Odnaleźć swą drogę

Tłumaczenie: Monika Jasudowicz
Cykl: Olga i Otto (tom 1) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Найти свою дорогу
powieść, fantasy,
zbr

SOLIDNA PORCJA MAGII I HUMORU Ze szczyptą lubczyku Nic nie jest proste, gdy pochodzisz z maleńkiej mieściny, aspirujesz do ukończenia renomowanego Uniwersytetu Nauk Magicznych, a twoje imię jest kompletnie niemagiczne. Tymczasem… Ola Lacha – dziewczyna o ciętym języku i wyjątkowym wdzięku – wyrasta na mistrzynię magii wykreślnej. Trochę pieprzu, ciut mięty, sporo erotyki, wielka przyjaźń i...

SOLIDNA PORCJA MAGII I HUMORU
Ze szczyptą lubczyku

Tymczasem…

Trochę pieprzu, ciut mięty, sporo erotyki, wielka przyjaźń i duża łycha magii.
Z Olgą Lachą, półkrasnoludem Ottonem, uzdrowicielką Lirą, nekromantą Irgą i trollami żądnymi hardcore’owych przygód nie można się nudzić.

Opinie czytelników (1914)
Yossa | 2011-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2011

Zaczęłam czytać tę książkę w formie e-booka, ale szybko doszłam do wniosku, że coś takiego to ja muszę mieć na półce.
Olgierda Lacha - dziewczyna o nazwisku kompletnie niemagicznym, nie ma zamiaru spędzić swojego życia tak jak rodzice, to chyba byłoby najgorsze ze wszystkiego, z nimi? Ludźmi pogrążonymi w ciemnocie? Nie ma mowy, tak więc popchnięta przez drzwi, wyruszyła "tryumfalnie" do Uniwersytetu Nauk Magicznych w Czystiakowie.
"Odnaleźć swą drogę" to idealna mieszanka wszystkiego, co mogło mnie zaciekawić, lektura była prawdziwą ucztą, na którą nie żałowałam czasu ani przez chwilę. Oli towarzyszymy przez cztery lata nauki, jest przyjaźń, złowrogie sesje, nielegalne interesy, przekręty różniaste, piwko, smutek, śmiechu też przy okazji, oczywiście trochę dreszczyku i wszystkich innych składników dobrej rozrywki nie zabraknie. Każdy rozdział to jakby osobna historia, nagle dowiadujemy się, że pozmieniało się trochę w życiu Oli, kiedy to my przewracaliśmy stronę, nie możesz...

Beremis | 2014-12-29
Na półkach: Przeczytane, EBooki
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Książkę czyta się szybko i przyjemnie i trzeba ten fakt wykorzystać. Lampa wina, lub kufel piwa (główna bohaterka w tym drugim gustuje i pije hektolitrami, więc pasuje) i lecimy z lekturą. I przy okazji bardzo dobrze się bawimy. To trochę jak z amerykańskimi komediami o młodzieży w czasach college. Głupkowate, naiwne, ale mając odpowiedni nastrój przez te 1,5h dobrze się bawimy i co nie co pośmiejemy. I fabuła wraz z bohaterami nie odbiega od standardu takiej komedii. Cała "oryginalność" jest w magicznym uniwersytecie i magicznych przedmiotach. I proszę się nie zastanawiać, czy cała ta zabawa ma sens, głębia charakterów postaci, itp. Nie, myślenie wyłączone, włączona tylko opcja śmiechu. Nastawiamy się na komedię slapstickową i romans rodem z harlequina trochę magii jako kolorytu lokalnego i dobrze się bawimy.

książek: 1925
ola161 | 2010-09-30
Przeczytana: 30 września 2010

Dawno nie czytałam tak fajnej książki. Pełnej humoru, barwnych postaci i przygód. "Odnaleźć swą drogę" opowiada o adeptce magi wykreślanej, która przybywa na uniwersytet magii z małego miasteczka i wtedy się zaczyna. Bójki, libacje alkoholowe, adoratorzy, nauka i życie studenckie.
Główna bohaterka jest płaczliwa, złośliwa, wybuchowa i czasami irytująca ale przez to też niezwykle komiczna. Jej przygody nie raz doprowadziły mnie do śmiechu. Oprócz niej są jeszcze półkrasnolud, uzdrowicielka i irytujący nekromanta. Razem tworzą niezwykłe towarzystwo, które wspiera i pomaga głównej bohaterce.
Podsumowując jest to książka, która poprawia humor w takie szare dni jak panują ostatnio:)

aga | 2014-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2014

Już dawno nie bawiłam się tak świetnie czytając książkę. "Odnaleźć swą drogę" pani Aleksandry Rudy jest świetną powieścią, pomimo iż główna bohaterka jest irytująca, bardzo często sprawiająca nawet wrażenie niespełna rozumu, to można poczuć do niej nić sympatii, jej zdolność do wplątywania się w najróżniejsze kłopoty i dziwne sytuacje jest zadziwiająca. Bardzo polubiłam przyjaciół Oli, czytając książkę niejednokrotnie podziwiłam ich za dużo cierpliwości oraz opanowania, nie każdy dałby radę wytrzymać z tak nieobliczalną i narwaną osobą jaką jest Ola. Książka jest przezabawa, czyta się ją jednym tchem od razu po zakończeniu sięgnęłam po drugi tom Gorąco Polecam !!!

