Tęczowe San Francisco. Wspomnienia o moim ojcu

Seria: Seria Amerykańska
Wydawnictwo: Czarne
Fairyland: A Memoir of My Father
Ag2S

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia. Piękny portret burzliwych czasów oraz głębokiej, umykającej stereotypom miłości ojca i córki. San Francisco lat 70. i 80. XX wieku stało się sceną zmian, które odbiły się szerokim echem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także na świecie. Było mekką włóczęgów i ludzi...

San Francisco lat 70. i 80. XX wieku stało się sceną zmian, które odbiły się szerokim echem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także na świecie. Było mekką włóczęgów i ludzi szukających wolności, poligonem walki Harveya Milka, członka rady miasta otwarcie przyznającego się do homoseksualizmu, i jednym z głównych świadków epidemii AIDS, która zakończyła beztroskę tych czasów.

Alysia Abbott, córka Steve’a Abbotta, biseksualnego poety i działacza LGBT, wraca w swoich wspomnieniach do tego legendarnego Frisco. Osierocone przez matkę dziecko bohemy, wyrastające w społeczności queer, opowiada nie tylko o życiu w malowniczej dzielnicy Haight-Ashbury, ale także o dojrzewaniu w poczuciu wyobcowania, jakie pociągała za sobą ekscentryczna postać ojca.

Nagroda Stonewall przyznawana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy, finalistka Nagrody Literackiej Lambda

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

pan_szymanek | 2019-03-11
Przeczytana: 08 marca 2019

Miałem nadzieje że San Francisco, a co za tym idzie cała książka będzie bardziej tęczowa. Przedstawi społeczność, kulturę queer tamtej epoki, niestety mało kartek zapisanych ta rzeczywistością.(polecam serial POSE) Dla mnie to nie biografia, ani reportaż. "Tęczowe San Francisco" to bardziej pozycja z działu psychologi o dojrzewaniu, tworzeniu siebie w odbiciu zewnętrznej, trudnej rzeczywistości. Takiej jak samotne rodzicielsko osoby która nie jest gotowa na taka role.

rumun_żuraf | 2018-12-27

To jest bang! To jest sztos! Ciągle zadziwia mnie moja szczenięca wręcz radość wynikająca ze spotkania z takimi książkami, z tak dobrymi książkami. Radość teraz jest podwójna, trudno sobie wyobrazić lepsze zakończenie czytelniczego rozdziału w moim życiu o roboczej nazwie "2018" i zapewniam, że nawet w snach o takim zakończeniu nie marzyłem. „Tęczowe San Francisco” porwało mnie na całego, bardziej niż po uszy, przepadłem i na chwilę po zakończeniu spotkania z Alysią i Stevem brakuje mi słów stosownych i tak bardzo gorących, że oddałyby, zareklamowałyby i zachęciłyby drugich do sięgnięcia po. Czymże jest „ Tęczowe San Francisco”? Reportażem, brudnym pamiętnikiem, silnie popartą faktograficznie impresją na temat ojca pisaną po latach? Słodkim i gorzkim, radosnym i dojmująco smutnym, szlachetnie czystym (tak, to patetyczne określenie też chodzi mi po głowie) zapisem wspólnego życia z ojcem? Wszystkim po trochu. Najprościej będzie napisać, że „Tęczowe San Francisco” to bardzo intymna...

Powiedzieć o tych wspomnieniach, że są wciągające to moim zdaniem zbyt mało. Alysia Abbott hipnotyzuje czytelnika opowieściami ze swoich dziecięcych i młodzieńczych latach pokazując jak naprawdę wygląda życie z człowiekiem niepokornym i jednocześnie bardzo oddanym swojej córce.
Ciekawie zarysowuje kontekst epoki i miejsca pokazując swojego ojca nie jako wybitną jednostkę, ale jako jednego z wielu młodych, biseksualnych mężczyzn szukających własnej definicji wolności, miłości i szczęścia.
Chociaż wątek seksualny jest nieodłącznym elementem tej książki warto podkreślić, że historia nie jest przesadzona. Seksualności chociaż jest dużo (w końcu to m.in. książka o rewolucji seksualnej) to nie jest jej ona wykorzystywana w sposób tandetny i chcący wywołać tani skandal.
"Tęczowe San Francisco" daje też niezmiernie interesującą i szeroką perspektywę na sposób postrzegania rodziny i relacji ojciec-córka.
Polecam wszystkim zainteresowanym zarówno Stanami Zjednoczonymi jak i tematyką LGBT,...

Piotr | 2018-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2018

Trudny temat. Książka napisana o tym, o czym czasami najtrudniej napisać. O relacjach z rodzicami. Autorka pisze o relacji z ojcem homoseksualistą, życiu w świecie dziadków, kontaktach w szkole, pierwszych miłościach. Nie brakuje w niej autentycznych rozterek dojrzewającej dziewczyny, która musi zmierzyć się z chorobą ukochanej osoby (AIDS) i jej śmiercią. Polecam.

