O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku

Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk
Wydawnictwo: Znak Horyzont
On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century
Huncwotcool

źródło opisu: http://sklep.polityka.pl

źródło okładki: http://sklep.polityka.pl

Koronczarka | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Timothy Snyder jest historykiem, profesorem uniwersytetu w Yale, specjalistą od historii nacjonalizmu i Europy Środkowej. Napisał książeczkę bardzo niewielką objętościowo i banalną. Zawarł w niej prawdy oczywiste w formie niemal przykazań: "Nie bądź z góry posłuszny", "Broń instytucji", "Strzeż się państwa jednopartyjnego", "Weź odpowiedzialność za oblicze świata", "Pamiętaj o etyce zawodowej", "Miej się na baczności przed organizacjami paramilitarnymi" itd. Te przykazania to podstawa przyzwoitości i rozsądku obywatelskiego. Proste w swojej oczywistości. A jednak tak wyraźnie dzisiaj widać, że konieczne do przypominania. Bo przyzwoitości brak i brak rozsądku. Tyrania już wpełza do naszego domu!

ania | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

"Historia się wprawdzie nie powtarza, ale udziela lekcji"

Autor głównie porusza temat wyboru Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, jednak na tym przykładzie analizuje sytuację całej reszty świata. I ostrzega.

Dla przeciętnego, kochającego wolność i demokrację, obserwatora polskiej sceny politycznej, ta książka w każdym zdaniu jest przerażająca, ale też niesie przesłania, w które warto się wczytać, zrozumieć, zapamiętać i wcielać w czyny, w miarę możliwości.
Ta książka jest przestrogą i ostrzeżeniem dla całego świata.

Tak się zlożyło, że zaczęłam ją czytać wczorajszego popołudnia, czyli 11.11.2018. Włączyłam telewizję, żeby zobaczyć jak świętujemy stulecie zakończenia wojny i nasze 100 lat niepodległości. Radosne święto. Na ekranie maszeruje ONR i inne faszystowskie organizacje, w jednym szeregu z polskimi żołnierzami niosącymy polskie flagi. To wszystko pod patronatem najwyzszych władz państwowych, a ja czytam u T. Snydera: "Symbole dnia dzisiejszego...

Wojciech Gołębiewski | 2019-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Szeroko omawiałem Snydera „Bloodlands”: https://wgwg1943.blogspot.com/search?q=Snyder
….i dałem nawet 10 gwiazdek, mimo zastrzeżeń do jego kontrowersyjnych poglądów. Obecnie już w „Prologu” ponownie są one sygnalizowane. A są to: zrównywanie hitleryzmu i stalinizmu oraz jazda na totalitaryzmie spopularyzowanym przez nielubianą przeze mnie (i Anne Applebaum p. https://wgwg1943.blogspot.com/search?q=Applebaum) Hannah Arendt i rozpowszechnionym w dobie „zimnej wojny” przez makkartyzm. Google zachwala:
„Porywający esej wybitnego znawcy historii Europy Środkowej i Wschodniej napisany po zwycięstwie wyborczym Donalda Trumpa. Timothy Snyder analizując zwycięski pochód populizmu w USA i wielu krajach Starego Kontynentu odwołuje się do tragicznych doświadczeń Europejczyków w XX wieku – stuleciu naznaczonym krwawym panowaniem nacjonalizmu, faszyzmu i komunizmu.”
Polska idolatria tak Snydera, jak i Normana Daviesa, ma się ...

Huncwotcool | 2017-06-01
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Budzenia się ze snu "końca historii" ciąg dalszy.
Zachód zorientował się, że leci w przepaść i włącza hamulce awaryjne.

Okazuje się, że Hitler nie był Marsjaninem, który oszukał Niemców, po II wojnie światowej nie zapanowało wieczne szczęście, państwo wszystkiego za człowieka nie załatwi, historia nie jest czymś co powinno zostać pogrzebane w imię budowy "nowego wspaniałego świata" a poprawność polityczna w dzisiejszym wydaniu jest niebezpieczna.

Potrzeba wydania takiej broszurki przez znanego historyka pokazuje w jak złym stanie znalazła się debata publiczna kształtowana przez te środowiska, z którymi Snyder się utożsamia.
Jednak wciąż brakuje rozpoznania problemów. Dwadzieścia "lekcji" to dwadzieścia banałów w stylu Coelho. Im bardziej dotyczące współczesności te lekcje tym większa tendencja autora do opisywania świata "źdźbło w oku bliźniego widząc, a belki w swoim nie dostrzegając" i do przeczenia temu co napisał kilka-kilkanaście stron wcześniej.
Hitler wprawdzie nie był...

Zuba | 2017-06-17
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Można ten esej Snydera traktować dosłownie jako emocjonalną reakcję na zwycięstwo wyborcze Trumpa i się z niej naśmiewać. Niemniej jednak trudno odmówić mu szerszej perspektywy na bieżące wydarzenia wynikającej z wiedzy o historii minionego wieku. Ilu tyranów zostało wybranych w demokratycznych wyborach, ilu nie wydawało się groźnymi, i czym się to wszystko skończyło? Często nachodzą mnie myśli, czy byłabym w stanie spostrzec dyktatora zanim odsłoni swoje karty? Czy nie bagatelizowałabym (bagatelizuję?) jego działań?

