Wyzwanie czytelnicze LC

#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie

Wydawnictwo: W.A.B.
poradniki
Scathach

Osiemnaście rozmów. Ogrom merytorycznej wiedzy. Zero pruderii. I jedna postać, rozpoznawalna na całym świecie: Anja Rubik. Odważna i przełomowa kampania #SEXEDPL kilka miesięcy temu podbiła polski internet. Teraz pora na sygnowaną nazwiskiem top modelki książkę skierowaną do młodych ludzi. Anja Rubik dała się poznać nie tylko jako jedna z najbardziej uznanych modelek na świecie, ale także...

Anja Rubik dała się poznać nie tylko jako jedna z najbardziej uznanych modelek na świecie, ale także oddana aktywistka społeczna. W minionym roku stworzyła kampanię #SEXEDPL, której twarzami stali się między innymi Monika Brodka, Maffashion, Robert Biedroń i Maciej Stuhr. Na potrzeby książki Rubik przeprowadziła rozmowy z kilkunastoma ekspertkami i ekspertami, których otwarcie pyta o wszystko, co w polskim społeczeństwie często kategoryzowane jest jako tabu.

Kiedy jest dobry czas na pierwszy raz i jak się do niego przygotować? Co to jest grooming, seksting i consent? W jaki sposób rozpoznać infekcje przenoszone drogą płciową i gdzie je leczyć? Jak dobrać najlepszą metodę antykoncepcji? Czy kobieta, która spędziła noc z inną kobietą jest już lesbijką? W czym może nam pomóc masturbacja? „#SEXEDPL” obejmuje wszystko, co powinniśmy wiedzieć, ale często wstydzimy się zapytać.

Książkę wyróżnia wyjątkowa oprawa wizualna. Komiksy znanej w sieci jako Kiciputek Katarzyny Babis i fotografie Zuzy Krajewskiej dodają całości dynamiki, lekkości i elegancji.

Cały projekt powstał we współpracy z młodymi ludźmi – w książce pojawią się efekty sesji zdjęciowej #sexedpl, w której wzięło udział prawie sześćdziesiąt osób z Polski, Szwecji, Anglii oraz Białorusi. Dziewczyny, chłopaki, osoby niebinarne oraz pary, które odpowiedziały na zaproszenie Anji Rubik, to tylko część ruchu społecznego #SEXEDPL. Porządna dawka wiedzy podana jest w taki sposób, że trudno się od niej oderwać.

Mimo że książka adresowana jest przede wszystkim do młodzieży, tak naprawdę skorzysta z niej każdy, kto chce poszerzyć swoją wiedzę o tematy związane z ciałem i intymnością. Zapomnijcie o „Sztuce kochania”. Pora na „#SEXEDPL” – świetną lekturę w sam raz na nasze czasy, która w nowoczesny, merytoryczny, a zarazem przyjazny sposób podchodzi do zagadnień, które w polskim społeczeństwie zbyt często są zamiatane pod dywan.

Książka „#SEXEDPL” została pomyślana tak, by była osiągalna i dostępna dla jak największego grona odbiorców – kosztować będzie jedynie 19 złotych. Tak niska cena wynika z non profitowego charakteru publikacji – zarówno Anja Rubik, jak i Wydawnictwo W.A.B. zrezygnowali z jakichkolwiek przychodów z książki. Zyski ze sprzedaży zostaną przekazane na rzecz Fundacji #SEXEDPL.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

ZaaQazany | 2018-11-30
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2018

Tak, 10 z 10.

Genialny pomysł, wytrwałość w jego realizacji i bardzo dobry produkt końcowy w postaci kampanii społecznej i książki. Odbiorcą lektury jest nastolatek, wchodzący w dorosłe życie, poznający świat, siebie i własną seksualność.
#SEXEDPL wychodzi ponad, poza, przed. Zamiast ścierać się w bataliach o 3 najważniejsze tematy socjologiczne sięga po najbardziej skuteczną metodę – edukuje. Wzbudzanie samoświadomości, odpowiedzialności jest lepsze niż wkładanie skrajnych poglądowo sloganów do głowy niewyedukowanego społeczeństwa.
Nie była pisana dla dorosłego czytelnika. Jej rolą jest dotrzeć do nastolatka i poszerzyć jego wiedzę, co też czyni. Teraz ważniejszym wydaje się być to, by dorośli nie spalili jej na stosie.

Książka ważna w swej roli, kampania warta docenienia.

marcia | 2018-09-28
Przeczytana: 28 września 2018

Książka dla młodzieży, która w prosty i uporządkowany sposób przekazuje najważniejsze wiadomości o sexie, intymności oraz relacjach międzyludzkich. Książka jako podręcznik jest pozycją obowiązkową dla każdego dorastającego nastolatka, ponieważ w przejrzysty sposób wyjaśni te trudne kwestie, lub uporządkuje już wiadomości, które nastolatek zna.

Jako ogromny plus uważam przekazanie całości zysku na cele edukowania młodzieży. Oby więcej takich inicjatyw, które pozwalają spełnić potrzebę niesienia pomocy, a które wniosą tyle dobrego w świat młodych ludzi. :)

Bianka | 2018-11-01
Przeczytana: październik 2018

Bardzo dobry pomysł na przekazanie młodym ludziom wiedzy, która w naszym społeczeństwie jest tabu. A przynajmniej często bywa tak, że młodzi nie dostają tej wiedzy na czas, a wstydzą się zapytać. Co prawda dzisiaj dużo śmielej zadają takie pytania niż kiedyś, ale jednak wciąż jest grupa osób, która czuje się nimi skrępowana. Anja postawiła sobie za zadanie wyedukować polską młodzież. W tej książce zadaje podstawowe pytania, najprawdopodobniej zasłyszane od młodzieży właśnie, niejednokrotnie podszyte jakimiś krążącymi wśród niej mitami na temat. Zadaje je socjologom, seksuologom, psychologom, ginekologom i innym fachowcom, którzy na szczęście mają dar przekazywania wiedzy w prosty sposób, zrozumiały myślę, dla każdego nastolatka. Wiem, że to się odbywa w sposób nieoficjalny (w naszej polskiej szkole raczej nie doczekamy się edukacji seksualnej, a szkoda), ale myślę, że ta lektura będzie krążyła wśród młodzieży (pewnie już krąży) przekazywana z rąk do rąk. I dobrze. To był świetny...

Krystian P | 2018-10-19

Kolejny błąd poznawczy. Błąd atrybucji. To przykre, że ludzie pytają np. Roberta Lewandowskiego o udane związki, dietę i masę innych rzeczy. Zakładają, że jak jest w czymś dobry to w czymś innym też. Zazwyczaj osoba w czymś elitarnie dobra wszystko inne odpuściła. Jeszcze gorzej jest w przypadku "elit" znanych z tego, że są znane. Z Google wnioskuję, że kimś takim jest autorka. Cytując reklamę zachęcającą do zakupu z niemieckiego brukowca newsweek: "Jeśli chcecie się dowiedzieć czym jest wasza cipk*". W zasadzie każdy może zebrać sobie pasujące osoby i przedstawić koncepcję X jako jedyną prawdę. Szkoda, że targetem są często dzieci.

Chyba nie ma takiego młodego, dorastającego nastolatka, który nie zastanawiał się nad tym wszystkim, o czym mowa w tej książce. A jest mowa między innymi na: temat dojrzewania płciowego, homoseksualizmu, masturbacji, pierwszych kontaktów seksualnych i tego jak się do nich przygotować, budowy żeńskich i męskich narządów płciowych, antykoncepcji, chorób przenoszonych drogą płciową oraz na temat praw osób młodych.

Według mnie "#sexedpl (...)" to bardzo dobra książka, zwłaszcza dla nastolatków, osób wchodzących w wiek dojrzewania. Pozwala odpowiedzieć młodej osobie na najczęściej nurtujące go pytania, których to pytań mogliby się wstydzić zadać rodzicom, rodzeństwu bądź znajomym. Odpowiedzi w książce udzielają specjaliści, lekarze, psycholodzy, a pytania i udzielane porady sformułowane są mądrze i konkretnie. Sądzę, że każdy młody człowiek znajdzie w niej porady, które rozwieją jego wątpliwości i obawy.
Także osoby będące już dawno dorosłymi, podczas czytania książki Anji Rubik nie...

Mylengrave | 2018-09-24
Przeczytana: 23 września 2018

Książka dostaje ode mnie maksymalną ocenę za inicjatywę, za całą akcję, za zaangażowanie. Krew mnie zalewa (nie, nie ta z macicy, która zdaniem niektórych edukatorów uosabia "krwawe łzy za dzieckiem") kiedy słyszę, co to się wyprawia w polskich szkołach. Może moja edukacja seksualna w szkole nie była najlepsza, ale "jakaś" była, resztą zajęli się rodzice, przez to mój światopogląd nie jest spaczony przez religię, czy zaściankową niestety kulturę.
Seks jest fajny, należy go uprawiać dla radości, dla zdrowia.

Brakuje mi jeszcze rozdziału mówiącego o tym, że seks nie służy tylko do prokreacji i osoby, które nie planują dzieci, także mogą czerpać z niego radość.

Fajnie, że ktoś mądry wydał książkę, która uczy jak zakładać prezerwatywę, jasno mówi, że seks jest fajny, że nie ma w nim niczego złego. Kalendarzyk to NIE JEST metoda antykoncepcyjna, miło, że ktoś w wieku nastoletnim ma się skąd tego dowiedzieć. Homoseksualizm to NIE JEST choroba i rozsądnie, że nastolatek może to...

Sebastian | 2018-10-03
Przeczytana: 03 października 2018

Kompletnie nie rozumiem, dlaczego w chwili wystawiania mojej recenzji książka ma 8,23.
Wydana bardzo ładnie, w kolorze. To tyle z plusów nt. wyglądu. Ciągnie tuszem tak, że zaśmierdło mi cały samochód. Zdjęć jest tak dużo, że gdyby je wyciąć, książka miałaby 2x mniej stron. Do tego w 90% są to zdjęcia 'stylowe' i 'modne', a nie ilustracje dotyczące tematu. Czcionka bardzo duża, do tego edytor pozostawił bardzo dużo czystego, pustego miejsca nawet pomiędzy akapitami, co optycznie wydłuża książkę.
Do każdego rozdziału dobierany jest inny specjalista. W zasadzie to dobrze. Mniej ciekawe jest jednak to, że jedna specjalistka używa nagminnie określenia "cipka" oraz wspomina, że pochwa, to taka "rozciągliwa rura". profesjonalizm pełną gębą. Uczymy młodzież o seksie mówiąc, że mają rozciągliwe rury.
Sama treść jest średnio ciekawa. Rubik wychodzi z założenia, że za jej młodości o seksie było cicho, głucho i nic nie wiedziała i sama chciałaby taką książkę otrzymać. Fakt, może 20 lat temu...

rude_recenzuje | 2018-11-03

Na szczęście Rubik nie występuje w tej książce jako specjalista, a jedynie zadaje pytania. Rozmowy podzielono na 18 rozdziałów, przy czym każdy z nich został skonstruowany w taki sposób, aby tłumaczyć wszystko od początku do końca, a sama ich treść jest bardzo przystępna. Warto mieć na uwadze, że nie jest to typowa książka tylko o seksie, a pojawiają się też inne, równie ważne tematy, z którymi młodzież często się zmaga i które mimo wszystko mogą być wstydliwe. Pojawiają się rozmowy o nawiązywaniu znajomości, również tych internetowych, o seksualności, o hejcie ze strony innych uczniów, o lękach i konfrontacjach z lekarzami. Na końcu znajduje się też rozdział, który zbiera różne fundacje i organizacje, do których w razie potrzeby, w konkretnych sytuacjach można się zgłaszać.

zaczytanasowka | 2018-10-04
Przeczytana: 04 października 2018

Książka powinna być w każdym domu.
Żałuję że gdy to ja byłam nastolatką, nie mieliśmy takich publikacji.
Książka napisana jest bardzo prostym językiem.
Jak zabezpieczyć się podczas pierwszego razu ?
Czego możemy spodziewać się podczas wizyty u ginekologa ?
Jakie mamy prawa ?
Co dzieje się z ciałem nastolatka gdy dojrzewa ?
To co najbardziej urzekło mnie w tej książce, to przesłanie że mamy się akceptować. I to jest słowo klucz do wszystkiego.
Zapraszam do zajrzenia na www.zaczytanasowka.pl

parodia | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

To wspaniałe, że coś takiego powstało. Jest to rzetelne i obiektywne źródło informacji przekazywanych w interesujący i dynamiczny sposób, jaki zapewniają nam dialogi. Myślę, że powieść ta powinna być lekturą obowiązkową w każdej szkole. Obala mity, jednocześnie przekazując nam w sposób przystępny i ciekawy wiedzę, którą każdy człowiek powinien mieć w małym paluszku. Całość ubarwiają piękne, kolorowe i nieszablonowe fotografie.
Z tą książką nasza polska, kulejąca codzienność staje się o wiele łatwiejsza.