieszkaniu i nie pamięta, co się jej przytrafiło. Z rany na jej głowie sączy się krew, a gdy spogląda w lustro, nie rozpoznaje swojej twarzy. Co więcej, Ali nie rozpoznaje też nikogo z przyjaciół i rodziny.
I nie potrafi zidentyfikować osoby, która najwyraźniej zamierza zniszczyć jej życie…

Randka, kolejna powieść bestsellerowej autorki takich przebojów, jak: Siostra, Prezent i Surogatka, to trzymający w napięciu thriller, który nie pozwoli ci zasnąć aż do świtu.

źródło opisu: http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki/kryminal-sensacja-thriller/randka/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Helluo_librorum książek: 1365

Wśród nieznanych twarzy

Prozopagnozja to choroba, która – choć tajemnicza i intrygująca – nieczęsto pojawia się w literaturze i filmie. Tym bardziej więc najnowsza powieść Louise Jensen od początku wzbudza ciekawość i zachęca do przeczytania. Zachęca do tego także sama osoba autorki, której poprzednie książki cieszyły się sporym uznaniem czytelników.

Tym razem Jensen przedstawia czytelnikom historię Alice, która przeżywa kryzys w małżeństwie i za namową koleżanek decyduje się na randkę w ciemno z mężczyzną poznanym na portalu randkowym. Następnego dnia po spotkaniu budzi się w swoim mieszkaniu i nie tylko nie pamięta wydarzeń minionej nocy, ale nawet nie jest w stanie rozpoznać twarzy swoich bliskich i własnej. Tym trudniej będzie jej zatem walczyć z prześladowcą, który za wszelką cenę chce się na niej zemścić.

Autorka zastosowała w tej książce narrację pierwszoosobową, co pozwala czytelnikowi na przeżywanie wydarzeń wraz z bohaterką i odczuwanie jej emocji. Ten zabieg sprawdza się znakomicie na początku powieści, kiedy napięcie, zarówno u bohaterki, jak i u czytelnika, sięga zenitu. Niestety, pierwsze kilkadziesiąt stron książki to jej najlepsza część – później jest coraz mniej ciekawie. Tak dobrze wykorzystana na pierwszych stronach narracja pierwszoosobowa, później staje się narzędziem do zamieszczenia w książce wielu niepotrzebnych monologów. Bohaterka ma tendencję do użalania się nad sobą i swoim losem, rozpamiętywania przeszłości, szczególnie swojego dzieciństwa, co w kontekście powieści ma uzasadnienie, jest jednak zanadto eksploatowane. Napotykane co chwila dłużyzny nie sprawdzają się jako moment na załapanie oddechu po kolejnej emocjonującej scenie ani nie dają okazji do lepszego poznania bohaterki, ale są zwyczajnie nudne. Akcja bardzo powoli zmierza ku rozwiązaniu, a z każdym nic niewnoszącym wspomnieniem zainteresowanie książką spada.

Wydaje się też, że autorka nie do końca poradziła sobie z intrygą, którą stworzyła. Jawi się ona jako niewiarygodna, pełna zbiegów okoliczności. Motywy, które kierują prześladowcą, są mało przekonujące, pasują raczej do dziecka niż do dorosłej osoby. Generalnie więc kreacje postaci nie są zbyt mocną stroną tej powieści. Wydaje się, że każda z nich zachowuje się niezrozumiale i wbrew rozsądkowi, zaczynając od głównej bohaterki, poprzez jej najbliższych, na prześladowcy kończąc. Niestety tylko nielogiczne zachowanie niemal wszystkich bohaterów pozwala fabule rozwijać się w nadanym przez autorkę kierunku, co czyni powieść raczej irytującą niż intrygującą. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że to, co się dzieje, jest niewiarygodne, a gdyby choć jedna z osób zachowała się nieco mniej absurdalnie, problemy głównej bohaterki byłyby dużo mniejsze.

„Randka” zostanie zapewne doceniona przez fanów Louise Jensen. Nie jest jednak pozycją, od której warto by zacząć przygodę z twórczością tej autorki. Pomimo bardzo dobrego pomysłu jest to bowiem powieść dużo słabsza niż poprzednie. Nie zmienia to jednak faktu, że warto czekać na kolejne książki Jensen, bo autorka zapewne jeszcze nieraz nas zaskoczy.

Andronika Sawicka

Arlette | 2018-10-13
Przeczytana: 13 października 2018

"Randka" to thriller, który wysadził mnie z kapci! Historia od samego początku jest niezwykle ciekawa, absorbująca i prawdą jest, że książka uzależnia i nie można się od niej oderwać.
28-letnia Ali budzi się w swoim pokoju. Ma guza na głowie, siniaki na ciele, ale to nie jest najgorsze. Wie tylko, że poszła na randkę. Nie pamięta jednak niczego z jej przebiegu, jest zdezorientowana, a gdy wstaje z łóżka i spogląda w lustro nie poznaje swojej twarzy. Jak okazuje się później nie rozpoznaje też osób jej bliskich.
Musiało się więc wydarzyć coś strasznego. Kto jej to zrobił? Jak rozpozna osobę, która chce jej zniszczyć życie?
Ali nie ogarnia kompletnie sytuacji w jakiej się znalazła. Strach bohaterki udzielił mi się i czytałam z ciągłym niepokojem i bólem brzucha. Jest mnóstwo momentów przyprawiających o dreszcze i szybsze bicie serca. Czuć rozpacz dziewczyny, jej samotność i niepokój. A prześladowca nie odpuszcza i ma wiele pomysłów.

Alison wiele przeszła w swoim życiu i autorka...

Tomek | 2019-01-23

Dla mnie ta książka to rozczarowanie:(.
A podobno nie można się od niej oderwać..a wielka figa..to nieprawda.
3/4 przegadane,w paru momentach zupełnie nie rozumiałem postępowania bohaterki,trochę całość ratuje zakończenie-podobało mi się co nie zmienia mojego odbioru całości.
Dosyć słabo,niestety.

Izabela Pycio | 2019-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2019

"To niepojęte, jak można sięgać do najciemniejszych zakamarków czyjegoś umysłu, jednocześnie ignorując mrok czający się we własnym."

Właśnie takich thrillerów psychologicznych poszukuję podczas przygód czytelniczych, rewelacyjnie wciągających, niepozwalających odbiorcy na wypuszczenie z rąk książki, wywołujących silne emocje i niezapomniane przeżycia. "Randka" cechuje się wszystkim tym, co powinien posiadać w pełni satysfakcjonujący thriller, dla szczerości: mały minus jedynie za mało przekonujące uzasadnienie motywu, ale przecież nie z takich powodów jak zaprezentowano ludzie czynią zło.

Sprytnie, zagadkowo i zajmująco zapleciona intryga, obserwujemy nie tylko bieżące zdarzenia, ale również staramy się z główną bohaterką odzyskać obrazy z jednego dnia bliskiej przeszłości, który diametralnie zmienił wszystko. Ponadto, zaglądamy w daleką przeszłość naznaczoną traumatycznymi wydarzeniami, ciekawi jesteśmy ich wymiaru i intensywności. Narastające wrażenie niepewności, czegoś...

Dorota | 2018-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2018

Ali pewnego dnia budzi się w swoim domu, zakrwawiona, posiniaczona i z guzem na głowie. Nie pamięta niczego co wydarzyło się poprzedniego wieczoru. Pamięta jedynie, że umówiła się z mężczyzną poznanym na portalu randkowym. Jakby tego było mało patrząc w lustru Ali nie rozpoznaje swojej twarzy, nie rozpoznaje twarzy nikogo kogo znała wcześniej.
Pierwszy raz zabrałam się za książkę tej Autorki. Słyszałam wcześniej o innych jej książkach dużo dobrego i postanowiłam spróbować.
To co mi się najbardziej podobało to pierwszoosobowa narracja. Zazwyczaj wolę kiedy historia opowiadana jest w trzeciej osobie, jednak tutaj ten zabieg by się nie sprawdził. Dzięki temu, że narratorem jest główna bohaterka mamy możliwość dosłownie wejść w jej skórę, poczuć jej strach, niepokój i bezradność. Daje to również możliwość zżycia się z bohaterką, szybszego wejścia w opowiadaną historię. I chociaż czasami Ali jest wyjątkowo irytująca to jednak dla mnie jest to największy plus książki.
Same wydarzenia...

Mey-Mey | 2018-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2018

Początek trochę się dłuży, wewnętrzne rozterki Ali przegadane, a zakończenie nie zaskakuje tak jak powinno. Mimo to Randka to bardzo dobry thriller psychologiczny, nie tak dobry jak Surogatka, ale i tak polecam!

Sabcia100 | 2018-11-24
Przeczytana: 22 listopada 2018

Ali jest w separacji, jednak nie może pogodzić się z rozpadem małżeństwa i wciąż ma nadzieję, że uda się je naprawić. Innego zdania są jej koleżanki, które namawiają ją do założenia konta na portalu randkowym, aby choć na chwilę spróbowała zapomnieć o problemach i rozerwała się na randce z jakimś miłym mężczyzną. Ali w końcu ulega ich namowom i umawia się w barze z pewnym nieznajomym. Niestety coś na tym spotkaniu musiało pójść bardzo źle, bo gdy budzi się rano we własnym mieszkaniu, to kompletnie nic nie pamięta i czuje się fatalnie. Na domiar złego, szybko odkrywa bolesną ranę na głowie oraz fakt, że nikogo nie rozpoznaje... NAWET WŁASNEJ TWARZY. Co dokładnie wydarzyło się ubiegłego wieczoru? Czy uraz głowy i jego okropne konsekwencje są tylko tymczasowe, czy już zawsze będzie jej się wydawało, że wokół widzi same nieznajome twarze i nie będzie potrafiła rozpoznawać bliskich, a nawet samej siebie?

Książka jest mocno zakręcona! Narracja pierwszoosobowa sprawia, że wraz z główną...

Sargento_Garcia | 2018-10-24
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 24 października 2018

Jeden z lepszych thrillerów psychologicznych jakie miałem okazję przeczytać. Akcja non stop zmienia tempo i kierunek. Czytelnik zostaje wciągnięty w wir tak niesamowitych wydarzeń, że w pewnej chwili odnosi wrażenie iż bohaterka znalazła się w sytuacji bez wyjścia.

Gorąco polecam!

joaśka | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

Zaledwie przeciętna. Dla mnie oczywiście, gdyż widzę, że książka zbiera wysokie noty. Tradycja ;) Uznajmy, że w dzień nie trafiłam.
Nie umiałam się wciągnąc w akcję. Wszystko wydawało mi się pogmatwane, chaotyczne i mało wiarygodne.

Mystery | 2018-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Świetny thriller, wciągający od samego początku.
Szybko się czyta,panuje dreszczyk grozy i dezorientacja.
Kto jest tym złym?
Tutaj nic nie jest oczywiste...
Autorka potrafi nieźle namieszać w głowie.

Polecam!
Uwielbiam takie książki.
:-)

Daga | 2018-11-20

Długo zajęło mi przeczytanie tej książki... Kartka po kartce, kartka po kartce i nareszcie koniec...
Wynudziłam się jak mops, a akcja ruszyła dopiero pod koniec książki. Czy spodobało mi się zakończenie? Chyba nawet zakończenie nie zrobiło na mnie zbyt dużego wrażenia. Dziwią mnie aż tak wysokie noty "Randki".
Dla mnie rozczarowanie...