Barbara | 2018-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2018

Przygotowałam się na lekką i przyjemną lekturę, przerywnik pomiędzy grubymi tomiszczami. Kolorowa historia San Francisco! Super!
Jakże się pomyliłam.. było ciężko, przerywałam i wracałam a dziś skończyłam spłakana i zmordowana. Cały dzień z tyłu głowy wyświetlają mi się sceny z książki. Rzadko mi się to zdarza.

Jeśli ktoś jak ja interesuje się historią USA czy też literatury, muzyki to będzie ta książka urealnieniem wyobrażeń o tych czasach. Realne rodzinne życie kontra nudne podręczniki do historii. Mocna rzecz.

Latożuk | 2017-12-27

To jedna z tych książek, którą odkładasz na półkę i czujesz że stajesz się lepsza, że dzięki niej twoja dobroć w jakiś sposób wzrasta i czujesz się człowiekiem bardziej niż wcześniej. To opowieść o czasach tęczowego okresu w historii USA, kiedy homoseksualiści walczyli o swoje prawa, to okres poezji, przyjaźni i pięknego myślenia, ale też ponurych czasów plagi AIDS. Autorka przepięknie przeplata swoje wspomnienia z faktami historycznymi, ale przede wszystkim pisze o swoim ojcu. Odkrywa przed nami życie homoseksualnego mężczyzny, który samotnie wychowuje córkę, walczy o swoją rodzinę, o życie zawodowe i miłosne. To piękne wspomnienie o nietuzinkowej relacji ojca i córki. serdecznie polecam, łzy same ciekną.

joan_stark | 2017-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2017

Ta książka to nie jest hołd złożony pisarzowi i poecie, jednemu z najbardziej znanych twórców społeczności gejowskiej lat 70tych i 80tych; to piękna książka o trudnej miłości ojca i córki, miłości trudnej, jednak pięknej i głębokiej. Autorka wiele czasu poświęciła na napisanie tej książki i dokonała świetnej rzeczy - czytelnik płynie przez historię dzięki lekkości, jaką autorka ma przy prowadzeniu narracji; możemy poznać i autorkę i jej ojca od strony bardzo prywatnej, mamy szansę przeczytać fragmenty korespondencji, obejrzeć prywatne zdjęcia i zapoznać się z dziełami ojca. Przeżywamy na równi z nimi chwile piękne i brzydkie, pokazujące oddanie, ale i złość, smutek. To wszystko ze wspaniałym i groźnym San Fransisco tamtych czasów, gdzie zjeżdżały się tłumy ludzi nie pasujących nigdzie indziej, innych pod względem poglądów, seksualności i wyglądu, gdzie AIDS wybuchło z największą siłą.
Niesamowita książka, polecam z całego serca.

Mariolka | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

Rozwaliła mnie ta książka. Już nie pamiętam kiedy ostatnio nad tekstem płakałam, a teraz czuję jak kolejne ciepłe krople płyną po moich policzkach. Kiedy się uspokoję? Kiedy wyjdę z tego świata?
Poruszyło mnie w tej książce wszystko, każda chyba jej warstwa. I relacja ojca samotnie wychowującego córkę - ich głęboka więź, zwielokrotniona faktem, że był artystą, poetą, redaktorem. I gejem w San Francisco lat 70tych i 80-tych, co już samo w sobie jest pasjonujące. I jego przedwczesna śmierć. I jej (bohaterki) przywiązanie do środowiska w którym się wychowała. I wszystko czego musiała doświadczyć jako córka geja. Niesamowita historia i niesamowite tło, kontekst tej opowieści.
(Jeszcze sobie popłaczę)

Elwira | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Seria Amerykańska Czarnego. Zawsze wyborna, zawsze pożerana w błyskawicznym tempie. Nie inaczej było w tym przypadku. Ci, którzy myślą, że po prostu przeczytają obraz homoseksualnej rewolucji w USA i dzielnicy Castro w San Francisco bądź jednowymiarowy obraz samotnego ojca geja i jego zagubionej córki - niech porzucą te myśli.

Alysia Abbott i jej ojciec Steve, poeta i działacz LGBT, to duet bohemicznie melancholiczny. W żadnym wypadku ckliwy. Ani nie prostolinijny. Ani typowy bunt nastolatki i zagubienie ojca "cioty". To wnikliwe studium bez koloryzowania, bez tęczy, studium relacji rodzica ze swoim dzieckiem. Miłości bezgranicznej, która zawsze jednak próbuje funkcjonować na jakichś warunkach, które rodzą niesnaski.

Wielką zaletą tej książki jest fakt, że w pewnym momencie przestajesz czytać te książkę z perspektywy "tęczowej". Zaczynasz nostalgicznie sam spoglądać na ten wcale nie chwalebny pomnik relacji ojciec-córka. Alysia jest surowa dla siebie i dla...

pawelru | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

szczere i czasem bolesne wspomnienia o relacjach z ojcem homoseksualistą, bezwarunkowa akceptująca miłość ojca, psychologiczne usterki córki- autorki. Nie każdy przyzna się do bolesnych rzeczy w relacjach, wynikając także z ograniczonej świadomości nastolatki, pożnie młodej kobiety.