Anarchia

The Anarchy
Noir sur Blanc
2022-01-26
2022-01-26
kolonializm kompania wschodnioindyjska Indie imperium brytyjskie kapitalizm historia Indii historia Azji

Pierwowzór wrogiego przejęcia

1956 14 299

Moja druga styczność z historycznymi gawędami Dalrymple'a, wcześniej przeczytałem "Powrót króla".

Fascynująca opowieść o epoce historycznej o której nie miałem wcześniej większej wiedzy, pokazująca jak różne odcienie miał europejski kolonializm. Największą siłą "Anarchii" jest sięgnięcie przez autora do różnorodnych źródeł, dzięki czemu może ukazać wydarzenia zarówno z perspektywy Anglików, Francuzów jak i różnych hinduskich lub mogolskich historyków.

Zgadzam się z częścią komentujących, że to książka bardziej o Indiach niż o Kompanii Wschodnio Indyjskiej, brakowało mi trochę więcej szczegółów na temat brytyjskiej perspektywy na przełomie XVIII/XIX wieków. Ale tak czy siak, świetna rzecz. Czuję się mądrzejszy.

Za bardzo skupią się na wątkach ówczesnej sytuacji politycznej Półwyspu Indyjskiego. Wolałbym więcej informacji o samej Kompanii. Niemniej momentami bardzo wciągająca.

Jak to dobrze trafić od czasu do czasu na taką książkę. Można sobie przypomnieć, że da się pisać w sposób ciekawy, wręcz porywający o historii, w tym o wydarzeniach z naszej perspektywy mniej znanych.
Książka przedstawia losy Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej od jej powstania do zakończenia działalności. I robi to niesamowicie. Mimo że mamy do czynienia z dziwnie brzmiącymi, trudnymi do wypowiedzenia nazwami miast, fortów, ale też nazwiskami cesarzy i generałów to autor tak ciekawie przedstawia ich historię że naprawdę nie ma się problemu z zapamiętaniem tego wszystkiego i nadążaniem za przebiegiem akcji. Sama historia – zawładnięcie niemal całym półwyspem indyjskim przez korporację handlową - jest oczywiście super ciekawa, zaskakująca ale i pouczająca. Duża w tym zasługa autora, który sprawnie prowadzi całą narrację, nie nudzi, świetnie wplata w historię oryginalne wypowiedzi i przemyślenia uczestników tamtych wydarzeń korzystając z licznych źródeł historycznych do których dotarł.
Zarzutów, że za mało jest w książce o samej kompanii w ogóle nie rozumiem. Cała książka jest właśnie o niej i jej działaniach w Indiach, które nie miały charakteru tylko ekonomicznego ale także militarny, administracyjny, polityczny, państwowy. Siedziba w Londynie była tylko siedzibą z ograniczonym wpływem i często mglistym rozeznaniem (spowodowanym też odległością) na to co dzieje się na miejscu. Jak podaje autor podróż z Anglii do Indii trwała wówczas rok! Największy bezpośredni wpływ miały osoby (w rzeczy samej przedstawiciele kompanii),które działały w Indiach i na bieżąco podejmowały decyzję - osoby dramatu jak sprytnie określa ich autor.
Bardzo polecam tę książkę. To będzie jedna z najlepszych książek historycznych jakie przeczytacie w tym roku.

Kolejna świetna książka Dalrymple. W mojej ocenie Autor znakomicie przybliża realia funkcjonowania "biznesu" jakim była Kompania Wschodnioindyjska - od skromnych początków, do trochę niespodziewanego wzrostu. Warto pamiętać, że jeszcze pod koniec XVIII w. większość światowego PKB wytwarzały Chiny i Indie - a tu jesteśmy w przededniu wielkiej odmiany, okresu upokorzenia Azji.

Książka nie jest łatwa w odbiorze dla czytelnika niezaznajomionego z tym okresem - ilość nazwisk władców rozbitego subkontynentu, Brytyjczycy, Francuzi... Dużo tego i trudno się niestety połapać, zwłaszcza że nie jest to podręcznik. Autor zatem idzie zagadnieniami, skacząc nieco po całym obszarze i okresie. Niemniej zdecydowanie warto.

Monumentalna opowieść o hinduskich (a tak naprawdę mogolskich lub marathańskich) władcach. Samej. Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej jest bardzo mało. Dużo zatem rywalizacji, podbojów, bitew, wijen, zemst czy przelanej krwi.

