Miłość

literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2017-11-23
2017-11-23
kłamstwo literatura polska miłość odmiana losu Polska relacje międzyludzkie uczucie walka o przetrwanie

Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 / kwiecień 2018 Ross Andersen, Marek Bieńczyk, Jaume Cabré, Artur Chochowski, Katarzyna Dybrzyńska, Magda Działoszyńska, Joanna Gierak-Oeoszko, Ignacy Karpowicz, Joanna Karpowicz, Katarzyna Kojzar, Tomasz Kontny, Jakub Kornhauser, Adam Leszczyński, Andrzej Mencwel, Radek Polak, Aneta Prymaka-Oniszk, Redakcja magazynu Pismo, Marta Zabłocka
Ocena 6,9
Pismo. Magazyn... Ross Andersen, Mare...

Oficjalne recenzje i

Odwzajemniona?

719 1 155

Gdybym wiedziała, że jest to książka o homoseksualnych relacjach, raczej nie wzięłabym jej do ręki. Choć język, jakim jest napisana, naprawdę mnie ujął, zwłaszcza w pierwszej części; choć uwielbiam opowieści z gatunku dystopii; choć ciekawe wydało mi się przedstawienie kilku różnych perspektyw, to jednak jedynymi, którzy "kochają" w tej książce są homoseksualni mężczyźni. Nie kobiety, które popadają w obłęd, czekając na choćby odrobinę czułości ze strony męża, nie kobiety, które podcierają, za przeproszeniem, tyłek choremu synowi. Tytułowe: miłość, prawda, dobro i piękno są tu naprawdę zmarginalizowane i wyśmiane. Daję 4 gwiazdki za język, bo to jedyny powód, dla którego przeczytałam tę książkę do końca.

Książkę "Miłość" autorstwa Ignacego Karpowicza, otrzymałam jako prezent.
Fabuła składa się z trzech rozdziałów - Piękno, Prawda, Dobro. Każda opowiada o miłości homoseksualnej i dojrzewaniu do decyzji, aby zaakceptować siebie. Treść nawiązuje do przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości. Fabuła ma zupełnie inny styl niż typowe lekkie książki, taki niebanalny. Polecam każdemu kto chce, spotkać się z neologizmem słów. Pierwsza część opowiada o związku Jarosława z Anną. Fabuła skupia się na Annie. To jej problemy autor ukazuje na pierwszym planie. Jako żona homoseksualisty, musi radzić sobie jako niespełniona kobieta. Kolejna część opisana jest z perspektywy Albertyny. Fabuła ukazuje czytelnikowi świat, w którym homoseksualizm jest zakazany, a każda osoba homoseksualna zostaje siłą poddana terapii reparatywnej. Ostatnia część to przypowiastka o przyjaźni między królewiczem (Jedwabnym) a ubogim chłopcem (Słomianym), która później przeradza się bardzo wyniosłe uczucie. Muszę stwierdzić, że trochę "ciężka" lektura, zdecydowanie nie dla każdego. Nie wiem co mam o niej myśleć. Na pewno utkwi w mojej pamięci na długi czas, ze względu na indywidualność i ponadczasowość.

Książkę "Miłość" autorstwa Ignacego Karpowicza, otrzymałam jako prezent.

Jak widzę po opiniach czytelników, moje pierwsze spotkanie z I.Karpowiczem zaczęłam od raczej nietypowej pozycji w jego dorobku. 'Miłość' składa się z kilku opowiadań przeplatanych stylizowanym wywiadem z alter ego autora. Motywem przewodnim jest miłość homoseksualna i dojrzewanie do decyzji, aby zaakceptować siebie takim, jakim się jest naprawdę, bez względu na koszta jakie trzeba ponieść. Opowiadania są ciekawe jednak to wywiad jest największą wartością tej książki. Swoista spowiedź autora, jego wyboista droga do samoakceptacji, bardzo realna, wręcz brutalna, bez ozdobników.

