Magia kąsa

Tłumaczenie: Anna Czapla
Cykl: Kate Daniels (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Magic Bites
fantasty, seria, nowe wydanie
Gaba_Okey

Świat po magicznej apokalipsie. Postęp techniczny był u szczytu swojego rozwoju, gdy do Atlanty wróciła magia i zniszczyła właściwie całą technologię. Fale magii pojawiają się bez ostrzeżenia i znikają równie nagle. Gdy magia napływa, cała technologia zamiera – samoloty spadają, samochody nie działają, brakuje elektryczności. Kiedy magia odpływa, znów zaczyna działać technologia. Jest to...

Świat po magicznej apokalipsie.
Kiedy magia odpływa, znów zaczyna działać technologia.
Jest to dziwny, pokręcony świat.
W tym świecie mieszka Kate Daniels.
Kate lubi walkę mieczem i ma trudności z kontrolą tego, co mówi…
Magia w jej krwi sprawia, że jej życie z założenia nie może być proste…

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 933

Kate Daniels powraca w nowym wydaniu!

Wielu fanów czekało na wznowienie tej serii i w końcu – udało się! Dostaliśmy Kate Daniels w nowej, odświeżonej wersji! Prawdziwie wciągające urban fantasty, bohaterka z ciętym językiem i ostrym mieczem, sprawa do rozwiązania i wielki zły kocur, który zwie się Władcą Bestii i przy okazji jest panem gromady zmiennokształtnych.

Wyobraź sobie świat u szczytu technologicznego rozwoju i nagły wybuch magii, który wszystko niszczy. W Atlancie eksploduje magia i całkowicie blokuje technologię. Każda jej fala zatrzymuje działanie samochodów, samolotów i innych urządzeń, bez których ludzie wcześniej nie wyobrażali sobie życia. Gdy fala odchodzi, wszystko ponownie zaczyna działać. To jest świat Kate Daniels, a w jej żyłach płynie czysta magia. Gdy Kate dowiaduje się o śmierci swojego opiekuna, szybko podejmuje decyzje – musi znaleźć zabójcę i rozwikłać bardzo niebezpieczną zagadkę. Wiąże się to ze współpracą z Gromadą i Władcą Bestii, który jest nieobliczalny i ma swoje własne plany.

Ilona Adrews to nie jedna osoba, a małżeństwo, piszące wspólnie pod pseudonimem – Ilona i Andrew Gordon. Tworzą przede wszystkim urban fantasty i znani są właśnie z serii o Kate Daniels. Wydawnictwo Fabryka Słów zapowiedziało powrót serii, kolejne części prawdopodobnie zostaną wydane w 2018 roku, na co bardzo czekam. To jedna z serii, które sprawiają, że po przeczytaniu jednej części, chce się więcej i jeszcze więcej. Po zakończeniu „Magia kąsa” od razu chciałabym przeczytać drugi tom – „Magia parzy”.

Nowe...

Nowe wydanie to nowa oprawa – Fabryka Słów zapowiada piękne, magiczne okładki. Przypominają mi te z „Zawód Wiedźma”. Mają w sobie fantastyczny klimat. Jeśli porównacie je z tymi z pierwszego wydania, to zauważycie, że są o wiele lepsze. W klimacie dobrego, rasowego fantasty. Książki nie ocenia się po oprawie, ale już wiemy, że „Magia kąsa” to świetna powieść, więc zasługuje również na świetną oprawę.

Akcja płynnie szybko, płynnie i niesamowicie wciąga. Bohaterka jest wyrazista, od razu się ją lubi i chciałoby się napić z nią piwa, pogadać o magii i najlepszych walkach. Świat wymyślony przez autorów ma niesamowity potencjał – to zmierzenie cywilizacji i techniki z nieujarzmioną magią. Wampiry, zmiennokształtni i przerażające stwory, które wywołują ciarki. Jeśli kojarzycie piękne wampiry, to w tej książce poznacie ich prawdziwe oblicze. Nie ma ładniutkich wampirów, są za to mrożące krew w żyłach umarłe bestie, wywołujące odruch wymiotny. Nie chcielibyście ich spotkać w nocy. I to mi się podoba! W „Magia kąsa” paranormalne postaci są groźne i nieobliczalne, rządzą się starymi prawami i jedno nieostrożne słowo może ich sprowokować. Kate nie musi się nawet odzywać, samą swoją postawą potrafi ich wkurzyć, co zawsze pakuje ją w tarapaty. Nie jest więc miło i puszyście, mamy za to dużo akcji, ciekawy wątek kryminalny, brutalną walkę, dużo emocji i zakończenie zapowiadające jeszcze lepszą kontynuację.

„Magia kąsa” była mi polecana już kilkakrotnie jako najlepsze urban fantasty. I nie zawiodłam się! Jest jeszcze lepiej, niż myślałam. Wciągnęłam się od pierwszej strony i nie mogłam oderwać do samego końca. Kate ma poczucie humoru, które uwielbiam, nigdy się nie poddaje, prawie z każdym pakuje się w pyskówki słowne, jednak wie, kiedy trzeba odpuścić. Podoba mi się jej temperament i nie ma co ukrywać, wokół tej dziewczyny cały czas coś się dzieje!

