O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku

Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk
Wydawnictwo: Znak Horyzont
On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century
Huncwotcool

Porywający esej wybitnego znawcy historii Europy Środkowej i Wschodniej napisany po zwycięstwie wyborczym Donalda Trumpa. Timothy Snyder analizując zwycięski pochód populizmu w USA i wielu krajach Starego Kontynentu odwołuje się do tragicznych doświadczeń Europejczyków w XX wieku – stuleciu naznaczonym krwawym panowaniem nacjonalizmu, faszyzmu i komunizmu.

źródło opisu: http://sklep.polityka.pl

źródło okładki: http://sklep.polityka.pl

Koronczarka | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Timothy Snyder jest historykiem, profesorem uniwersytetu w Yale, specjalistą od historii nacjonalizmu i Europy Środkowej. Napisał książeczkę bardzo niewielką objętościowo i banalną. Zawarł w niej prawdy oczywiste w formie niemal przykazań: "Nie bądź z góry posłuszny", "Broń instytucji", "Strzeż się państwa jednopartyjnego", "Weź odpowiedzialność za oblicze świata", "Pamiętaj o etyce zawodowej", "Miej się na baczności przed organizacjami paramilitarnymi" itd. Te przykazania to podstawa przyzwoitości i rozsądku obywatelskiego. Proste w swojej oczywistości. A jednak tak wyraźnie dzisiaj widać, że konieczne do przypominania. Bo przyzwoitości brak i brak rozsądku. Tyrania już wpełza do naszego domu!

Huncwotcool | 2017-06-01
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Budzenia się ze snu "końca historii" ciąg dalszy.
Zachód zorientował się, że leci w przepaść i włącza hamulce awaryjne.

Okazuje się, że Hitler nie był Marsjaninem, który oszukał Niemców, po II wojnie światowej nie zapanowało wieczne szczęście, państwo wszystkiego za człowieka nie załatwi, historia nie jest czymś co powinno zostać pogrzebane w imię budowy "nowego wspaniałego świata" a poprawność polityczna w dzisiejszym wydaniu jest niebezpieczna.

Potrzeba wydania takiej broszurki przez znanego historyka pokazuje w jak złym stanie znalazła się debata publiczna kształtowana przez te środowiska, z którymi Snyder się utożsamia.
Jednak wciąż brakuje rozpoznania problemów. Dwadzieścia "lekcji" to dwadzieścia banałów w stylu Coelho. Im bardziej dotyczące współczesności te lekcje tym większa tendencja autora do opisywania świata "źdźbło w oku bliźniego widząc, a belki w swoim nie dostrzegając" i do przeczenia temu co napisał kilka-kilkanaście stron wcześniej.
Hitler wprawdzie nie był...

Zuba | 2017-06-17
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Można ten esej Snydera traktować dosłownie jako emocjonalną reakcję na zwycięstwo wyborcze Trumpa i się z niej naśmiewać. Niemniej jednak trudno odmówić mu szerszej perspektywy na bieżące wydarzenia wynikającej z wiedzy o historii minionego wieku. Ilu tyranów zostało wybranych w demokratycznych wyborach, ilu nie wydawało się groźnymi, i czym się to wszystko skończyło? Często nachodzą mnie myśli, czy byłabym w stanie spostrzec dyktatora zanim odsłoni swoje karty? Czy nie bagatelizowałabym (bagatelizuję?) jego działań?

Timothy Snyder swój esej dzieli na dwadzieścia krótkich fragmentów, dwadzieścia porad dla ludzi wolnych, przestrzeganie których może stanowić przeszkodę dla zakorzenienia się autorytarnych rządów.

Niektóre z tych porad są oczywiste. Bądź uczciwy, płać podatki, poszukuj prawdy u źródeł, postępuj zgodnie z etyką zawodową. Inne zaskakujące. Wyjdź z Internetu do ludzi, dotykaj ich, nawiązuj kontakt wzrokowy, porozmawiaj o pogodzie. Kupuj papierowe gazety. Jeszcze inne...

szczypiorek5 | 2017-12-06
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Mała, niepozorna książeczka , powinna być rozdawana wszystkim politykom , jak konstytucja (pod warunkiem,że czytają ze zrozumieniem).
Dwadzieścia krótkich esej o zjawiskach ,które są elementami tyrani, mogą się nimi stać, o tym jak my, obywatele jakiegokolwiek państwa powinniśmy reagować by tak nie było.
Doskonała książka , którą powinni z młodzieżą "przerobić" nauczyciele WOS.Niby banalne prawdy choć gdy je czytałam,jednocześnie mając włączony telewizor z programem informacyjnym - porażające.
Historia się wprawdzie nie powtarza ale udziela nam lekcji. Polecam

Petroniusz | 2017-09-01
Na półkach: Polityka, Przeczytane, 2017
Przeczytana: sierpień 2017

Krótkie, poręczne, jakże symboliczne!

