Upadające imperium

Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Upadające imperium
John Scalzi
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Wydawnictwo: NieZwykłe Cykl: The Interdependency (tom 1) fantasy, science fiction
The Interdependency (tom 1)
The Collapsing Empire
NieZwykłe
2019-03-06
2019-03-06
Paweł Grysztar
fantastyka science-fiction
Inne

Tak drogi Panie, to moje dziecko, czyli do Nurtu i z powrotem

Fundacja spotyka Hyperiona i Diunę - naukowcy przestrzegają przed rozpadem, w tle intrygi. Mało pew pew, dużo ciekawej treści. Porządne rzemiosło, dobra space opera.

Solidne rzemiosło, ciężko się do czegoś przyczepić, ciężko za coś szczególnie pochwalić, bo nic nie wybiega poza space-operowy schemat. Podobała mi się, że Scalzi oparł fabułę na intrydze politycznej i niewiele w Imperium bezmyślnego latania i strzelania, z drugiej strony pewnie za tydzień już nie będę tego pamiętał.

Bardzo rzadko porzucam rozpoczęte książki, i prawie nigdy nie robię tego przed pierwszą setką stron. Upadające imperium Johna Scalziego stanowi tu wyjątek. Czytałem ostatnio kilka słabych książek sci-fi, rozpoczynających poczytne sagi. Był to niestety ciąg rozczarowań, a opisywanej tu książce udało się wybić na czele tej stawki.

Efekciarskie otwarcie, z dość dziecinnie opisaną akcją, w stylu abordażowych walk ze star treka, które zapewne ma pochwycić czytelnika, przechodzi nagle w rozległy opis dworskich intryg i zależności. Książka bryzga w czytelnika dziesiątkami imion, nazwisk i nazw miejsc. Nie dając wcześniej żadnego kontekstu, ani punktu zaczepienia. Zatem te wszystkie informacje odbijały się ode mnie, nie budując żadnej całości. Do tego, wszystko opisane jest w sposób infantylny i miejscami prymitywny. Postacie różnią się od siebie tylko imionami, a dialogi są banalne i mało wiarygodne. Autor chyba próbował dodać książce pazur, obficie dolewając wulgaryzmów. Zrobił to jednak bez wyczucia i uzasadnienia, powodując że całość jeszcze bardziej sprawia wrażenie jakiegoś nastoletniego debiutu. Aż ciężko mi uwierzyć, że autor jest laureatem nagrody Hugo.

Całości szkodzi również fakt, że książkę czytałem, a właściwie słuchałem, w bardzo słabym wykonaniu na empik go. Nie wiem, czy lektorowi dostaje się tu za autora, czy autorowi trochę zaszkodził lektor, ale słuchało mi się tego koszmarnie. Nie sądzę abym kiedykolwiek sięgnął po kolejną książkę Pana Scalziego.

Efekciarskie otwarcie, z dość dziecinnie...

Trudno ocenić, bo z jednej strony czytało mi się gładko, z drugiej jednak - fabularnie to jest strasznie słabe. Wszystko bardzo uproszczone, geopolityka zarysowana wręcz dziecinnie, intrygi łatwo i szybko rozwiązywane przez bohaterów pozytywnych (często-gęsto dzięki cudownym zbiegom okoliczności),dialogi naiwne, momentami infantylne. Generalnie ocena 3, ale +1 za warsztat literacki, bo jednak napisane sprawnie, a to w dziale literatury SF nie jest takie oczywiste. Niestety.

Typowa space opera, dużo luźniejsza niż np. Gwiezdne Wojny, niezagłębiająca się w tematy naukowe (choć są one obecne). Dla mnie typowy średniak - czyta się to miło, czuć, że autor chciałby z tego zrobić całe uniwersum, aczkolwiek akcja jest dość prosta i ogranicza się do kilku bohaterów, których losy się ze sobą splatają. Nie ma tutaj niczego, co Was zaskoczy i w tym przypadku bardziej zachęcać może Was styl niż zawiłości fabularne.

