Cicho, cichutko

Wydawnictwo Literackie
2021-04-14
2021-04-14
literatura polska

Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 / kwiecień 2018 Ross Andersen, Marek Bieńczyk, Jaume Cabré, Artur Chochowski, Katarzyna Dybrzyńska, Magda Działoszyńska, Joanna Gierak-Oeoszko, Ignacy Karpowicz, Joanna Karpowicz, Katarzyna Kojzar, Tomasz Kontny, Jakub Kornhauser, Adam Leszczyński, Andrzej Mencwel, Radek Polak, Aneta Prymaka-Oniszk, Redakcja magazynu Pismo, Marta Zabłocka
Ocena 6,9
Pismo. Magazyn... Ross Andersen, Mare...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 / styczeń 2018 Halina Bortnowska, Sylwia Chutnik, Marta Frej, Tymek Jezierski, Tomasz Kamiński, Ignacy Karpowicz, Marcin Król, Łukasz Lamża, Piotr Matywiecki, Rafał Milach, Weronika Murek, Redakcja magazynu Pismo, David Remnick, Bartek Sabela, Beata Sosnowska, Filip Springer, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Agnieszka Wolny-Hamkało, Marta Zabłocka
Ocena 6,7
Pismo. Magazyn... Halina Bortnowska, ...

Oficjalne recenzje i

Zbyt głośna żałoba

Link do recenzji

1923 14 299

Nie dotrwałam do końca, przeczytałam większość książki i niestety zawiodła mnie.
Momentami była intrygująca, zagadkowa, tylko po to, żeby zaraz potem stawać się chaotyczna.

Czasem książki chaotyczne są potrzebne, tutaj jednak ten zabieg się niespecjalnie udał.
Nie poczułam więzi z bohaterami, i o ile mogłabym na to przymknąć oko, jeśli książka wywołałaby w mojej głowie jakieś myśli do przeanalizowania, emocje - to tutaj niestety coś takiego nie nastąpiło.
Na plus przepiękne wydanie książki, podobała mi się tez minimalistyczna forma zwięzłych, krótkich rozdziałów.

Mam problem z tą książką. Jest oczywiście o przyjaźni, o stracie. Jest zaklęciem w słowa tego, co niewypowiedziane, ulotne i dla osoby tracącej kogoś bliskiego tak ważne. No i właśnie z tym mam kłopot - bo dla mnie była to następna książka o umieraniu kogoś, kogo nie znałam, kto nic dla mnie nie znaczył. I nawet jako bohater literacki był odległy, czego nie doświadczałam aż tak dojmująco przy innych lekturach poruszających ten temat. Mam poczucie, że Karpowicz napisał tę książkę dla siebie, nie dla nas czytelników. Ciekawsza nieco była druga część opowiadająca o Annie.

Moje urodzinowe rozczarowanie! Tak bardzo czekałam na tę książkę, a tu chaos i nuda. Trudno wczuć się w to wszystko.. Tej książki nie da się absolutnie porównać do świetnych ,,Jak nie zabiłem swojego ojca..." i ,,Bezmatka" (też o odchodzeniu bliskich osób). Czułam się zażenowana czytając opisy młodzieńczych przygód bohaterów i nawet nie chodzi tu o same sytuacje, tylko o sposób ich opisania. Karpowicz to jednak nie mój autor (z wyjątkiem genialnej ,,Sońki")

,,Cicho, cichutko" Ignacego Karpowicza zostało napisane stosunkowo trudnym językiem, a losy bohaterów przedstawiono fragmentarycznie. Książka moim zdaniem dosyć długo nabiera tempa w fabule, natomiast z czasem staje się niesamowicie interesująca i porusza ważne tematy. Sięgając po tę pozycję nie tylko wchodzi się w głąb bohaterów, ale także samego siebie. Fantastycznie zostało przedstawione, jak życie jest zmienne, a śmierć nieuchronna.

"Cicho, cichutko" Ignacy Karpowicz
Jest to książka o umieraniu,odchodzeniu bliskiego przyjaciela, partnera, syna, chorobie nowotworowej, wizji szybkiej śmierci i przyjaźni dwóch mężczyzn.
Michał-Miś ma raka, z którym walczy, ale zbyt szybko przegrywa,za szybko dla jego bliskich. Przyjaciel pisarczyk opisuje ich przyjaźń, wspomina wspólne wyjazdy,rozmowy, ich dziwne pokręcone stosunki. A przede wszystkim pokręconą biografię Miśka. Dzięki temu poznajemy Annę, opiekunkę Misia, która go wychowała i jest jego jedyną żyjącą krewną. Jak już pisałam, to powieść o umieraniu, o przygotowaniu się na to, że mnie nie będzie i postanowieniu żeby coś po sobie zostawić, choćby wspomnienia.
Książka ta została dosyć mocno skrytykowana. Nie zetknęłam się do tej pory z prozą Karpowicza więc trudno mi o osąd, porównanie. Mogę wyrazić jedynie swoją opinię. Trudny język, choć dobrze mi się czytało, nie łapałam do końca poczucia humoru bohaterów, ale i to było ok. Natomiast uraziło mnie wplątanie do wątku powieści prawdziwych wydarzeń z 1976 roku, kiedy w powojennej Polsce została w bestialski sposób zamordowana rodzina, moim zdaniem to było niesmaczne, wykorzystanie tego tematu nie powinno mieć miejsca w tej powieści, poczułam się tak jakby autor nie mógł lub nie chciał ruszyć swoją wyobraźnią i wykorzystał fakty. Może inni inaczej to odebrali, ale ja mówię zdecydowanie NIE.
Czy sięgnę jeszcze po prozę Karpowicza raczej tak,ze względu na to, że chcę sprawdzić czy jest mi z nim ,,po drodze,,. Mimo kilku wpadek (wykorzystanie tragedii, trudnego języka w który trzeba się wdrożyć i przełamać)jakby autor chciał wypróbować naszą wytrzymałość,i do tego jest o trudnym temacie, który może dotknąć każdego z nas, książka dobrze, szybko się czyta.

