Wyzwanie czytelnicze LC

Wymazane

Wydawnictwo: Znak Literanova
6,9 (250 ocen i 53 opinie) Zobacz oceny
10
16
9
16
8
55
7
82
6
43
5
19
4
6
3
7
2
2
1
4
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324046638
liczba stron
498
język
polski
dodał
LubimyCzytać

Wymazane to miasteczko na Dzikim Wschodzie, położone między Lasem, W Którym Rosną Same Trujaki a parkingiem dla TIR-ów „Tijuana”. Kilka bloków postawionych na bagnach, w próżni. W tej scenerii, zapełnionej całą galerią oryginałów, rozgrywa się przewrotny romans, harlequin à rebours. Wszystko odbywa się tu na odwrót niż w klasycznej historii miłosnej. Pięknego Damiana fascynują jedynie ciała...

Wymazane to miasteczko na Dzikim Wschodzie, położone między Lasem, W Którym Rosną Same Trujaki a parkingiem dla TIR-ów „Tijuana”. Kilka bloków postawionych na bagnach, w próżni. W tej scenerii, zapełnionej całą galerią oryginałów, rozgrywa się przewrotny romans, harlequin à rebours. Wszystko odbywa się tu na odwrót niż w klasycznej historii miłosnej. Pięknego Damiana fascynują jedynie ciała stare, grube i porozciągane, a królowa pieczarek Alexis ma wobec niego podstępny plan. Historia pęcznieje od żądz i emocji.

 

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,93897,Wymazane

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,93897,Wymazane

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (582)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 258
Anna | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

''Wymazane'' to powieść autora Michała Witkowskiego, której akcja rozrywa się we współczesnej Polsce.

Książka składa się z 33 rozdziałów podzielonych na II części i opowiada o losach Damiana, który fascynuje się losami starszymi kobiet.

Nie zabraknie w tekstach dialogowych stosownie dobranego słownictwa w sytuacjach wykonywanych codziennych zajęć oraz dokładnie opisanych miejsc, w których toczy się akcja tej powieści.

Lekkie pióro autora powoduje, że można na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości, które nas wokół otacza, gdyż można na chwilę korzystać z uroku życia w książce i odrobinę pofantazjować.

Tekst zawarty w książce czyta się szybko ze względu na dobrze dobraną czcionkę.

Twarda oprawa przedstawiająca niebieskie tło, Wydanie I, Wydawnictwo Znak Litera nova, s.498, Kraków 2017.

Polecam przeczytać tę książkę, którzy lubią dobry humor, gdyż autor zadbał o to, aby było go jak najwięcej.

książek: 1695
itysiek_reads | 2017-10-12
Na półkach: Współpraca, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 października 2017

Michał Witkowski do tej pory znany mi był jedynie ze swojej ekstrawagancji i kontrowersyjności. Taka sama jest ta książka – bardzo kontrowersyjna, ale też bardzo interesująca, całkiem jak jej autor. Opowiada nam historię Damiana Pięknego mieszkającego w Wymazanym – miasteczku pełnym brzydoty, zapomnianym przez Boga, na wpół wymazanym z mapy świata. To miasteczko z którego ciężko się wyrwać, pełne bezrobocia, lenistwa, plotek i machlojek. Damian to chłopak, który zdecydowanie odstaje od reszty mieszkańców, bo jest bardzo, ale to bardzo przystojny i zwyczajnie się tam marnuje. Ma też dziwny fetysz – uwielbia stare, grube i pomarszczone kobiety. Potencjał dostrzega w nim Alexis, bizneswoman, która trzyma w posadach całe Wymazane, w tym momencie „kariera” Damiana nabiera tempa.

