Wieczór taki jak ten

Cykl: Wieczór taki jak ten (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Asiek

Święta to szczególny czas. Czas cudów. Bo zawsze znajdzie się Ktoś, kto rozdaje prezenty, niekoniecznie pod choinką… Michalina ma 27 lat i sama wychowuje młodszego brata. Mieszkają w przepięknej, malowniczej miejscowości u podnóża Tatr. W codziennych trudach wspiera ją jej babcia Zosia, właścicielka cukierni „Cynamonowe serca”. To za jej radą, by podreperować budżet, wnuczka postanawia na...

Michalina ma 27 lat i sama wychowuje młodszego brata. Mieszkają w przepięknej, malowniczej miejscowości u podnóża Tatr. W codziennych trudach wspiera ją jej babcia Zosia, właścicielka cukierni „Cynamonowe serca”. To za jej radą, by podreperować budżet, wnuczka postanawia na okres Bożego Narodzenia wynająć pokoje dla gości.

Do pensjonatu przyjeżdżają tylko cztery osoby: ekscentryczny rozwodnik, który najchętniej wymazałby Święta z kalendarza, starsza pani, która pragnie odzyskać utracone wspomnienia oraz tajemnicza pani doktor z córką.

Gdy dzień przed Wigilią do drzwi domu Michaliny zapuka jeszcze jeden gość, życie kobiety wywróci się do góry nogami.

Poruszająca opowieść pełna świątecznego, niepowtarzalnego klimatu i magii. Bo gdy ludzie walczą o to, co w życiu najcenniejsze, atmosfera Bożego Narodzenia może zdziałać cuda.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/wieczor-taki-jak-ten/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/wieczor-taki-jak-ten/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5504

Miłość i święta to magiczny duet

Grudzień to dla wielu osób najbardziej magiczny i lubiany miesiąc w roku. Jego główną atrakcją są święta, które kojarzą się z ciepłem, rodzinną atmosferą, choinką, zimą, pysznymi potrawami, spotkaniami przy świątecznym stole i miłością. Klimat tych dni płynie z wielu miejsc. Oczy cieszą piękne przystrojone wystawy sklepowe, świecące dekoracje, szopki i błyszczące choinki. Uszy pieszczą kolędy i muzyka utrzymana w tej atmosferze. Nos drażnią zapachy pierników, makowców i kompotów z suszonych owoców. Świąteczne klimaty biją też z literatury – a konkretnie powieści, których akcja rozgrywa się w ostatnim miesiącu roku.

Taką właśnie książką jest najnowszy tytuł napisany przez Gabrielę Gargaś, który zabiera nas do małej miejscowości położonej w Bieszczadach. Tam, w Złotkowie mieszka Michalina wraz ze swoją babcią i młodszym bratem. Matka dziewczyny zmarła kilka lat temu na raka, a jej przypadło wychowanie małego braciszka, dla którego stała się nie tylko siostrą, ale i mamą. Ojciec Miśki wyjechał za pracą w świat. Od czasu do czasu przesłał nieco pieniędzy, deklaracje miłości i niespełnione obietnice o powrocie. By mieć na chleb Zosia z wnuczką prowadzą cukiernię „Cynamonowe serca”, która słynie z przepysznych ciast i smakowitych ciasteczek. By polepszyć swój status materialny obie panie postanawiają wynająć cztery pokoje turystom. Pierwsi po remoncie goście mają się pojawić tuż przed Bożym Narodzeniem. Do małego pensjonatu trafia samotny rozwodnik, tajemnicza lekarka z uroczą córeczką i starsza pani, u której zdiagnozowano poważną chorobę. W dzień Wigilii pod dach Michaliny trafi jeszcze jeden niespodziewany gość, taki, dla którego na stole stawia się dodatkowe nakrycie. Te grudniowe dni sprawią, że świat naszych bohaterów ulegnie diametralnym zmianom. A wszystko za sprawą świąt i miłości, które stanowią magiczny duet...

