Przemytnicy książek z Timbuktu

Okładka książki Przemytnicy książek z Timbuktu Charlie English
Okładka książki Przemytnicy książek z Timbuktu
Charlie English Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria reporterska reportaż
reportaż
Seria reporterska
The Storied City: The Quest for Timbuktu and the Fantastic Mission to Save Its Past
Wydawnictwo Poznańskie
2018-03-14
2018-03-14
Krzysztof Cieślik
Mali Afryka Zachodnia Sahel reportaż literatura faktu dżihad fundamentalizm islam Timbuktu

Bardzo ciekawa książka. Wydaje się też rzetelnie napisana.

Bardzo ciekawa książka. Wydaje się też rzetelnie napisana.

Okropna pozycja. Przytłaczająca liczbą wymyślnych nazwisk oraz faktów historycznych. Strasznie mnie znudziła ta książka. Musiałam wyznaczyć sobie, że przeczytam po pięćdziesiąt stron dziennie, żeby udało mi się ją dokończyć. Absolutnie nie polecam.

o tym jak jedni muzułmanie chcą iść z duchem czasu, a inni zostać z duchem fanatyzmu

Misja: ocalić dorobek afrykańskiej cywilizacji.

Zagrożenie: dżihadyści zajmujący miasto.

Przemytnicy książek to intrygująca opowieść o próbie uratowania cennych manuskryptów z Timbuktu. Okazało się, że zagrożeniem dla nich nie jest klimat i szkodniki. To coś znacznie gorszego. Najeźdźcy są brutalni, nikogo nie oszczędzają, dziedzictwa narodowego również; nie wyznają żadnych wartości. Siłą i przemocą próbują narzucić własny porządek. Islamscy bojownicy nie znają litości, są bezwględni, dominują prymitywne instynkty. Wszystko w rękach bibliotekarzy. Czy uda im się zapobiec zniszczeniu kolekcji? Czy zdążą? Nie mają dużo czasu.

Dziennikarz namawia nas na ekscytującą wyprawę po Afryce, poznamy obyczaje ówczesnych wspólnot. Jednocześnie autor nie zanudza nas mało istotnymi detalami. Dygresje przez niego stosowane nie rozmywają zasadniczego wątku. Autorowi udało się stworzyć prawdziwą mieszankę gatunków: reportaż, sensacja, powieść historyczna, esej podróżniczy.

Timbuktu to miejscowość historyczna, założona na przełomie XI i XII wieku. Pierwsze wzmianki o niej pojawiają się w ''Atlasie katalońskim na mapie świata'' z 1375 roku. Jej autorem był Abraham Cresques, kartograf z Majorki. Pierwotnie zapisana nazwa brzmiała''Tenbuch", utożsamiana z dobrobytem. Lecz wiarygodniejsze informacje występują później, bo w XVI wieku. Autorem relacji był Al-Hasan Ibn Muhammad al-Wazan al-Fasi az-Zajjali. Przyjąwszy chrześcijaństwo, stał się znany jako Leon Afrykański, nazywany często drugim Kolumbem. Wedle jego przekazu Timbuktu należało do zamożnych miasteczek, jego mieszkańcom niczego nie brakowało. Tamtejsze społeczeństwo było przyjazne i bezpretensjonalne w sposobie bycia. Byli także ludźmi wykształconymi o szerokich horyzontach intelektualnych, więc dzieło Leona często tłumaczono, cieszyło się popularnością. Podobnie jak inne rękopisy.

Przypuszcza się, iż postacią naszego bohatera zainspirował się William Szekspir, tworząc ''Otella''.

Generalnie książka jest dobra, ale ma też kilka mankamentów: poślednie tłumaczenie, jakby ''na kolanie". Przekład jest niestaranny i powierzchowny. Charlie English wyraźnie stracił rezon, dotąd umiejętnie budował napięcie, pod koniec emocje nieco okrzepły.

Misja: ocalić dorobek afrykańskiej cywilizacji.

Zagrożenie: dżihadyści zajmujący miasto.

Okazuje się, że Timbuktu było tajemnicze kilka wieków temu, ale i obecnie historie, które się tam dzieją, bywają niejasne. English napisał potężną reportersko-historyczną książkę o miejscu i ludziach z nim związanych. (Podziwiam niesamowicie ilość pracy, którą włożył w przygotowanie tego tekstu.) Autor miesza dwa plany - historyczny z naciskiem na czasy, gdy biali "odkrywcy" (cudzysłów zamierzony, bo u podstaw ich podróży w poszukiwaniu Timbuktu czasami leżały kwestie dalekie od czystej naukowej ciekawości) próbowali Timbuktu odnaleźć oraz historię współczesną, kiedy państwo islamskie wkroczyło w te rejony i nagle bezcenne rękopisy stały się zagrożone na równi ze świątyniami, grobowcami i wszystkim, co się nie zgadzało z zasadami agresorów. Historia ratowania rękopisów to rzeczywiście materiał na powieść lub film sensacyjny, co wiele osób już podkreślało, ale nie zdradzę wiele, pisząc, że to jest też historia z podwójnym dnem, bo dzielni bibliotekarze z Timbuktu nie zawsze potrafią wytłumaczyć swoje decyzje, nie chcą odpowiedzieć na wszystkie pytania, a nawet pokazać, co zawierają skrzynie. Bohaterowie akcji ratunkowej jak z Indiany Jonesa czy spryciarze i kanciarze?

Bardzo interesująca historia (a właściwie dwie!),napisana całkiem przystępnym językiem jak na poruszany temat. Przeszkadzały mi jednak przeplatające się zbyt często dwa wątki - ledwo co wciągnęłam się w jedną historię, a tu wracamy/przyspieszamy dwa wieki. Niemniej jednak polecam dla każdego zainteresowanego tematem Afryki, historii i geopolityki.

Dużo ciekawych informacji o historii Afryki i państwie islamskim. Bardzo dobrze i szybko się czyta.

Podziwiam autora za ogrom pracy włożony w napisanie tej ksiażki. Zaiste, "historia jak z Indiany Johnesa" jest tu idealnym określeniem. Czytelnik może się zgubić między postaciami, jednak autor, jak sam wspomina, stara się jak najbardziej ułatwić ogarniecie treści, za co duży plus (to nie jego wina, że Haidarów jest pięciu itp., więc to trzeba mu wybaczyć). Genialnym rozwiązaniem jest pokierowanie historii Timbuktu dwutorowo: współcześnie i historycznie, poczynając od europejskich wypraw podróżniczych w XVIII w. Autor rozprawia się z mitem dot. tajemniczego miasta, oddaje należny hołd tym odkrywcom, którzy nie zostali docenieni przez współczesnych. Z drugiej strony zgrabnie opisuje kontrowersyjną bądź co bądź akcję "przemytu" rękopisów z Timbuktu. Jest tu mnóstwo informacji, nazwisk, miejsc i można się w tym pogubić, ale tak to było: wielu ludzi miało swój udział w tej historii i czuć, że nikogo nie pominięto. Plus za dodatkowe informacje o pozyskiwaniu źródeł, gdzie zawarto dodatkowe smaczki dla całej historii nie burząc przy tym głównej narracji. Jedyny zarzut jaki mam to polska korekta. W drugiej połowie jakby jej nie ma i pojawiają się błędy na zasadzie zepsutej klawiatury: literówki, zjedzone litery, zła odmiana itp. To psuje odbiór, bo utrudnia skupienie się na lekturze.

Dobry reportaż - autor nie komentuje, tylko opowiada.
Sama historia zdecydowanie dla pasjonatów książek i/lub historii/ manuskryptów/Timbuktu

Dobry reportaż - autor nie komentuje, tylko opowiada.

Timbuktu? To chyba gdzieś w Afryce - tak wyglądał stan mojej wiedzy na temat tego miasta przed sięgnięciem po „Przemytnicy książek z Timbuktu”. Książkę napisał Charlie English, angielski dziennikarz, który postanowił opisać brawurową akcję ratowania dóbr kultury przed religijnym fanatyzmem. To także świetna pozycja do zapełnienia wiedzą „wielkiej, białej plamy”, jaką z reguły jest dla Europejczyków historia Afryki Zachodniej. Timbuktu to miejsce, o którym przez stulecia do Europy docierały głównie mity. Warto przekonać się, czym w rzeczywistości okazało się być „Eldorado Afryki”.

Treść książki skupia się na dwóch wątkach. Pierwszy, główny, to wielka akcja ewakuacji dziesiątek tysięcy rękopisów z Timbuktu po jego zajęciu przez islamskich fundamentalistów w 2012 roku. Zapewne mało kto wie, ale miasto to w średniowieczu było dużym centrum nauki oraz rękopiśmiennictwa. Przez wieki wytworzono tam dziesiątki tysięcy książek, manuskryptów i innych pism o przeróżnej tematyce. Fakt ten każe zweryfikować niegdyś popularne w Europie poglądy, jakoby Afryka na południe od Sahary była całkowicie pozbawiona kultury słowa pisanego. Zbiory timbuktańskich manuskryptów były stopniowo gromadzone przez kilka wpływowych rodzin, które, w obliczu najazdu islamistów, podjęły walkę o zachowanie dziedzictwa swoich przodków.

Drugi wątek pojawiający się w książce angielskiego dziennikarza to nakreślenie historii odrywania przez Europejczyków tego tajemniczego miasta. Punktem wyjścia jest tutaj końcówka XVIII wieku i powstanie w Anglii Towarzystwa Afrykańskiego, którego celem była eksploracja Afryki. Oczywiście, pod pozorem poszerzania wiedzy kryły się jak zwykle interesy gospodarcze Imperium, które poszukiwało nowych rynków zbytu oraz źródła surowców. To właśnie Towarzystwo Afrykańskie jako pierwsze rzuciło wyzwanie odkrycia legendarnego miasta Timbuktu. Autor opisuje losy kolejnych śmiałków, którzy, nie bacząc na niebezpieczeństwa, ruszali, aby odkrywać nieznane i na stałe zapisać się w historii. Niestety, nie wszystkim dane było z tych wypraw powrócić, a ci, którym się to udało, nie zawsze doczekali się należytego docenienia swoich zasług.

Oba te wątki autor naprzemiennie relacjonuje w swojej książce, co sprawia, że ma ona dwojaki charakter – pracy historycznej oraz reportażu. Sądzę, że to całkiem udane połączenie. „Przemytnicy książek z Timbuktu” czyta się dobrze, aczkolwiek czasami można pogubić się w natłoku dziwnie brzmiących nazwisk bohaterów. W szczególności tych współczesnych. Taki niestety urok, gdy poznajemy historię miejsc z zupełnie odmiennego kręgu kulturowego. Nie pomaga tutaj wąski zasób malijskich imion oraz nazwisk, przez co pod tym samym nazwiskiem występuje kilka różnych postaci, które przeplatają się w narracji. Nie odczułem również, jakoby tłumacz pomógł w tym aspekcie czytelnikowi. Były wręcz moment, w których musiałem wrócić kilka stron wcześniej, aby jeszcze raz poskładać sobie, o kim była aktualnie mowa. Dodam również, że wydanie książki ma kilka mankamentów edytorskich, co da się zauważyć nawet przy niezbyt uważnej pod tym kątem lekturze. Można to było zrobić lepiej. Zresztą już na okładce można przeczytać nieścisłość. Podano bowiem: „Równolegle Charlie English, dziennikarz The Guardian, przywołuje pasjonującą historię europejskich odkrywców, którzy wyruszyli do Timbuktu, by spróbować odszukać mityczną stolicę tego królestwa”. Otóż Timbuktu nigdy nie było królestwem, wchodziło natomiast w skład imperiów Mali, Songhaju czy Ghany.

O ile narracja historyczna dotycząca odkrywania Timbuktu raczej nie wywołuje większych zastrzeżeń, o tyle części poświęcona „przemytnikom książek” już tak. Ogólnie muszę stwierdzić, że autor nie potrafił zbudować napięcia wokół tego wydarzenia. Sama akcja wywiezienia tysięcy manuskryptów w skrzyniach przez kraj ogarnięty wojną domową opisana jest dość flegmatycznie. Nie czuć w tej historii ryzyka. Brak również emocji, które pobudziłyby wyobraźnię czytelnika. Owszem, autor opisuje problemy, z którym musieli się zmierzyć kurierzy przewożący manuskrypty, ale nie robi tego z ich perspektywy. Nie pyta ludzi, jak to było, czy zdawali sobie sprawę z ryzyka, czy mieli jakieś obawy, wątpliwości itp. Zdaje nam po prostu suchą relację ze zdarzenia, czym koniec końców lekko się zawiodłem.

Po zakończonej lekturze muszę też stwierdzić, że wcale nie jestem przekonany, czy cała akcja ewakuacji rękopisów z Timbuktu w rzeczywistości była tak niebezpieczna, za jaką podaje ją autor oraz jego źródła. Ciężko bowiem uwierzyć, że rzeczywiście spod samego nosa dżihadystów wywieziono przez pustynię tysiące skrzyń z manuskryptami, a oni zupełnie nie mieli o tym pojęcia. Chyba że założymy, iż w rzeczywistości islamiści nie za bardzo interesowali się samymi pismami z Timbuktu, a przynajmniej nie do czasu, gdy na horyzoncie pojawiło się widmo odzyskania miasta przez wojsko malijskie, wspierane przez Francuzów. Autor zwraca też uwagę, że tak naprawdę ciężko określić skalę ewakuacji. Całkiem możliwe, że Savama, malijska organizacja, które kierowała ewakuacją, wyolbrzymia skalę przedsięwzięcia. W jakim celu? Cóż, warto zaznaczyć, że wywóz książek z Timbuktu odbywał się głównie dzięki... finansowemu wsparciu z Europy. Jest to też świetna reklama dla samych księgozbiorów.

Mit. Przez długi czas Timbuktu było dla Europejczyków mitem, który z wolna konfrontowano z rzeczywistością. Pytaniem otwartym jest, czy niezwykły przypadek ewakuacji tysięcy zagrożonych zniszczeniem manuskryptów nie jest kolejną jego odsłoną? A może nie? Może rzeczywiście z wielkim poświęceniem i ryzykiem uratowano bezcenne zabytki? Aby to ocenić, warto sięgnąć po książkę „Przemytnicy książek z Timbuktu”. To solidna pozycja poszerzająca wiedzę czytelnika o tym tak mało znanym rejonie świata.

• Literatura faktu
  • Afryka