"Cicho, cichutko" Ignacy Karpowicz

porywający własny język, eksperymentujący ale nie bezmyślnie, dla jakiegoś tam widzimisię, tylko pokazujący, że są tragedie wobec których tradycyjna składnia czy związki frazeologiczne są bezradne

jakze inny to Karpowicz od poprzednich książek. jakże odważny to pisarz, który umie tak ciągle iść do przodu

oczywiscie nie zawsze mu wychodzi, ale ta ksiązka, obok Sońki, jest najlepszą w dorobku

tragiczna, ale czuła i błyskotliwa

talent jest, czytać trzeba

oczywiscie nie zawsze mu wychodzi, ale ta ksiązka, obok Sońki, jest...

Książka przesłuchana w wersji audiobook na Audiotece. Pierwsza część dość trudna i wymagająca sporego skupienia od słuchacza. Wręcz eksperymentalna. Twórcom udało się stworzyć niezwykły klimat słuchowiska, w którym wiele dzieje się nie tylko w warstwie dialogowej, ale i dalszym tle. Następne części już łatwiejsze ; odnalazłam w nich to co w prozie Karpowicza lubię najbardziej.

Ze smutkiem stwierdzam, że od czasów "Sońki" (która jest moją ulubioną książką Karpowicza) moja literacka wrażliwość rozeszła się z autorem. Czytając tę historię czułam, co autor chciał przekazać, jakie emocje zawrzeć, tyle że ja ich zupełnie nie czułam, a wręcz miejscami byłam znudzona, ta historia przyjaźni i straty, zamiast wprawić mnie w zachwyt, pozostawiła mnie obojętną. Druga część, historia Anny, dużo bardziej mi się podobała, może dlatego, że była klimatem zbliżona do "Sońki". Pozostaje mi tylko czekać na kolejną książkę autora i liczyć, że będzie między nami więcej chemii.

Na półkach: , , , ,

Karpowicza jakoś recenzować strach, albo nie wypada... To ja tylko dziś, z grudniem, "Cicho, cichutko" odpowiem tym, którzy jeszcze nie wiedzą, jak pięknie pisze i jak strasznie. Jak serce wyrywa metaforami i szykiem przestawnym podkreśla grozę życia i śmierci nieuchronność. Jak potrafi żarty zmieszać, choć większość z nich nieco przez łzy albo zniechęcenie się wciska.

Traci bohater przyjaciela najbliższego, ukochanego, którego życie stało się już dawno jego życiem. Stąd zna i ojca i milczącą ciotkę Annę, i bliską dziwną bliskością Stokrotę - tych wszystkich koło Misia, Michała.
Traci go w części, którą autor nazwał "Wyjątkowym zachwytem" i porwał na strzępki wspomnień i teraźniejszości, która już za chwilę wyświetli Miśkowi napis: koniec. Nie, nie ma szansy więc tak, trzeba się żegnać. Dziwny ten Michałek i jego partnerka życiowa - artystka Stasia i Anna enigmatyczna - nie matka, nie ciotka - Anna.

To Anna po śmierci i fragmentach życia, po urnie niczym pocisk V2 i cudnych obrazkach z ćwierć wieku przyjaźni, objawi nam się w opowieści, która płynie spójnie, pięknie, serce kroi i łamie, łzy wyciska i po wielokroć pyta dlaczego. Jak można życie skleić tak trudne, niesprawiedliwe miłością, którą trzeba było ukrywać po to tylko, by skradła je siostra? Jak można ognisko rozpalić i przy nim posadzić wiejską ohydę, po której zostaje plotka i złamane na zawsze życie? Jak można trzy i pół ludzkiego żywota rozetrzeć po asfalcie w wypadku, który był morderstwem? I jeszcze pocałunki ukryć w leju po bombie, ratunek zlecić marynarzowi, kazać uciekać w noc z Michałkiem co "imię ma jak cukierek"? Można, jeśli jest się Ignacym Karpowiczem i pisze jakby się chleb jadło, ten pachnący, chrupiący, który nagle tak bardzo gardło suszy i zatyka.

Przychodzi nam zamknąć książkę wspólnym pandemicznym zamieszkaniem, czytaniem do śniadania na chybił trafił i "sklejaniem Misia" ze zdjęć, kart i list Anny, z opowieści, z kalejdoskopu. Niby o życiu, niby słowem a jednak cicho, cichutko...
Bo ta książa tyle milczy ile mówi...

Katarzyna
Dziękuję Wydawnictwu Literackiemu

Ps. Na końcu książki wymienione są książki, które bohater - pisarczyk, jak mówił Misiek - podczytuje by zacząć dzień, zbudzić myśli. Są wśród tych kilku także "Blizna" "Jesień".
O obu tutaj pisałam. To piękne i wzruszające mieć na półkach, stosach, pod ręką to samo co autor TAK opowiadający... Także i te książki polecam bardzo gorąco.

Niezwykle mnie wciągnęła. Nie jest napisała łatwym językiem, ale poruszyła mnie. A za to cenię książki.

Ignacy Karpowicz Cicho, cichutko Zobacz więcej
Ignacy Karpowicz Cicho, cichutko Zobacz więcej