#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie

Okładka książki #sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie Alicja Długołęcka, Agata Loewe, Michał Pozdał, Anja Rubik
Okładka książki #sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie
Alicja DługołęckaAgata Loewe Wydawnictwo: W.A.B. poradniki
poradniki
W.A.B.
2018-09-19
2018-09-19
#sexedpl edukacja seksualna seks dojrzewanie dorastanie LGBT

Okładka książki #sexedpl. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców Barbara Baran, Alicja Długołęcka, Małgorzata Iwanek, Iza Jąderek, Michał Pozdał, Anja Rubik, Agnieszka Stein
#sexedpl. Dora... Barbara Baran, Alic...
Okładka książki Ginekologia dziecięca i dziewczęca Białka Agnieszka, Romuald Dębski, Alicja Długołęcka
Ginekologia dz... Białka Agnieszka, R...

Świetna książka, bardzo ładne zdjęcia.

Świetna książka, bardzo ładne zdjęcia.

Bardzo dobra książka dla dorastającego człowieka, który chce poznać otaczający go świat, ale też dla starszych, którzy już ten świat poznali, lecz mimo to, chcą spojrzeć na to jeszcze raz, by przypomnieć sobie młodzieńcze lata i móc zrozumieć lepiej młodszych :)

Cudowne, że taka książka powstała!

Nie orientuję się, ile na rynku jest książek tego typu, ale domyślam, że niewiele. Wszystko opisane z dużą empatią i w bardzo ciepły sposób. Na stronach dużo zdjęć i różnych grafik nawiązujących do tematu danego rozdziału. Książka nie jest przytłaczająca, bardzo kolorowa i aż chce się czytać! Myślę, że książka głównie skierowana do nastolatków, dlatego oprawa graficzna, która nie nudzi, spełnia tutaj świetną rolę :) Polecam! Ta książka była potrzebna.

Cudowne, że taka książka powstała!

Świetna książka polecam każdemu nastolatkowi i nie tylko

Świetna książka polecam każdemu nastolatkowi i nie tylko

#sexedpl to poradniczek ze skondensowaną wiedzą dotyczącą podstawowych elementów sfery intymności i seksualności. Czyta się go niesamowicie szybko, bo większość stron to tak naprawdę zdjęcia oraz cytaty — generalnie książka to istny szał kolorów.

Na pewno można wyciągnąć z niej sporą dawkę ważnych informacji, choćby w kwestiach dorastania, zabezpieczania się czy chorób przenoszonych drogą płciową. Zdarzają się tematy związane z aktywizmem w stronę lewicową, co ciekawiło mnie nieco mniej, bo przyszłam stricte po wiedzę o ludzkim ciele. Mimo to myślę, że to całkiem okej pozycja dla wkraczających w sferę seksualności nastolatek, ale zwłaszcza dla rodziców, dla których może to być świetna pomoc do zaznajomienia dziecka z tematami intymności czy dojrzewania.

Zachęcam jednak do szukania różnych pozycji rozszerzających te tematy — lepiej mieć więcej wiedzy nic mniej :).

Książka dająca świadomość wielu rzeczy, o których czasami trudno rozmawiać. Polecam dla młodzieży wchodzącej w okres dojrzewania.

[RECENZJA DWÓCH KSIĄŻEK]
To są po prostu dobre książki, przekazujące dużo wiedzy zarówno dla nastolatków, jak i dla rodziców.

Wersja dla nastolatków (4⭐) została wydana kilka lat temu i zawiera podstawową wiedzę, więc aktualnie kilka rzeczy można by było do niej dość lub zmienić (nie pamiętam już czego mi brakowało). Nie mniej uważam, że każda młoda osoba powinna się z nią zapoznać, tym bardziej jeśli w domu temat seksulności/dojrzewania jest tabu. Przeszkadzały mi tylko dwie rzeczy napisane w przedmowie: 1) pierwsze doświadczenia seksuale w wieku 18lat, to dość późno - NIE. Każdy jest gotowy w innym momencie, co nawet chyba jest wspomniane w książce; 2) seks dotyczy każdego - NIE. Seksualność (dojrzewanie) dotyczy wszystkich, seks nie.

Wersja dla rodziców (4.5⭐)(lub osób zajmujących się dziećmi 0-18 lat) jest nowsza, w trochę innym formacie i ma więcej tekstu. Początkowo myślałam, że ta ilość tekstu jest dobra, ale po połowie zmieniłam zdanie. Pytania i odpowiedzi się powtarzały praktycznie w każdym przedziale wiekowym (książka jest podzielona na takie przedziały) i naprawdę miałam już dość czytać 5 raz tej samej odpowiedzi, tylko napisanej innymi słowami. Czasami też odpowiedź zupełnie nie pasowała do pytania - co jest trochę zabawne, ale tylko trochę, bo jednak to książka edukacyjna. Coś co mnie naprawdę zdenerwowało to stwierdzenie, że jeśli dziecko nie chce patrzeć na całującą się parę i przeszkadza mu, gdy rodzice okazują sobie uczucia, to ,,Trudno, trzeba przyjąć do wiadomości, że zawaliliśmy sprawę. Czegoś zabrakło we wcześniejszej edukacji." - NIE. Skoro całą książka kładzie nacisk na szanowanie granic dziecka, to dlaczego w takiej sytuacji jest to ,,zawalenie sprawy"? To, że dziecko (czy nawet osoba dorosła) brzydzi się widząc całujących się/ okazujących uczucia ludzi wcale nie znaczy, że z tego nie wyrośnie albo że samo będzie się brzydziło to robić - to znaczy tyle, że nie chce tego widzieć i powinno się to uszanować (tym bardziej, że pewnie większość ludzi przechodziła fazę na "fuj uczucia").
Ale żeby nie było tak negatywnie, to książka jest naprawdę dobra, a na wyróżnienie zasługuje rozdział z rozmowami o seksulności osób niepełnosprawnych i osób LGBT+ - najwięcej jest o osobach trans i tranzycji.

[RECENZJA DWÓCH KSIĄŻEK]

Bardzo ważna i potrzebna książka.

Bardzo ważna i potrzebna książka.

Świetny podręcznik do edukacji seksualnej. Żałuję, że nie było go, gdy ja byłam nastolatką. Myślę, że każdy powinien go przeczytać i usystematyzować swoją wiedzę.

Polecam tą książkę całym sercem wszystkim!

Dzisiaj porozmawiamy o sexie. Jak już może się domyślacie, nie jest to żadna powieść czy historia, jest to książka z rodzaju poradnikowych i jeśli jesteście już po studiach, macie pracę i męża od trzech lat, to raczej nie jest to książka dla was, bo nic nowego ona nie wniesie w wasze życie, ale myślę, że nastolatki znajdą w niej coś wartościowego.

Ta książka to zbiór pytań i odpowiedzi, które część nastolatków chce zadać, lecz nie ma na to odwagi. Nie miałam wiele kontaktu z taką literaturą, kilka egzemplarzy trafiło mi w ręce, lecz nie wiele z nich miało odwagę nazwać coś wprost, kiedy tutaj nie ma takiego problemu, książka prosto z mostu mówi co ma do powiedzenia. Nie oczekujcie jednak, że jest to wielka encyklopedia o sexie, ale jest realna szansa, że coś z tej lektury wyniesiecie.

Polecam tą książkę całym sercem wszystkim!

Alicja Długołęcka #sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie Zobacz więcej
Anja Rubik #sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie Zobacz więcej