Olaas | 2014-04-18
Przeczytana: lipiec 2012

Nigdy nie widziałam książki,która ma w sobie trochę miłości, humoru i fantastyki i nic tam nie jest za dużo, ani za mało.
Kiedy przeczytałam opis od razu powiedziałam, że chcę ją mieć na półce. No i spełniłam tę prośbę. Zaczęłam ją czytać w pociągu, ale to był błąd. Przedział pełen ludzi, a ja na cały głos śmiech. Taki wstyd!
Historia opowiada o losach Oli, Otta i Irgi. Ola i Otto to najlepszy duet, jaki znam. Jakby spisać losy tych dwoje, powstałaby książka oparta tylko na humorze, aż brzuch by bolał ze śmiechu :).
Bardzo polecam tę książkę wszystkim, a tym, którzy mają zły humor zwłaszcza!

TenTam | 2010-08-26
Na półkach: Fabryka Słów, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2010

Nie gustuję w zbiorach opowiadań, jestem raczej zwolennikiem powieści. Ale co tam, książka z Fabryki, więc musi być warta przeczytania. Głos w mojej głowie (który serdecznie pozdrawiam! Mamę i tatę też przy okazji) podszeptuje, że zetknąłem się już z podobną tematyką. Słucham go, kojarzę fakty i voila! Olga Gromyko i jej „Wiedźma”. Cóż, tamta mnie rozczarowała, choć zapowiadała się nieźle. Liczę na to, że pani Rudej udało się wykreować ciekawszy świat. Czas się przekonać.

Właśnie,kojarzycie Wolhę Redną? To dobrze, w takim razie zapomnijcie o niej, bo mam dla Was zupełnie kogoś innego. Oto prawdziwa mistrzyni magii wykreślnej, skromna studentka magii teoretycznej. Panie, Panowie – Olgierda Lacha! Powiem szczerze, że jestem dziewczyną zauroczony. Nie jest ani tak drętwa jak W.Redna, ani sztuczna, czego się trochę obawiałem. Nie, jest jak najbardziej ludzka, choć momentami irytująca, ale sami przyznajcie, każdy czasami tak ma. Moje serce zdobyła przede wszystkim umiejętnością...

Aleksandra | 2010-08-31

To jedna z niewielu książek z Fabryki Słów, która mnie tak rozczarowała. Przychylne opinie oraz zapewnienie dawki humoru pokusiły mnie, coby przeczytać to "dzieło". Główna bohaterka to jakieś nieporozumienie, "Jestem za gruba!" - płacz, "Nikt mnie nie kocha!" - płacz, "Ubrudziłam ulubioną sukienkę" - płacz, "Nie udało się popełnić samobójstwa" - płacz. Litości, ludzie litości. Na myśl przyszła mi Bella, która tak samo jak Ola (Olgierda) jest fajtłapą i użalającą się nad sobą beksą, a jej wybranek to oczywiście wiecznie ratujący z opresji półbóg. Powtarzam: litości!

pat_8910 | 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 lutego 2014

kilka pierwszych stron było dla mnie męką, trochę Harrego,trochę Władcy Pierścieni... ale po kilku stronach wciągnęłam się tak, że musiałam przeczytać ją w jeden wieczór.Bardzo podobała mi się ewolucja głównej bohaterki z nieśmiałego, brzydkiego kaczątka w pewną siebie kobietę. Postać jej adoratora niesamowita, zdecydowana i taka... cierpliwa - która z nas nie chciałaby takiego mężczyzny??? Zakończenie intrygujące...

paulinkalinka | 2013-12-12
Przeczytana: 17 października 2011

Rewelacyjna książka, przy której uśmiałam się do łez. "Odnaleźć swą drogę" jest idealnym lekarstwem na ponure wieczory.
Główna bohaterka - Ola - ma niesamowite i śmieszne przygody, które, teoretycznie rzecz ujmując, mogą się one przydarzyć każdemu. W końcu przyjaciel półkrasnolud nie jest takim niesamowitym zjawiskiem ;-) Jeśli dodać do tego dziwne stosunki Oli z nekromantą to Ola jest typową studentką Uniwersytetu Nauk Magicznych. Ola jest typową studentką, której ciągle brakuje pieniędzy. Na szczęście ma przyjaciela półkrasnoluda, a przecież wiadomo, że krasnoludy słyną z przedsiębiorczości. Tak więc Ola i Otto zakładają własny biznes i rozprowadzają po kampusie rzecz najbardziej potrzebną każdemu studentowi - alkohol! Za coś trzeba przecież żyć! No i Irga - przystojny nekromanta. Dziewczyny za nim szaleją, bo nie tylko jest przystojny, ale też mądry i dowcipny. A co najważniejsze: Nie zrzędzi, że jest STRASZNIE niebezpieczny i trzeba przed nim uciekać (por. saga "Zmierzch" S....

Ola podbiła moje serduszko. Normalnie, jakbym siebie widziała. Otto... nie no, Otto to w ogóle. Też znam takiego jednego. A i Irgę znajdę! Litości, toć normalnie, jakby kto moje studenckie życie oglądał.... - a przynajmniej tak wyglądały moje komentarze przy zaśmiewaniu się do rozpuku z tej pozycji.
Świetna książka, lekka, przezabawna. Aleksandra Ruda przeszła samą siebie, stanęła obok i wzbiła się na wyżyny przezabawnej, błyskotliwej i co ważne - sympatycznej prozy. Z pewnością postaram się, by ta książka na stałe weszła w kanon lubianych przeze mnie pozycji czytelniczych. Bo i relaks, i zabawa, i wszystko, co tylko może się tu znaleźć - jest!

zobacz kolejne z 1904