Adam w Edenie

Seria: Mistrzowie Prozy
Wydawnictwo: Świat Książki
Adán en Edén
Ag2S

Adam Gorozpe to jeden z najbogatszych ludzi w Meksyku. Nie osiągnął tego własną pracą, ale małżeństwem. Adam Góngora to perfidny karzeł, a jednocześnie bardzo potężny człowiek - szef bezpieczeństwa narodowego. Obaj nie liczą się z niczym, gdy ich drogi się krzyżują nie może z tego wyniknąć nic dobrego. Gongora przyprawia Gorozpe rogi, zastrasza jego kochankę a jednocześnie proponuje szatańską spółkę – wspólne sięgnięcie po prezydenturę. To pomysł niebezpieczny dla Gorozpe i pogrążający kraj w całkowitej anarchii. Ściągnięte przez niego bojówki rozprawiają się z Gongorą i zdobywającymi coraz większe znaczenie kartelami narkotykowymi. Prywatne porachunki, ale ktoś upatruje w tym „ręki Boga”…

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/adam-w-edenie-carlos-fuentes,p90083320.html

| 2014-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2014

Droga do sukcesu to dobre stanowisko lub wejście do wpływowej rodziny. Szczeble kariery zdobywa się dzięki powiązaniom. To Meksyk, ale też każde inne miejsce na ziemi. "Adam w Edenie" to uniwersalna powieść o dobrze wżenionym bohaterze, karierowiczu uciekającym od głupiej żony do cudownej kochanki. Co za banał, ale jaki meksykański banał, przesiąknięty atmosferą korupcji, przemocy i dążenia do władzy za wszelką cenę.
Na początku chciałam rzucić książkę w kąt, ale potem wciągnęłam się w rozważania głównego bohatera Adama i popłynęłam przez treść zastanawiając się jak to się skończy. Czy to będzie kolejny triumf, czy bolesny upadek z wysokiego konia?
Nie jest to twórczość w moim ulubionym stylu, ale myślę, że jeszcze dam kiedyś szansę panu Fuentesowi.

allison | 2012-08-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Po najnowszej książce Fuentesa spodziewałam się czegoś więcej. Niestety, powieść jest nieco chaotyczna, a akcja momentami się ślimaczy.
Pomimo tych minusów fabuła intryguje, gdyż autor - tak jak w wielu innych utworach - przedstawia czytelnikowi obraz współczesnego Meksyku jako kraju zżeranego przez korupcję, w którym bieda sąsiaduje z bogactwem, najczęściej zdobytym nieuczciwie.
Interesujący i niejednoznaczny jest także główny bohater, narrator, który najlepiej charakteryzuje opisywany świat w następującym fragmencie:

"Rozumiem też jednak odwieczne mechanizmy meksykańskiej korupcji, znajdujące zastosowanie na samej górze i na samym dole, od orła po węża, od lwa po kojota. I tę wieczną przepychankę, tę ciągłą wymianę kadr, porozumiewawczych mrugnięć, propozycji "nie do odrzucenia". Począwszy od łapówki dla policjanta, skończywszy ma łapówce dla ministra. Po to, żeby ten pierwszy nie wsadził cię do więzienia i żebyś ty nie wsadził do więzienia tego drugiego. Zwariować można!...

Dubenschmitz | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Gdyby tę książkę napisał ktoś inny, ocena byłaby może o punkt wyższa, ale to Fuentes i stać go na wiele więcej. Jakoś nie dostrzegłem tej misternej intrygi, plątaniny zdarzeń i sytuacji, głupiej żony, namiętnej kochanki, a o tym wszystkim wydawca nakłamał na okładce. Ledwie zarysowane, bez pogłębienia i ...nudne jak cholera. Trochę tylko ciekawych przemyśleń na temat mechanizmów władzy. Tyle tego, co na 1 odcinek "House of cards". Zawiodłem się, Carlos.

Cahl | 2014-05-16

Zazwyczaj już po kilku przeczytanych zdaniach wiem czy coś mi się spodoba czy nie. Tutaj zdania mnie wręcz odpychały ale ponieważ nie lubię zostawiać rozpoczętych książek a lubię jak mnie coś zaskakuje, zmusiłam się do czytania. Pochłonęłam ją szybko, podsumowanie - dzień uważam za stracony. Nie znam twórczości Fuentes'a choć przepadam za południowoamerykańską literaturą. Ta książka nie tyle nudzi co irytuje. Historia jakich wiele, bohater, który nie wzbudza najmniejszej sympatii - bufon, prostak, pępek świata kierujący się niskimi pobudkami. Historia opowiedziana bez polotu, a próba wplecenia w nią wątków politycznych, społecznych i religijnych to jedna wielka równia pochyła. Odniosłam wrażenie, że wszystko to jest "opowiedziane" pobieżnie, tak jakby ktoś próbował sklecić ze sobą odpady i przedstawić to z dumą jako sztukę najwyższych lotów. Można wykreować głównego bohatera, który nie wzbudza sympatii ale wciąż jest intrygujący, Fuentes poległ z kretesem. To, że nie dałam jednej...

| 2015-09-18
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 18 września 2015

Przez chwilę miałem nadzieję, że tej książki nie rozumiem, ale niestety jest po prostu słaba. Kompletny chaos, nie czułem najmniejszej więzi zarówno z głównym bohaterem, jak i resztą postaci (które zresztą są przedstawione zupełnie nijako ). Książka jest bardzo krótka, a i tak mam wrażenie, że niektóre wątki są wciśnięte na siłę i niepotrzebne.
Zupełnie nietrafiony początek odkrywania jednego z najważniejszych pisarzy literatury iberoamerykańskiej. Mam nadzieję, że to tylko wypadek przy pracy, ale przez jakiś czas nie mam zamiaru nawet tego sprawdzać.

skrytka_kulturalna | 2015-05-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 01 maja 2015

Bardzo źle czytało mi się tę książkę. Bełkotliwa, nudna i bez sensu. Czy to kwestia różnic kulturowych i tego, że opowiada ona o współczesnym Meksyku - państwie bardzo od Polski odległym. Nie wiem. Ale nie podobało mi się.

Basia | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Wybitna i współczesna... Książka ta kolejny raz potwierdza, że określenia te się wzajemnie wykluczają. Jedynym plusem lektury jest jej objętość - krótka i dzięki temu szybciej można ją przeczytać.

Adam Gorozpe dobrze się ożenił dzięki czemu zyskał wysoki status społeczny. Udało mu się znaleźć kochankę, tajemniczą El, która zaspokaja jego potrzebę miłości i bliskości. Wszystko zaczyna się walić, gdy pojawia się wróg - Adam Gongora...

Już na początku wiedziałam, że nie będzie dobrze. Pseudofilozoficzne rozważania dotyczące komet były jednak tylko zapowiedzią jeszcze bardziej banalnych, aczkolwiek pretendujących, przemyśleń głównego bohatera. Cieszę się, że mam to już za sobą.

Carlos Fuentes, zgodnie z notką biograficzną, jest jednym z najwybitniejszych twórców prozy meksykańskiej. Niestety, "Adam w Edenie" na razie skutecznie zniechęcił mnie do zapoznania się z resztą jego twórczości.

tanya | 2012-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Właściwie to sama nie wiem...
Powinna mi się podobać poszarpana historia, której luki można uzupełnić własnymi domysłami, ale... ale brakowało mi w tej książce tej nieokreślonej magii, która wytwarza się między mną, autorem a bohaterami.

mm8371 | 2013-05-11

Miłość, władza,polityka... w sumie jednak rozczarowanie.

Zzyciaksiazek | 2012-05-07