Ramię Perseusza. Z głębokości

Seria: Horyzonty zdarzeń
Wydawnictwo: Rebis
Jola

NIESAMOWITE SPOTKANIE DWÓCH RAS W GŁEBOKIEJ PRZESTRZENI. BOGATE W SZCZEGÓŁY, KLASYCZNE SF! Ziemia stała się za mała dla ludzkości, a jej bogactwa naturalne niewystarczające. Na razie nie spotkano w kosmosie innych inteligentnych istot, więc członkowie wyprawy eksploracyjnej spokojnie prowadzą swe badania w Ramieniu Perseusza. Do czasu… Już pierwsze zetknięcie z obcymi pokazuje, że interesy...

Już pierwsze zetknięcie z obcymi pokazuje, że interesy wielkich korporacji wydobywczych i zagrożonego pozaziemskiego gatunku to zarzewie konfliktu. A jeśli dodać do tego brak wiedzy o drugiej rasie, konieczność stworzenia wspólnego języka i krwawy kontakt, starcie wydaje się nieuniknione.

Czy podwładni pułkownika Dethardta i profesora Solimowa pokażą najgorsze cechy rodzaju ludzkiego czy też oba gatunki zdołają się porozumieć? Planeta Isis 71 b staje się areną arcyciekawego spotkania.

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl

eR_ | 2017-08-07
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Ludzkość dążąc do podboju kosmosu, ma kilka celi które w przyszłości-być może nie tak odległej uda się zrealizować.
-odkrycie planety, bądź planet, na której złoża naturalne będą łatwo dostępne, a tym samym eksploracja będzie przysłowiową "bułką z masłem.
-planeta, na której warunki będą idealne, aby ją skolonizować, a tym samym "odciążyć" Ziemię.
-Nawiązanie kontaktu z jakąś-najlepiej wysokorozwiniętą cywilizacją-skłonną do podzielenia się swoją wiedzą, a jednocześnie by była to cywilizacja pokojowo nastawiona.

W książce"Ramię Perseusza" mamy do czynienia z praktycznie wszystkimi punktami. Oto ekspedycja ląduje na planecie, nie dość że niezwykle bogatej w różnego rodzaju minerały, czy związki, to dodatkowo jej atmosfera, roślinność wydaje się być idealna do przystosowania jej do warunków zdatnych dla człowieka. Jednocześnie w krystalicznie czystym oceanie naukowcy trafiają na niezwykłą formę życia, która zdaje się szukać tego samego co oni.Ale czy uda się nawiązać kontakt? I czy...

Bosy_Antek | 2017-09-12

O czym tu dumać, patrząc w kosmos, obserwując dynamiczny rozwój nauki i technologii, mając przy okazji świadomość historii gatunku, od ponad stu lat oferującego czytelnikom literackie wizje przyszłości? Jak to jest być dzisiaj twórcą science fiction, który musi zmierzyć się z problemem ogromnego dziedzictwa fantastyki? Ciężar konwencji, ograniczona przecież liczba motywów, archetypiczne rozwiązania i bohaterowie chyba bardziej krępują twórcę, niż pozwalają wierzyć w wieczną świeżość gatunku. Łatwiej dziś chyba znaleźć dzieła, które w (powiedzmy) postmodernistyczny sposób żonglować będą ogranymi motywami, puszczać oko w kierunku czytelnika, parodiując schematy, niż doszukać się we współczesnych tekstach fantastycznych autentycznie nowatorskich rozwiązań. Oczywiście pomiędzy dziełami szukającymi nowych dróg a tymi kalkującymi klasykę gatunku znajdują się książki uczciwie stawiające sprawę – nie starają się wyważać otwartych dawno temu drzwi, ale przechodzą przez nie swobodnym, pewnym...

Jakub | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

Wcześniej przeczytałem już "Światło Cieni" i "Łunę za Mgłą", więc sięgając po "Ramię Perseusza" uważałem, że ryzykuję zakup kolejnego przeciętniaka.
Jestem pozytywnie, ale lekko, zaskoczony.

Czytało się bardzo przyjemnie, a ilość informacji - tak o ludziach jak i kosmitach - jest idealna. Dużym plusem jest też narracja: prowadzona raz z jednej a raz z drugiej strony kontaktu.
Jednak po mimo tego wszystkiego, nie miałem poczucia, że czytam coś lepszego niż "po prostu dobrego". Jeśli autor chciał zaszyć jakiś morał, to mi umknął. (No, może poza silną sugestią z samej końcówki, ale nie jest to nic odkrywczego.)

Siódma gwiazdka za to jak są opisywani/przedstawiani obcy - miodzio!

Breaking_Bad | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

"Ramię Perseusza. Z głębokości" opowiada historię spotkania ludzi z przedstawicielami obcej cywilizacji. Rzecz dzieje się w bliżej nieokreślonej przyszłości na jednej z planet w części naszej galaktyki, zwanej Ramieniem Perseusza. Ekspedycja z Ziemi poszukuje złóż surowców, które nadawałyby się do eksploatacji. Nieoczekiwanie natyka się na przedstawicieli obcej inteligencji - Opokan, którzy podobnie jak ludzie przybyli w poszukiwaniu surowca. W ich przypadku jest to życiodajna substancja o nazwie sangis. Obie cywilizacje postanawiają nawiązać ze sobą kontakt...
Rafał Dębski napisał solidną powieść science-fiction, którą czyta się przyjemnie. Obca cywilizacja jest przedstawiona znakomicie. Trochę gorzej według mnie ma się sprawa z opisem ludzkiej cywilizacji przyszłości. Nie dostajemy za wiele informacji o tym w jaki sposób ludzie uzyskali możliwość podróży międzygwiezdnych i jak sobie poradzili np. z paradoksem czasowym Einsteina. Rozumiem, że intencją autora było przede wszystkim...

Rocy7 | 2018-01-18

Bliskie spotkanie 3 stopnia

Ramię Perseusza. Z głębokości” opowiada historię spotkania ludzi z przedstawicielami obcej cywilizacji. Znajdujemy się na planecie, na której ląduje ziemska ekspedycja naukowo-badawcza. Nieoczekiwanie natyka się na przedstawicieli obcej inteligencji – Opokan, którzy podobnie jak ludzie przybyli w poszukiwaniu surowca. W ich przypadku jest to życiodajna substancja o nazwie sangis. Czy uda się nawiązać kontakt? I czy najważniejsze-przedstawiciele tej rasy są przyjaźnie nastawieni i chętni do dialogu?

Spotkanie człowieka z obcą formą życia najczęściej w literaturze kończy się starciem, w którym jedna ze stron pada ofiarą drugiej. Czasem jednak autorzy stawiają na trzecie rozwiązanie i chcą pozwolić dwóm rasom na próbę nawiązania jakiejś nici wątłego porozumienia.

Dębski w sprawiedliwy sposób rozdziela swoją uwagę i raz skupia się na przedstawicielach własnego gatunku, a raz oddaje głos obcym. Prezentuje te same wydarzenia z punktu widzenia obu stron, co...

Vanter | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

To było moje pierwsze spotkanie z Autorem. Książka świetnie się czyta, historia wciąga i przedstawia niezwykłą próbę pierwszego kontaktu dwóch odmiennych ras których perspektywy postrzegania wynikające z ewolucji są tak niezwykle odmienne. Matematyka jest uniwersalnym językiem ale co gdy zapomnimy o układzie dziesiętnym i kiedy nie możemy niczego narysować patykiem na piasku bo druga strona nie widzi ani nie słyszy jak my?
Polecam.

bubs1983 | 2017-08-11
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Dębski trzyma formę... Nie powiem, żeby ta książka to było jakieś WOW, ale solidne sci-fi, fajnie się czyta. Ciężko jest oceniać cykl (bo taki znowu nam zaserwuje autor) po pierwszej części, ale ewidentnie historia się rozkręca w końcówce książki, więc daję 7 bo czuję ze dalej będzie jeszcze lepiej.

Damian | 2017-09-08

Wciągająca i dobrze napisana powieść. Niestety króciutka, ale przynajmniej będzie drugi tom. Na pewnej badanej planecie ludzie spotykają obcą cywilizacje. Planeta nie jest ojczyzną ani ludzi ani tej cywilizacji, ponadto ani ludzie ani oni nie spotkali nigdy innej inteligentnej cywilizacji. Zatem prawdopodobieństwo takiego spotkania to jedynka poprzedzona tyloma zerami, ile atomów jest we wszechświecie, ale w końcu to sci fi :) :) Ciekawie przedstawiony punk widzenia kosmitów

obrot | 2018-04-15
Poloscraft | 2018-03-29