Trochę trudno mi ocenić samą treść książki, bo widzę ją przez pryzmat interpretacji Dawida Ogrodnika (do części z wywiadem), który przedstawił ją w formie stylizowanego wywiadu nagranego w jednym ujęciu. Słuchacz ma wrażenie, że słyszy prawdziwą rozmowę pisarza z reporterką, bo słowa i emocje są tak sugestywne, że nie można przejść obok nich obojętnie. Wielkie brawa dla realizatora i samego Dawida, za bardzo oryginalne podejście do tekstu i genialną interpretację. Nawet tylko dla niej warto sięgnąć po audiobook'a.

-Czy można wyleczyć złamane serce dobrą literaturą o miłości?

-Jestem pewna, że każdą dobrą literaturą można wyleczyć serce.

Takim dialogiem zaczęła się moja przygoda z książką miłość „Miłość” Ignacego Karpowicza. Spotkałam tę książkę zupełnie przez przypadek, na półce, po prostu po nią sięgnęłam, bez zastanowienia, zresztą bardzo słusznie.

Teraz mogę potwierdzić moją tezę, zawartą na początku tej przygody, jest to dobra książka, a nawet świetna. Opowieść o miłości, choć nie o tej, o której myślimy na samym początku. Fantastycznie ukazana droga do pokochania i odczuwania miłości, przeplatane borykaniem się ze swoją tożsamością i poszukiwaniem akceptacji w sobie i świecie. Jest to zbiór opowiadań , w których człowiek zanurza się powoli, z każdą stroną płynąc głębiej, aż do samego dna duszy. Wszystkie historie zawarte w książce łączą drobne, czasami większe elementy, które potrafią dobitnie nakreślić sytuację bohaterów, odwołać się do tego co wcześniej przeczytałam.

Sądzę, że wiele osób powinno zapoznać się z tą lekturą, dorzucić ją do swojego kanonu. Poznać smak zakazanej i zakazywanej miłości na świecie. Zobaczyć od środka jak wygląda kryzys tożsamości, o czym myśli osoba, której ciężko kogoś pokochać, a co dopiero siebie. Posłuchać przemyśleń autora zawartych w wielu życiach, zdaniach, zakamuflowanych za pewnymi wydarzeniami. Ta książka to przeciwieństwo lekkiej wakacyjnej lektury, wymaga uwagi i wrażliwości. Momentami, gdy ją czytałam, czułam jak coś ściska mnie za gardło, byłam przerażona, chciałam płakać.

Kunszt autora przebijał się od pierwszej strony, mogłabym nawet stwierdzić, że od samego początku ”atakowały” mnie fragmenty, które pragnęłam zakreślić, zaznaczyć, zabrać ze sobą na dłużej. Język jakim jest napisana „Miłość” też zasługuje na wyróżnienie, jest inny, wybija się na tle. Talent Ignacego Karpowicza przejawia się w jego książce, w tym, że jest ona nie do zapomnienia, tkwi w mojej pamięci. Jestem pewna, że sięgnę po jego pozostałe książki, gdy ochłonę po tej.

I cóż mogę dodać moi drodzy. Czytajcie dobrą literaturę, nie tylko wtedy, gdy macie złamane serca, no i nie zapominajcie:
„Jutro nie będziemy tacy sami, jak dzisiaj.”

-Czy można wyleczyć złamane serce dobrą literaturą o miłości?

-Jestem pewna, że każdą dobrą literaturą można wyleczyć serce.

Teraz mogę potwierdzić moją...

IG: @potarganerude

Około roku temu miałam okazję zetknąć się z prozą Ignacego Karpowicza podczas lektury Cudu i od razu przepadłam. Dlatego wstrząsnęły mną słowa mojego kolegi, które – delikatnie mówiąc – inną z powieści Karpowicza zrównały z ziemią. Nawet gorzej, zrzuciły ją w głęboką i nieprzebytą otchłań, z której nie ma powrotu. Nie jest tak, że nie ufam opiniom swoich znajomych, ale w tym przypadku odezwało się we mnie dziecięce „ja śama”. Tym sposobem książka, która od jakiegoś czasu zalegała na regale, pośpiesznie trafiła w moje ręce i odsłoniła przede mną swoją zawartość.