Najnowsza powieść autorki „Trudnej miłości” przyciąga przepiękną okładką idealnie komponującą się z charakterem książki. Fabuła lektury utrzymana jest w ciepłym, świątecznym klimacie. Tytuł wydany nieprzypadkowo pod koniec roku wprowadza swoją aurą w wyjątkowy czas i uświadamia, że w życiu najważniejsze są rodzina i miłość. Często zapominamy o tym, jak Artur, zabiegani w pędzie życia, zatraceni w pracy i obowiązkach zawodowych. Ale przychodzi czas zatrzymania się w biegu po sukces na stacji święta i urlop. Wtedy szczególnie może zaboleć brak bratniej duszy czy kręgu najbliższych lub tęsknota za kimś kogo kochamy. Święta to czas, kiedy świat zwalnia byśmy przypomnieli sobie o tym, co naprawdę jest istotne, byśmy odnaleźli zamotaną przez życie i nasze błędy nić porozumienia z tymi, którzy są dla nas ważni.

„Wieczór taki jak ten” czyta się niezwykle lekko i przyjemnie. Atutami tej powieści jest klimat, ciekawe sylwetki opisanych postaci oraz ciepło które bije od książki niczym od kubka gorącej herbaty, którą pijemy by się rozgrzać po mroźnym dniu. Fabuła smakuje niczym świąteczny piernik. Jest słodka choć nieprzesłodzona, pełna świątecznej otoczki. Tym tytułem autorka skutecznie przekonuje jak ważne są świąteczne dni, przygotowania do nich i związane z tym okresem obyczaje oraz tradycje. Ta książka po prostu skradła moje serce i uległam jej powabowi. To doskonały literacki pomysł na trafiony prezent, to piękna propozycja, którą idealnie będzie się czytało pod choinką z kubkiem ciepłej herbatki i kawałkiem świątecznego ciasta.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

szaraczek | 2017-12-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Empik, 2017
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Złotkowo to malutkie górskie miasteczko, które owładnęło świąteczne szaleństwo. A co za świętami idzie nadzieja na cuda, spełnienie marzeń i miłość.
Miśka główna bohaterka ma 27 lat jednak już okrutnie doświadczona przez los. Co nie oznacza braku pomysłu na życie, które dzięki kochanej babci postanawia zrealizować. Oczywiście jak przystało ostatnio na książki tego typu nie jest ona jedyną bohaterką. Jest jeszcze Artur, Jadwiga i Lena. Każdy z nich jest w jakiś sposób zraniony przez los.
Powiem Wam, że jestem zaskoczona. Nie będę zaprzeczać, że książka nie jest pozbawiona słodyczy i ciepła. Bo znajdziecie w niej to. Oczywiście, że tak. Inaczej nie byłaby to książka świąteczna. Ale znajdziecie w niej również problemy, rozterki i ból. Innymi słowy, jest dla mnie idealnie zrównoważona. Nie ocieka lukrem i miodem do przesady. Dodatkowo bardzo podobało mi się zakończenie książki. Jest po prostu takie... inne.
Jeśli kiedykolwiek czytaliście jakąkolwiek książkę Pani Gargaś to wiecie...

Niestety nie dołączę do grona czytelniczek, które pieją z zachwytu nad tą książką.
Miało być wzruszająco...nie było
Miało grać na emocjach....nie grało
Miało wprowadzać w świąteczny nastrój....nie wprowadziło.
W tematykę świąteczno wprowadza śliczna okładka oraz małe miasteczko w Bieszczadach, zasypane śniegiem świątecznie udekorowane, gdzie nawet sprzedawcy ubrani są w mikołajowe stroje a za pomocników mają elfy.
Natomiast jak na magię świąt za dużo tu jest o chorobach, śmierci i umieraniu.
Praktycznie brak tu jest fabuły, bo całość stanowi zlepek kilku historii im bardziej tragicznych tym lepiej. A dotyczy gości, którzy przyjechali do pensjonatu Michaliny odpocząć na święta, bo nie chcieli być samotni albo potrzebowali wyciszenia od codziennych spraw.
I tak przeszłość tych ludzi miesza się z teraźniejszością, ale nic właściwie do powieści nie wnosi.
Natomiast sama Michalina, która samotnie wychowuje brata po śmierci matki i kolejnym wyjeździe w nieznane ojca ciągle wraca...