Szybki przegląd podstawowych postaw dla nas jako obywateli. Na co zwracać uwagę, kiedy nie dawać się manipulować napuszonym hasłom o właściwej polityce historycznej i patriotyzmie. To w sumie ciekawe, że to nasze środkowoeuropejskie doświadczenia, mogą na zachodzie być ciekawe. Może tak jest że doświadczenia w funkcjonowaniu w realiach syst. Totalitarnych lub autorytarnych, w sytuacji „zniewolonego umysłu”, dają nam pewną większą świadomość – jak reagować, jak się zachowywać. W zasadzie te „prawa” nie są czym odkrywczym, ale zebrane razem dają ciekawą szczepionkę na populizm i postawy demolujące państwo prawa w imię tzw. narodu (Wiadomo, ten jest narodem kto na mnie głosuje, ko nie głosuje ten zdrajca ;) ). Co ciekawe te zachowania są niezależne od twoich poglądów – czy to lewicowych czy prawicowych. Te zasady są niezależne od światopoglądu, te zasady kreują postawy proobywatelskie i prospołeczne. Co ciekawe stosując je nadal można być...

Piotr Czajkowski | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Przerażająca od początku do końca. Zwłaszcza jak się widzi, że wokół dzieje się dokładnie to co opisano.

Przykre jest, że ci którzy powinni z niej czerpać jej nie przeczytają. Tudzież zrozumieją opacznie. Kolejna pozycja do przekonywania przekonanych, ale zdecydowanie warto przeczytać. Chociażby po to, żeby nie czuć się samotnym.

avellan | 2017-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Jestem historykiem i jestem prawnikiem, jeszcze przed przeczytaniem tej książki, patrzyłam z przerażeniem na to co dzieje się na świecie, na to co dzieje się w naszym kraju, dokąd prowadzą nas przywódcy z populistycznymi hasłami na ustach. To nie jest tylko problem USA z Trumpem, to też nie jest tylko problem Polski z Kaczyńskim, niestety jest to ogólnoświatowa tendencja, podobna do tej która miała miejsce w latach 30-tych XX wieku. Instrumentalne traktowanie prawa, stawianie interesu "narodu" ponad prawem, podkreślanie mesjanizmu narodowego i jego wyjątkowości,szukanie wroga, doprawienie tego szczyptą haseł socjalnych tego wszystkiego, to nic innego jak szkielet programu partii narodowosocjalistycznych, powstałych właśnie w tamtym okresie. Władza autorytarna, gdy zaczyna w demokratycznym porządku, umacnia są władzę powoli, pochłania swobody obywatelskie powolutku, niczym najlepszy deser, małą łyżeczką. Każdy z nas powinien zapoznać się z tą lekturą, aby uniknąć syndromu gotującej...

noodle | 2017-09-26
Przeczytana: 19 września 2017

To niewielka książeczka, która zawiera tak dużo (niepokojącej) treści, że aż boli głowa. Boli, bo czytając ją widzisz, że to, co pozornie dotyczy tylko USA, wchodzi do naszego, polskiego życia. I coraz bardziej niebezpiecznie zaczyna mieć wpływ na nasze życie.

"O tyranii" powinno być lekturą obowiązkową. Powinno znajdować się na półce w każdym domu. A posłowie powinni mieć hasłami z tej książki wytapetowane swoje biura. Polecam każdemu!

asymon | 2017-09-15
Na półkach: Przeczytane, E-książki
Przeczytana: 15 września 2017

Mało i w sumie rzeczy oczywiste. Rozdziały, właściwie rozdziałki po 2-3 strony. Jeśli jesteś w liceum, warto przeczytać, ale jeśli jesteś starszy, powinieneś te rzeczy w zasadzie już wiedzieć, jeśli nie ściągałeś na historii. W zasadzie.

BartłomiejNieBartosz | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Chciałem napisać, że ta książeczka to świetna przestroga na dzisiejsze czasy, ale czasy są zawsze takie same. Ta książeczka, to świetna przestroga na każde czasy. Trochę przerysowana, ale i tak warto, by każdy ją przeczytał.