Elegia dla bidoków

Okładka książki Elegia dla bidoków J. D. Vance
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Elegia dla bidoków
J. D. Vance
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
Hillbilly Elegy
Marginesy
2018-02-15
2018-02-15
Tomasz S. Gałązka
amerykański sen Appalachy autobiografia biografia literatura faktu nałogi Ohio Pas Rdzy patologia prowincja USA uzależnienie wspomnienia
Inne

Od bidoka do bohatera

1956 14 299

Ważna dla amerykańskiego społeczeństwa - może ktoś po lekturze zrozumie, że "biali" z niektórych regionów świata wcale nie mają lepiej.

Autorem i bohaterem tej autobiografii jest amerykański prawnik po prestiżowej uczelni. Z pochodzenia- tytułowy bidok. Książka warta przeczytania z dwóch powodów. Po pierwsze pokazuje inne oblicze Ameryki. Ameryka to nie tylko wszystko, co największe i najlepsze. To także kraj biedaków, którzy tę swoją biedę i wykluczenie przenoszą z pokolenia na pokolenie. Po drugie książka jest genialnym tekstem motywacyjnym. Pokazuje, że człowiek może zrobić ze swoim życiem, co zechce. Może popłynąć pod prąd, wygrać z genetyczną i społeczną determinacją. Aby tak się stało, potrzeba tylko…. Przeczytaj, a dowiesz się, co uratowało autora przed powieleniem wzorców, wśród których przyszło mu dorastać.

Bardzo polecam! Wspaniała książka ukazująca problem ubóstwa materialnego i emocjonalnego w USA, która naprawdę nie jest krajem miodem i mlekiem płynącym.

Straszne. Zdaję sobie prawę, że człowiek, który wychował się w patologicznym środowisku ma spaczony ogląd rzeczywistości, ale potwornie irytował mnie ten pełen nostalgii ton, z jakim autor opisuje "bidoków", a zwłaszcza dziadków, którym książkę dedykuje. Z przymrużeniem oka opisuje, jak babcia - wulgarna, agresywna stara pijaczka - grozi bronią czy odzywa się do dziecka, rzucając ciężkimi przekleństwami. Autor z sentymentalnym uśmieszkiem wspomina przemoc w rodzinie, okrucieństwo i krzywdy - zwłaszcza wobec dzieci. Wszystko to pół żartem, z ironią, z nostalgią i tęsknym wspomnieniem za minionymi czasami.
Niedobrze się robi.
Ale rozumiem, że autor nie jest w stanie spojrzeć na opisywaną przez siebie historię w sposób obiektywny. Gdyby ta książka napisana była z reportażonym chłodem, gdyby nie opisywała patologii wesołkowatym tonem, może byłaby lepsza.
A jest obrzydliwa.

Bardzo ciekawa analiza zjawiska biedy, sposobów jej dziedziczenia, mechanizmów psychologicznych i socjologicznych z nią związanych, a także powstawania tożsamości "bidoka". Skłania do refleksji. Serdecznie polecam.

Na półkach: , , , , , ,

Nie polecam, oczekiwałam lepszej historii pokazującej zróżnicowanie amerykańskiego społeczeństwa, a dostałam historię o totalnej patologii, a potem opowieść rodem z amerykańskich filmów o pucybucie zostającym milionerem. Już po kilkudziesięciu stronach odczułam przesyt patologicznych historii o biedzie, alkoholizmie i podejmowaniu złych wyborów. Naprawdę, nie jest to pozycja obowiązkowa dla fanów Stanów Zjednoczonych.

Pokazuje, że życie w USA jest pełne rozwarstwienia. Czy historia zbyt przejaskrawiona w jedną stronę? Nie wiem. Jednak, gdy poszuka się innych materiałów o tym regionie, wiele wskazuje na to, że tak właśnie może być.

“Chcę, żeby inni dowiedzieli się, jakie to uczucie, kiedy człowiek już prawie jest gotów sam siebie skreślić i co może go do tego skłonić. Chcę, żeby pojęli to, co dzieje się w życiach ludzi biednych, i psychologiczne konsekwencje ubóstwa materialnego oraz duchowego dla ich dzieci. Chcę, żeby ludzie zrozumieli amerykański sen – taki, jakiego doświadczyłem ja i moja rodzina. Chcę, żeby pojęli, co naprawdę oznacza awans społeczny. Chcę też, żeby uświadomili sobie to, czego sam nauczyłem się dopiero niedawno: że nawet ci z nas, którym poszczęściło się żyć w amerykańskim śnie, wciąż są ścigani przez upiory życia, które za sobą pozostawili”.

Historia ludzi, którzy utracili wiarę w amerykański sen.

trudno się obiektywnie ustosunkować- wczyuwalny fałsz i przerysowanie (bez wątpienia w drugiej części, jaki to autor odniósł sukces, i naciągane historie ze studiów),co daje poczucie, że pierwsza "zła" część przerysowana w drugą stronę...

Ciężko ocenić jest tą książkę. My byśmy powiedzieli o tej historii, że to typowa patologia. Mimo że daję tylko sześć gwiazdek, jednak polecam tą książkę.

• Literatura amerykańska
  • USA