W anglosaskiej historiografii bardzo denerwują mnie tytuły wprowadzające w błąd. Książka Dalrymple'a nie jest książką o historii Kompanii Wschodnioindyjskiej, jest o okresie, z grubsza 50 lat jej istnienia, kiedy Kompania podporządkowuje sobie politycznie i militarnie całe Indie.
Nie znaczy to, że ta praca jest zła. Imponująca bibliografia pokazuje ogrom pracy wykonany przez autora, do tego nie mamy tutaj wybielania działalności Kompanii, jasno autor stwierdza, że drenowała ona Indie z wszelkich bogactw na ogromną skalę. Pokazuje też, że podbój nie był wcale przesądzony i pewny, i wiele czynników, w tym szczęście, sprzyjało Brytyjczykom w ich ekspansji.

Ta książką to kompendium wiedzy o sytuacji w Indiach, w czasach funkcjonowania Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Bardzo dogłębny research i wachlarz wykorzystanych źródeł historycznych, o czym świadczy ponad 100 stron przypisów. Książka nie jest tendencyjna, pokazuje sukcesy Kompanii, ale też mroczne strony jej działalności. Jednak poza powstaniem KWI, nie dowiemy się wiele o tym, co działo się w londyńskiej siedzibie, sposobie zarządzania, czy planach rozwoju korporacji. To nie sama Kompania jest głównym tematem książki. Tematem są Indie. Dalrymple pokazuje przede wszystkim wpływ jaki wywarła na ten obszar obecność Brytyjczyków, ale ukazuje też historię imperium mogolskiego, jego upadek, podboje Marathów i Irańczyków, które doprowadziły do anarchii i pozwoliły Kompanii przejąć władzę na niemal całym Półwyspie Indyjskim. Więc jeżeli ktoś szuka tylko historii powstania i funkcjonowania samej korporacji, może być rozczarowany, ale jeśli ktoś chce spojrzeć szerzej na to jak wpisała się ona w historię Indii, nie ma lepszej pozycji.

[nie powinienem oceniać nie ukończonej książki, ale..]
Z ogromną ciekawością sięgnąłem po książkę Anarchia Williama Darlypmple. Podtytuł mówi wszystko – Niepowstrzymany rozkwit Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Zajmując się od lat rynkami finansowymi, zwracając szczególną uwagę na różnego rodzaju bańki spekulacyjne, nie można nie natknąć się na te jedne z pierwszych spółek akcyjnych, które stały się globalnymi korporacjami – Kompania Mórz Południowych, Holenderska Kompania Wschodnioindyjska, czy właśnie Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska.

Dotychczasowe lektury, do których sięgałem skupiały się na wątkach spekulacyjnych i gorączek, jakie ogarniały całe społeczeństwo, chcące zyskać na nowo powstających gałęziach przemysłu dokładnie tak, jak dzieje się to do dziś.

Tym bardziej interesowały mnie kulisy działalności jednej z tych wielkich ówczesnych korporacji z własnymi armiami, dziesiątkami urzędników i księgowych, które uniezależniały się w zasadzie od krajów, w imieniu których miały działać, tworząc własne ponadgraniczne podmioty. W gruncie rzeczy dziś to samo możemy powiedzieć o wielkich korporacjach w stylu Apple, Amazon, Facebook, czy Google, które posiadają majątki przekraczające wielokrotnie majątki wielu państw narodowych. Wpływają na regulacje prawne, stosują niezbyt czyste zagrywki, no może tylko nie posiadają własnych armii, żeby zagrabiać nowe ziemie. Choć udaje im się zagrabiać nasze umysły.

Sygnałem ostrzegającym, że ta lektura może być nie dla mnie, był dość rozległy i szczegółowy spis na początku książki “osób dramatu”. W papierowej wersji zajmujący prawdopodobnie kilkanaście stron i będący notkami biograficznymi najważniejszych postaci, które pojawiają się w książce.
[...]
całość:

[nie powinienem oceniać nie ukończonej książki, ale..]

Bardzo dobre. Świetnie napisana i wciągająca książka mimo, że teoretycznie temat niekoniecznie atrakcyjny dla polskiego czytelnika. Generalnie jest to książka przede wszystkim o historii Indii i piętnie wywartym na niej przez działalność Kompanii, a nie o dziejach samej spółki (jednak o tym też jest co nieco). W każdym razie polecam.

Książka jest świetna, ale jak można się domyślić trzeba być bardzo zainteresowanym tematem inaczej będzie nużyć.

• E-booki
  • historia