Fantazmaty 1

Fantazmaty (tom 1)
fantastyka, fantasy, science fiction
2018-04-16
ebook darmowa antologia

Po pierwszym opowiadaniu byłem bardzo zaskoczony - może to będzie naprawdę dobry zbiór (mimo, że darmowy?). Drugie też niezłe, zapowiada się super! A potem... paćka. Prawie do samego końca.

W sensie, że reszta to w zdecydowanej większości takie niby poprawne, ale jednak nijakie i bez polotu opowiastki, które się zapomina zaraz po przeczytaniu, bo są albo zwyczajnie...

Zbiór bardzo różnych poziomem opowiadań, niektóre bardzo fajne, inne odtwórcze, trzecie średnie, czwarte nudnawe.

Jak na antologię przystało znajdziemy tu cały przekrój tematów. Od tych poważnych po całkiem lekkie. Opowiadania naprawdę dobre. Przy większości aż żałowałam, że to tylko krótkie formy a nie opasłe tomiszcza. Przeczytałam z wielką przyjemnością.

Antologia, biorąc średnią, w mojej ocenie przeciętna. Czytałem po jednym opowiadaniu dziennie i nie znalazłem niestety takiego, po którym by mnie naszła głębsza refleksja. Kilka dobrych opowiadań grozy.

Na półkach: , , , , ,

Chociaż planowałem odpuścić sobie na jakiś czas antologie (za długo schodzi ich recenzowanie, za częste zmiany klimatu), to absolutnym przypadkiem przeczytałem kolejną. I to sporą, bo tworzy ją 20 opowiadań, w dodatku dosyć długich (z paroma wyjątkami). I nie żałuję poświęconego im czasu. Wszystkie są związane z szeroką pojętą fantastyką, jednak poza tym niewiele je łączy....

Jak to z antologiami, zwłaszcza różnych autorów, bywa, teksty są bardzo różne. I mimo że Fantazmaty poziom trzymają, czego redakcja bardzo pilnuje, to trafiają się teksty lepsze i gorsze w odbiorze. Wszyscy przecież wiemy, że gusta są różne :) Ocena tomu jest więc pewną średnią ocen poszczególnych opowiadań. A teraz po kilka subiektywnych słów o każdym z nich:

Trupy -...

Okazuje się, że wystarczy mieć pasję i trochę wolnego czasu, żeby stworzyć zupełnie za darmo całkiem przyzwoity zbiór opowiadań fantasy. Fantazmaty są właśnie takim zbiorem, a jeśli ktoś nie czytał, a ma ochotę, to tutaj znajdzie bezpłatnego ebooka --> https://fantazmaty.pl/projekty/fantazmaty-tom-i/

Jak to ze zbiorami opowiadań bywa, nie da się obiektywnie ocenić całości....

Jak to antologia - nie wszystkie teksty mi podeszły. Ale trzeba przyznać, że każde opowiadanie było wymuskane przez autora i ekipę.

"Przyznam się, że czytanie Fantazmatów nie wyglądało tak, jak chciałam. Musiałam się czasami zmuszać po sięganie czytnika – nie dlatego, że opowiadania były złe, tylko dlatego, że były to opowiadania. Ale żeby była jasność, przeszkadzała mi jedna rzecz, no może dwie (albo takie dwa w jednym). O wiele lepiej czyta mi się zbiór opowiadań jednego autora, bo jednak, mimo...

Czytałam te teksty wielokrotnie podczas prac nad antologią. Wiele z nich nadal potrafię opowiedzieć ze szczegółami. Gdybym tylko miała czas, który pożerają kolejne antologie, na pewno bym się tutaj rozpisała o poszczególnych utworach. Ulubione - "Zachwyt" oraz "Na obraz i podobieństwo".

• 2018
  • Fantastyka