Cała powieść jest jednym wielkim kontrastem – brzydota mieszkańców i piękno Damiana, jego młodość i starość Alexis i jego kochanek, życie i śmierć, bogactwo i skrajna bieda, „obrotność” Janiny i bezradność...

książek: 575
Jeżynka | 2018-06-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Obraz polskiej prowincji jest motywem który coraz częściej gości we współczesnej literaturze. W książkach Małeckiego budzi nostalgię, u Żulczyka straszy okrucieństwem a w "Wymazanym" Michała Witkowskiego śmieszy choć nie ośmiesza bo autor mimo kpiarskiego tonu, drwiny i ciętego poczucia humoru o Polsce "B" a nawet "C" pisze z sympatią i nieskrywaną fascynacją.

Twórczość Michała Witkowskiego intryguje mnie od dawna. W swoim dorobku ma książki lepsze i gorsze jednak jego zmysł obserwacji, inteligencja oraz ironia sprawiają że nawet w przypadku kulejącej fabuły jego książki czyta się z ogromną przyjemnością.

"Wymazane" to Polaków portret własny, trochę prawdziwy, trochę przejaskrawiony a już na pewno widziany w krzywym zwierciadle. To opowieść o chłopaku z małego miasta przy wschodniej granicy Damianie Pięknym. Jego olśniewająca uroda i "geriatryczne" preferencje seksualne których obiektem są starsze Panie o urodzie dawno przywiędłej sprawiają że los się do niego uśmiecha bo pod...

książek: 897
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Ta powieść to kwintesencja absurdu, groteska wielka jak uda obiektów westchnień głównego bohatera. To nawet nie groteska, ale GROTECHA pisana drukowanymi literami. A pod tą pokaźną warstwą irracjonalności ukryty jest bezbrzeżny smutek i bezradność na ludzką głupotę, konsumpcjonizm i życie na pokaz.

Wymazane to miasteczko na północnym wschodzie Polski. Miasteczko zapyziałe, pełne kontrastów i koneksji bizneswoman Alexis, która trzyma w ryzach tę zatęchła dziurę, to siedlisku kiczu zanurzone w oparach goryczy i brudu. Tego zewnętrznego i tego mentalnego. A w miasteczku mamy m.in.: Bibliotekę, która z przyczyn naturalnych wymarła i zamieniono ją na Dyskotekę, mamy zapadający się w bagnie blok, mamy także Sklep Spożywczy "Dogłębnie Wychujany przez Tesco", a dookoła Las, w Którym Rosną Same Trujki. Mieszkańcy Wymazanego to synteza zaściankowości, dulszczyzny i bylejakości. A wśród nich - Damian Piękny - główny bohater, który wyróżnia się na tle tej szarej tłuszczy. Bo Damian jest...

książek: 585
Konrad Urbański | 2017-09-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 września 2017

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA!

Michał Witkowski wybiera brzydotę Brzydotą opowiada o kiczu, pięknie i miłości. A gdzieś pod spodem chowa swoje głębokie i rosnące rozczarowanie światem; Wymazane to także erupcja goryczy, zgrabnie maskowanej ironią i humorem.

Wymazane to taki przygotowany do trumny trup – umalowany i „zrobiony” na żywego. Po zdarciu makijażu widać jednak to, czego wolelibyśmy nie oglądać: bladą skórę, zapadłe i matowe oczy, zimno i rozkład.

Najłatwiej byłoby pojechać Gombrowiczem i mieć książkę z głowy – bohaterowie Witkowskiego odgrywają, tak przed sobą, jak i przed światem, narzucone role, formy, które próbują przełamać, ale z których raczej nie uda im się wyjść. Odbijają się i przeglądają w oczach innych ludzi, zatem popadają z formy w formę, tak, aby dopasować się do każdego i z każdym dobrze żyć. Witkowski jednak zgrabnie obija przypisywaną mu gębę Gombrowicza. O ile Damian Piękny, główny bohater, faktycznie ogląda się w oczach otaczających go ludzi, nie we...

książek: 48
Marcin | 2017-10-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: październik 2017

Klisze wielokrotnie prześwietlone.

