Aleja włókniarek

Okładka książki Aleja włókniarek
Marta Madejska Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2018-08-29
Data 1. wyd. pol.:
2018-08-29
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380497085
Tagi:
Łódź włókiennictwo szwaczki reportaż
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Proszę mówić dalej. Historia społeczna Muzeum Sztuki w Łodzi Patrycja Dołowy, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Marta Madejska, Agnieszka Pindera, Marcin Wicha
Ocena 7,0
Proszę mówić d... Patrycja Dołowy, Ol...
Okładka książki Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945–2000 Zysiak Agata, Marta Madejska
Ocena 8,0
Wielki przemys... Zysiak Agata, Marta...
Okładka książki Kronika Miasta Łodzi 3(72)/2015 Tadeusz Barański, Ewa Boryczka, Błażej Ciarkowski, Tomasz Czarnecki, Paulina Dzwonkowska, Błażej Filanowski, Joanna Glinkowska, Małgorzata Golicka-Jabłońska, Karol Jóźwiak, Dariusz Kędzierski, Andrzej Kobak, Barbara Kurowska, Mieczysław Kuźmicki, Olga Łabendowicz, Dominika Łarionow, Marta Madejska, Mikołaj Mirowski, Monika Nowakowska, Paweł Patora, Magdalena Prasoł, Gustaw Romanowski, Mateusz Sidor, Kamil Śmiechowski, Andrzej Strąk, Krzysztof Paweł Woźniak
Ocena 0,0
Kronika Miasta... Tadeusz Barański, E...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
507 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1169
1169

Na półkach: , ,

Pewnie jak większości z nas, którzy nie pochodzą z Łodzi, miasto to kojarzy mi się z obrazem Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana".
Miasto bogatych fabrykantów i setek tysięcy robotników, w tym pracowników przemysłu włókienniczego. Miasto wielkich pieniędzy i równie wielkiej biedy. Miasto które przez dziesięciolecia było największym ośrodkiem w Polsce produkującym tkaniny w którym dzisiaj nie ma prawie śladów po wielkich fabrykach i zakładach przemysłowych a ich pracownicy i pamięć o ich ciężkiej pracy interesuje jedynie fascynatów lokalnej historii.

I o tym jest książka Marty Madejskiej: o Łodzi i kobietach które przez lata były motorem napędowym tego miasta. O włókniarkach które pracując na trzech zmianach, w warunkach szkodliwych dla zdrowia, często ponad siły starały się w tym mieści odnaleźć swoje szczęście które wtedy miało bardzo prostą definicję: praca, dom, rodzina.
"Aleja Włókniarek" w sposób niezwykle precyzyjny ukazuje rozwój łódzkiego przemysłu włókienniczego przez pryzmat pracy kobiet. Autorka zaczyna swoją opowieść pod koniec XIX wieku by zakończyć ją niezwykle smutnym obrazem z początków polskiego kapitalizmu który dla Łodzi oznaczał likwidacje fabryk i masowe zwolnienia tysięcy robotników.
Należy docenić trud jaki włożyła Marta Madejska w dotarciu do dokumentów, w wielu wypadkach już tylko szczątkowych, oraz wspomnień byłych włókniarek. Ogrom tego materiału robi wrażenie choć nie ukrywam iż momentami tekst aż prosił się o skrócenie bo były fragmenty który bardzo mi się dłużyły w trakcie czytania.

Niemniej najnowsza książka Wydawnictwa Czarne to ważny głos jeśli chodzi o historię Łodzi, przemysłu włókienniczego i jego pracownic którym autorka przywróciła pamięć i zrobiła to w sposób godny i rzetelny.
Polecam tę książkę waszej uwadze.

Pewnie jak większości z nas, którzy nie pochodzą z Łodzi, miasto to kojarzy mi się z obrazem Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana".
Miasto bogatych fabrykantów i setek tysięcy robotników, w tym pracowników przemysłu włókienniczego. Miasto wielkich pieniędzy i równie wielkiej biedy. Miasto które przez dziesięciolecia było największym ośrodkiem w Polsce produkującym tkaniny w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    812
  • Przeczytane
    682
  • Posiadam
    147
  • 2019
    52
  • Teraz czytam
    29
  • Reportaż
    28
  • 2018
    25
  • Literatura faktu
    17
  • 2022
    11
  • 2023
    10

Cytaty

Więcej
Marta Madejska Aleja włókniarek Zobacz więcej
Marta Madejska Aleja włókniarek Zobacz więcej
Marta Madejska Aleja włókniarek Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także