Kalijuga. Wiek waśni i sporów

Tłumaczenie: Berenika Janczarska
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
8,06 (17 ocen i 12 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
1
8
6
7
4
6
2
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Age of Kali: Indian Travels & Encounters
data wydania
ISBN
9788365613608
liczba stron
440
język
polski
dodała
Ag2S

William Dalrymple, autor niemal magicznego opisu Indii zawartego w „Mieście dżinów”, powraca na subkontynent w serii znakomitych esejów. Na kartach książki znajdziemy 15-letnie partyzantki i królowe-wdowy, huczne zabawy na ulicach Bombaju i krwawe rodowe waśnie w prowincjonalnych wioskach, grupę wegetariańskich terrorystów planujących zniszczenie pierwszego w Indiach baru KFC, pałac w którym...

William Dalrymple, autor niemal magicznego opisu Indii zawartego w „Mieście dżinów”, powraca na subkontynent w serii znakomitych esejów.
Na kartach książki znajdziemy 15-letnie partyzantki i królowe-wdowy, huczne zabawy na ulicach Bombaju i krwawe rodowe waśnie w prowincjonalnych wioskach, grupę wegetariańskich terrorystów planujących zniszczenie pierwszego w Indiach baru KFC, pałac w którym wciąż jeszcze kieliszek porto i cygara rozwozi wśród gości miniaturowy pociąg parowy wykonany w całości ze srebra...
Dalrymple spotyka na swojej drodze takie postaci jak Imran Khan i Benazir Bhutto, jest świadkiem makabrycznego składania ofiar wiecznie spragnionej krwi bogini Parashakti - Tej Która Zasiada na Tronie z Pięciu Trupów, ucztuje z narkotykowym baronem z północnego Pakistanu, odkrywa takie osobliwości jak małpi terroryści z Jaipuru i kaplica, w której Krishna miał co noc kochać się ze swymi 16 108 żonami i 64 732 kochankami.


Krytyka pisząc o „wieku Kali” zgodnie docenia ostrość spojrzenia i subtelność analiz Dalrymple’a.

 

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4554/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4554/...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (170)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 364
Saudyjskie-Wielbłądy | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

Kalijuga oznacza mroczne, złe czasy, które nadchodzą, gdy władzę nad światem obejmuje Ta Która Zasiada na Tronie z Pięciu Trupów – czyli bogini Kali.
Nowa, w sensie polskiego wydania, książka Dalrymple”a, choć napisana 20 lat temu w wielu aspektach jest z dużym prawdopodobieństwem aktualna. Pewnie zmieniły się nazwiska polityków, kilka partii zmieniło nazwę, ale czymże jest 20 lat w historii subkontynentu, jeżeli obrzęd sati (spalenie żywcem wdowy na stosie pogrzebowym męża) zakazany przez Brytyjczyków w XIX wieku ostatnio miał miejsce w stanie Uttar Pradesz... 11 września 1999 roku. Ostatni, o którym informacja dotarła do mediów.

Podróże przez Indie, które próbują zrzucić gorset podziału kastowego, to opowieść dla ludzi o mocnych nerwach. W skład „komitetów wyborczych” różnych partii wchodzą grupy uzbrojonych po zęby bandytów, kandydaci startują do parlamentów stanowych z zza więziennych murów, a premierem w rządzie stanowym może zostać niepiśmienny wioskowy zapaśnik.
Obyczaje...

książek: 6701

„Kalijuga. Wiek waśni i sporów” to zbiór niezwykle interesujących tekstów łączących cechy eseju i reportażu z podróży po subkontynencie indyjskim. Autor jawi się w nich jako wnikliwy obserwator i analityk spoglądający na opisywany świat z różnych perspektyw.

Wiliam Dalrymple od wielu lat zafascynowany jest historią i kulturą Indii, czemu niejednokrotnie dawał wyraz w swoich artykułach i nagradzanych książkach.
„Kalijuga” to kolejny przykład tej fascynacji. Tytuł nawiązuje do hinduskiej mitologii, w której wiek demona Kali oznacza ponury i przerażający okres rozpadu, korupcji, przemocy i wszystkiego, co najgorsze dla człowieka. W tym przypadku to minione, dwudzieste stulecie, które położyło się cieniem nie tylko na dziejach subkontynentu indyjskiego, ale całego świata.

