Zapach mężczyzny

Tłumaczenie: Justyna Czechowska
Wydawnictwo: Karakter
Doften av en man
Ag2S

Kolejna – po entuzjastycznie przyjętej „Wróżbie” – odsłona autobiograficznego cyklu szwedzkiej pisarki. Narratorka studiuje w Göteborgu, próbuje znaleźć własną życiową drogę, szuka równowagi w relacjach z matką i ojcem, który zostawił rodzinę. Przede wszystkim jednak chłonie świat, chce się rozwijać, doświadczać rzeczywistości wszystkimi zmysłami. Rekonstruując młodzieńcze lata, opowiada o miłości – tej zmysłowej, i tej do literatury, o odkrywaniu świata i siebie, o kreowaniu własnego życia i o pisaniu. Przez karty powieści przewijają się mężczyźni – przelotni kochankowie narratorki i ci, którzy zostali w jej życiu na dłużej – a przede wszystkim książki, które inspirują, napędzają, nie dają spokoju. W tle toczy się rewolucja obyczajowa lat sześćdziesiątych.

źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/zapach-mezczyzny

źródło okładki: https://www.karakter.pl/ksiazki/zapach-mezczyzny

Elwira | 2017-10-24
Przeczytana: 23 października 2017

Gdy w 1967r. trzecioosobowa narratorka w postaci Agnety wyrusza samolotem w odwiedziny do ojca w Afryce, przeżywa tzw. peak experience opisany w psychologii przez Abrahama Maslowa. Uczucie to jest rezultatem oceanicznej perspektywy kiedy to „pękają przeszkody zaciemniające widok. To jasność widzenia i siła, człowiekowi wydaje się, że widzi rzeczywistość taką, jaka jest. Daje to uczucie intensywności życia.” Nie mogłam oprzeć się silnemu wrażeniu, że czytanie prozy Agnety Pleijel jest dla mnie swoistym peak experience, otwierającym własne czeluści oceanicznej perspektywy doświadczeń, które są częściami składowymi własnego „ja”.

Poprzednia „Wróżba” była czułym rozedrganiem i niepewnością młodej Nety, które nie z trudem, odbijały się kalką na czytelniczce. Porwała mnie swoją szczerością i odwagą podjęcia tej próby – przyjrzenia się amputacji jakich dokonuje na nas rodzina, dojrzewanie, pierwsze lęki i niepewności. Chirurgiczna precyzja składająca...

Anna | 2017-12-13
hrabinantonina | 2017-12-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 02 grudnia 2017
Polly | 2017-11-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017.
Ali | 2017-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2017