Pożoga

Okładka książki Pożoga Ilona Andrews
Nominacja w plebiscycie 2023
Okładka książki Pożoga
Ilona Andrews Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Ukryte dziedzictwo (tom 3) fantasy, science fiction
Ukryte dziedzictwo (tom 3)
Wildfire
Fabryka Słów
2023-06-09
2023-06-09
2017-07-25
Dominika Schimscheiner

Przygoda, miłość i magia

I że ja mam teraz czekać na kolejny tom?

Naprawdę nie spodziewałam się, że ta od tak dawna odkładana na później seria tak mnie pochłonie.

Ogromną polecajka♥️

I że ja mam teraz czekać na kolejny tom?

Ogromną polecajka♥️

Genialna, lekka i dynamiczna powieść urban fantasy. Związek Nevady i Connora rozwija się i rozkwita. Postaci dobrze skonstruowane, nawet złe charaktery są intrygujące. Mnóstwo scen walki, nie przytłaczanych scenami miłosnymi. Ciekawe universum. Z pewnością sięgnę po kontynuację cyklu Ukryte dziedzictwo... Jakoś sobie poradzę z angielskim. Zastanawia mnie, dlaczego nie wydano pozostałych tomów w Polsce.

"Pożoga" jest dobrą książką, lekką, taką, która nie jest umysłowo wymagająca. Osobiście bardziej przypadł mi do gustu drugim tom, wprowadził trochę świeżości. W trzecim mamy podobny mechanizm, schemat, według którego autorzy tworzą historię - pojawia się klient, zaskakująca sprawa, którą trzeba rozwiązać, poszlaki, rozmowy ze świadkami, zwrot akcji, którego nikt by się nie spodziewał. Moim zdaniem Nevada jest zbyt idealna, wspominałam już o tym pod poprzednimi opiniami. W jakiś sposób mnie to uderza - jest piękna, zdolna, Rogan to ją wybiera, odrzucając inne kobiety, posiada moce większe niż inni magowie, chociaż nie ma doświadczenia. Uderza mnie to w taki sposób, że nie potrafię się utożsamić z jej postacią.

Trzeci tom serii dorównuje pozostałym. To już właściwie koniec historii Nevady i Rogana, ponieważ kolejne tomy, choć jeszcze w Polsce nie są wydane, to są z perspektywy młodszej siostry Nevady. "Pożoga" trzyma wciąż w napięciu a akcja książki nie zwalnia. Wątek romantyczny kwitnie, ale bardzo mi się podoba sposób jego poprowadzenia, nie jest nachalny, nie wychodzi na pierwszy plan, a co najważniejsze - autorzy nie rzucają bohaterom na siłę absurdalnych kłód pod nogi. Nevada i Rogan pasują do siebie idealnie. Nie ma tu banalnych postaci, nawet zła babka Nevady jest intrygująca. Śmieszyło mnie tylko, jak szybko z akcji, w której Nevada omal nie ginie, lub ktoś inny, przeskakuje ona wraz z Roganem w tryb miłosny ;) Generalnie polecam wszystkie trzy tomy, mimo tego, że każdy mężczyzna i każda goła klata jest tu idealna (może z wyjątkiem Pluskwy).

Dla mnie zdecydowanie lepsza seria od Kate ! Spędziłam świetnie czas. pokochałam cala rodzinkę i przyjaciół , a do tego autorzy miała niesamowita wyobraźnię , i wspaniale przedstawiała nam wszystkie postacie - nie tylko główne.

Jestem rozczarowana końcówką. Wskazuje na to, że będzie kolejny tom. Nie mam zamiaru więcej czytać żadnej pozycji Ilony Andrews.

Ten tom trafił u mnie na moment gdzie nie bardzo mi się podobała, choć obiektywnie jest dobra. Utrzymana w tonie poprzednich części. Do połowy wręcz mi się lekko nudziła, ale to raczej przez to, że autorzy w skrócie przybliżają co się działo w poprzednich tomach, które świetnie pamiętam. Generalnie jest to fajny zabieg, ale mnie osobiście drażnił.
Szczególnie, że akcja była jakaś taka powolna.
Natomiast finał bardzo mi się podobał, choć nie jest zapamiętywalny. Nie mogłam się oderwać.

Szczególnie, że akcja była...

Właśnie zdałam sobie sprawę z tego, że nie pokazałam wam trzeciej części mojej najulubieńszej serii. Nie wiem, jak mogło dojść do takiego niedopatrzenia !!! Ludzie czytajcie, i co więcej głosujcie, bo Książka jest nominowana na Lubimyczytac.pl do Książki roku 2023 w kategorii fantasy.
A tu dzieje się, oj dzieje! Jeszcze nie opadły emocje i nie zagoiły się rany po burzliwym zakończeniu drugiego tomu, a już Nevada staje przed kolejnym trudnym wyzwaniem. Tym razem zwraca się do niej z prośbą o pomoc Rynda - była dziewczyna Rogana! I kobieta najwyraźniej nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w sprawie tej "byłości"... Ryndzie zaginął mąż, policja wydaje sie być w tej sprawie bezradna (poza tym niechętnie zajmuje się sprawami magicznych). Co więcej w życiu rodziny Baylor pojawia się ich szalona babka - Victoria Tremaine, która pragnie uczynić Nevadę swoją następczynią, co nie oznacza nic dobrego. I jakby tego było mało, na horyzoncie jawi się wielki, globalny spisek Magnusów...
Autorka (wiem, wiem - autorzy) nie obniżyła lotów w trzecim tomie, wręcz przeciwnie, jest boski jak poprzednie. Smuteczek pojawił się tylko na myśl, że to już koniec 🥺
Zakończenie historii Nevady i jej bliskich jest widowiskowe, spektakularne i iście epickie. Trzy równie istotne wątki nieustannie się tu przeplatają, tworząc mieszankę przygody, magii, dobrego humoru i wielkiej namiętności. I ten wyborny klimat serii, który porwał i oczarował sobą miliony czytelników na całym świecie. W tym mnie !!!
Oczywiście na pierwszym planie mamy wątek Nevady, Connora i Ryndy, który przybiera postać kryminalnej, skomplikowanej uczuciowo intrygi.
Nie mniej interesująca jest sprawa związana z niezbyt sympatyczną babcią - Victorią, która wbrew ich woli pragnie stać się częścią ich życia. Skłoni to Nevadę do podjęcia bardzo ryzykownej decyzji dotyczącej całej rodziny.
I wreszcie niekończące się kłopoty z Magnusami, którzy pragną więcej, niż powinni otrzymać. To wszystko przybiera zaś postać pościgów, ucieczek, strzelanin i magicznych emanacji, które przekładają się na fantastyczną fabułę.
Uważam, że to świetnie skonstruowani bohaterowie decydują w największym stopniu o jakości tej serii. Twarda, uparta I pragnąca być nieomylną Nevada, nieodgadniony tajemniczy, czasami bezwzględny (ale łagodniejący pod wpływem uczucia) Connor, zakochana we wszelkiej, najlepiej jak największej broni - babcia Frida - to trójka bohaterów, których uwielbiam najbardziej. Związek Nevady i Szalonego Rogana - skomplikowany i burzliwy, wkracza na wyższy poziom, który ma wpływ nie tylko na codzienność życia bohaterów, ale też na ich wybory względem przyszłości. I jestem przekonana, że wszystkie czytelniczki kibicujące tej parze, będą oczarowane w tym względzie.
Wspomnę jeszcze o niezwykle lekkim piórze, rewelacyjnie się to czyta, strony mijają bardzo szybko. Do tego poczucie humoru, które w pełni do mnie trafia. Fabryka Słów już zapowiedziała, że wypuści kolejną serię, tym razem o młodszej siostrze Nevady - Catalinie. Hura! Polecam, kto nie czyta, ten trąba 😉

Nie ma wątpliwości, "Pożoga" jest pełna akcji. Naprawdę wiele się tutaj dzieje, zdarzenia następują jedne po drugich, autorka zupełnie nie pozwala czytelnikowi na chwilę oddechu. A jednak coś co chodziło mi po głowie przy poprzednich tomach i tutaj dało o sobie znać. Pomimo mnogości wydarzeń jakoś nie do końca zapada mi w pamięć ta seria. Akcja leci, a jednak nie wzbudza we mnie zbyt wiele emocji. Dla mnie jest ok i tylko tyle.

Nadal solidnie, dla mnie poziom ten sam przez pierwsze 3 części :) Coś ma takiego, że aż zaczęłam już czytać 4. część po angielsku.