Koh-i-Noor. Historia najsłynniejszego diamentu świata

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Koh-i-Noor: The History of the World's Most Infamous Diamond
literatura faktu
Ag2S

Pierwsza pełna historia najsłynniejszego diamentu świata, Koh-i-Noora, czyli Góry światła. 29 marca 1849 roku dziesięcioletni maharadża Pendżabu został wprowadzony do sali tronowej Pałacu Luster we wspaniałym forcie Lahaur. Tam w czasie publicznej ceremonii, wystraszony, ale zachowujący godność chłopiec, formalnie przekazał prawdziwe skarby najbogatszego państwa Indii prywatnej korporacji –...

29 marca 1849 roku dziesięcioletni maharadża Pendżabu został wprowadzony do sali tronowej Pałacu Luster we wspaniałym forcie Lahaur. Tam w czasie publicznej ceremonii, wystraszony, ale zachowujący godność chłopiec, formalnie przekazał prawdziwe skarby najbogatszego państwa Indii prywatnej korporacji – Kompanii Wschodnioindyjskiej. Został również zmuszony do podarowania brytyjskiej monarchini, królowej Wiktorii, prawdopodobnie najcenniejszego przedmiotu na subkontynencie: słynnego brylantu o nazwie Koh-i-Noor.

Na historię klejnotu, będącego przede wszystkim symbolem władzy, składały się w tamtym czasie głównie plotki z bazarów Delhi, niemniej uznawane za obowiązującą wersję. Dopiero teraz kamień został odmitologizowany. W rezultacie świat może nareszcie poznać jego prawdziwe dzieje, pełne chciwości, zbrodni, tortur i morderstw, kolonializmu i grabieży – autorom udało się bowiem dotrzeć do wielu, nieznanych wcześniej źródeł, znajdujących się między innymi w południowej i środkowej Azji.

Historia kończy się na opisie budzącego kontrowersje obecnego miejsca przechowywania drogocennego kamienia: londyńskiej Tower, gdzie w muzeum klejnotów królewskich zdobi koronę królowej matki.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4996/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4996/...»

zdomukowalska | 2019-07-18

Biografia diamentu...
Tak naprawdę jest to bardzo udany podręcznik historii, bez przymusu wkuwania nudnych faktów. Poprzysięgłam sobie spojrzeć na zdjęcie głównego bohatera dopiero po skończeniu książki, i całe szczęście, bo nie zrobił na mnie tak oszałamiającego wrażenia, jak miejsca i czasy przez które przewędrował i ręce przez które się przewinął.

deana | 2019-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 18 maja 2019

Wydaje się, że kamienie to nudny temat. Bo co można o nich powiedzieć? Podać kształt, rozmiar, skład chemiczny? Nuda! Istnieje jednak taki rodzaj kamieni, który rozpala wyobraźnię, burzy krew w żyłach oraz wyzwala w ludziach najbardziej pierwotne instynkty. To kamienie szlachetne, a szczególnie diamenty. A gdy dodatkowo łączy się z nimi pasjonująca historia oraz owiane są tajemnicą oraz klątwą wtedy jak nic, mamy gotowy materiał na pasjonującą opowieść.

Taka właśnie jest książka autorstwa duetu W.Dalrymple i A. Anand o najsłynniejszym diamencie świata Koh-I-Noor. Śledzą oni historię kamienia od najdawniejszych, wręcz legendarnych czasów do współczesności. Ich książka staje się relacją z podbojów, grabieży, zwycięstw i porażek jakich świadkiem był ten właśnie kamień. Od czasów Mogołów po Elżbietę II, dla każdego Koh-I-Noor był ważnym symbolem, symbolem władzy, panowania, uosobieniem pewnego nietypowego piękna. Wielki ponad stukaratowy kamień to odwieczne pragnienie wielu,...

ontheisland | 2019-02-24
Na półkach: Indie, 2019, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2019

Koh-i-Noor najpopularniejszy brylant świata. Indyjska oznaka potęgi i bajecznie bogatych władców, rozpalająca zmysły ówczesnych rządzących. Przedmiot pożądania, ale i ciążąca klątwa drogocennego kamienia. Pozostawiony na wolności błyszczy. Zamknięty w gablocie na Wielkiej Wystawie wydaje się brzydszy niż w legendach i płowieje w oczach Europejczyków, nie pomagają nowe materiały ani sztuczne światło. W zamknięciu stracił blask. Jedna z ostatnich scen, gdzie młody jeszcze Dilip Singh bierze go do ręki, by obejrzeć utracony klejnot, jest bardzo wymowna. Książka rewelacyjna. Czyta się niezwykle przyjemnie. Nie tylko dla wielbicieli błyskotek.

Snieznooka | 2019-02-24

Koh-i-Noor, czyli Góra Światła to kamień, który obecnie znajduje się w Londynie w muzeum Tower, nie powala swoją obecna wielkością, zajmuje dziewięćdziesiąte miejsce w rankingu największych brylantów na świecie. Jego historia jest bardzo ciekawa, stał się cennym i wymarzonym trofeum. Mimo, że brylant pochodzi z Indii, po jego długiej drodze trafił w ręce Angielskiej królowej Wiktorii, obecnie zdobi brytyjską koronę.
Opowiada historie wielu osób, które miały związek ze słynnym diamentem. Obejmuje nie tylko fabułę i ostateczne przeznaczenie władców, którzy ją posiadali, ale także historie takie, w których diament był używany jako przycisk do papieru.
Pogoń za bogactwem od zawsze zaślepiała ludzi, czyniąc bestie z nawet najlepszych z nich. Dodaj do tego tajemnicę i aurę otaczającą Koh-i-Noor, i masz wszystkie składniki katastrofalnej opowieści w twoich rękach. Katastrofa, którą Koh-i-Noor udokumentował, chciwość i okrucieństwo tkwiące w każdym człowieku, zwłaszcza u ludzi będących...

Czytaanna | 2019-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2019

Świetna pozycja z której możemy się dowiedzieć o historii najsłynniejszego diamentu świata KOH - I - NOOR.

Jego droga z Indii aż do Wielkiej Brytanii pochłonęła wiele niewinnych ofiar, a to dzieki sporom o niego i walk.

Przyjęło się takie stwierdzenie, że jest on przeklęty i każdy mężczyzna, który będzie w jego posiadaniu nie zazna szczęścia, ani spokoju. Czy tak było naprawdę ?

Drogą diamentu była bardzo długa i krwawa. Spory o niego trwają, aż do dzisiaj. Czy rzeczywiście jest wart takiej ofiary ?
Zachecam do lektury bo jest bardzo ciekawa i interesująca.

CoZaBadziewnyCzytacz | 2019-02-12

Nie bez powodu w wielkim hollywoodzkim filmie naukowcy przemierzają odmęty oceanu i przeczesują zatopiony Titanic w poszukiwaniu Serca Oceanu — ogromnego niebieskiego diamentu, który należał do króla Francji Ludwika XVI i zaginął. Oczywisty jest też bodziec, który popchnął Tolkiena, by opisał, jak wielki król krasnoludów Thorin Dębowa Tarcza traci zmysły w poszukiwaniu bezcennego Arcyklejnotu. Jest coś magicznego w klejnocie tak wielkim, że aż nieprawdopodobne, by istniał. My ludzie uwielbiamy takie historie, ale makabryczne jest to, że w imię błyskotki walczymy i umieramy, skazujemy na tortury i sami jesteśmy torturowani, byle nie oddać kamienia.

Książka, którą chcę wam przedstawić to historia Koh-i-noora - jednego z największych znanych diamentów na świecie, pochodzącego z Indii, a obecnie znajdującego się w klejnotach królewskich Wielkiej Brytanii. Nie będę ukrywać, że ten tytuł to nie jest powieść. Autorzy dogłębnie prześledzili losy brylantu i skrupulatnie je zapisali. W...

„Koh-i-noor” to historia najsłynniejszego diamentu świata. Góra Światła (tak w tłumaczeniu brzmi nazwa legendarnego klejnotu) pochodzi z Indii. Podczas kolonialnych podbojów skarb trafił w ręce angielskiej królowej Wiktorii i wciąż zdobi brytyjską koronę, mimo że od wielu lat upominają się o niego poprzedni właściciele.

Książka Williama Dalrymple'a i Anity Anand szczegółowo relacjonuje burzliwe dzieje Góry Światła. Ważący 105 karatów diament jest nie tylko bezcennym minerałem. To również, a może nawet przede wszystkim, owiany tajemnicami i legendami unikat, który przez wieki przechodził z rąk do rąk, wzbudzając wielkie emocje, kontrowersje, by ostatecznie stać się symbolem dominacji, władzy i siły.

Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat diamentu pojawiły się w XIV wieku. Nie znamy jednak jego dokładnego pochodzenia i pierwszych właścicieli. Głośno stało się o Górze Światła, gdy ponad dwieście lat później trafiła ona do Barbura, czyli założyciela dynastii Wielkich Mongołów....

zaczytanasowka | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

Jak to się stało że najsłynniejszy diament świata, Koh-i-noor trafił z Indii do Wielkiej Brytanii ?
Historia tego niezwykłego klejnotu jest zaskakująca.
Jego losy są związane bezpośrednio z władcami, wezyrami i królami.

Cała książka to historia władzy, pożądaniu i chciwości.
Diament ponoć przynosił szczęście, dlatego tak wielu władców posunęło się do ostateczności. Ponoć cel uświęca środki.Dla Kooh-i-noor toczono walki, oślepiano całe włoski, mordowano i grabiono.
A tle tej błyskotki mamy politykę, intrygi i kulturę Indii.
To co mnie zaskoczyło w tej książce to omówienie tematu, zasad określających jaką biżuterię powinien nosić przedstawiciel danej rangi.

Montgomerry | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

fantastyczna książka przybliżająca historię jednego z najsławniejszych klejnotów na świecie. warto przybliżyć historię dalekiego Pendżabu i władców.Warto poszerzać horyzonty.czyta się wyśmienicie.

biblioteczka_justyny | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Marilyn Monroe śpiewała, że diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety. Może i są, ale jednocześnie, w moim mniemaniu, są zgubą dla ludzkości... a jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?
Diament od łac. diamentum oznacza 'niepokonany', 'niezniszczalny' i nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału. Niemniej trudno po lekturze tej książki, o jednym z takich diamentów - KOH-I-NOOR - powiedzieć to samo o jego właścicielach. Niewielu właścicieli tego klejnotu wiodło szczęśliwe życie. Niby diament miał chronić i dawać bezpieczeństwo, życie jednak pokazywało coś zupełnie innego... chciwość i ograniczoność ludzkich umysłów pisała swoją historię. Nie wspominając już o okrucieństwie, jakie przeżywali zwykli ludzie w związku z toczącymi się przez to walkami. Przyznam, że dla mnie była to ciekawa historia nie tylko o diamencie, ale i również o kulturze i historii ówczesnych Indii (wiedzieliście, że tam żony króla były palone żywcem na stosie razem z jego ciałem?). Również sporo jest...