Zdrowaś mario. Reportaże o medycznej marihuanie

Okładka książki Zdrowaś mario. Reportaże o medycznej marihuanie Aleksandra Pezda Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Zdrowaś mario. Reportaże o medycznej marihuanie
Aleksandra Pezda Wydawnictwo: Dowody Seria: Seria Reporterska reportaż
reportaż
Seria Reporterska
Dowody
2018-10-22
2018-10-22

Okładka książki Polska szkoła umiera Natalia Fabisiak, Renata Kim, Aleksandra Pezda, Małgorzata Święchowicz
Polska szkoła ... Natalia Fabisiak, R...

Zielono mi

Polecam przeczytać.
Niestety ale to kolejny dowód na to, że system nie działa dla dobra człowieka.

Polecam przeczytać.
Niestety ale to kolejny dowód na to, że system nie działa dla dobra człowieka.

Polecam bardzo!

Polecam bardzo!

O leczniczych właściwościach marihuany chyba każdy już słyszał. Są badania i udokumentowane przypadki dobrego wpływu zawartych w niej substancji na zdrowie. Mimo tego w Polsce nadal ciężko o leczenie, a tym bardziej o legalizację hodowli konopii. Owszem dostępne są środki CBD i kilka leków ale nadal są one bardzo drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Jest to straszne biorąc pod uwagę, że konopie stosunkowo łatwo wyhodować w domowych warunkach.

Aleksandra Pezda w ksiażce “Zdrowaś Mario” @dowodynaistnienie opisuje właśnie problem dostępu do leczenia substancjami THC i CBD pozyskiwanymi z konopii.
W tej pozycji przykłady z życia chorych, ich walka o dostęp do marihuany przeplata się z danymi medycznymi i naukowymi. Danymi, które nadal nasi politycy negują albo zwyczajnie nie chcą ich zaakceptować. Lecznicza marihuana wzbudza w nich lęk ale już powszechny dostęp do tytoniu i alkoholu oraz rosnący alkoholizm już jest dla nich czymś normalnym i nie niepokojącym. Badania pokazują, że alkohol i tytoń sieją dużo większe spustoszenie w organizmie niż naturalne narkotyki.

Pezda również pokazuje bezduszność lekarzy z CZD, którzy wolą stosować nieskuteczne terapie zamiast sięgać po sprawdzony naturalny produkt. Zresztą właśnie z tego powodu dr Bachański został zwolniony. Przepisywał leczenie konopiami, co nie spodobało się władzy, aż do tego, że zabronili mu się wypowiadać w mediach o naciskach i prześladowaniach ze strony dyrekcji. Co oczywiście było nielegalną praktyką ze strony CZD.

Nie jest to pozycja dla tych nieprzekonanych. Autorka za dużo nadużywa terminu narkomania, haj i działanie psychotyczne. Odniosłem wrażenie po tym tekście, że stosujący terapię konopną nie są zdolni do pracy i normalnego działania. Jest to wielkie uproszczenie i mija się z prawdą o działaniu marihuany.

Mimo to uważam, że to ważna pozycja w dyskusji publicznej o dostępie do terapii opartych na konopiach, szczególnie, że te uśmierzają ból i ratują życie.

RECENZJA W 5 ZDANIACH:
Książka mówi może nie tyle o kontrowersyjnym temacie, bo gdyby taki był, to cały czas byłoby o nim głośno w mediach, a ten pojawia się i znika, ale o temacie ważnym i poważnym, o którym wiele osób, w tym również ja, nie ma zapewne pojęcia. Z książki dowiedziałem się, jakie choroby może leczyć lecznicza marihuana, jaka jest jej skuteczność, sposób działania, skutki uboczne. Wiem, w których krajach badania odbywają się, gdzie można ją kupić i gdzie stosować, aczkolwiek przydałby się fragment opisujący podejście innych krajów w Europie i na świecie do tego sposobu leczenia. Bardzo ciekawie opisana jest walka z polskimi lekarzami, który wygląda na mocny "beton" ale znów - można by więcej, przydałyby się wywiady z tymi, którzy są na nie, żeby mogli wytłumaczyć swoje decyzje, a jeżeli autorka starała się przeprowadzić takie wywiady, ale się nie udało - też trzeba było o tym wspomnieć. BO książka, o ile jest bardzo ciekawa, informuje o wielu rzeczach i można się wiele z niej dowiedzieć, to faktycznie jest jednostronna, przez co inni zarzucają jej, że jest nieobiektywna. No i w końcu przy nowych wydaniach przydałyby się jakieś update'y, któe mówiłyby, jak podejście do marihuany zmieniło się przez ostatnie lata - od 2018 trochę czasu upłynęło. Warto przeczytać.

RECENZJA W 5 ZDANIACH:

Dramatem Polaków jest to, że nasze społeczeństwo składa się z ignorantów i ma korzenie "ludowo-katolickie".
To pierwsze oznacza, że działamy w myśl zasady "wyleczyłem katar czosnkiem, więc mam kompetencje nie mniejsze niż profesor neurologii". To drugie oznacza, że akceptujemy a nawet jesteśmy dumni z hasła "cierpienie uszlachetnia". Zwłaszcza cudze cierpienie.
To xiążka właśnie o tym.

To xiążka...

Pracuję z osobami uzależnionymi. Wielokrotnie rozbrajam ich mechanizmy obronne na temat prozdrowotnego wpływu marihuany na zdrowie. THC nie pomaga uzależnionym, tu nie ma dyskusji. Natomiast legalizacja, a na pewno ogólna dostępność w leczeniu terminalnym, jest w stanie znacznie podnieść jakość życia. Co jest ważniejsze - cierpienie czy dobrostan na ostatniej prostej? nie ma o czym gadać. Świetny reportaż.

Ciężko sobie na podstawie tej książki wyrobić zdanie, ponieważ została napisana jednostronnie, pod z góry założoną tezę. Opisane jest w niej kilkanaście jednostkowych przypadków, w których marihuana zadziałała. Ale jak się przedstawia jej skuteczność w badaniach naukowych? U ilu osób ją stosujących poprawy nie było? Tego się nie dowiemy.

Jestem lekarzem, psychiatrą i zawodowe doświadczenia z marihuaną mam raczej mniej entuzjastyczne niż przedstawione w reportażu. THC JEST wyzwalaczem psychozy, czasem schizofrenicznej- stygmatyzującej, załamującej linię życiową chorobie psychicznej. Choć fakt , moi pacjenci nie cierpią na żadną z chorób, gdzie ze wskazań medycznych byłoby uzasadnione leczenie. Część z pacjentów - pali by zmniejszyć lęk, z tej samej przyczyny , dla której część sięga po alkohol czy benzodiazepiny. Ale czy psychoza jest grą wartą świeczki ?
w przypadku paliatywnym, w terapii onkologicznej - czy podawanie medycznej morfiny jest mniejszym złem ? chyba jednak THC powinno mieć ten sam status.

Treść przejmująca. Temat bardzo trudny, ale też powszechny. Bardziej powszechny niż nam się wydaje. Forma b. dobra. Nie zanudza.

Czasami coś jest nielegalne, bo jest nieopłacalne.

Czasami coś jest nielegalne, bo jest nieopłacalne.

• Reportaż
  • Literatura faktu