Jakie było moje zdziwienie, kiedy od pierwszych stron miałam okazję przenieść się do momentu powojennej Polski. Jednak nie zaskoczył mnie sam fakt umiejscowienia akcji w minionych czasach, bo tego typu zabiegi często spotyka się w literaturze, ale archaizacja języka. Po raz kolejny (miało to miejsce również w „Cudzie”) autor posłużył się stylizacją i zrobił to doskonale. Dzięki temu zabiegowi sprawił, że czytelnik w większym stopniu jest w stanie utożsamić się z emocjami i uczuciami bohaterów, bo właśnie o tych ulotnych i niematerialnych elementach ludzkiego życia jest „Miłość”.
Przeczytamy w niej o strachu, kłamstwie, przyjaźni, miłości, a przede wszystkim o tłumieniu własnego i wewnętrznego „ja” przed samym sobą. W tym przypadku jest to nieakceptowalne i tłumione homoseksualne „ja”, ale równie dobrze mogłaby to być każda inna, skrywana tożsamość. Dlatego powieść tę można określić mianem takiej o uniwersalnym wydźwięku. Nie jest to, według mnie, żaden manifest, ani forma buntu wobec otaczającej rzeczywistości, ale raczej sposób na rozprawienie i pogodzenie się ze swoją odmiennością.
Książka została podzielona na kilka rozdziałów/części, a każda z nich została osadzona w innych czasach – przeszłości (jak wspomniałam na początku), teraźniejszości i przyszłości. Po drodze spotykamy przeróżne postaci. Jednak wszystkie spośród nich łączy, mniej lub bardziej świadoma, tęsknota do bycia sobą, kochania i bycia kochanym. Zaskakujące jest to, w jak daleki od fizyczności i duchowy sposób Karpowicz zdołał opisać miłość, z wszystkim tym, co jej towarzyszy.
Do wszystkich tych, którzy nie mieli jeszcze okazji spotkać się z utworami autora „Miłości” - gorąco Was do tego zachęcam. Mam nadzieję, że poczujecie to samo co ja i wspólnie będziemy mogli zachwycać się wyjątkowością prozy Ignacego Karpowicza. Jeśli jednak – o nieszczęście! - dołączycie do drużyny mojego kolegi i Waszą pierwszą myślą będzie ta, żeby wyrzucić daną książkę przez okno – trudno. Taki jest urok sztuki. Nie wszystkim musi podobać się to samo. Ważne, żeby umieć o tym rozmawiać. W końcu, cóż może być ciekawszego, niż dyskusja osób o odmiennych stanowiskach?

IG: @potarganerude

Rewelacyjna książka

Rewelacyjna książka

polecam!

polecam!

W wielu książkach nie zgadzam się z autorem.
Ale do niego wracam, ponieważ, jego książki poruszają. Uważam, że dojrzewa. Bardzo powoli ale właściwie, pozwala czytelnikowi wybierać i sądzić, a nie odczytywać osądy autora. Wierzę że kolejne będą jeszcze lepsze.

W wielu książkach nie zgadzam się z autorem.

Książka kryje w sobie kilka zaskakujących opowiadań, w których każde nawiązuje do miłości.
Teksty bardzo różnorodne, nawiązujące do przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości. Jak przystało na prozę Karpowicza bywa przewrotnie, chwilami ciężko ale ma też swoje piękne momenty.
Nie dla lubiących lekkie pióro.

Nie dla lubiących lekkie pióro.

Wbrew stosunkowo niepochlebnym opiniom o tnę książce, uważam powieść Karpowicza za bardzo udaną. To niezwykle ciekawa, wzruszająca postmodernistyczna podróż po rozmaitych gatunkach, intertekstach i inspiracjach. Narrator pięknie opisuje niespełnione uczucia swoich bohaterów, sprawnie przeplata między sobą historie łącząc je ze sobą w nietypowych momentach w trochę - moim zdaniem- Calvinowski sposób. Lubię wrażliwość Karpowicza, jego (czasem nieco pretensjonalne) spojrzenie na świat.