Miłość

Ignacy Karpowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
kłamstwo literatura polska miłość odmiana losu Polska relacje międzyludzkie uczucie walka o przetrwanie
literatura piękna

Oficjalne recenzje i

Odwzajemniona?

[ 20 ] Link do recenzji

IG: @potarganerude

Około roku temu miałam okazję zetknąć się z prozą Ignacego Karpowicza podczas lektury Cudu i od razu przepadłam. Dlatego wstrząsnęły mną słowa mojego kolegi, które – delikatnie mówiąc – inną z powieści Karpowicza zrównały z ziemią. Nawet gorzej, zrzuciły ją w głęboką i nieprzebytą otchłań, z której nie ma powrotu. Nie jest tak, że nie ufam opiniom swoich...

Rewelacyjna książka

polecam!

W wielu książkach nie zgadzam się z autorem.
Ale do niego wracam, ponieważ, jego książki poruszają. Uważam, że dojrzewa. Bardzo powoli ale właściwie, pozwala czytelnikowi wybierać i sądzić, a nie odczytywać osądy autora. Wierzę że kolejne będą jeszcze lepsze.

Książka kryje w sobie kilka zaskakujących opowiadań, w których każde nawiązuje do miłości.
Teksty bardzo różnorodne, nawiązujące do przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości. Jak przystało na prozę Karpowicza bywa przewrotnie, chwilami ciężko ale ma też swoje piękne momenty.
Nie dla lubiących lekkie pióro.

Piękno? Prawda? Dobro? Bez miłości karlały, stając się własnym przeciwieństwem, rozkłączającym się w ciemną ziemię. s. 79

Rzeczywiście, u Ignacego Karpowicza trzy wymienione cnoty bez miłości wydają się co najmniej niepełne, życie jakby traci smak. Anna stwierdzi, że nasza piękność rozsiała się po tej drodze jak żwir [s. 87] i że z niekochania ktoś może rozpaść się na...

Kończę czytać i nie wiem czy to arcydzieło, czy wydmuszka.

Świetnie przedstawia mało oczywiste problemy, uczucia, wahania z jakimi zmaga się osoba odstająca od społeczeństwa przez odmienną orientację.

Najpierw próbowałam czytać, ale jakoś nie bardzo mi szło. Potem chwyciłam audiobooka na moje psie spacery. I ten audiobook to był strzał w dziesiątkę. To nie jest samo czytanie, ale audycja. Bardzo dobrze zrealizowana, ciekawa. Podobało mi się i czytanie i muzyka. Wszystko razem stworzyło niezwykle spójną całość!

Moje pierwsze spotkanie z prozą Karpowicza uważam za udane. Jego język żyje! Ma wyrazisty, niebanalny, dobrze ustawiony styl. Polecam każdemu kto chce w dzisiejszych czasach, zachłysnąć się niebanalnymi sformułowaniami i pięknem języka. Jak tak sobie myślę po przeczytaniu to stwierdzam, że najbardziej podobał mi się język i subtelność podejścia do tematu homoseksualizmu. ...

Dyskusje

• 2018