A styl, tak jak napisałem, jest dość luźny i przyjemnie się czyta kolejne strony, choć mam wrażenie, że niekiedy autorowi zabrakło czegoś, co przykułoby uwagę i czytelnik przeglądałby tekst z większym zaangażowaniem - szczerze mówiąc, sam to dość długo czytałem, bo jakoś trudno było mi się zainteresować tym, co się dzieje. Na plus można zapisać za to momenty wielkiej wagi, które są nagle dawkowane czytelnikowi i to wywołuje przyjemne zaskoczenie, np. na koniec niektórych rozdziałów.

Natomiast to, co może razić, to nadużywanie wulgaryzmów. Są one uzasadnione w rozdziałach, gdzie jest obecna jedna konkretna bohaterka, która klnie jak szewc (tak jest po prostu napisana ta postać),a że styl narracji zwykle pasuje do danego bohatera, to wykracza to też poza dialogi. Natomiast miejscami soczyste słowa są używane tak po prostu, bez wyraźnej przyczyny. Tak, jakby autor bardzo chciał pokazać, jak luźno i przyjacielsko traktuje czytelnika.

Lektura była miło spędzonym czasem i dość satysfakcjonująco się wszystko kończy oraz zostawia wiele furtek na przyszłe książki. Natomiast nie czuję, abym chciał po nie sięgać - to typowe czytadło jakich wiele, po prostu z większym ładunkiem humorystycznym. Może kiedyś wrócę, kiedy przeczytam już wszystko inne.

Fajna, jak zwykle w przypadku tego autora mocno z jajem napisana książka.

Fajna, jak zwykle w przypadku tego autora mocno z jajem napisana książka.

Miła, przyjemna rozrywka, dużo humoru, ciekawi bohaterowie jest akcja, trochę polityki. Wysłuchałam i dobrze się bawiłam.

Bardzo ciekawa pozycja z rodzaju sci-fi . Wciągająca fabuła, świeże podejście do jej prowadzenia.

Meh... Ależ ta książka jest pusta i powierzchowna. Olbrzymi zmarnowany potencjał. Mam wrażenie, że autor miał wiele fantastycznych pomysłów, ale nie chciało mu się specjalnie pisać książki, więc zamiast stworzyć historię pełną pełnokrwistych postaci, emocji, dialogów, zwrotów akcji postanowił streścić swoje pomysły i nazwać powstały dokument "powieścią". Czytelnik zamiast wciągnąć się np. w śledztwo dotyczące zamachów czy intryg politycznych dostaje policjanta który jednym zdaniem mówi kim są winni, albo parę stron od wszechwiedzącego narratora streszczającego intrygę jednej z bohaterek. Zamiast poznawać świat organicznie, w toku fabuły i przygód, dostajemy scenę od czapy gdzie dzieci siedzą na lekcji gdy wokół spadają bomby i dostają wykład na temat zasad działania ich świata. Albo asystentkę, która zrobiła doktorat z historii imperium i może dawać wykłady zupełnie zielonej władczyni tego świata. Toporniej się nie dało? Wszystkiemu towarzyszą tak sztuczne dialogi i płaskie postaci, że aż wstyd to czytać. W ogóle nie czuć skali tego wielosystemowego imperium, klaustrofobiczna atmosfera i sztuczność jak ze sceny teatralnej nie mają w sobie nic z siły poruszania, którą posiadają prawdziwie żywo wykreowane światy. Mogło być powalająco i genialnie (pomysły i wątki w tej książce naprawdę mają taki potencjał!)- a jest smętnie i co najwyżej poprawnie. Dla mnie kompletna strata czasu.

Całkiem obiecujące rozpoczęcie serii. Ciekawie wymyślone uniwersum, wciągająca akcja, sympatyczni bohaterowie i dramatyczna sytuacja stanowiąca początek historii, której zakończenie aż chce się poznać. Czyta się płynnie, szybko i przyjemnie. Z pewnością sięgnę po dalszą część. Polecam.

• Science Fiction