Aleja włókniarek

Marta Madejska literatura faktu 320 str.
Reportaż

Czarne
literatura faktu
Łódź włókiennictwo szwaczki reportaż

Kup książkę

Okładka książki Kronika Miasta Łodzi 3(72)/2015 Andrzej Strąk, Tomasz Czarnecki, Dariusz Kędzierski, Mikołaj Mirowski, Małgorzata Golicka-Jabłońska, Dominika Łarionow, Błażej Ciarkowski, Krzysztof Paweł Woźniak, Gustaw Romanowski, Kamil Śmiechowski, Błażej Filanowski, Paweł Patora, Mieczysław Kuźmicki, Olga Łabendowicz, Monika Nowakowska, Karol Jóźwiak, Tadeusz Barański, Ewa Boryczka, Marta Madejska, Barbara Kurowska, Paulina Dzwonkowska, Joanna Glinkowska, Mateusz Sidor, Magdalena Prasoł, Andrzej Kobak
0,0
Kronika Miasta... Andrzej Strąk, Tomasz...

Książkę czyta się, jak wypracowanie pilnej licealistki. Gdyby autorka porzuciła narcystyczną wizję "ja, wszędzie ja", książka byłaby naprawdę dobra, Szkoda, bo temat ciekawy i ujęty inaczej, jednak infantylny styl zabija całość.

Łódzka Aleja Włókniarzy powinna nosić miano tytułowej Alei Włókniarek, bowiem to w przytłaczającej większości kobiety tworzyły tę gałąź przemysłu. Autorka zabrała mnie w podróż przez historię miasta, tamtejszych manufaktur i jednostkowych doświadczeń, oddając swoim reportażem hołd bohaterkom tej wymagającej wyrzeczeń, wieloletniej i wyniszczającej pracy.

Bardzo ważny temat, ale niezbyt porywająco napisany. Styl autorki niestety zniechęca do czytania, ale warto przebrnąć, bo poszerza perspektywę i daje dużo wiedzy.

Autorka podejmuje ciekawy temat, pisze bardzo ładnie, ale niestety od połowy książki jest coraz nudniej, więc ciężko dobrnąć do końca.

Plus za sięgnięcie po temat i zebranie materiałów. Minus za stylistykę i formę przekazu. Nie lubię tego rodzaju narracji. Sporo w niej infantylności narracyjnej, która niepotrzebnie zapełnia strony książki dodając jej jedynie objętości. Co prawda to dzięki nim Autorka ma szansę przedstawić swój - bardzo osobisty - stosunek do tematu, ale... Gdyby pozbyć się tych...

Uwielbiam ksiażki, które rodzą się z buntu. Marta Madejska buntuje się przed nazywaniem jednej z arterii Łodzi Aleją Włokniarzy. przecież to głównie kobiety przez ponad sto lat pracował yw łódzkich fabrykach. Madejska pragnie zwrócić im przynależne miejsce, oświecić czytelników, jak kluczowe znaczenie dla przemysłu włokienniczego miały robotnice.
Książka to też studium...

Łódź z innej perspektywy. Z perspektywy historii włókniarek, cichych i zmęczonych bohaterek codzienności. Książka jest napisana bardzo solidnie i dość ciekawie.

Temat ważny ale lepiej by to było napisane gdyby zasiadł do niego ktoś z wykształceniem historycznym.

Niby wiedziałam co nieco o łódzkich włókniarkach, ale podczas lektury okazało się, że wiem naprawdę mało. Uważam, że Marta Madejska wykonała kawał dobrej roboty i podjęła próbę uświadomienia czytelnikom, jak ciężka była zarówno praca, jak i życie codzienne włókniarek.
Akurat tak się złożyło, że moja babcia pracowała przez 38 lat w Feniksie (do 1990r.) i pamiętała wiele...

Pomimo licznych nagród i wyróżnień oraz pracy, którą wykonała autorka, książka mnie nie porwała, a jej czytanie stawało się z każdą stroną coraz bardziej nużące. Zaskakująco, to dla mnie jeden ze słabszych reportaży Czarnego.

Dyskusje

• 2019
  • 2018
  • Reportaż
  • Literatura faktu
  • 2019
  • Z biblioteki

Dodaj cytat z książki Aleja włókniarek