Magia kąsa

Tłumaczenie: Anna Czapla
Cykl: Kate Daniels (tom 1) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Magic Bites
Kate Daniels, Curran, urban fantasy
GeedieZ

ZNAKOMITE, NIEPOKORNE DARK FANTASY Z NALEŻYTĄ DAWKĄ HUMORU. Patricia Briggs - autorka powieści o Mercedes Thompson Technologia przeciw magii. Słowa kontra czary. Atlanta przyszłości. Arena walk magii i technologii. Wampirze hordy na usługach Panów Umarłych grasują po mieście. Kate Daniels – pyskata dziewczyna, w której żyłach płynie krew i magia – dowiaduje się o śmierci swojego opiekuna....

ZNAKOMITE, NIEPOKORNE DARK FANTASY Z NALEŻYTĄ DAWKĄ HUMORU.
Patricia Briggs
- autorka powieści o Mercedes Thompson

Technologia przeciw magii. Słowa kontra czary.
Kate Daniels – pyskata dziewczyna, w której żyłach płynie krew i magia – dowiaduje się o śmierci swojego opiekuna. Musi dokonać wyboru – komu zaufać, z kim współpracować. Spojrzeć w oczy Władcy Bestii i dołączyć do Gromady? Wejść w układ z kotołakami i szczurołakami?
Ofiara woła o pomszczenie, krwawa zagadka o rozwikłanie.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2010

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl

książek: 2070
onika | 2015-03-15
Przeczytana: marzec 2015

Napisanie powieści w narracji pierwszoosobowej to naprawdę trudna rzecz. Autorzy (tak, autorzy – Ilona Andrews to piszące małżeństwo) książki „Magia Kąsa” może nie wspięli się na wyżyny doskonałości, ale też nie polegli. Wykreowali zadziorną i niepokorną bohaterkę, Kate Daniels, obdarzoną sarkastycznym poczuciem humoru i dużym dystansem do siebie. Dziewczyna całkiem dobrze radzi sobie w świecie rządzonym przypływami i odpływami magii, która nie daje się podporządkować żadnym prawom i regułom, a technika jest wobec niej bezradna.

Kate jest obdarzona mocą, ale kim naprawdę jest, tego przez całą książkę czytelnik się nie dowie. Za to możemy jej towarzyszyć w tropieniu zabójcy Grega, przyjaciela rodziny i Rycerza Zakonu Miłosiernej Pomocy. Dzięki niej poznamy to niezwykłe uniwersum, w którym Ród (Panowie umarłych kontrolujący stada wampirów) i Gromada (Władca Bestii na czele zmiennokształtnych) muszą jakoś koegzystować. Tajemniczy morderca sprawi, że Kate chcąc nie chcąc będzie...

Catalina | 2012-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2012

Fantastyka to bardzo szerokie pojęcie, zawierające w sobie wiele podgatunków. Jednym z nich jest urban fantasy, który charakteryzuje się ukazaniem kontrastu między współistniejącymi w świecie przedstawionym magią a techniką. Magia wkracza do wielkomiejskich, betonowych dżungli, a wraz z nią nadprzyrodzone istoty. Konfrontacja magii z techniką tworzy specyficzny klimat, który jednych może fascynować i przyciągać, innych natomiast – odpychać. Ja niewątpliwie należę do tej pierwszej grupy i dlatego ostatnio zdecydowałam się sięgnąć po jedną z najbardziej znanych serii reprezentujących ten gatunek, a mianowicie po cykl „Kate Daniels” autorstwa Ilony Andrews.

Tajemnicza Ilona to tak naprawdę duet literacki – Ilona i Andrew Gordon, małżeństwo pisarzy, którzy poznali się w szkole, na zajęciach z podstaw pisania, co dla każdej zapalonej czytelniczki (czyli również mnie) musi wydać się romantyczną historią. Wspólnie stworzyli już dwa cykle powieściowe, w tym „Kate Daniels”, która podbiła...

Vanaylia | 2010-12-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Curran...*ślini się*

Lenalee | 2010-04-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2010

Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się, że ta książka tak mi się spodoba. Myślałam, że będzie to kiepska, nieudana lekturka. Jestem mile zaskoczona, gdyż mogę stwierdzić, że chyba niczego tej książce nie brakowało. Ciekawa, wciągająca, zabawna i lekka. Czyta się bardzo szybko, nie ma momentów, które by nużyły, całe szczęście! Grzebyka nie lubiłam od samego początku, taki facet-pieszczoch z niego. Zdecydowanie odpada. Za to Curran - chodzący seks, tajemnica i arogancja. Jak najbardziej tak. Cóż, oczywiście polecam każdemu tę książkę, bo naprawdę warto ją przeczytać. A ja tymczasem z zniecierpliwieniem czekam, aż dostanę drugą część.

Odzwyczailiśmy się od magii. To było tak łatwe, że zostały po niej jedynie legendy. Oddaliśmy się w ręce techniki ufając jej bezgranicznie, pozwalając kontrolować i wpływać na każdy aspekt naszego życia. A potem magia wróciła.
Fala za falą dewastowała osiągnięcia techniki. Równała z ziemią budynki, odcinała prąd, podcinała skrzydła prawom fizyki wprowadzającym w ruch pojazdy. A potem odchodziła, ale nigdy na długo.

