ebook, darmowa antologia
Fenrir

Książka, którą zaraz przeczytasz, zrodziła się z czystej pasji. Pierwszy tom Fantazmatów to projekt non-profit, przygotowany w całości przez wolontariuszy, chcących przybliżyć czytelnikom polską fantastykę od jej najlepszej strony. Obok znanych i lubianych twórców, takich jak Agnieszka Hałas, Magdalena Kucenty, Paweł Majka czy Andrzej Sawicki, w antologii znalazły się także konkursowe prace piątki autorów, znajdujących się dopiero na początku literackiej drogi. Usiądź wygodnie i przygotuj się na niezapomnianą podróż po planach astralnych, równoległych światach, dalekich krajach i do… sąsiedniego miasta. Twoimi towarzyszami będą śmiech i wzruszenie, magia i nauka, realizm i fantazja. Przede wszystkim jednak czeka cię dobra zabawa.

W skład antologii wejdą opowiadania:
"Babie lato" – Piotr Borlik

źródło opisu: http://fantazmaty.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

Przyszło mnie poznać „Fantazmaty tom I” po tomie II. Przypominam więc tylko o nagrodach jury na: https://www.fantastyka.pl/informacje/pokaz/1793, a sam omawiany zbiór jest dostępny na: https://fantazmaty.pl/projekty/fantazmaty-tom-i/?fbclid=IwAR1JhuYPr0Q6WAQQD3OPZ2bv7jWMMCPKN3OQJL-lCHEuLPE7rdWDAb3omEg
Zbiór rozpoczyna Paweł Majka „Trupy” (s.7 e-book). Brak informacji pozwala mnie tylko przypuszczać, że to ten znany Majka, ur.1972, autor „Niebiańskich Pastwisk”, mający na LC 21 pozycji. To opowiadanie rutyniarza odbieram jako żartobliwy moralitet, z oryginalnymi fantazjami seksualnymi. Nieszkodliwe, zabawne, zasługuje na 7/10
Agnieszka Hałas (ur.1980) „Pod skórą” (s.56). Ma 25 pozycji na LC, a ja dwukrotnie recenzowałem jej utwory i w obu przypadkach dałem pałę. W tym - przeważa motyw kazirodztwa, nie bardzo rozumiem powodu umieszczenia tego opowiadania w tym zbiorze. Dla świętego ...

Piotr_M | 2018-04-16

Antologia zawiera dwadzieścia opowiadań polskich autorów, wśród których znajdziemy, między innymi, nazwiska znane polskim czytelnikom fantastyki takie jak: Majka, Hałas, czy Łukawski oraz pisarzy dopiero rozpoczynających swoją literacką przygodę. Przyjrzymy się zatem poszczególnym tekstom.

Antologię otwiera opowiadanie sci-fi Trupy Pawła Majki – według mnie jeden z najciekawszych tekstów całym zbiorze. Akcja utworu rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości, kiedy możliwe są już podróże w czasie. Jak nietrudno się domyślić, ktoś szybko wpadł na pomysł połączenia tej technologii z seksem i przemocą, co oprócz upadku moralności i szybkiego pogrążenia się zamożnej części ludzkości w dekadencji, doprowadziło też do powstania wielu prężnie działających firm, oferujących niepowtarzalne przeżycia. Pomijając kwestię podróży w czasie, tekst Pawła Majki wielokrotnie przywodził mi na myśl serial Westworld oraz kilka odcinków Czarnego lustra. Pomimo, w mojej opinii, nieco nienaturalnych...

BetiFiore | 2018-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

Nie jestem wielką fanką tego gatunku, choć cenię klasyków - bardzo lubię Lema, Tolkiena. Większość opowiadań ciekawa, niektóre bardzo mi się podobały, może ze dwa kompletnie mi nie podeszły. Są to jednak opinie całkowicie subiektywne, jako że jestem laikiem i po fantasy czy science-fiction sięgam baaaaardzo rzadko.

Ahsan | 2018-04-16
Przeczytana: kwiecień 2018

Polecam (siebie i innych ;) ).

Mecha_Kulturacja | 2018-04-18

16 kwietnia światło dzienne ujrzała olbrzymia antologia fantastyki – Fantazmaty. To gratka dla miłośników gatunku z kilku względów. Raz, że jest zupełnie darmowa. Dwa, że zainteresowani znajdą w niej aż 20 opowiadań (a to zaledwie pierwszy tom). Są to teksty zarówno uznanych autorów jak i pisarzy wyłonionych w konkursie. Jest co czytać. A jak dobre są te teksty?

Twórcy antologii wiedzieli jak zatrzymać czytelnika przy sobie, bo na pierwszy ogień wystawili kilka znakomitych opowiadań. Całość otwierają Trupy Pawła Majki, opowieść z pogranicza sci-fi, w której znajdzie się miejsce i na podziwianie samobójstwa obersturmführera i na przygodny seks z Kleopatrą. Elita pławi się w luksusie raju, reszta ludzkości stopniowo doprowadza do zagłady Ziemi. Jest intryga, jest temat zmuszający do refleksji i kawał dobrego pisarstwa.

Anna Hałas oddaje w nasze ręce mocno obyczajową opowieść Pod skórą z wyrazistą kobiecą bohaterką, która opisuje swoje niezbyt szczęśliwe życie, rodzinny dramat,...

Joseheim | 2018-09-13
Przeczytana: 13 września 2018

Jak na antologię opowiadań, "Fantazmaty" nieźle sobie radzą w porównaniu z konkurencją. Tekstów jest tu sporo, różnych gatunków, w różnych stylach i klimatach, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Mnie, jak to zwykle bywa, kilka tekstów się wyraźnie podobało, kilku nawet nie doczytałam, resztę uważam za mniej lub bardziej przyzwoitą. Ogólnie rzecz biorąc jeśli ktoś lubi opowiadania fantastyczne, może spokojnie po tę pozycję sięgnąć - z pewnością wyłuska z niej coś, co go zainteresuje.

Siemomysła | 2018-05-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2018

Skoro w kolejnym tomie Fantazmatów ma się ukazać moje opowiadanie, czułam swego rodzaju powinność czytania tomu pierwszego od deski do deski. Z całego tomu znałam jedno opowiadanie, które pojawiło się na spotkaniu sekcji literackiej Logrus, do której należę. "I moją głowę też" Alicji Tempłowicz bardzo mi się podoba, ma klimat, świetny pomysł na apokalipsę i jest na tyle dreszczowe, bym je zapamiętała na dłużej. Spośród pozostałych 19 opowiadań zdecydowanie na pierwszym miejscu jest dla mnie "Pod skórą" Agnieszki Hałas. Autorka "Olgi i ostów" naprawdę potrafi ubierać w fantastyczną konwencję trudne problemy społeczne. Tekst dał mi do myślenia i po jego przeczytaniu nie byłam w stanie od razu czytać następnego. Najwięcej uciechy sprawiła mi z kolei "Drakodoncja stosowana" Kamili Dankowskiej. Genialne i IMO zaskakujące oryginalnością przełożenie legendy o Dratewce. Miód, cud i orzeszki. Drugie pierwsze miejsce ;) i totalnie się nie dziwię, że wygrało w konkursie :)
Następne, które...

Jakub | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

Pomysł na antologię tego rodzaju niesie ze sobą tyle zalet co i wad. Do tych pierwszych zaliczyłbym możliwość skonfrontowania czytelnika z mnogością stylów, narracji i koncepcji. To niewątpliwie wspaniały przegląd owoców wyobraźni autorów szeroko rozumianej literatury fantastycznej, także debiutujących. Z drugiej strony nie chroni to zbioru przed uwzględnieniem tekstów przeciętnych, czy po prostu słabych, które sprawiają, że niemożliwe jest ocenienie tomu wyłącznie w samych superlatywach.
Zgadzam się z jednym z recenzentów, że zdecydowanie najgorzej wypadają teksty "humorystyczne". Nie byłem w stanie poradzić sobie na przykład z opowiadaniem "Drakodencja stosowana". Być może wrócę do niego, kiedy moja córka skończy cztery lata i będę jej czytał bajki na dobranoc. Zupełnie nie w moim guście jest także tekst "Śnienie", niesamowicie długi w porównaniu do pozostałych, który pozostaje w klimacie komiksowych superbohaterów i szkoda, że nie powstał w formie komiksu. Niestety, w połowie...

Naz | 2018-11-20

Czytałam te teksty wielokrotnie podczas prac nad antologią. Wiele z nich nadal potrafię opowiedzieć ze szczegółami. Gdybym tylko miała czas, który pożerają kolejne antologie, na pewno bym się tutaj rozpisała o poszczególnych utworach. Ulubione - "Zachwyt" oraz "Na obraz i podobieństwo".

czytambolubie | 2018-04-28
Przeczytana: 24 marca 2018

Antologia "Fantazmaty" to owoc konkursu literackiego organizowanego pod tym samym tytułem. 20 opowiadań pióra 21 autorów i autorek. Tych, którzy już zaistnieli na rynku wydawniczym oraz tych, którzy w tej włśanie antologii mieli okazję zadebiutować. Wielka gratka dla wszystkich fanów literatury, nie tylko fantastyki. Każdy Czytelnik z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie. Teksty są bardzo różnorodne tematycznie: od czasów średniowiecznych zamków i przesyconych magią światów po futurystyczne opowiadania, w których rządzi sztuczna inteligencja stworzona ludzką ręką. "Fantazmaty" to niezwykła okazja zarówno dla autorów, by zaprezentować swoje możliwości, ale również ich Czytelników, by mogli ich odkryć i zapamiętać na przyszłość. A wszystko to w ramach projektu tworzonego przez pasjonatów, których jedynym celem jest dzielenie się swoją zajawką z innymi.

Całość recenzji dostępna pod adresem: http://zapach-ksiazek.pl/antologia-opowiadan-fantazmaty-tom-1/