Uwielbiam wizję świata ukazaną w tej serii, liczę na jeszcze więcej magii, która ściera się z technologią, pradawnych stworzeń, zmiennokształtnych i Kate – z większą dawką ironii i zapału do walki! Wszystkim, którzy sięgną po raz pierwszy po tę serię, polecam! Jedyny minus jest taki, że książka kończy się zdecydowanie zbyt szybko.

Gabriela Rutana

Beata | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rewelacyjna powieść z gatunku urban fantasy. Wprawdzie pierwsza połowa książki zawiera raczej opis świata przedstawionego, ale jest to niezbędne, by poznać i zrozumieć zasady wykreowanego universum. Potem akcja nabiera tempa i nie sposób już oderwać się od czytania. Kate szykuje się na moją ulubioną bohaterkę: sarkastyczna, ostra, a jej poczucie humoru mnie urzekło:) Mój typ:) Świat Kate pełen jest krwiożerczych bestii i magii. Każdy chowa coś w zanadrzu, ale co...? Jeszcze nie wiem, ale obiecuję - dowiem się:)

onika | 2015-03-15
Przeczytana: marzec 2015

Napisanie powieści w narracji pierwszoosobowej to naprawdę trudna rzecz. Autorzy (tak, autorzy – Ilona Andrews to piszące małżeństwo) książki „Magia Kąsa” może nie wspięli się na wyżyny doskonałości, ale też nie polegli. Wykreowali zadziorną i niepokorną bohaterkę, Kate Daniels, obdarzoną sarkastycznym poczuciem humoru i dużym dystansem do siebie. Dziewczyna całkiem dobrze radzi sobie w świecie rządzonym przypływami i odpływami magii, która nie daje się podporządkować żadnym prawom i regułom, a technika jest wobec niej bezradna.

Kate jest obdarzona mocą, ale kim naprawdę jest, tego przez całą książkę czytelnik się nie dowie. Za to możemy jej towarzyszyć w tropieniu zabójcy Grega, przyjaciela rodziny i Rycerza Zakonu Miłosiernej Pomocy. Dzięki niej poznamy to niezwykłe uniwersum, w którym Ród (Panowie umarłych kontrolujący stada wampirów) i Gromada (Władca Bestii na czele zmiennokształtnych) muszą jakoś koegzystować. Tajemniczy morderca sprawi, że Kate chcąc nie chcąc będzie...

Wkp | 2017-11-27
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

KSIĄŻKA NIE KĄSA

Ale też i nie powala na kolana. Przynajmniej ta. Ale nie tego przecież oczekiwałem, sięgając po dzieło z gatunku urban fantasy, zmieszanego z postapo. Spodobał mi się sam pomysł i choć powieść okazała się napisana bardzo prostym językiem, na tym właśnie polu na pewno nie zawiodła.

O czym opowiada „Magia kąsa”, pierwszy tom serii o Kate Daniels? O świecie przyszłości, niezbyt odległej w czasie od nas, ale ukazującej drastyczne zmiany jakie zaszły w naszej rzeczywistości. Kiedy bowiem doszło do wybuchu magii, technologia i praktycznie wszystko to, co dotychczas osiągnęli cywilizacyjnie ludzie, przestało mieć znaczenie. Powróciły rzeczy, które dotychczas uważane były za przesąd, tudzież mit – wystarczy wymienić wampiry, jakieś zmiennokształtne stwory czy nawet pradawne bóstwa. W ruinach Atlanty, w której przyszło żyć głównej bohaterce, czyli oczywiście Kate Daniels, nie jest więc szczególnie bezpiecznie. Szczególnie, że kobieta pracuje jako najemniczka,...

Olanto Magic | 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018

Początkowo nie mogłam się kompletnie wgryźć w tą książkę, walczyłam z nią. Wprowadzenie do tego obszernego świata strasznie mi się nie podobało. Czułam się jakbym została wrzucona w środek akcji, który dzieje się w książce, i ciężko było mi się w tym wszystkim odnaleźć. Autorka zamieszczała zbyt wiele szczegółowych opisów krajobrazów, budynków. Skupiała się za bardzo na poszczególnych elementach, zamiast przyśpieszyć tempo akcji. Co prawda opisy rodu, gromady, zakonu czy gildii, lub czyhających potworów, są niezbędne do ukazania nam jak funkcjonuje świat, w którym się znaleźliśmy. Mimo tego pierwsza połowa książki, była tym zbyt bardzo zapełniona. Dla mnie kluczowym momentem było spotkanie Kate Daniels, z przywódcą gromady Curranem. Od tego momentu akcja zaczęła nabierać szybkiego tempa, co sprawiło, że nie mogłam oderwać się od książki. Głównym elementem na którym skupia się bohaterka jest rozwiązanie śledztwa. Kto stoi za zabójstwem? Jakie osoby są w to zamieszane? Która z...

Catalina | 2012-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2012

Fantastyka to bardzo szerokie pojęcie, zawierające w sobie wiele podgatunków. Jednym z nich jest urban fantasy, który charakteryzuje się ukazaniem kontrastu między współistniejącymi w świecie przedstawionym magią a techniką. Magia wkracza do wielkomiejskich, betonowych dżungli, a wraz z nią nadprzyrodzone istoty. Konfrontacja magii z techniką tworzy specyficzny klimat, który jednych może fascynować i przyciągać, innych natomiast – odpychać. Ja niewątpliwie należę do tej pierwszej grupy i dlatego ostatnio zdecydowałam się sięgnąć po jedną z najbardziej znanych serii reprezentujących ten gatunek, a mianowicie po cykl „Kate Daniels” autorstwa Ilony Andrews.

Tajemnicza Ilona to tak naprawdę duet literacki – Ilona i Andrew Gordon, małżeństwo pisarzy, którzy poznali się w szkole, na zajęciach z podstaw pisania, co dla każdej zapalonej czytelniczki (czyli również mnie) musi wydać się romantyczną historią. Wspólnie stworzyli już dwa cykle powieściowe, w tym „Kate Daniels”, która podbiła...

Kasiag | 2018-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2018

Od bardzo dawna chciałam przeczytać serię o Kate Daniels. Wiele entuzjastyczych opinii przeczytałam na jej temat i chciałam się przekonać czy słusznie.
Kiedy więc zaczęły się ukazywać wznowienia serii, pomyślałam, że nie mogę przegapić takiej okazji i zaopatrzyłam się w dwie pierwsze części.

I teraz już wiem, że to był zdecydowanie dobry ruch z mojej strony.

Świat wykreowany przez (jak się okazuje) małżeństwo autorów nie wciągnął mnie co prawda błyskawicznie i z hukiem (jak się spodziewałam), ale wsączał się powoli, dając się stopniowo poznawać, w każdym oryginalnym aspekcie (co, patrząc z perspektywy, było o wiele lepsze).
Wyobraźnia autorów nie ma granic, świat przez nich wykreowany jest bardzo oryginalny i skomplikowany na tyle, że przyswojenie wszystkich reguł nim rządzących przychodzi stopniowo, wraz z rozwojem akcji.
Kate, która jest jednocześnie naszym narratorem doskonale zna te reguły, a zasada główna i najważniejsza zdaje się brzmieć: nie dać się zabić.
Świat, w którym...

Vanaylia | 2010-12-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Curran...*ślini się*

Lenalee | 2010-04-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2010

Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się, że ta książka tak mi się spodoba. Myślałam, że będzie to kiepska, nieudana lekturka. Jestem mile zaskoczona, gdyż mogę stwierdzić, że chyba niczego tej książce nie brakowało. Ciekawa, wciągająca, zabawna i lekka. Czyta się bardzo szybko, nie ma momentów, które by nużyły, całe szczęście! Grzebyka nie lubiłam od samego początku, taki facet-pieszczoch z niego. Zdecydowanie odpada. Za to Curran - chodzący seks, tajemnica i arogancja. Jak najbardziej tak. Cóż, oczywiście polecam każdemu tę książkę, bo naprawdę warto ją przeczytać. A ja tymczasem z zniecierpliwieniem czekam, aż dostanę drugą część.

Kate Daniels to naprawdę bardzo dobra książka, jak i sama bohaterka. Czytałam już tę serię wiele razy, ale po latach dopiero powróciłam do kolejnej próby zmierzenia się ze światem Atlanty. Okazało się, że znowu było przyjemnie, wesoło, choć i trochę mrocznie. Akcja dzieje się szybko, autorzy nie dają czytelnikowi choćby chwili wytchnienia, Kate daje pokazy ostrego języka i humoru, a zagadka rozwiązuje się szybciej niż by wszyscy mogli pomyśleć. Jedna wada - wprowadzenie bohatera pod sam koniec książki, niewiadomo skąd i oczywiście wie, jak pokonać głównego przeciwnika... CUDO! Ale tak poza tym, polecam ;)

Odzwyczailiśmy się od magii. To było tak łatwe, że zostały po niej jedynie legendy. Oddaliśmy się w ręce techniki ufając jej bezgranicznie, pozwalając kontrolować i wpływać na każdy aspekt naszego życia. A potem magia wróciła.
Fala za falą dewastowała osiągnięcia techniki. Równała z ziemią budynki, odcinała prąd, podcinała skrzydła prawom fizyki wprowadzającym w ruch pojazdy. A potem odchodziła, ale nigdy na długo.

Pierwsze spotkanie z tą książką nie wróżyło czegokolwiek dobrego. Na okładce lew, który chyba uciekł z Narnii, pani z kwadratową szczęką i tekst Patricii Briggs, który mnie osobiście bardziej zniechęcał niż zachęcał. "Niepokorne dark fantasy"? Litości.
I pewnie skończyłoby się na powyższym, gdyby nie recenzja i namowa znajomej.

Kate nie miała łatwego życia. Mroczna przeszłość i niepewna przyszłość. Najemniczka żyjąca z umiejętności walki z nadprzyrodzonymi zagrożeniami nękającymi Atlantę.
A Atlantę ma co nękać: łaki czające się po zaułkach, wampiry łażą po suficie i...