Autor opisuje przede wszystkim swoje podróże po Indiach, ale dociera również do graniczącego z nimi Pakistanu. Oglądany świat Dalrymple przedstawia z perspektywy Europejczyka, ale robi to z wielkim poszanowaniem...

książek: 922
adb | 2017-12-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Przyznaję, że po reportaże sięgam sporadycznie, ale "Kalijuga. Wiek waśni i sporów" ciekawiła mnie ze względu na Indie, do tego Indie niemal współczesne. Niemal, bo książka powstała w 1998 r., blisko 20 lat temu. [...]
Tytuł, jak w przedmowie objaśnia sam autor, "nawiązuje do starożytnej kosmologii hinduskiej, według której czas podzielony jest na cztery eony". Kalijuga to wiek demona Kali, czas waśni i sporów, korupcji i rozpadu, co autor świetnie uchwycił w kolejnych reportażach.

"Kalijuga" to połączenie eseju i reportażu. Podróże, miejsca i spotkania są dla autora pretekstem do błyskotliwej analizy przemian, zachodzących w Indiach. Obserwacje Dalrymple'a są celne, a diagnozy interesujące. Świat Indii jest dla Europejczyków przerażający i fascynujący zarazem. Indie to świat partyzantów i skorumpowanych polityków, szefów narkotykowych karteli i nędzarzy. To ciągle jeszcze świat kastowych podziałów i zaskakującej religijności. Dalrymple doskonale pisze o obyczajach, kulturze i...

książek: 2187
Renax | 2018-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Książka jest opisem pobytu autora w różnych częściach Indii, Sri Lanki, Reunionu i Pakistanu w latach 90-tych. To co zobaczył, ludzie z którymi się spotkał i rozmowy, jakie przeprowadził, ukazują różnorodność Indii. Pisze jasno i klarownie, umiejętnie łącząc narrację i celne rozmowy z mieszkańcami. Rozmowy te są niby zwyczajne, ale autor dobrał je tak, że rozmówcy sami, swoimi słowami, kwitują świat, w którym żyją, pokazując jego istotę. Opisy odautorskie są rozbudowane tylko tam, gdzie sami mieszkańcy nie mogli opowiadać o tym.W ogóle autor oddaje głos światu, który opisuje, mniej ocenia, a bardziej zgłębia, analizuje itd.
Raczej powinnam napisać 'światy', bo w książce Indie to wiele diametralnie różnych światów. Nie mogę powiedzieć, że po tej jednej książce znam całe Indie, ale na pewno książka rozjaśniła mi coś w mózgu na ten temat, bardziej niż inne powieści czy reportaże.

książek: 291
Balcar | 2017-12-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 19 grudnia 2017

To już czwarta książka Williama Dalrymple'a po którą sięgam. Obdarzyłem tego autora dosyć sporym zaufaniem i chociaż tematyka indyjska jakoś wybitnie mnie nie porywa, to postanowiłem się skusić na "Kalijugę". Nie jest to dla mnie tak porywająca lektura jak chociażby "Powrót Króla" czy "Ze Świętej Góry", raczej zbliżona do "Miasta Dżinów".
Książka składa się z kilkunastu krótkich esejów, które dawniej były publikowane w prasie. Jeśli ktoś czytał "Miasto Dżinów" to wie czego można się spodziewać. Różnica między obiema książkami jest taka, że w "Mieście Dżinów" autor koncentruje się na Delhi, podczas gdy w "Kalijudze" Dalrymple podróżuje po całych Indiach, a także Pakistanie. Oryginalne wydanie książki miało miejsce w 1998 roku, więc od opisywanych wydarzeń minęło około 20 lat. Dominuje tematyka polityczna, sporo jest o stosunkach hindusko-pakistańskich, dużo na temat różnych polityków. Dalrymple przedstawia smutny obraz tamtych Indii, które walczyły z korupcją i bezprawiem. Autor...

książek: 561
Lady Margot | 2017-11-20

WWW.LADYMARGOT.PL


To było moje pierwsze spotkanie z tym autorem, wystarczyło ono jednak, bym zapałała do niego miłością absolutną. W tej pozycji zgadzało mi się wszystko. Abstrahując już od fenomenalnej treści, zwróciłam uwagę na piękną szatę graficzną i bardzo przyjemną, dużą czcionkę, co dla takiego „kreta” jak ja, jest kwestią niezwykle istotną, a niestety bardzo rzadko mam okazję pochwalić za nią wydawnictwa.