Postanowiłam, że w grudniu przed świętami, przeczytam kilka książek o świątecznej tematyce, żeby załapać trochę z ducha świąt, nadziei, miłości, czyli wszystkiego co w tym czasie powinno być dla Nas ważne. W każdej książce, którą wzięłam do ręki czegoś brakowało. A to bohaterowie jacyś dziwni, a to wątki powtarzalne, a to rozwleczona akcja, w mało świątecznej oprawie. Już powoli zaczęłam tracić nadzieję, kiedy do ręki wzięłam "Wieczór taki jak ten" Gabrieli Gargaś.
Powiem szczerze, że historia jest cudowna i urzekająca. Splatają się tu wątki kilku osób, z różnymi, często ciężkimi sytuacjami rodzinnymi. Osierocone dzieci, chora starsza kobieta, samotna nauczycielka, a pośród tego wszystkiego pogodna dziewczyna, która chce zmienić swoje życie i remontuje pokoje dla gości, otwierając swoisty pensjonat.
Ta historia jest opowiedziana tak lekko, że sama się czyta, postacie nie tylko można lubić, ja je wręcz uwielbiałam, wraz z pogodą ducha, uśmiechem, ale i żalami oraz popełnianymi...

Edyta | 2017-12-08
Na półkach: Kindle - ebook, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Książka, która w natłoku codziennych obowiązków pozwoliła mi odetchnąć, wyluzować, pomyśleć o świątecznym czasie w inny sposób niż zazwyczaj. Tego potrzebowałam!

Znajdziemy w niej świąteczny klimat, który mnie akurat pozytywnie nastraja, daje kopniaka do działania.

Historia bardzo prosta, niby nic nadzwyczajnego, są Święta, jest śnieżnie, są góry no i miłość w różnych odsłonach: braterska, rodzicielska, spełniona, stracona. Jednak wszystko tutaj trzyma się kupy, nie jest rozwleczone, losy bohaterów odpowiednio przedstawione.

Dla mnie bomba zdecydowanie czułam się dobrze zatracając w tej lekturze. Chociaż myślę, że jeszcze lepiej czytało by się ją w Święta :)

andzia12 | 2017-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2017

"Zawsze jesteś dość bogaty, by siś uśmiechnąć do drugiego człowieka, dość bogaty, by kogoś obdarzyć dobrym, ciepłym słowem"

Poruszająca opowieść, która przekazuje, że każdy z nas ma wiele do zooferowania innym. I nie musi to kosztować dużo. Pokazująca, że ci, co wierzą w magię Bożego Narodzenia i czasu cudów, może się wiele zdarzyć. Jak można pokonać strach i odwazyć się na wiele.

Pomimo strachu trzeba próbować być blisko rodziny. I choć może być trudno wybaczyć komuś zdradę, opuszczenie, trzeba próbować. Najważniejsze, aby rodzina była razem. A ten jeden wieczór w roku może być takim jednymy na zwykłe/odważne kroki, które wiele zmienią.

Idealna książka na te dni świąteczne, na czas wiary w cuda :)

Grażyna Este | 2017-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2017

27-letnia Michalina wychowuje po śmierci swojej matki młodszego o 18 lat brata i obdarza go wspaniałym uczuciem, pełnym poświęcenia. Babcia Zosia, która prowadzi cukiernię "Cynamonowe serca" jest mądrą i ciepłą osobą, wspierającą wnuczkę w codziennym życiu. Misia pragnie podreperować rodzinny budżet i postanawia na okres Świąt Bożego Narodzenia wynająć w swoim domu pokoje dla gości.Pojawia się kilka osób, a wśród nich rozwodnik Artur pragnący zapomnieć o tradycjach świątecznych, wdowa z małą córeczką i starsza pani, która czuje się opuszczona przez syna z rodziną. Jak będzie przebiegać ten czas przygotowań do świąt w małej górskiej miejscowości? Jaki bagaż życiowych doświadczeń przywiozą ze sobą goście?Czy Misia odnajdzie miłość?
Powieść jest wyjątkowo klimatyczna i wprowadza nas w w świąteczny nastrój. Jest tutaj i przyjaźń i miłość, zawiedzione nadzieje i wiara w lepsze jutro, smutek i radość... Mimo nieskomplikowanej fabuły "Wieczór taki jak ten" otula ciepłą...

