Kraina najczystszego powietrza

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Región más transparente
Kraina, najczystszego, powietrza
bookworm

Międzynarodową sławę przyniosła mu wydana w 1962 Śmierć Artemia Cruz, jednak już debiutancka powieść Fuentesa Kraina najczystszego powietrza ukazuje pełnię talentu Meksykanina i zakres jego zainteresowań. W swoich utworach porusza kwestię meksykańskiej historii i tożsamości, w wielu z nich pojawia się wątek rewolucji meksykańskiej i fascynacja miastem Meksyk (Ciudad de México). Według Fuentesa dzisiejszy Meksyk jest "dzieckiem" wielowiekowego przenikania wpływów hiszpańskich i azteckich, ale także presji wywieranej na ten kraj przez potężniejszego północnego sąsiada - Stany Zjednoczone. W swoich utworach pisarz wykorzystuje zdobycze techniki narracyjnej Dos Passosa, a także Joyce'a oraz wprowadza śmiałe rozwiązania konstrukcyjne i lingwistyczne.

źródło opisu: Okładka

Aneta | 2018-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2018

Ukazało się wznowienie w PiW-ie, powieści o której słuchałam opowieści, czytałam egzemplarz z biblioteki, zjechany na amen. Teraz mam i delektuję się, czego i Wam życzę. Fuentes mistrzem jest, wcześniej pisałam o Myśliwskim. Stoją jeden obok drugiego. Ucho obok Krainy.

mm8371 | 2013-05-10

Jeśli wybierasz się do Meksyku a nie czytałeś....sry...raczej zmień plany (może jednak Chorwacja?))

Artmedia9 | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

Ta książka idealnie pasuje mi do awangardowych obrazów z lat 20., przedstawiających bawiących się bogaczy, dancingi, wszystko w przejaskrawionych barwach i zamazanych kształtach...Jestem po lekturze najpierw Carpentiera-Eksplozja w katedrze a teraz Fuentesa i porównanie tych dwóch zdecydowanie wypada na korzyść Carpentiera. U Fuentesa niektóre wątki kończą się nagle, w niezrozumiały sposób i zostawiają u mnie lekkie rozczarowanie, np. wątek Cienfuegosa. Także niektóre opisy mógł odrobinę skrócić, bo spowalnia to akcję i sprawia, że odruchowo się je "przerzuca" wzrokiem.

Mariusz | 2018-12-31
panmrl | 2018-11-01