Dziewiąta jest rozpisana wysoką Witkowszczyzną – wszystko co w słowniku, frazie, tempie i językowej brawurze Autora „Barbary” wgniatało czytelnika w niebo lśni tu w czyściutkim wykonaniu. Powrót Witkowskiego w tak wspaniałym stylu zapowiadał już „Fynf und cfancyś” z 2015 roku. „Fynf” został właściwie pominięty i wielka to szkoda. „Fynf” był też powrotem do mówienia rzeczy ważnych i nowych, czego od „Margot” do „Zbrodniarza i dziewczyny” (czyli od Czwartej do Siódmej powieści) bardzo mi brakowało. Niestety na tym wymiarze „Wymazane” ponownie osuwa się w puste gadanie; właściwie można by skwitować najnowszą powieść MW fragmentem recenzji „Margot” pióra Dariusza Nowackiego z 2009 roku: „Rozbuchany język, niezwykła pomysłowość i zmysł gawędziarski sprawiają, że powieści Michała Witkowskiego czyta się zachłannie i z rozkoszą. Nawet wówczas, kiedy autor <<Lubiewa>> niczego ciekawego nam nie mówi. Tylko pięknie nas bałamuci.”

„Wymazane” jest złożone z...

książek: 2677

Michał Witkowski jest postacią kontrowersyjną. Przyznam, że miałam poważne opory przed dopiskiem „w polskiej literaturze”, bo tak naprawdę, zanim przeczytałam jego książki, to dał się poznać z tej dziwniejszej / gorszej strony jako stały bywalec portali plotkarskich. A to nie jest dobre, jeżeli chce się pisać wartościowe książki. Jest dobre, jeżeli celem samym w sobie jest pojawianie się w mediach.
No nic, skupmy się na powieści.

Wydawca reklamuje ją słowami:

Wymazane to miasteczko na Dzikim Wschodzie, położone między Lasem, W Którym Rosną Same Trujaki a parkingiem dla TIR-ów „Tijuana”. Kilka bloków postawionych na bagnach, w próżni. W tej scenerii, zapełnionej całą galerią oryginałów, rozgrywa się przewrotny romans, harlequin à rebours. Wszystko odbywa się tu na odwrót niż w klasycznej historii miłosnej. Pięknego Damiana fascynują jedynie ciała stare, grube i porozciągane, a królowa pieczarek Alexis ma wobec niego podstępny plan. Historia pęcznieje od żądz i emocji.

Głównym...

książek: 270
mpw | 2017-10-17
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 października 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Wymazane” Michała Witkowskiego. Smutna jest ta powieść w gruncie rzeczy. Wesołkowatość i lekkość (nieznośna zresztą momentami) opowieści ze złowieszczą, przygnębiającą, wizją prowincji. Czy sprawiedliwą i prawdziwą? Trudno powiedzieć. Gdzieś z pewnością się pokrywa. U Witkowskiego, mocno wybałuszone, ale fikcja rządzi się swoimi prawami… Proza na wskroś współczesna, ale czuć tu przeszłość.
Dwutorowo narracja biegnie od pewnego momentu – opowieści Starych Kobiet, które są u Witkowskiego kluczowymi (Kobiety, ale i opowieści). Przedstawiają swe historie zgrabnie, powabnie i ze swadą. Sprawdzone motywy – międzywojenna stolica i jej ciemne sprawki… Z drugiej strony szyderstwa mniejsze czy większe ze współczesności - mediów społecznościach, z zamiłowania do mamony, silenia się na oryginalność, zakłamania, celebrytów itp. itd…
Taka baja dla dorosłych… Moralitet? Niekoniecznie, niezupełnie… Ale jeden symbol – Biblioteka przeorganizowana w dyskotekę – multi razy wspominany – świetny i...

książek: 38
Szatynka | 2017-09-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2017

O Michale Witkowskim słyszeli nawet ci, którzy niespecjalnie interesują się literaturą. Na czym polega fenomen tego pisarza?

Cóż, w dobie Internetu, gdy problemem jest nie tyle brak informacji, co jej nadmiar, trzeba umieć się sprzedać, wyróżnić z tłumu i, co najtrudniejsze, utrzymać zainteresowanie. A to Witkowski umie jak mało kto. Potrafi inteligentnie prowokować, intrygować, przyciągać uwagę. Media go pokochały. Nic więc dziwnego, że każda jego nowa książka jest wydarzeniem budzącym emocje na długo przed premierą. Krytycy i czytelnicy z niecierpliwością czekają na kolejne dzieło kontrowersyjnego pisarza. I oto mamy gorącą powieść – „Wymazane”.

Tym razem autor wziął pod lupę życie polskiej prowincji, ze wszystkimi jej wadami, śmiesznostkami i dziwnościami. W zapyziałym miasteczku, gdzieś za Suwałkami, trwa smutne, szare życie, rządzące się własnymi prawami. Na przekór modzie na prowincjonalizm, wykreowanej przez popularne seriale, takie jak „Ranczo” czy „Plebania”,...

książek: 1943
Agussiek | 2018-06-20
Przeczytana: 26 maja 2018

„Michał Witkowski, kronikarz Polski z pozłotka, dykty i blachy falistej, stworzył baśń o tej dziwnej krainie." Tym razem opis na okładce nie kłamie: Wymazane to błyskotliwa opowieść o pozbawionym blichtru życiu daleko od Warszawy, o naszych bolączkach, tęsknotach i słabościach. Groteska i absurdalny humor wypełniają niemalże każdą stronę, ale autor uderza też w poważniejsze, refleksyjne tony. Witkowski łamie liczne tabu i z premedytacją porusza się na granicy dobrego smaku.

Już sam pomysł na fabułę jest przewrotny i łamie konwenanse. Oto młody chłopak o niebywałej urodzie i imieniu Damian, mieszkaniec maleńkiego miasteczka w północno-wschodniej Polsce całe dnie spędza na niczym. Cechuje go ogromna miłość własna oraz pociąg seksualny do dużo starszych kobiet. Pewnego dnia Damian wpada w sidła miejscowej bizneswoman o wiele mówiącym pseudonimie Alexis, która dorobiła się milionów na nielegalnych interesach, uprawie pieczarek i hodowli lisów. Co będzie dalej nie zdradzę, zwłaszcza,...

zobacz kolejne z 572 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
 • Drwal
  Drwal
  Michał Witkowski
 • Best European Fiction 2010
  Best European Fiction 2010
  Michał Witkowski, Ornela Vorpsi, Zadie Smith, Georgi Gospodinow, Wiktor...
 • Ojciec
  Ojciec
  Jacek Dukaj, Wit Szostak, Michał Witkowski, Łukasz Orbitowski, Jakub Małecki, Zi...
więcej książek tego autora
Powiązane treści
20 książek nominowanych do Nagrody Nike 2018

Dziś, 17 maja br. na Warszawskich Targach Książki ogłoszono 20 nominacji do najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce - Nagrody Nike. W finałowej dwudziestce znalazły się: 2 książki biograficzne i 3 reportażowe, 5 powieści, 3 eseje oraz 4 tomy opowiadań i 3 poetyckie. W tym roku Nagroda Nike zostanie wręczona po raz 22. - jej laureata poznamy w niedzielę 7 października br.


więcej
Witajcie w krainie niepokoju - w Krakowie trwa Festiwal Conrada

Na tydzień otwieramy republikę literatury. To miejsce dla wszystkich, którzy chcą myśleć, czytać i rozmawiać o współczesnym świecie – tymi słowami zainaugurowano tegoroczną, dziewiątą już edycję Festiwalu Conrada. Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu jest „niepokój”. 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd