Ze świętej góry

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
From the Holy Mountain
literatura faktu
Ag2S

Bogata mieszanka historii i duchowości, przygód i polityki, powiązana nicią czarnego humoru, znanego czytelnikom Williama Dalrymple’a z jego poprzednich utworów. W 587 roku naszej ery, dwóch mnichów, Jan Moschos i Sofista Sofroniusz, rozpoczynają niesamowitą podróż przez świat bizantyjski, od brzegów Bosforu po piaskowe wydmy Egiptu. Ich celem jest zebrać mądrość mędrców i mistyków z...

W 587 roku naszej ery, dwóch mnichów, Jan Moschos i Sofista Sofroniusz, rozpoczynają niesamowitą podróż przez świat bizantyjski, od brzegów Bosforu po piaskowe wydmy Egiptu. Ich celem jest zebrać mądrość mędrców i mistyków z Bizantyjskiego Wschodu przed upadkiem ich delikatnego świata pod siłą Islamu. Prawie 1500 lat później, wykorzystując pisma Jana Moschosa jako swój przewodnik,
William Dalrymple wyrusza, by odtworzyć ich drogę. Gdy zdamy sobie sprawę, że w tej podróży towarzyszyły mu: wojna domowa w Turcji, ruiny Bejrutu, napięcia w Banku Zachodnim i bunt fundamentalistów w Egipcie, sprawozdanie Williama Dalrymple’a staje się porywającą elegią dla ginącej cywilizacji wschodniego chrześcijaństwa.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4121/Z...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4121/Z...»

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2017

William Dalrymple - nasz dzielny Szkot, którego znacie z recenzji „Powrotu króla” i „Miasta dżinów. Rok w Delhi” wyruszył na bardzo nietypową wyprawę. Zafascynowany wspomnieniami innych podróżników – Jana Moshosa i Sofroniusza Sofisa postanawia podążyć ich śladami.
I pewnie nie byłoby to aż tak nietypowe, gdyby tych wypraw nie dzieliło w czasie ponad.... 1300 lat.

Dwaj bizantyjscy mnisi chcieli odwiedzić najważniejsze miejsca, na które wpływ miała kultura ich kraju. A czasy były złe i niepewne, bo na podbój świata ruszyli już wyznawcy Proroka Mahometa. Niedługo po zakończeniu wyprawy Jana Moshosa i Sofroniusza Sofisa, świat, który opisywali w swoich pamiętnika z podróży już nie istniał.
William Dalrymple chciał obejrzeć to, co do dziś zachowało się z czasów bizantyjskich. Wyruszając ze stolicy ówczesnego Wschodu czyli Bizancjum starał się odnajdywać miejsca, które w owych czasach słynęły ze wspaniałej architektury lub świątobliwych mężów kościoła prawosławnego.

Wnioski, do jakich...

Renax | 2017-03-15
Przeczytana: 14 marca 2017

Bardzo się cieszę, że miałam możność przeczytania i posiadania tej niezwykłej książki. Są bowiem książki, które trzeba przeczytać i taką właśnie jest ta, o której dziś napiszę.
'Ze Świętej Góry' wydała oficyna Noir sur Blanc 18 stycznia 2017 roku. Co ciekawe, polskiego tłumaczenia i polskiego wydania książki, tego oto, które mam przed sobą, dokonano 20 lat po wydaniu anglojęzycznym! A co ważniejsze, książka ta po 20 latach jest jeszcze bardziej aktualna.
Jest to zapis podróży autora po krajach Bliskiego Wschodu, gdzie zachowały się ślady chrześcijaństwa bizantyjskiego: Turcji, Syrii, Libanie, Izraelu i Egipcie, jakie odbył jesienią i zimą 1994 roku.
Nie jest łatwo napisać mądrą, inspirującą, a przy tym ciekawą relację z podróży po miejscach świętych ale zarazem zrujnowanych. Ale autorowi się udało. Książka jest obszerna, ale niesamowicie ciekawa. W zasadzie spodobało mi się w niej wszystko. Jestem też zachwycona sposobem wplatania rozmów, subtelnym wprowadzaniem informacji o...

Balcar | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Po Afganistanie i Indiach, tym razem William Dalrymple zabiera nas w podróż po dawnym cesarstwie bizantyjskim. Naszymi przewodnikami jest dwójka prawosławnych mnichów-Jan Moschos i jego uczeń Sofroniusz. Opus magnum tego pierwszego jest "Łąka duchowa", która zawiera opis pielgrzymek do klasztorów, ale także zbiory anegdot na temat życia dawnych pustelników. Dzieło to powstało na przełomie VI i VII wieku i cały czas jest obecne w książce szkockiego pisarza.
William Dalrymple rozpoczyna swoją podróż od tytułowej "Świętej Góry", czyli góry Athos. Następnie kieruje się przez Turcję, Syrię, Liban, Izrael aż do egipskiej Chargi. W tym czasie podobnie jak Moschos i Sofroniusz, odwiedza dawne monastery lub ich ruiny, chociaż i tak jest to dość spłycone stwierdzenie Dalrymple bowiem, nie patrzy na wszystko oczami naszych dwóch przewodników, ale odnosi się również do czasów sobie współczesnych(czyli lat 90-tych). Szkot rozmawia więc nie tylko z mnichami, ale z ofiarami wojen między Izraelem...

Kanon24pl | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Książka rzeczywiście niezwykle ciekawa . Pozwala dostrzec nam jak upada cywilizacja. To nie najeźdźcy atakujący imperium od zewnątrz powodują jego upadek . Upadek zaczyna się od wewnątrz , rozkład więzi społecznych , rozkład systemu państwa , brak wiary i chęci obrony . Dalrymple William pozwala poprzez przywołanie obrazów Bizancjum , spojrzeć nam na współczesną cywilizację Zachodu. Czy nie jesteśmy nieświadomymi świadkami jej upadku?

monweg | 2017-02-28

William Dalrymple pochodzący ze Szkocji, pisarz, historyk i krytyk literacki napisał osiem książek, za które otrzymał liczne nagrody. W Polsce ukazały się do tej pory trzy: Dziewięć żywotów: na tropie świętości we współczesnych Indiach (Czarne); Powrót króla: Bitwa o Afganistan (Noir sur Blanc); Miasto dżinów. Rok w Delhi (Noir sur Blanc). Dalrymple pisze także scenariusze do audycji filmów dokumentalnych.

W książce Ze Świętej Góry Dalrymple prześledził losy prawosławnych zborów rozsianych na Bliskim Wschodzie. Odpowiada również na pytanie jakie są na przestrzeni wieków islamskich rządów relacje z judaizmem, islamem i chrześcijaństwem na Środkowym Wschodzie.
Ta wspaniała książka powinna zajmować należne miejsce na półce […] Jest pełna poezji starożytnych miejsc i bez trudu przenosi zafascynowanego czytelnika do znikającego świata. (The Washington Post Book World)
W jednej z książek pt. In Xanadu Dalrymple śledził drogę przebytą przez Marco Polo z Jerozolimy do Mongolii. Tym razem...

1414 | 2017-01-10

Dla mnie Dalrymple jest autorem piszącym dobre i ciekawe książki.
Pomysł aby powtórzyć podróż śladami bizantyjskich mnichów a następnie to opisać, został wykonany kompetentnie i z pasją. Wielka szkoda, że ta pozycja pojawiła się w Polsce dopiero 20 lat po swoim debiucie.
Autor przypomina, że wiara to także konieczność wyrzeczeń i gotowość do poświęceń. W tym także gotowość do poświęcenia życia.
Mam nadzieję, że wkrótce na polskim rynku pojawią się kolejne pozycje tego autora,

Michał Wojsław | 2018-04-02
Przeczytana: marzec 2018

Podczas czytania tej książki naprawdę czuć klimat bliskiego wschodu przesiąkniętego mionionymi wiekami. Dla miłośników tamtej kultury oraz historii z pewnością będzie to jedna z lepszych lektur. Po prostu świetna książka.

Zicocu | 2018-06-24
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam