Znowu pragnę ciemnej miłości

Wydawnictwo: W.A.B.
poezja

Wiersze z tomu "Znowu pragnę ciemnej miłości" zabierają na wyprawę pełną czułych wyznań, miłosnych szeptów, pikantnych opowieści, ale także bezbrzeżnej tęsknoty wypełniającej niekiedy ciała kochanków. To poetycka podróż po światach, które mieszczą się pod powiekami i w uścisku dwójki zakochanych w sobie ludzi. Joanna Lech dokonała subiektywnego wyboru tekstów kilkunastu postaci polskiej sceny...

Joanna Lech dokonała subiektywnego wyboru tekstów kilkunastu postaci polskiej sceny poetyckiej. „Znowu pragnę ciemnej miłości” obejmuje wiersze autorek i autorów obsypanych nagrodami, uznanych, ale też tych, o których zapomnieliśmy. Łączy ich jedno — historie o najbardziej pożądanym, a jednocześnie najokrutniejszym uczuciu: miłości.

„Znowu pragnę ciemnej miłości” obejmuje wybór wierszy Jakobe Mansztajna, Jacka Podsiadły, Haliny Poświatowskiej, Tadeusza Różewicza, Rafała Wojaczka, Tomasza Różyckiego, Marcina Świetlickiego, Justyny Bargielskiej, Miłosza Biedrzyckiego, Julii Fiedorczuk, Romana Honeta, Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Joanny Lech, Marty Podgórnik, Joanny Oparek, Anny Świrszczyńskiej oraz Agnieszki Wolny-Hamkało.

źródło opisu: https://www.gwfoksal.pl/znowu-pragne-ciemnej-milosci.html

źródło okładki: https://www.gwfoksal.pl/znowu-pragne-ciemnej-milosci.html

KsiążkiJakCzekolada | 2018-06-29
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Ostatnio tomiki poezji stały się niezwykle popularne. Wiersze próbują pisać wszyscy - już nie tylko sławni poeci, ale i blogerzy, influencerzy, youtuberzy i inne sławne osoby. Potem grafik musi się napracować, aby zamknąć całość w pięknym opakowaniu, a nazwisko sprzeda wszystko. W ten sposób jakość poezji, którą otrzymujemy, gwałtownie spada.

Kiedy poznałam twórczość Rupi Kaur, byłam zachwycona. Podobało mi się, że współczesna poezja nie jest skomplikowana i trudna w odbiorze, jak było to z wierszami, które musiałam interpretować w szkole. Potem poznałam tomik "Chłopcy, których kocham" i na nowo się zakochałam. Wiele osób miało tak samo, jak ja - przekonali się do poezji, dzięki prostej i nieskomplikowanej współczesnej poezji. Dlatego wiedziałam, że muszę mieć w swoich rękach tomik "znowu pragnę ciemnej miłości".

"znowu pragnę ciemnej miłości" to całkowicie subiektywny wybór wierszy Joanny Lech. Miłośniczka poezji postanowiła zebrać prace swoich ulubionych poetów w jeden tomik....

dorotbook | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

"Jeśli to nie jest miłość - cóż ja czuję?
A jeśli miłość - co to jest takiego?"

Takie pytanie stawiał sobie renesansowy poeta Francesco Petrarka. Przez wieki powstało niezliczenie wiele wierszy o tematyce miłosnej. Wydaje mi się, że wraz z upływem czasu poezja ma jednak coraz mniejsze znaczenie, rzadko kto sięga już po poezję. Może nie sięgamy, bo nie wiemy gdzie szukać wierszy? Albo zraziliśmy się do poezji na lekcjach języka polskiego? Gdybyście czuli jednak potrzebę przeczytania wierszy o tematyce miłosnej, dajcie szansę subiektywnemu wyborowi wierszy, dokonanego przez Joannę Lech w tomiku "Znowu pragnę ciemnej miłości" .

Tomik obejmuje wybór wierszy poetów z XX i XXI wieku. Są to twórcy znani jak Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Halina Poświatowska, Tadeusz Różewicz czy Marcin Świetlicki. Ale mamy także możliwość poznania tych, o których już zapomnieliśmy. Do tych twórców należą np. Jakob Mansztajn, Justyna Bargielska, Anna Świrczyńska czy Joanna Oparek. W tomiku zawarto tylko...

arcytwory | 2018-07-17
Przeczytana: lipiec 2018

Od dawna lubiłam poezję. W liceum zachwycałam się wierszami Baczyńskiego, Mickiewicza, Przerwy-Tetmajera, Staffa czy Herberta. Na studiach wiadomo – nie zawsze był na to czas. Później poznała twórczość Rupi Kaur i nawet spodobała mi się ta współczesna poezja, która jest prosta w przekazie. Wiele osób dzięki nieskomplikowanym wierszom się do niej przekonało. Na propozycję otrzymania antologii „znowu pragnę ciemnej miłości” od @wydawnictwowab aż podskoczyłam z radości!
„znowu pragnę ciemnej miłości” to subiektywny wybór wierszy według Joanny Lech. Wstęp był tak pięknie napisany, więc spodziewałam się wielu niezapomnianych wrażen i bardzo przyjemnych wieczorów (wiadomo, wtedy poezję czyta się najlepiej, a o miłości to już w ogóle). Ach, a okładka wzbudziła we mnie szczery zachwyt! Powiedzcie sami, czyż nie jest przepiękna?
Zaczęłam czytać i… zaczęłam się zastanawiać. Dlaczego ja nie rozumiem tych wierszy? Czy jestem na nie za głupia? Antologia opowiada o miłości. A wiadomo, że jest...

Kinga | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Doceniam pracę wykonaną przez autorkę. Wyszukanie i zebranie tych wszystkich wierszy w jedną całość, na pewno zabrało trochę czasu. Niestety są to utwory zauważone przez Joannę Lech a nie przeze mnie.

Do mnie one po prostu nie trafiły. Nie poruszyły czułych strun mego serca, nie wywołały wzruszenia ani w ogóle żadnych emocji. Nie potrafię się niestety z nimi zidentyfikować a przez to ich docenić.

Uważam, że siedem-osiem interesujących wierszy to zdecydowanie za mało, abym mogła dać tej pozycji więcej gwiazdek.

Szczerze mówiąc to jestem zawiedziona tą pozycją.

biblioteczka_justyny | 2018-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2018

"Znowu pragnę ciemnej miłości"...
Któż tej miłości nie pragnie? Czy to ciemnej, czy jasnej, mocnej, cichej, czy głośniej. Niezależnie od tego jaka ona by miała być, każdy jej potrzebuje i myślę, że najlepszym przekazem odnośnie tego uczucia jest właśnie poezja.
Książka ta, to antologia, w której znajdziemy wiersze m.in.: Różewicza, Różyckiego, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, jak i samej Joanny Lech. Przepięknie wydana w twardej, matowej oprawie ze srebrzeniami 😍
Jak to z poezją bywa, były wiersze, które do mnie niespecjalnie przemówiły, ale były i takie, które pokochałam 💜 Jednym z nich jest wiersz Rafała Wojaczka pt.:"Prośba" - uważam, że każdy mężczyzna powinien go przeczytać i wziąć go sobie do serca (ze zrozumieniem oczywiście 😉). W sumie, to może każdy powinien mieć własną antologię z ulubionymi wierszami, taką specjalnie dla niego wydaną? 🤔
Co do samej poezji, myślę, że nasze społeczeństwo nie jest do niej przekonane przez to, jak była ona traktowana w szkole. Lekcje o niej...

1991monika | 2018-08-20

„Znowu pragnę ciemnej miłości” to zbiór opowiadających o miłości tekstów kilkunastu autorów. Ich selekcji dokonała Joanna Lech, która we wstępie wspaniale zapowiada czekające dalej przepiękne słowa o uczuciach. Uważam, że to świetny sposób, aby w jednym miejscu zebrać twórczość różnych poetów, ponieważ ja większości z nich nie znałam i dzięki temu w prosty sposób mogłam to zmienić.

Obecnie tomiki wierszy są wydawane wyjątkowo pięknie, oryginalnie i w niezwykle dopracowany sposób. Nie da się przejść obok nich obojętnie! I tak też jest w tym przypadku. Uwagę przykuwa już sama okładka, która jest twarda w granatowym odcieniu w minimalistycznym mieniącym się wzorem nawiązującym do galaktyki. Na mnie zrobiła spore wrażenie. Jednak oprócz tego również wnętrze jest przemyślane, spójne, minimalistyczne i piękne.

Niestety, jeśli chodzi o same teksty tu jest trochę gorzej. Czasem miałam problem z interpretacją niektórych wierszy, a czasem po prostu niektóre teksty do mnie w ogóle nie...

K-czyta | 2018-07-24
Przeczytana: lipiec 2018

Daleka jestem od stwierdzenia, że nie ma emocji w poszczególnych wierszach, ale akurat we mnie większość z nich niestety ich nie wywołała, a to wewnętrzne poruszenie i zatrzymanie się na chwilę jest tym, czego w poezji szukam. Pojawiło się kilka wyjątków, jak chociażby ***(mój dom jest pełen zasadzek) Haliny Poświatowskiej czy Miłość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej lub fragmenty kilku innych utworów, ale na tak bogaty w wiersze zbiór to jednak trochę mało. Nie oznacza to, że żałuję poświęconego czasu, bo i dla jednego wiersza szarpiącego za serce byłoby warto, ale nie ukrywam, że nie będzie to antologia – notabene pięknie wydana - do której będę wracała.

Pełna opinia na K-czyta: http://www.k-czyta.pl/2018/07/joanna-lech-znowu-pragne-ciemnej-miosci.html

KlonowaWróżka | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Joanna Lech, redaktor wydanej przez W.A.B. antologii bardziej i mniej znanej polskiej liryki miłosnej "Znowu pragnę ciemnej miłości", pisze we wstępie: "W szare, zwykłe dni, gdy zmęczenie i pyły wiszą w powietrzu, zaszywam się w domu, obkładam stosami książek, zapalam ciepłe światło i czytam". Dokładnie tak przyszło mi spędzić weekend po wejściu w posiadanie egzemplarza Znowu pragnę ciemnej miłości - ignorując deszczową aurę za oknem, obłożyłam się kotami i kocami, po czym przystąpiłam do lektury.

Spotkałam się ze stwierdzeniem, że ten wybór wierszy stanowi "odpowiedź na fenomen insta-poetek". Coś w tym chyba jest - Joanna Lech dokonała mądrego wyboru, prezentując szeroki wachlarz polskiej poezji miłosnej i erotycznej, od "Miłości" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej ("Nie widziałam cię już od miesiąca...") czy użyczającego antologii tytułu wiersza Haliny Poświatowskiej, po utwory spod pióra Justyny Bargielskiej, Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej, Jakobe Mansztajna czy Julii...

Nesscafe | 2018-07-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 lipca 2018

Miłość - opis głosi, że to piękne i straszne uczucie. Jej zawartość skłania mnie jednak ku temu drugiemu :D Wypada nieco lepiej niż poprzedni tomik poezji, na który trafiłam, znalazłam kilka perełek. Jednak większość z tych niby dobrych wierszy, to znów był dla mnie duży zawód. Kwestia wizualna - cudowna! To właśnie ona skłoniła mnie by sięgnąć po tomik.
Widziałam dużo opinii, które chwalą sobie prostotę współczesnej poezji, jak dla mnie wraz z tą prostotą zanika jej magia :)
Wracając do konkretnie tej pozycji. Dwa wiersze zapadły mi w pamięć, pozwolę sobie je zacytować. Sama do końca nie wiem czy mi się podobają? Skradły moją uwagę, ale sama nie wiem co o nich sądzić... no może jednak skłaniam się ku bardziej pozytywnemu osądowi.

"Umarłeś we mnie naprawdę nie wtedy,
gdy inny dał mi rozkosz.
Umarłeś we mnie,

Generalnie
być...

Agnesja | 2018-09-12
Przeczytana: 12 września 2018

Poezja nie była mi nigdy bliska. Co więcej – ostatnio miałam z nią styczność w szkole, odrobinę w internecie, czasem też przejrzałam w księgarni tomiki Rupi Kaur. Ta ostatnia czynność nie zachęciła mnie do wierszy, ale gdy tylko pojawiła się okazja przeczytania „Znowu pragnę ciemnej miłości” postanowiłam spróbować. I rzuciłam się trochę na głęboką wodę.
Joanna Lech wybrała u mieściła w książce swoje ulubione wiersze polskich autorów, sama też przytoczyła niektóre utwory napisane przez nią samą. Wszystkie teksty łączy jedno – miłość. Ta romantyczna, niewinna, delikatna lub ciemna, mroczna, pochłaniająca i namiętna. Każdy z wierszy w niesamowity sposób przedstawia mnogość postrzegania miłości, jej odmiany, a także dobre i te mniej kolorowe strony. Automatycznie sięgając po tomik możemy spodziewać się przeróżnych emocji. Dlatego, aby dać porwać się tym uczuciom, warto dawkować sobie lekturę i zastanawiać się po przeczytaniu każdego z wierszy nad jego treścią. Wówczas będziemy mogli...