Dietoland

Tłumaczenie: Agnieszka Walulik
Wydawnictwo: W.A.B.
Dietland

Gdy jesteś gruba, kobiety nie chcą być tobą, a mężczyźni nie chcą się z tobą zadawać. Ale wiesz co? Spójrz na to inaczej. Dzięki temu jesteś wolna. Ta książka to "Fight club" w wersji kobiecej. Plum Kettle odlicza dni do operacji zmniejszenia żołądka. Wtedy z jej otyłego ciała uwolni się jej prawdziwe, szczupłe "ja" – Alicia. Alicia zrobi wszystko to, czego Plum nigdy nie mogła: będzie żyć...

Ta książka to "Fight club" w wersji kobiecej.

Plum Kettle odlicza dni do operacji zmniejszenia żołądka. Wtedy z jej otyłego ciała uwolni się jej prawdziwe, szczupłe "ja" – Alicia. Alicia zrobi wszystko to, czego Plum nigdy nie mogła: będzie żyć naprawdę. Nieoczekiwanie Plum otrzymuje niecodzienną propozycję: dostanie pieniądze na operację w zamian za kilka zadań do wykonania.

źródło opisu: https://www.empik.com/dietoland-walker-sarai,p1206568554,ksiazka-p

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Katarzyna | 2018-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

DIETOLAND – recenzja przedpremierowa

„… pomogła mi zbliżyć się o krok do mojego nowego życia, choć wiedziałam, że nie o to jej chodziło. Nasza rozmowa była bolesna i krępująca, ale pod pewnymi względami wypowiedzenie tego wszystkiego na głos przyniosło mi ulgę …”

Diety bywają różne. Wiem o nich sporo, bo stosowałam ich kilkanaście. Jedna przyniosła efekt, ale później machina znowu ruszyła w ruch. Niestety, w niewłaściwą stronę. Każda z Nas denerwuje się gdy nie ma idealnego rozmiaru w sklepie, brzuszek odstaje, a materiał wydaje się napięty.

Nie wiem dlaczego, ale czuję z Autorką silną więź duchową. Sama należę do puszystych i wiem, ile wyrzeczeń trzeba przejść by zgubić parę kilogramów. Pisarka Sarai Walker obecnie mieszka w Los Angeles, gdzie opracowuje nowy serial telewizyjny, a także pisze swoją drugą powieść, która ponoć jest bardziej szalona niż pierwsza. Jej eseje pojawiły się w New York Times, The Guardian i Washington Post. Doktorat i badania skoncentrowały się na...

Plum Kettle, a właściwie Alicia Kettle to trzydziestoletnia pracownica wielkiej korporacji. Odpisuje w imieniu szefowej na maile czytelniczek czasopisma dla nastolatek.
Jest samotna, wycofana i waży prawie 140 kg.
I to właśnie ta waga determinuje całe jej życie, życie, którego kobieta nienawidzi na równi ze swoimi kilogramami i wyglądem.
Całe życie zmagała się z różnymi dietami, oczywiście bez rezultatów. Wymarzyła sobie szczupłą siebie, która będzie budziła podziw, pożądanie i szacunek, zamiast drwin i śmiechu, jak dzieje się to obecnie.
W związku z tym zdecydowała się na operację zmniejszenia żołądka, która w jej mniemaniu będzie dla niej startem w nowe życie. I to nowe życie będzie cudowne i wspaniałe.
I gdy zabieg zbliża się wielkimi krokami, nagle spotyka tajemniczą Lettę, a to spotkanie wywróci jej życie się do góry nogami.

Podsumowanie na okładce brzmi:
„Cudownie obrazoburcza, niesztampowa i przede wszystkim zabawna”

I wiecie co? Ja się zasadniczo z tym podsumowaniem...

NIEnaczytana | 2018-08-14

[PRZEDPREMIEROWO]

"Chciałam się skurczyć, żeby nie mogli mnie zauważyć. Gdybym była mniejsza, nie gapili by się na mnie. Nie byliby tacy okropni".

Pogoń za idealną sylwetką i dążenie do ideału, który patrzy na nas ze stron gazet czy odbiorników telewizyjnych, jest celem wielu kobiet. Do czego można się posunąć, aby w końcu stać się perfekcyjnym?

Plum pracuje w redakcji, gdzie odpisuje na maile tysięcy nastolatek, które ze swoimi problemami zwracają się do Kitty. Prywatnie jest zakompleksioną kobietą, która swój sukces życiowy upatruje w operacji zmniejszenia żołądka. Wtedy zasłuży na to, aby nazywać ją Alicia i będzie robić wszystko to co, ze względu na otyłość, nie może być udziałem Plum. Trafia do tajemniczego Domu Kaliope i poddaje się programowi, za którego realizację ma otrzymać 20 tysięcy.
Książka porusza wiele trudnych tematów społecznych. Poza dietą i poczuciem odrzucenia osób otyłych, nawiązuje także do kwestii przestępstw na tle seksualnym oraz posądzania ofiar...

Katarzyna | 2018-08-10

Zapraszam na www.nalogowyksiazkoholik.pl

Do tej książki podeszłam zdecydowanie zbyt lekko i pisząc tę recenzję, wciąż sobie to wypominam. Pewnie, że mogła mnie zmylić słodka okładka, ale gdybym wcześniej wiedziała, o czym tak naprawdę ta książka jest, chyba spróbowałabym się psychicznie nastawić. Nie chcę Was tutaj wprowadzić w błąd, mówiąc, że Dietoland to jakiś twór, który robi papkę z mózgu. To po prostu doskonały obraz świata, w którym obecnie żyjemy i przyjdzie nam żyć nadal.

Plum, a tak naprawdę Alicia Kettle, jest kobietą, która przez całe swoje życie była otyła. Z utęsknieniem czeka na operację zmniejszenia żołądka, która w końcu doprowadzi ją do celu – szczupłej figury. W końcu naprawdę stanie się Alicią i będzie mogła prowadzić normalne życie. Na razie praktycznie nie opuszcza mieszkania, wychodzi jedynie do pobliskiej kawiarni, w której odpisuje na listy czytelniczek popularnego magazynu dla nastolatek, jej życie towarzyskie nie istnieje. Plum od zawsze była narażona...

Crimelpoint | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

Zaczęło się dość słabo. nie mogłam się w nią wkręcić, bo historia mnie zwyczajnie nudziła. Potem wszystko się rozkręciło i na maksa się wciągnęłam.

Książka nie dotyczyła tylko diet i kultu szczupłości, ale też postrzegania gwałtów czy w ogóle kobiet w społeczeństwie. Są to poważne tematy, których raczej unika się w powieściach przynajmniej tego typu.

Jednak potem było coraz gorzej. Przestałam rozumieć bohaterkę, jej wybory wydawały mi się po prostu dziwaczne i niepasujące. Co więcej pod koniec brakowało mi wyjaśnienia, morału, czegoś więcej. Mam wrażenie, że historia skończyła się w połowie. A szkoda, bo zapowiadało się dobrze.

Mimo wszystko warto się nią zainteresować.

Klaudia | 2018-08-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Kto z nas nigdy nie był na diecie? (Ten ma dużo szczęścia ;)) Odchudzająca, bądź mająca na celu zdobyć kilka kilogramów?

Nie wiem, która jest lepsza. Nie należę do osób grubych, ale lubię zjeść, więc kiedy orientuje się, że przytyłam, zaczynam uważać na to, co jem i trochę ćwiczyć. Grunt to nie minąć punktu, z którego ciężko jest nam wrócić.

Cały czas słyszy się o różnego rodzaju dietach cud, bądź o operacjach (na którą zdecydowała się nasza bohaterka) czy też o innych metodach, dzięki którym możemy pozbyć się nadmiernego tłuszczyku. Ale czy to tak naprawdę działa? Czy bierzemy pod uwagę, że czasem nasza tusza uwarunkowana jest genetycznie, albo jest wynikiem choroby czy też burzy hormonów spowodowanej przez ciążę?

Dietoland przede wszystkim opowiada historię o walce dwóch kobiet w jednym ciele. Plum - otyła, młoda kobieta oraz Alicia, którą Plum (Śliwka) pragnie się stać i jak twierdzi Plum - żyje w środku niej. Po operacji zmniejszenia żołądka nasza śliweczka ma stać się...

czyczytasz | 2018-08-20

Plum Kettle, a w zasadzie Alicia Kettle pracuje w redakcji popularnego magazynu dla nastolatek. Prace wykonuje zdalnie, spędzając całe dnie w kawiarni swej przyjaciółki i odpisując na listy czytelniczek zmagajacych się z problemami dorostania. Bohaterka doskonale rozumie problemy braku akceptacji wlasnej osoby - już od wczesnego dzieciństwa boryka się bowiem z nadwagą i próbując różnych diet oraz cudownych recept na szczupłą sylwetkę ostatecznie decyduje się na operację zmniejszenia żołądka. Kobieta ma nadzieję, że wtedy uwolni swoje szczupłe "prawdziwe ja", które będzie mogło podbić cały świat. Przed planowaną operacją Plum otrzymuje propozycję: dostanie 20 tysięcy w zamian za wykonania kilku zadań. Jak dalej potoczą się losy bohaterki ? Przekonajcie się sami 😉

"Dietoland" to coś wiecej niż książka o kobiecie, która pragnie zrzucić kilka zbędnych kilogramów. To historia poruszająca wiele typowo kobiecych kwestii takich jak: samoakceptacja, nierówność płci, obsesja na punkcie...

Iza | 2018-09-09
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 09 września 2018

Zastanawiasz się, jak to jest być wykluczonym z powodu ...no właśnie - wyglądu? Czy nie jest uderzające, że definiuje nas dziś chudość, sprawność, młodość? Alicia alias Plum jest gruba. I zanim nauczy się nie potykać na tym słowie na "g", minie kawał książki. Warto wytrzymać. Pod żartem i lekkością opowieści kryją się nie dostrzegane na co dzień, akceptowane prawdy o dzisiejszym świecie. Dostosowania do opakowania. Przemocy werbalnej, fizycznej i psychicznej wobec kobiet. Terroru wyglądu i sposobu życia. Miałkości wbijanych nam w głowy trendów, mód. Warto poczytać. I pomyśleć.

vicky222 | 2018-08-21
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Okładka książki, którą dzisiaj recenzuje bardzo mnie zmyliła. Nawet opis nie oddawał tego, co zawierała treść Dietolandu. Dzisiaj przedpremierowo pozycja od Sarai Walker, która mnie mocno postawiła do pionu. Zapraszam!

PREMIERA 22.08.2018

Zacznijmy od tego, że zabierając się za czytanie byłam przekonana, że to lekka poczytajka o kobiecie z nadwagą, która oczywiście kończy się happy endem – to jest szczupłym ciałem w objęciach jakiegoś przystojniaka. No wiecie – amerykański sen. Natomiast zamiast uroczych obrazków o odchudzaniu dostałam świetną pozycję o współczesnym świecie, do którego sama należę. Autorka zderza swoich czytelników z obrazem idealnej kobiety kreowanym w mediach, chorobach psychicznych, przemyśle kosmetycznym oraz prawami kobiet.

Główną bohaterką jest Plum zmagająca się z chorobliwą otyłością. Poznajemy jej dzieciństwo, młodość oraz dojrzałość, ale przede wszystkim jej zmagania z nadwagą. Plum jest kobietą, która przebrnęłam przez większość diet, niestety...

książek: 1968
Kasia b | 2018-09-06

Wciąga, trzeba to przyznać. Niestety, fanatycznie feministyczny wydźwięk może doprowadzić do mdłości. Całkowite wykluczenie prawa do jakiejkolwiek formy kobiecej pornografii, mikro rozmiarów czy "skąpej" bielizny uważam za pewien rodzaj wykluczenia! Poza tym przesadna gloryfikacja otyłości jako sposou na życie wydaje się naciągana. Szczególnie, że obecnie nazwanie kogoś grubym jest praktycznie zakazane, grozi wręcz procesem o zniesławienie. I jest to jak najbardziej uzasadnione, podobnie jak nazwanie kogoś murzynem,żydem czy brzydalem, może zostać uznane za dyskryminację. Ale jednocześnie wyzwiska w stylu "szkapa" "szkielet" "jaka chuda, obrzydlistwo" (... a to są najłagodniejsze przykłady, zapewniam) społeczeństwo uznaje za jak najbardziej porządane, podobnie jak niezatrudnianie za chudych modelek/prezenterek/aktorek, a nawet... recepcjonistek czy wszelkich reprezentantek stanowisk "na widoku"!