Tak więc, moi Drodzy, teraz czas na kilka słów o pozycji, która sprawiła, że moja ciekawość w stosunku do Indii wzrosła po stokroć.O CZYM?

Założę się, że niewiele osób domyśla się, czym jest tajemnicza „kalijuga”, dlatego już spieszę z wyjaśnieniem. To znacznie ułatwi Wam czytanie recenzji 🙂
Kalijuga w dosłownym tłumaczeniu to „wiek demona Kali” – czas sporów, konfliktów, korupcji i wszelkiego zepsucia. Tytuł książki Williama Dalrymple nawiązuje do starożytnej hinduskiej kosmologii, według której czas składa się z czterech eonów, czyli wieków. Każdy z eonów (z...

książek: 1132
monweg | 2018-06-13
Przeczytana: 15 marca 2018

Powiem wam, że po lekturze tej wyjątkowej książki miałabym ochotę kupić bilet w jedną stronę i wybrać się w podróż szlakami wyznaczonymi przez Szkota. Chciałabym poczuć ten niesamowity klimat i atmosferę z kolorami, zapachami, a nawet z niebezpieczeństwem. I szczerze mówiąc przez ten czas, gdy zgłębiałam tę książkę czułam to wszystko, co było dane przeżyć jej autorowi i bardzo mi się to spodobało. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możecie wybrać się w taką eskapadę, to pozostaje wam lektura tego fascynującego utworu literackiego.

zapraszam - https://monweg.blogspot.com/2018/03/kalijuga-wiek-wasni-i-sporow-william.html

książek: 241
yodapl | 2017-09-29
Przeczytana: 29 września 2017

"The Age of Kali" to druga książka Williama Dalrymple, z którą dane mi było się zapoznać; pierwszą z nich było "Dziewięć Żywotów". Tematyka w przypadku książek tego autora jest zawsze podobna, a więc i przy okazji "The Age of Kali" odbyłem tournee po krajach subkontynentu indyjskiego mogąc wczuć się w ten dziwny i pasjonujący świat.
Dalrymple ponownie mistrzowsko odprowadza nas po Indiach, Sri Lance i Pakistanie, wyciągając jak asy z rękawa szereg niesamowitych postaci: polityków, watażków, ofiar i sprawców przemocy, potomków kolonistów i ich zawziętych przeciwników... Można by rzecz, że z takim wachlarzem osobowości subkontynentu lat 90tych nie da się napisać nudnej książki. Dalrymple spędzał bowiem swoje dnie w towarzystwie chociażby Imrana Khana, pakistańskiego bożka krykietowego i niedoszłego polityka, czy narkotykowych baranów, którzy w chaosie otaczającym Północno-Zachodnią Prowincję Przygraniczną Pakistanu stworzyli swoje prywatne armię i pseudo partie polityczne. Chaos...

książek: 3378
gggagg | 2017-11-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Mistrz reportażu ale nie tylko. Jak dla mnie pisarstwo Darlympl'a jest lepsze od pisarstwa Kapuścińskiego. Jestem zachwycony książką i zabieram się za dwie pozostałe, które posiadam. Niestety za dobre aby znaleźć się na jakichkolwiek listach bestsellerów, szkoda. Taka karma.

książek: 678
Tamanna | 2015-10-06
Przeczytana: 03 października 2015

Wielki pasjonat Indii William Dalrymple, którego znam z niedoczytanej jeszcze książki "Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach", w 1998 roku wydał swoją relację z podróży po subkontynencie, ze spotkań z Indusami, tymi znanymi i tymi zwyczajnymi. Książkę, zaopatrzoną w słowniczek indyjskich pojęć i indeks z nazwami, podzielono na sześć części:
- "Północ" - opowieści z Lucknow, Biharu, Gwalioru i
Vrindavan (miasta narodzin Kryszny)
- "W Radżastanie" - na temat wojny kast i opowieść o dwóch
kobietach:
- Bahveri Devi, która domaga się sprawiedliwości za ukaranie
jej zbiorowym gwałtem za to, że pracując dla organizacji
pozarządowej doniosła nielegalnym ślubie dziecięcym

- i o Roop Kanwar z wioski Deorala, która wg jednych
świadomie zdecydowała się na sati, a wg innych została do
niego przymuszona

- "Nowe Indie" - dwa portrety Bombaju i Bangalore
- "Południe" - relacje...

zobacz kolejne z 160 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd