Miłość

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
tree

Lustrzane światy, sny i miłość. W dworku wczesnych lat powojennych, w dystopijnej Polsce przyszłości, w baśniowym królestwie toczonym zarazą, w krzywym zwierciadle tu i teraz – ścierają się ludzkie namiętności. Każdy pragnie spełnić swoją powinność. Nikt nie chce być samotny. Każdego czeka ból. „Nie wiem, czy człowiek rodzi się z pierwszym kłamstwem. Jeśli tak, to jakie ono jest? Płacz...

Lustrzane światy, sny i miłość.

„Nie wiem, czy człowiek rodzi się z pierwszym kłamstwem. Jeśli tak, to jakie ono jest? Płacz nakarmionego niemowlęcia, żeby przykuć uwagę matki? Płacząc, udawałem głód lub ból? Nie mam natomiast wątpliwości w kwestii kłamstwa głównego, kłamstwa towarzyszącego mi dzień i noc przez ponad trzydzieści lat. Kłamstwo główne zostało tak gorliwie i szeroko rozpracowane przez literaturę, psychologię i rozmaite nauki, że wstyd się do niego przyznawać. Kto nosi w sobie takie kłamstwo, wydaje się ułomny i tchórzliwy. Bo czego tu się bać? A taka jest natura tego kłamstwa – strach. I wstyd”.
fragment powieści

„Retrofuturystyczna powieść, wyzwalająca od wstydu, strachu, niechęci”.
Ryszard Koziołek

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Mariolka | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Chaotyczne, często infantylne, banalne i generalnie, jak dla mnie, słabe - kompletnie nie działa na mnie ta koncepcja i narracja, ale ma dwa momenty, które rwą duszę.

Elwira | 2017-12-04
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Zacznijmy od okładki, okładek. Wysyłają jasny przekaz nadchodzących zmian w prozie autora. Jasne oderwanie. Nie dajcie się jednak zwieść. Poprzednia schizofrenia okładek podobała się w tamtym czasie i twórcy i autorowi. Za wszystkimi stoi nikt inny, jak Przemysław Dębowski, a co innego może się narodzić z połączenia dwóch wielkich wyobraźni? Moje pierwsze spotkanie z Karpowiczem zaczęło się od okładki „Ości”, byłam zbłąkanym „ślepcem” w świecie książek, który czytał nie za wiele, miał przestój w czytaniu. Chcąc wrócić do czytelniczej siebie weszłam do księgarni i chwyciłam za Karpowicza, który przywrócił mnie do tego najbogatszego ze światów, dlatego jego twórczość darzę sentymentalnie wielkim szacunkiem. Cofałam się potem do „Balladyn i Romansów”, „Niehalo” i „Gestów”, by później być już na bieżąco z „Cudem”, „Sońką” i dziś, po trzech latach tęsknoty, z „Miłością”.

Wielu z Was pyta od czego zacząć czytać Karpowicza, jeśli zna się...

Piotr | 2017-12-09

Urzekła mnie część pierwsza, o Iwaszkiewiczu, pisana tak bardzo językiem Iwaszkiewicza, że sam Iwaszkiewicz mógłby się od siebie uczyć.

Sadame | 2017-11-29

Zdecydowanie jedna z najlepszych książek, jakie ukazały się w tym roku. W moim prywatnym rankingu zajęła pierwsze miejsce i nic nie będzie w stanie jej przebić, bo przecież tak pięknie pisać o miłości – do tego homoseksualnej! – i oprzeć się pokusie tandetnego przedstawienia jest sztuką najwyższych lotów, Ikar byłby szczęśliwy, że nie posłuchał przestrogi ojca.

Chrysteł Talik | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

Choć się na to nie zapowiadało z początku, książka okazała się wspaniała. Piękna opowieść o miłości do drugiego człowieka i trudności w kochaniu samego siebie. O ciężarze kłamstwa i akceptacji. O czułości i krzywdzie. Przepiękna, wzruszająca i dająca sporo do namysłu.

niechec | 2017-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2017

Nie jest to Karpowicz z “Ości”, ironizujący co chwilę wielkomiejski młodzian, ani zdystansowany i pełen krytycyzmu narrator, który wykorzystuje emocje Sońki do własnych celów. Mamy tu do czynienia z głosem, który spotkał się z samym sobą, dotarł trudnymi, wyboistymi ścieżkami do granic świadomości, przeszedł głęboką przemianę. Zmienił życiowe priorytety, poukładam cele życiowe - nie ma tu warszawki. “Miłość” to gruba kreska oddzielająca Karpowicza od poprzednich dokonań, do fanów których się nie zaliczałem.

Sama lektura nie jest ciężka, pomimo niemałego ładunku emocjonalnego. Liczne wątki autobiograficzne napisane są wprawną ręką, a przewrotny język, zaskakujące słowotwórstwo przypominają nam, że wciąż mamy do czynienia z Karpowiczem.

Nie omieszkam pozostawić bez komentarza kreacji świata i stylizacji. Dzięki różnym pozom językowym w kolejnych rozdziałach, autor pokazuje nam się z coraz lepszej strony. Wyraźnie widać, że “Sońka” mocno siedzi w tempie opowieści. Bardzo...

mikrotubula | 2017-12-06

Świetna, niby szkatułka niby lustereczko. Uwielbiam polską literaturę, znów zostałam wystrzelona w kosmos żeby spojrzeć z innej perspektywy na otaczający mnie na co dzień świat. Polecam. Dobrze poczuć co czują inni. Dopiero wtedy można ich zrozumieć.

KiraCzyta | 2017-12-09

Nie. Fatalny język. Jakiś zlepek pomysłów na kilka książek, a nie skończona całość. Bardziej wyrazista niż książka jest jej wszędobylska reklama i miejsce w rankingu magazynu Ksiazki na najlepsze książki roku, który się kompromituje umieszczając ją tam jeszcze przed pojawieniem się na rynku wydawniczym. O tempora... Nikomu nie ufać.

Książkoholiczka | 2017-12-10

"Kogo nie przejmuje piękno, ten nie zdoła być dobry, a kto nie jest dobry, ten ucieknie przed prawdą” - czy to cytat z nowej powieść Paulo Coelho? Nie, to niestety cytat z nowej powieść Ignacego Karpowicza, powieści pełnej tego rodzaju "głębokich mundrości" prawionych nieoświeconemu czytelnikowi przez "wielkiego oraz oświeconego mundrca" i pełnej zabawnego patosu, taniej czułostkowości, nieznośnej egzaltacji i zwykłego kiczu. Omijać szerokim łukiem.

Johny | 2017-12-09

Przykro mi, ale nie toleruję nieuczciwej konkurencji i wprowadzania czytelników w błąd. To, że Ignacy Karpowicz jest chłopakiem Juliusza Kurpiewicza (sekretarza nagrody Nike, kiedy nominowana była książka Karpowicza) nie powinno mieć wpływu na to, jak oceniana jest książka, a już skandalem jest fakt, że została uznana w momencie wydania za najlepszą książkę 2017 roku wg magazynu Książki. Jeszcze się za dobrze nie zadomowiła na księgarskich półkach, a już zbiera laury jak za epopeję. Wiadomo, kto za tym stoi i jest to po prostu niesmaczne i etycznie dalece wątpliwe. Czytelnicy to nie idioci! A sama książka miałka, słaba językowo, przemyślenia godne Paulo Coehlo. Karpowicz pisał tę książkę 5 lat! - naprawdę powinien się zająć czymś innym.

Exodus