Pierwsze spotkanie z tą książką nie wróżyło czegokolwiek dobrego. Na okładce lew, który chyba uciekł z Narnii, pani z kwadratową szczęką i tekst Patricii Briggs, który mnie osobiście bardziej zniechęcał niż zachęcał. "Niepokorne dark fantasy"? Litości.
I pewnie skończyłoby się na powyższym, gdyby nie recenzja i namowa znajomej.

Kate nie miała łatwego życia. Mroczna przeszłość i niepewna przyszłość. Najemniczka żyjąca z umiejętności walki z nadprzyrodzonymi zagrożeniami nękającymi Atlantę.
A Atlantę ma co nękać: łaki czające się po zaułkach, wampiry łażą po suficie i...

migotynka | 2015-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2015

W pierwszej części poznajemy uroczą Kate Daniels - najemniczkę, posiadającą we krwi sporą dozę magii, której woli nie ujawniać. Dziewczyna dowiaduje się, że jej opiekun Greg został brutalnie zamordowany. Postanawia wszcząć własne śledztwo, przez które przyjdzie jej dokonywać trudnych wyborów. Musi zdecydować komu może zaufać, z kim walczyć, czego szukać, aby znaleźć winnego śmierci jedynej bliskiej jej osoby.

Muszę szczerze przyznać, że pierwsze piętnaście stron nie było kolorowe. Bardzo dużo nazw własnych sprawiło, że miałam ochotę odłożyć książkę na bok, ponieważ czytało mi się ją po prostu źle. Dobra wiadomość jest taka, że udało mi się przez to przebrnąć i nie zwariować po drodze. Ilość stworzeń magicznych i niemagicznych w tej książce poraża - można śmiało stwierdzić, że każdy czytelnik znajdzie tam coś dla siebie - mamy wampiry, zmiennokształtnych, rycerzy zakony, najemników, wiedźmy. Jeśli czegoś nie wymieniłam to z pewnością przeoczenie - wierzcie mi, cokolwiek wymyślicie,...

Szperając po różnych zakątkach internetu w poszukiwaniu informacji o ciekawych książkach (z interesującego mnie gatunku), raz po raz trafiałam na pełne zachwytu recenzje serii o Kate Daniels autorstwa Ilony Andrews. Kilkakrotnie obejrzałam sobie opisy, obejrzałam okładki i za każdym razem efekt był taki sam: nie wzbudzało to mojej chęci bliższego zapoznania się. Odczuwam już pewien przesyt urban fantasy i zniechęca mnie już sama wzmianka o wilkołakach czy wampirach.

Poza tym proszę... Ogromny lew? Lew kojarzy mi się wyłącznie z Simbą. Ewentualnie z Krainą Narnii.

W pewnym momencie jednak miałam kryzys i nie potrafiłam znaleźć nic innego, co nadawałoby się do przeczytania, więc sięgnęłam po serię "Magia...". Ha, lubię być pozytywnie zaskakiwana. Niewielu jest autorów, którzy potrafią zaintrygować mnie na tyle, bym po przeczytaniu pierwszej części sięgnęła po więcej: zwykle zniechęcam się po drugim, a już na pewno po trzecim tomie. Tu jednak połknęłam wszystkie dostępne części (6...

An-Nah | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Nie wiem, co o tym myśleć. Sporo ciekawych pomysłów (nekromanci, wampiry, magiczna postapokalipsa, wątek lekarza umawiającego się z główną bohaterką) i po raz kolejny w ciągu paru dni z bólem serca stwierdzam, że trafiłam na główną postać, która ani mnie ziębi, ani grzeje (poprzednią była Mercedes z cyklu Patricii Briggs). Nie umiem nawet tego problemu w pełni zdiagnozować. Tak czy inaczej, przeczytałam, może będę czytać kolejne tomy, ale nie czuję się wciągnięta, porwana ani zaintrygowana.

I, ach, nie znoszę Currana. Tak bardzo boję się, że to kolejny "dziki nieposkromiony facet, który będzie dobierał się do bohaterki i którego mają uwielbiać czytelniczki". Zaczynam panicznie bać się romansów w tego typu książkach.

Scarlett | 2011-04-22

Jedna z lepszych książek jakie czytałam.
Kate jest postacią interesującą. Nie ma w niej krzty zmanierowania, ani pretensjonalności. Jest zwykła kobietą, popełnia błędy, jak każdy ale zawsze próbuje je naprawić. Nie jest bierną kobietą która czeka na ratunek księcia z bajki tylko bierze swój los we własne ręce.
Do tego jest wspaniały Władca Bestii.
Książka kipi humorem. Kate ma lekko sarkastyczne poczucie humoru, dzięki czemu można się przy niej ubawić.

Katarzyna | 2013-03-17

Dobra książka.:) Czyta się szybko:) Można miło spędzić czas:)