Biblioteczka Rudej | 2017-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2017

Jest taki jeden dzień w roku, bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień,zwykły dzień, w którym gasną wszystkie spory
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich,
dzień, który już każdy z nas zna od kołyski."
I o tym właśnie jest ta książka o magii świąt, które kochamy wszyscy, tylko czasem w ferworze gotowania i pucowania zapominamy o najbliższych, zapominamy o ludziach, którzy są sami.Tacy jesteśmy. Ja sama często łapię się na tym,że mówię " nie jedz, bo to na święta, po czym po dwóch dniach jedzcie, jedzcie, bo wyrzucę" I po co? jak autorka słusznie zauważyła świat się nie skończy jak zamiast czterech blach ciasta upieczemy trzy,a zaoszczędzony czas przeznaczymy na to o czym zapominamy często na co dzień.Dla każdego będzie to coś innego, dla jednych rozmowa z najbliższymi, dla innych zabawa z dziećmi,a dla jeszcze innych telefon do kogoś komu powinniśmy powiedzieć przepraszam.

Gosia | 2018-01-13
Na półkach: ROK 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Po śmierci matki Michalina wraz babcią wychowuje swojego malutkiego brata. Ojca dzieci nosi po świecie za pracą i praktycznie nie utrzymuje z nimi kontaktu. Michalina stara się radzić sobie w życiu, prowadzi z babcią kawiarenkę oraz remontuje poddasze aby wynająć dla letników. Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia i goście zjeżdżają się do pensjonatu. Każdy z nich ma swoją historię i wiele problemów do przemyślenia.
Fajna klimatyczna książka, pachnąca choinką i pienikiem.
Zachęcam do przeczytania.

Michalina to dwudziestosiedmioletnia dziewczyna,która samotnie wychowuje swojego młodszego brata zamieszkuje w Pensjonacie u podnóża przepięknych Tatr w górach,pomaga dziewczynie jej babcia Zosia prowadząca cukiernie "Cynamonowe ciasta" to ciepła,wspaniała osoba może Michelina na swoją babcię zawsze liczyć,ma w niej pomoc i wsparcie.
Historia cudowna,klimatyczna utrzymana w klimacie Bożego Narodzenia,przeurocza,piękna powieść Gabrieli Gargaś wzrusza,skłania do refleksji,daje do myślenia,ma przesłanie prawdziwe,z przyjemnością czytałam tą wzruszającą,wyjątkową książkę.

Karolina Hajdysz | 2017-12-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

W dzisiejszych zwariowanych czasach gdy ludzie nie mają chwili wytchnienia, zapominają o drobnostkach, które potrafią naprawdę cieszyć i gonią za sobą i pieniędzmi.....ta książka jest idealnym lekiem na ten wyjątkowy czas. Możemy zatrzymać się, odetchnąć, przemyśleć wszystko co nas trapi, a przede wszystkim spędzić czas w gronie najbliższych, lub wręcz odwrotnie! Wyjechać gdzieś, gdzie spotkani ludzie będą pozytywniejsi i otwarci, a nasze problemy mniejsze i być może łatwiejsze do rozwiązania.
Główna bohaterka, Miśka ma 27 lat i zupełnie sama wychowuje swojego młodszego braciszka. Oboje stracili w życiu wiele, mimo to dziewczyna bierze na siebie całą odpowiedzialność za siebie, brata i ich życie. Niesamowita, odpowiedzialna dziewczyna o ogromnym sercu i woli walki. Mieszkają w dużym domu, a ponieważ finansowo staje się z miesiąca na miesiąc coraz bardziej krucho Michalina podejmuje decyzję o wynajmie wolnych pokoi by podbudować ich wspólny budżet. Babcia Zosia wspomaga ich jak...