Żeby cię lepiej zjeść

Seria: Proza Iberoamerykańska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Para comerte mejor
gosiaw

"Żeby cię lepiej zjeść" osiągnęła w Argentynie w latach 1968-1970 aż pięć wydań, wkraczając szturmem do nowej literatury tego kraju. Powieść Eduardo Gudiño Kieffera jest w istocie oryginalnym zjawiskiem artystycznym i próbą syntezy jednego pokolenia. Pokolenia ludzi młodych, wkraczających w rozdartą i skłóconą rzeczywistość naszego stulecia. "Żeby cię lepiej zjeść" jest również opowieścią o mieście Buenos Aires, które stanowiąc tło akcji jednocześnie wydaje się być ukrytym i niemal żywym partnerem losów bohaterów książki.

Interesującą stroną utworu jest takie ujęcie formalne, gdzie każdy rozdział odpowiada innym postaciom, a ich monologi, rozmowy czy fragmenty zapisków tworzą osobliwą "polifonię" dzieła. Poszczególne głosy łączą się jednak w przejrzystą całość dzięki wewnętrznej logice narracji, a ich ekspozycje, przeprowadzenie i rozwiązania poddane są żelaznemu "kontrapunktowi" użytemu przez autora.

Wartość powieści Gudino Kieffera polega też na tym, że jej wymowa ma znaczenie uniwersalne, jakkolwiek nie można zgadzać się ze wszystkimi postawami jej bohaterów. Tym bardziej, że są w niej echa wielkich konfliktów moralno-politycznych naszych czasów.

źródło opisu: allegro.pl

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl

reptar | 2017-03-27

Znalazłem! To tej książki szukałem przez ostatnie kilkanaście lat swego czytelnictwa! Mam ochotę zacząć to czytać od razu jeszcze raz. Choć może powinienem trochę powściągnąć swój entuzjazm, bo jednak nie jest to do końca ta akcja, na którą czekał Poomerang. Ale jak dotąd bliżej nie było.

"Żeby cię lepiej zjeść" to takie przeżycie, w którym akcja jest głównie pretekstem, ale każdy kolejny epizod, nie wyłączając monologów, daje poczucie, że - na szczęście - udało się go zdobyć. A może ocalić. Wychwycić. W każdym razie wchłonąć. Parokrotnie przerywałem lekturę na bieżąco, by powrócić na chwilę do jakiegoś wcześniejszego fragmentu, bo te raz przeczytane stawały się wtajemniczeniem, a drobne motywy - powódź, James Bond, chłopaki, pakichło - przeradzały się czasem w refreny, czasem w mity. Ze szczególnym uwzględnieniem tego cudnego wywiadu z Gladys Lattarulo, który trzeba na własne oczy przeczytać, żeby w pełni świadomie docenić geniusz "Boskiego Buenos".

Pewną trudność mogą...

uhuhu | 2017-04-19
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

"Żeby cię lepiej zjeść" to książka arcycudowna i przegenialna. Właśnie taka.

Jak w każdej cudownej książce, fabuła bardzo szybko schodzi na plan dalszy: człowieka wciąga sama przyjemność obcowania z arcydziełem, możliwość oddania się rytmowi języka, cudowności skojarzeń i gier słów, mnogości aluzji i tropów kulturowych i literackich, których węszenia nigdy dość. Do tego dodajmy to cudowne uczucie, że za kilka lat przy ponownym czytaniu nudniej nie będzie, o, nie, że na pewno znów uda się odkryć wiele nowych smaczków i zachwycić się jeszcze wiele razy... I jeszcze to, że akcja toczy się w klimatach południowoamerykańskich...

Autor naprawdę umie pisać. Niezwykle sprawnie i atrakcyjnie sprzedaje czytelnikowi świetnie zarysowanych bohaterów, oczywiście w pakiecie z całą gamą uczuć, od śmiechu do depresji, a wszystko to okrasza setkami niesamowitych poetyzmów, ech, powtórzeń i aż człowiekowi żal się robi, że nieznajomość hiszpańskiego pozbawia go jeszcze większej porcji tych...

Agnieszka Skowronska | 2012-06-13

boskie buenos-dawny przeboj Cory,jest plagiatem fragmentu tej ksiazki.

medran66 | 2014-11-10
EgzaltowanaKsiążkami | 2014-09-07