Zgłosuj na książki roku 2017

Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Medellin

XII Pandito Chambo Lama Itigełow w ostatnią medytację zapadł w 1927 roku. Choć pochowany, pozostał w pozycji lotosu, a jego ciało nie uległo rozkładowi. Od 2002 roku, gdy po latach został ekshumowany i umieszczony w szklanym sarkofagu w syberyjskim dacanie iwołgińskim, budzi sensację i kontrowersje. Naukowcy nie potrafią wytłumaczyć tego fenomenu, ale XIV Dalajlama oświadczył, że nic w tym dziwnego: najwięksi mistrzowie buddyjscy potrafią zachowywać ciało w stanie medytacji nawet długo po medycznym stwierdzeniu śmierci.

Cudowne ciało Itigełowa przyciąga tłumy. Do buriackiej świątyni przybywają nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale także najbardziej wpływowi ludzie światowej polityki. A lama wśród kolorowych straganów pełnych tandetnych pamiątek staje się coraz bardziej pojemnym i nośnym symbolem leczącym prowincjonalne kompleksy i traumy. Symbolem buddyjskiej Wiecznotrwałej Buriacji w„niepodzielnie prawosławnej Rosji”, a przede wszystkim miejscowej kultury utkanej ze skrawków tradycji mongolskiego stepu i cywilizacji indotybetańskiej.

Lama wciąż siedzi i milczy.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
magdaLena książek: 325

Wiecznotrwałe ciało

Albert Jawłowski w swoim reportażu przenosi nas do Buriacji – autonomicznej republiki Federacji Rosyjskiej, miejsca położonego na pograniczu światów i dość egzotycznego dla Europejczyka. Autor oswaja buriacką rzeczywistość, pisząc o kulturze, mentalności mieszkańców, polityce i relacji religia – państwo w Buriacji. Osią jego opowieści jest postać tytułowego milczącego lamy, Itigełowa, byłego zwierzchnika wschodniosyberyjskich buddystów. Co takiego niezwykłego jest akurat w tym buddyjskim mnichu? Otóż w 1927 roku XII Pandito Chambo Lama Daszi Dorżo Itigełow wszedł w ostatnią medytację i został pochowany. W 2002 roku po dokonaniu ekshumacji okazało się, że ciało buddyjskiego mnicha nadal znajduje się w dobrym stanie. Wezwano naukowców, by przyjrzeli się temu niecodziennemu zjawisku. Jednak do tej pory badaczom nie udało się jednoznacznie określić, co jest przyczyną nierozkładającego się ciała Itigełowa. Tak rozpoczął się kult wiecznotrwałego ciała, które zostało wystawione w buriackim klasztorze w Górnej Iwołdze.

Ilość faktów przekazywanych przez autora może nas chwilami przytłoczyć – przede wszystkim dlatego, że nie są to informacje ogólnie dostępne i powszechnie znane. Na szczęście sposób opowiadania Jawłowskiego daleki jest od akademickiego, pełnego skomplikowanych wyrażeń stylu. Niektóre fragmenty zawierają wręcz pewną bezpośredniość, która przełamuje dystans między czytelnikiem i autorem i wzmaga zainteresowanie opowiadaną historią. Do takich fragmentów należą na przykład te, w których reportażysta opisuje swoje perypetie związane ze spotkaniami i rozmowami z różnymi ludźmi lub przywołuje emocje budzące się w nim podczas pobytu w Buriacji – pokazuje niechęć i frustrację, która może dopaść antropologa zbierającego materiał do swojej książki.

Jawłowski przedstawia świat z jednej strony różniący się od naszego świata, a z drugiej pod pewnymi względami do naszej rzeczywistości podobny. Mieszkańcy Buriacji miewają nieobce nam lęki, wątpliwości i problemy, a wśród ich postaw możemy wyróżnić sposoby myślenia i postępowania analogiczne do naszych.

Jawłowski napisał reportaż gęsty od informacji, wciągający i wypełniony klimatem miejsca położonego „na pograniczu światów”. Nie przechodźcie obok tej książki obojętnie, czytajcie.

Magdalena Paździor

CzytelnikŁukasz | 2018-01-11