Znowu pragnę ciemnej miłości

Gdybym miała ująć w jednym zdaniu opinię na temat tej książki to brzmiałoby one: Gówno opakowane w złoty papierek. Sama oprawa książki jest prześliczna. Świetna okładka, a w środku ładne ilustracje i gruby papier kredowy. Szkoda tylko, że sama zawartość książki nie jest już taka dobra.

W teorii miał to być zbiór poezji miłosnej, a w praktyce wyszło sama nie wiem co właściwie. Może ja sama o miłości za wiele nie wiem to się nie znam? Chociaż lubię poezję to nie czytam jej zbyt wiele. Jestem jednak zdania ze większość wierszy w tym zbioru jest bardzo niskich lotów.

Utworów jest tak na oko koło pięćdziesięciu. Podobało mi się pięć od Tadeusza Różewicza. One faktycznie mówiły o miłości i jakby się nad nimi głębiej zastanowić to można by z nich coś wyciągnąć. Po za nimi fajne jeszcze były:
- Maria Pawlikowska-Jasnorzewska: (Gdy pochylisz nade mną twe usta),
- Halina Poświatowska: (znowu pragnę ciemnej miłości),
- Tomasz Różycki: Drugi Hipotyk.

Ze względu na te osiem wierszy daję ocenę 2/10. Reszta jest niewarta uwagi i przeczytania.

Doceniam pracę autorki, do tego wydanie jest naprawdę ładne i delikatne ilustracje wpadają w oko, jednak sama antologia jest zbiorem nieco specyficznych utworów, które ani trochę nie wpłynęły na moje emocje. Jak już, to śmiałam się z ich absurdu, czy po prostu z tego, jak niepoważnie brzmią. Oczywiście znalazło się parę dobrych pozycji, ale niestety przeważały te, które stylem przypominają każdy inny pseudowiersz z instagrama.

Strasznie słaba. Kompletnie mi się nie podobała. Jedyne co jest super to okładka

Zbiór wierszy o pięknym tytule i naprawdę wartościowym wnętrzu, bo inaczej patrzy się na te utwory po czasie i w połączeniu z mieszanką innych podmiotów lirycznych, innych spojrzeń na świat i samą tytułową miłość. Dobrze, że wciąż żyją i wydawane są takie pozycje. Dobre do nadrobienia klasyków na jesienne wieczory.

To jest klasyka, poeci z różnych czasów, w różnym momencie życia. Trzeba chłonąć, czytać i mieć pod poduszką.

Bardzo mizerny zbiór. Na miłość patrzy silnie wąskotorowo i to może jeszcze jakoś by się broniło (może...), ale wiersze są w większości słabe.

Poezja do mnie nie trafia. Ten zbiór miłosnych poematów jest, po prostu jest. Przeczytałam i mogę iść dalej, odrobina refleksji, dlaczego takie mroczne to oblicze miłości, ale nic więcej.

1968

Ciekawy zbiórek, ale za mało w nim poetek.

Ciekawy zbiórek, ale za mało w nim poetek.

Nie oceniam poszczególnych wierszy, bo jak można ocenić antologię? Oceniam to, że jest to Produkt. I to brzydko promowany wszędzie fociami osoby, która to redagowała i płacze w gazetach nad wykorzystaniem jej urody. POEZJA jako sformatowany produkt. TEMU ZJAWISKU MÓWIĘ NIE.

Książunia w większości równie pretensjonalna co jej tytuł i redaktorka Joanna Lech, która nie omieszkała zamieścić w wyborze również swojej twórczości. Pojedyncze kawalki Podsiadły i paru innych tego nie ratują.

Jacek Podsiadło Znowu pragnę ciemnej miłości Zobacz więcej
Marcin Świetlicki Znowu pragnę ciemnej miłości Zobacz więcej