Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Krótka wymiana ognia

Wydawnictwo: W.A.B.
kajsa

„Pewnego dnia podszedł do mnie mężczyzna z papierosem: ma pani ogień? Odpowiedź zajęła mi kilka lat, ale pytanie było jak iskra. Moja wyobraźnia zajęła się i stanęła w płomieniach”. Opowieść zaczyna się na pozór zwyczajnie. Któregoś dnia Romę Dąbrowską, starą poetkę, zaczepia na przystanku młody mężczyzna. Krótkie spotkanie staje się dla niej swoistym odkryciem – uświadamia sobie, że jej...

Opowieść zaczyna się na pozór zwyczajnie. Któregoś dnia Romę Dąbrowską, starą poetkę, zaczepia na przystanku młody mężczyzna. Krótkie spotkanie staje się dla niej swoistym odkryciem – uświadamia sobie, że jej życie erotyczne dobiegło już końca. Odtąd Roma rozpoczyna swój życiowy bilans miłosny: wydobywa z pamięci erotyczne przygody, krótkie chwile namiętności i miłosne wspomnienia. Powoli odkrywa siebie w różnych rolach: córki, żony, pisarki i matki. Wspominając dawne miłostki, zastanawia się, co stało się z jej genialną córką, która pewnego dnia ją opuściła. Odnalezienie jej stanie się dla Romy równie istotne, jak odpowiedź na pytanie, kim właściwie jest ona sama – i kim są dla niej ludzie spotkani niegdyś na jej życiowej drodze.

„Krótka wymiana ognia” to przepełniony ironią oraz błyskotliwym humorem portret kobiety, której ciało, bez jej zgody, postanowiło się zestarzeć. Dawni wielbiciele, byli mężowie, postać matki powracają w groteskowych wizjach bohaterki, która rozpatrując swoje klęski, pozostaje wierna dewizie – „Kiedy jest smutno, to niech będzie chociaż wesoło”.

źródło opisu: Materiały prasowe wydawnictwa

źródło okładki: https://datapremiery.pl/zyta-rudzka-krotka-wymiana...»

Zawsze zastanawiam się jak zacząć recenzję książki, kiedy moje zdanie znacznie odbiega od ogółu. Muszę niestety stwierdzić, że "Krótka wymiana ognia" i jej artyzm, kompletnie do mnie nie trafiły.
Zagłębiając się w zarysowaną historię, poznajemy Romę Dąbrowską u schyłku życia i otrzymujemy niejakie podsumowanie jej 'klęsk żywiołowych'. Kobieta w podeszłym wieku, ma w dalszym ciągu ochotę przeżyć erotyczną przygodę, ze spotkanym na przystanku młodzieniaszkiem. Jednak jej dalekoidące, poetyckie opisy uniesień cielesnych, kompletnie mnie nie przekonują. Akcja zagęszcza się również wokół ekscentrycznej matki głównej bohaterki, uwielbiającej konwersowanie ze studnią, córki, która ucieka z domu i szeregu mężczyzn, którzy przewinęli się przez łóżko bohaterki. I stwierdzenie "przez łóżko", nie jest tu przypadkowe, ponieważ wychowywana bez ojca Roma, nie wie moim zdaniem co to miłość, twierdzi, że faceci i mężowie są idiotami, a zbliżenie cielesne jest jedynym do czego się nadają.
Książka...

Mariolka | 2018-03-24
Przeczytana: 24 marca 2018

IRYTUJĄCE! Językowo dobra, ale jednak historia o starej idiotce, o przegrywie. Przepraszam za dosadność wypowiedzi i ostrość sądu, ale bohaterka, niczym ofiara losu, na każdej niemal stronie prosi się, by jej przypierd...ć. Podkłada się, jakby urodziła się bez mózgu. Wynudziła mnie ta książka i zirytowała. Dobrze, że jest krótka.

vampireheart | 2018-03-24
Przeczytana: 08 marca 2018

Byłam niesamowicie ciekawa, ile młoda dziewczyna może wynieść z książki, której główna bohaterka jest bliska końca swoich dni. Przepaść pokoleniowa może nieść sporo wiedzy i wskazówek na temat życia, ale może być też powodem niezrozumienia. Jak było w tym przypadku?