Timothy Snyder swój esej dzieli na dwadzieścia krótkich fragmentów, dwadzieścia porad dla ludzi wolnych, przestrzeganie których może stanowić przeszkodę dla zakorzenienia się autorytarnych rządów.

Niektóre z tych porad są oczywiste. Bądź uczciwy, płać podatki, poszukuj prawdy u źródeł, postępuj zgodnie z etyką zawodową. Inne zaskakujące. Wyjdź z Internetu do ludzi, dotykaj ich, nawiązuj kontakt wzrokowy, porozmawiaj o pogodzie. Kupuj papierowe gazety. Jeszcze inne...

almos | 2018-06-19
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Krótka książeczka amerykańskiego historyka traktuje o zagrożeniach jakie niosą demokracji reżimy autorytarne. Zawiera 20 zaleceń opartych na przykładach historycznych; mają one na celu obywatelskie przeciwstawienie się siłom niszczącym demokrację. Została napisana dla amerykańskiego czytelnika w 2016r., ale jest niepokojąco aktualna tu i teraz w Europie Środkowej. Inspirująca lektura.

Wybitny amerykański historyk napisał tę książeczkę dla czytelnika amerykańskiego tuż po zwycięstwie Trumpa. Posiłkując się przykładami głównie z nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji pokazuje Snyder jak krok po kroku zastępuje się demokrację reżimem autorytarnymi. Książka ma być zatem ostrzeżeniem przed politykami niszczącymi demokrację; obecnie obserwujemy wysyp takich liderów. Na książeczkę składa się 20 rad; czasem są one naiwne i zbyt proste (np.: strzeż się państwa jednopartyjnego), ale rzecz jest niepokojąco aktualna tu i teraz, czyli w Europie Środkowej.

Kilka wskazówek Snydera zapadło...

Petroniusz | 2017-09-01
Na półkach: Polityka, Przeczytane, 2017
Przeczytana: sierpień 2017

Krótkie, poręczne, jakże symboliczne!

Szybki przegląd podstawowych postaw dla nas jako obywateli. Na co zwracać uwagę, kiedy nie dawać się manipulować napuszonym hasłom o właściwej polityce historycznej i patriotyzmie. To w sumie ciekawe, że to nasze środkowoeuropejskie doświadczenia, mogą na zachodzie być ciekawe. Może tak jest że doświadczenia w funkcjonowaniu w realiach syst. Totalitarnych lub autorytarnych, w sytuacji „zniewolonego umysłu”, dają nam pewną większą świadomość – jak reagować, jak się zachowywać. W zasadzie te „prawa” nie są czym odkrywczym, ale zebrane razem dają ciekawą szczepionkę na populizm i postawy demolujące państwo prawa w imię tzw. narodu (Wiadomo, ten jest narodem kto na mnie głosuje, ko nie głosuje ten zdrajca ;) ). Co ciekawe te zachowania są niezależne od twoich poglądów – czy to lewicowych czy prawicowych. Te zasady są niezależne od światopoglądu, te zasady kreują postawy proobywatelskie i prospołeczne. Co ciekawe stosując je nadal można być...

szczypiorek5 | 2017-12-06
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Mała, niepozorna książeczka , powinna być rozdawana wszystkim politykom , jak konstytucja (pod warunkiem,że czytają ze zrozumieniem).
Dwadzieścia krótkich esejów o zjawiskach ,które są elementami tyrani, mogą się nimi stać, o tym jak my, obywatele jakiegokolwiek państwa powinniśmy reagować by tak nie było.
Doskonała książka , którą powinni z młodzieżą "przerobić" nauczyciele WOS.Niby banalne prawdy choć gdy je czytałam,jednocześnie mając włączony telewizor z programem informacyjnym - porażające.
Historia się wprawdzie nie powtarza ale udziela nam lekcji. Polecam

Marija | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018

Lektura obowiązkowa dla wszystkich. Nie jestem historykiem, ani filozofem. Jestem zwyczajnym "Kowalskim" i wiem że zwyczajny "Kowalski", którego stać na odrobinę refleksji dobrze zrozumie przekaz książki. 20 króciutkich esencjonalnych lekcji na temat tyranii. Polecam, trzeba przeczytać i wyciągnąć wnioski na temat otaczającej nas rzeczywistości.

AllAboutEve | 2018-10-27

W trakcie lektury miałam często ewidentne skojarzenia z Obecnym Naczelnikiem Kaczystanu :)
Kilka z lekcji pasuje idealnie do obecnej sytuacji na polskim podwórku.
Książka ta to obrona demokracji. Autor radzi, by społeczeństwo pozostało aktywne w obronie własnej wolności, gdyż demokracja bardzo szybko może stać się dyktaturą.
Jedyne, co mnie raziło, to zbytnia antyrosyjska agitacja.
Ale warto przeczytać.