M Train

Patti Smith Wydawnictwo: Alfred A. Knopf literatura piękna
Alfred A. Knopf
2015-01-01
2015-01-01

ogólnie to nuda, przeczytałam dlatego, że była krótka, idealna na dobicie przed snem

Dlaczego do tej pory nie spotkałam się na dłużej z Patti Smith, doprawdy nie wiem. Na szczęście zdjęłam z półki jej „Pociąg linii M” i mogłam spędzić z nią trochę czasu. I to był dobrze spędzony czas. Czas spędzony z melancholią Patti Smith, z jej miłością do kawy i seriali detektywistycznych, z jej podróżami do grobów bliskich jej pisarzy, z jej snuciem się po Nowym Jorku i podróżami po miastach świata. Patti Smith w „Pociągu linii M” tęskni za zmarłym blisko 20 lat temu mężem, rozmawia z kotami, śni niepokojące sny i wraca do mistycznych czasów, które przeżywała razem z mężem. Starzejąca się Patti Smith jest smutna, ale wciąż głodna sztuki (zwłaszcza literatury). Czytanie tej pozycji było dla mnie zanurzeniem się w umyśle artystki i w jej wrażliwości, która okazała mi się bliska.

Podobał mi się nieco melancholijny klimat tej opowieści.

Podobał mi się nieco melancholijny klimat tej opowieści.

9-tka z umiłowania dla autorki

9-tka z umiłowania dla autorki

Nie mój klimat. Ale literacko bardzo dobra.

Nie mój klimat. Ale literacko bardzo dobra.

Zachwycona „Poniedziałkowymi dziećmi” sięgnęłam po kolejna pozycje tej autorki, niestety w moim odczuciu nie dorównała ww książce.

Czytaliście kiedyś książkę z pragnieniem, żeby się nigdy nie skończyła? Ja tak mam z Patti Smith.
Mogę płynąć strumieniem jej umysłu i emocji bez końca. Czytanie jej prozy jest dla mnie czymś w rodzaju medytacji. Otwieram się, daję się unosić i czuję się całkowicie w zgodzie z samą sobą. I świat się przede mną otwiera.
Jej bezkompromisowość, ciekawość, gotowość na to, co życie i świat nam przynosi w połączeniu z poczuciem humoru i abstrakcyjnym myśleniem dają bardzo ożywczą mieszankę.
W przypadku „Pociągu linii M”, jak i w przypadku „Roku Małpy”, mamy do czynienia z luźnymi zapiskami, w których teraźniejszość miesza się ze snami i wspomnieniami. Wszystko to żyje i funkcjonuje na jednym poziomie czasowo-przestrzennym. Nie są to zapiski legendy punk rocka, gwiazdy, wszechstronnej artystki, która wydała mnóstwo płyt. To zapiski głęboko ludzkie, w których życie odbija się wszystkimi odcieniami, od smutku do szczęścia.
Pięknie Patti pisze o miłości do męża, wspaniałe go wspomina, ale to wspomnienia przesycone bólem i poczuciem straty z powodu jego przedwczesnej śmierci. Samo życie. Wspaniała książka! Moje odkrycie!

Jej bezkompromisowość, ciekawość, gotowość na to,...

Jakże ciekawie jest zajrzeć komuś do pamiętnika !
Poznać myśli, uczucia, motywy postępowania.
Warte przeczytania, choć obraz autorki daleki jest od ideału i znielubiłem ją trochę.
Ale trzeba mieć odwagę, by się nie wybielać przed czytelnikami.

Jakże ciekawie jest zajrzeć komuś do pamiętnika !
Poznać myśli, uczucia, motywy postępowania.
Ale trzeba mieć odwagę, by się nie wybielać przed czytelnikami.

W trakcie czytanie tej książki dosyć łatwo można zauważyć inspiracje innymi pisarzami, w tym szczególnie Sebaldem. Podobny styl, podobna koncepcja, podobna nostalgia. Autorka opisuje różne wydarzenia ze swojego życia swobodnie przeskakując pomiędzy różnymi momentami własnej historii. Sprawy ważne i banalne przemieszane ze sobą, teraźniejszość i wspomnienia. Coś pomiędzy pamiętnikiem bez chronologii zdarzeń i czasu, a luźnymi zapiskami dotyczącymi chwil, wrażeń, myśli, emocji. Jednego nie można Patti Smith odmówić - obok talentu wokalnego, niewątpliwie ma talent pisarski. Dzięki temu talentowi - książkę o sprawach banalnych i mniej banalnych, ale mających znaczenie jednak głównie dla autorki - czyta się z ogromnym zainteresowaniem i przyjemnością.

W czytaniu tworów Patti Smith chodzi przede wszystkim o wejście w jej świat, a nie o odnalezienie życiowych prawd. Nie jestem fanką biografii, pamiętników, natomiast każde kolejne dzieło Patti całkowicie mnie urzeka i czuję się, jakbym była na każdym etapie jej opowieści i w każdym miejscu razem z nią. Kocham jej podejście do życia, kocham jej wrażliwość i umiejętność dostrzegania tak wielu elementów otoczenia, w którym się znajduje.

• Muzyka