"Krótka wymiana ognia" to opowieść o kobiecie, która odkrywa w sobie starość i postanawia w jakiś sposób podsumować swoje życie, kategoryzując je na różne obszary - rodzinne poprzez role córki, żony, matki oraz twórcze, zawodowe poprzez rolę poetki. Przywołuje wspomnienia, typowe dla poszczególnych ról, chcąc zamknąć swoje życie. Ale jak może to zrobić, kiedy jeden z rozdziałów pozostaje wciąż otwarty? Jej relacja z córką została przerwana, kiedy ta nagle zniknęła. Odnalezienie jej staje się dla Romy Dąbrowskiej sprawą pilniejszą ponad wszystko inne.

Gdybym miała powiedzieć, czym uwiodła mnie Zyta Rudzka, to bez wahania...

zaczytanapatka | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

Roma Dąbrowska ma sześćdziesiąt dziewięć lat. Jest sławną poetką, o której świat jeszcze nie zapomniał. Choć nie da się ukryć, że kobieta nie jest już młodą dziewczyną, ona sama nie przyjmuje tego do wiadomości. W głębi duszy czuje się pełną energii, spontaniczną kobietą, która marzy by w jej...

Zuba | 2018-06-13
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Poddałam się po przeczytaniu 40% treści, opinia będzie miała wybitnie subiektywny charakter.

Co mnie odrzuciło od lektury? Może jednak najpierw o tym, co doceniam. Językowo jest to ładny utwór, zdarzają się autorce zgrabne metafory, porównania i inne środki stylistyczne, dzięki którym mamy wrażenie obcowania z wyrafinowaną literaturą a nie literackim produktem marketingowym. To tyle.

W warstwie fabularnej natomiast nie działo się nic, co by mnie przyciągało. W największym skrócie rzecz jest o 69-letniej poetce, która chce jeszcze pożyć i poczuć oraz wspomina jak żyła i czuła kiedyś (plus dodatek w postaci rozmów matki ze studnią). Nawet temat przewodni - starość kobieca, którą chciałabym oswoić i obłaskawić zanim mnie na całego zaatakuje, nie zdołała przykuć mojej uwagi. Nie lubiłam głównej bohaterki, marudna baba, trudna w kontaktach, zmanierowana, po prostu niesympatyczna. Porównywałam ją z moją mamą, powinnam przestać narzekać na mamę - złota kobieta.
Nie wiem, co pani Zyta...

oceuce | 2018-07-01
Przeczytana: czerwiec 2018

Zacznę od okładki, wg mnie nietrafionej, gdyż sugeruje raczej powieść obyczajową i lekturę szybką i przyjemną. Gdybym się nie wyczytała w opinie czytelników, z pewnością bym po nią nie sięgnęła.
Tymczasem "Krótka wymiana ognia" to prowokująca opowieść o wiekowej poetce, która wydaje się wyzbyta z wyższych uczuć. Z pewnością nie sprawia wrażenia miłej staruszki. Jest cyniczna, samotna, i jedynym co ją rusza jest seks. Roma to kobieta sukcesu, Wielka Artystka, ale pod tą fasadą widać, że sława nie zawsze idzie w parze ze szczęściem osobistym. Jej historię poznajemy fragmentarycznie, mężczyźni którzy przewinęli się przez jej życie, trudna relacja z matką, córka, która nagle zniknęła-trudno szukać w życiu Romy okresów szczęśliwej stabilizacji. Przeżyła je po swojemu, wierna poezji i własnym potrzebom, ale czy szczęśliwa?
Podobały mi się momenty, gdy się narratorce wszystko rymowało, w poezję samo się składało, ale to za mało. Wolałabym raczej, żeby ta historia została opisana...

jolasia | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

No przyjemna to ta książka nie jest. W żadnym wypadku. Autorka, Zyta Rudzka, taka niby niepozorna, taka niszowa, a potrafi przeciągnąć słowami po gardle bez mrugnienia okiem. Słowa w jej rękach są posłuszne jak tresowane zwierzątka. Zrobią wszystko, co im pani każe. Potrafią czarować poezją, ale kiedy trzeba potrafią dać taki cios w splot słoneczny, że nie można złapać oddechu. Bohaterka, 69-letnia poetka, Roma. O niej jest ta opowieść, o ciemnej historii rodzinnej siegającej korzeniami do wojennych traum, o rodzinnych, czesto toksycznych, więziach, o pragnieniach i niespełnieniach. O przemijaniu. Starzeniu się. O tym, że słowa są czasem ostatnią deską ratunku łączącą nas z życiem i samym sobą. Póki słów póty pamiętamiy. Póty trwamy. „Historia tej śmierci wypchnęła mnie na sam środek zamarzniętej rzeki, nie mogę się wydostać inaczej, jak tylko chwytając się słów.“ I mimo starannej formy i wyrafinowanego języka (ani jednego niepotrzebnego słowa, chapeux bas pani Zyto!) przez moment...

MammaMia | 2018-03-28

Dawno nie czytałam prozy tak mocnej, soczystej, precyzyjnej w doborze słów, lapidarnej, chwilami brutalnej ponad miarę, głęboko lirycznej. Tyle moich zachwytów. Język wcale nie jest najważniejszy w tej historii. On ją tylko wydobywa, wyłuskuje, przesiewa, niesie. Czasem pozornie myli tropy. Bo czy sie powiesiły, czy utopiły? Zapewne jedno, drugie i trzecie. Smutny łańcuszek kobiet, posłusznie stąpajacych po lodzie, który wcale nie jest cienki. Mam nadzieję, że NIKE 2019 należeć będzie do autorki "Krótkiej wymiany ognia".

czytado | 2018-03-29
Przeczytana: 27 marca 2018

'Wierzę w palec Boży, który mi w czymś gmyra, coś pokazuje, rozgrzebuje, szturcha i puka mi w łeb. Zaprawdę: wierzę w palec Boży bardziej niż w Jego serce.'

W dobie instapoezji, szybkich mail'i i t9 łatwo zapomnieć, jak piękny może być język polski. Składa się na to zapewne wiele czynników, ale najważniejszym z pewnością jest postęp. Widać, że konsekwencją rozwoju technologicznego, będzie powolne zaniedbanie staranności i wysiłku, który nadawał literaturze głębszego sensu. Bo nie zawsze liczy się to co mówimy, tylko jak.

'Nie śpię, czekam na następny dzień, co wabi światłem, a potem i tak zawsze trzyma stronę nocy.'

Roma Dąbrowska jest poetką. Nie należy do najmłodszych, ale nie widzi tego. Nie chce się z tym pogodzić, aż do momentu, gdy pewnego przypadkowego dnia spotyka na przystanku fana. Chłopaka młodego, nawet urodziwego, który niechcący uświadamia jej, w którą stronę zmierza teraz życie. I gdy zostawia go za drzwiami autobusu, zaczyna wspominać, szukać odpowiedzi, która...

mpw | 2018-05-10
Przeczytana: 19 marca 2018

„Krótka wymiana ognia” by Zyta Rudzka. Samotność wypowiedziana. Wykrzyczana. Wypluta. Sobie i Światu. Wielowarstwowa samotność. Rodzaju żeńskiego. Mocnego, zdecydowanego. Frustracja, złość, szał. Że uroda. Że ciało. Że mąż. Że córka. Że młodość. Że chęć i chuć. Że minęło... Nie, chęć i chuć pozostały... Taki dysonans z jadowitym uśmieszkiem. Pretensjonalna momentami, rozhisteryzowana bohaterka sobą zachłyśnięta. Córuchna-Barbgeluchna. Samotnością swą... Stratą... Wielość tu „S”: Seks. Sens. Strata. Starość... Studzienka.
Narracja wartka i warta-uwagi. Język cięty, szorstki, zaskakujący. Zwodzący. Stylizacje, zlepki słów, neologizmy... Żonglerka słowna mistrzowska. Historia z historią w tle migocącą - polska to bowiem rzecz. Krótka i warta czytania! Ożywcza stylem. I bohaterką. Jej opowieścią przepełniona goryczą, bezkompromisowością. Czytajcie, zapraszam. Jednoznacznie opowiadam się za!